ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.09.2011
ÎNSCRIS: 27.09.11
AUG-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 5 [ani]

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Locatie buna, dar personalul lasa de dorit

Ne-a hotarit sa mergem la Nyiregyhaza, in special pentru Zoo si pt strandul Aquarius. Am gasit pensiune pe net si am incercat sa ii contactez pentru informatii suplimentare legate de cazaer, mese, etc. Greu, foarte greu... mi-au dat tariful pentru sejur dar fara alte informatii ca doar de aceea au site. Am gasit o agentie in Cluj care oferit un pachet de servicii: cazare in apartament (dormitor 2 paturi, living cu fotolii pat), mic dejun inclus, cina cu 3 feluri la alegere, bilete familiare pentru o zi cu intrare la: Aquarius, ParkFürdö, Fürdöhaz, Zoo, Muzeul satului, Gradina botanica si cite o sedinta de mesaj de 20 de min pt fiecare adult.

Toate bune si frumoase, ajungem cu bine si noroc cu GPS-ul gasim pensiunea. Realizam ca sintem chiar foarte aproape de intarea la strand... deci multumiti. parcare ok la pensiune. Gasim o d-ra care vorbea engleza chiar foarte bine. Ne spunte ca avem camera pregatita ca avem un cocktail de bun venit la cina, ne da si informatii despre zona, restaurante, ne da biletele pt strand, zoo etc... foarte amabila. Urcam in camera, mobilier vechi, antic si dezmemebrat (fotoliile in special), baia ok. Televizorul mic cu 2 posturi locale, minibar ok. Lenjerie alba, curata, prosoape albe; menajera foarte prompta si zimbitoare.

Ne era deja foame ca era ora 14 si coborim la masa si cerem meniul. Il gasim pe cel in engleza, dar realizam ca cei cu care ar trebui sa te inteleg nu vorbesc engleza. Cu chiu cu vai ne descurcam cu ei aratindu-le nr. de meniu... ca alte informatii nimic. Mincarea ok... levese si ceva de pui am luat, dar a durat extrem de mult. Eram 6 pesoane pe terasa si am stat o ora 20 pina ni s-a adus supa si felul 2... pruncul era lihnit si deja vocifera.

Am platit si am plecat la strand. Tot ce a tinut de piscinele din strand a fost bine, mai putin faptul ca mincarea este aceeasi indiferent de chiosc: burgeri, snitele de pui, salatutze... aceleasi! Comparativ cu Hajduszoboszlo... jalnic!

Seara mergem la cina, chelnerul... nimic engleza si ne aduce pe un biletel mic galben ceva scris in engleza... horror! niste vecini de masa ne ajuta si ne fac traducerea... aproximativa; dar nu mai vine chelnerul!! Am asteptat si l-am tot chemat si a trecut pe linga noi!! Dupa o ora 45 ne-a adus mincarea, dar nu ceea ce am comandat! era deja noapte, noi eram flaminzi! I-am facut in scandal cit casa, dar el era ff cool! seful de restaurant a venit si ne-a zis intr-o engleza buimacita ca nu au personal destul ca ei vorbesc poloneza etc... aiurea. Ne-am dus pe jos la un alt restaurat, mai departe e drept, dar unde am mincat in sfirsit.

Am mai incercat intr-o seara sa mincam la hotel, dar acelasi lucru. Une scria pe meniu de la restaurant de pe site si altceva aveau ei la meniu. In plus servirea mizerabila si fff inceata. Nici vorba de cocktail de bun venit. Am renuntat sa mai mincam acolo seara si mincam la un restaurant de linga lac.

Micul dejun era destul de bun, bufet, uneori aduceau si palinca, personalul amabil, dar in sala de mese era plin de tintari!! Seara se schimbau chelnerii si parca erau picati de pe luna.

Deci: cazarea nu este pe masura asteptarilor, locatia da! Mincarea este asa si asa, daca ajungi cumva sa te intelegi cu ei. Meniul in engleza nu corespunde cu cel in maghiara. Una scrie, alta primesti!! + ca astepti pina lesini de foame!!

Zoo... super! Muzeul satului merita si trebuie vazut, la fel si Gradina Botanica desi e destul de departe fata de hotel. Piscinele interiaore, exterioare ff frumoase, apa calda... in general bine. Exista si un parc cu locuri de joaca pentru copii.

Zona este destul de departe de centrul orasului, exista autobuze. Din pacate nu exista magazine in zona de unde sa iti poti cumpara fructe, dulciuri, apa... in afara de chioscurile din strand sau din restaurantele din zona. Nu ai o farmacie... nimic! Seara lumea iese la plimbare, la o inghetata... si cam atit in acea zona.

Trimis de loulou1968 in 27.09.11 10:09:17
Validat / Publicat: 27.09.11 11:30:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA. A mai fost în/la: Hajduszoboszlo, Debrecen, Eger, Budapesta

VIZUALIZĂRI: 2671 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (loulou1968); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Linga pensiune este un turn unde este deschisa o getalerie (orar 10-22 zilnic) si un oficiu de informare pentru turisti - d-ra foarte amabila, se gasesc pliante, harti etc !
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 27.04 EUR pe cameră

romanitzaa
    [27.09.11 11:39:20]

La pret sejur ai scris 2000, dar n-ai precizat: euro, lei, etc. ?!

[27.09.11 13:18:00]

@loulou1968: bine ai venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

romanitzaa
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Svajci Lak: