ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.09.2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 9 [ani]

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 4 MIN

Descopera Venetia intr-o zi

Venetia- VENICE sau Venezia cum scriu italienii este o asezare deosebit de frumoasa, cu arhitecturi impresionante si multi mestesugari priceputi. Nu stiu de ce, dar port un respect deosebit pentru gondolieri; care au tinute deosebite si stapanesc o tehnica cel putin incantatoare de navigare, in conditiile in care trebuie sa fie atenti la ambarcatiuni rapide si la paharele pline de sampanie ale turistilor - care se pot varsa in orice clipa!

Venetia este un arhipelag de insule, in numar de 117, cu lagunele a 177 de canale, care sunt conectate cu 409 poduri.

Numele capitalei regiunii VENETO/FRULI provine de la derivatia numelui bastinasilor din zona. In anul 2007 Venetia era vizitata zilnic de aproximativ 50.000 de turisti si in anul 2006 a fost vizitata oficial de 3.000 de milioane (ati citit bine...) de turisti straini.

Cum viata lor se desfasoara numai pe ape, aici intalnesti mai toate tipurile de ambarcatiuni, unele o sa incerc sa le prezint in poze, de la barci, gondole, mini-barci motorizate ale hotelurilor din localitate, iar pe Grand Canal cu lungimea de 4 km., unde bineinteles nu sunt poduri: circula de la iahturi pana la veliere si feriboturi care fac curse regulate pe marile Adriatica si Mediterana.

Sunt foarte multe obiective turistice de vizitat, dar pe primul loc este cu certitudine:

Piata- Piazza San Marco cu certiudine, unde domneste o atmosfera de vis, cafenele celebre, standurile cu toate produsele mestesugarilor din zona, cladiri impozante; aici porumbeii ciugulesc din palmele turistilor, copii si tinerii obositi de atata arta si cultura se intind pe caldaram, in timp ce formatiile teraselor moderne te incanta cu frumoase cantonete si muzica italiana.

Pentru un mic antrenament puteti calatori virtual aici.

Apoi ca sa cuprindeti totul intr-o zi trebuie sa calatoriti cu waterbuses (vaporetti), biletul pentru 12 ore costa 16 euro, cu care ajungeti pe rand la fiecare obiectiv-sunt 2 trasee si puteti cobori la fiecare statie pe sistemul "city seething":

Basilica San Marco din Piata San Marco

Marele Canal

Santa Maria Gloriosa dei Frari

Palatul Dogilor

Ca' d'Oro- Castelul impozant al Grand Canal cu fatada in stil gotic floral venetian

San Giorgio Maggiore

Podul Rialto

Basilica Santa Maria della Salute

Muzeul de istorie navala

Palatul Grassi-statia San Samuele si poti vizita muzeul, respectiv Palatul care a apartinut familiei Grassi;

Cartierul Burano- statia Mazzorbo si poti vizita muzeul broderiei si admira culorile vii ale fatadelor micilor cladiri;

Casa lui Marco Polo

Laguna Venetiei-care comunica prin 3 intrari cu Adriatica: "Lido, Malamocco si Chioggia"

Aqualandia- un adevarat AquaPark cu program de la 10-18;

Palazzo-Palatul Labia

Palazzo Contarini del Bovolo

Palazzo Malipiero

Ca' Rezzonico- Castelul Rezzonico -vis-a-vis de Ca' Grassi;

Caffe Florian - unde canta o formatie romaneasca a fost inagurata la 1720; am servit si noi o pizza "piperata" adusa de o romanca neaosa din Sighet, dar vorbea destul de putin- probabil era destul de obosita. Noi suntem si destul de galagiosi, fiind mai mereu in grup si faceam cu siguranta o concurenta loiala italienilor, care nu-s de lepadat...

Ponte della Costituzione sau "Ponte di Calatrava a Venezia" foarte modernist - a fost inaugurat in 2008 si este aproape de intrarea cu masina in Venetia. Noi am parcat masina la un hotel la intrare cu 25 euro pe zi, dar sunt si variante mai usoare: fie lasi masina inainte de pod intro parcare de 5-6 euro, fie opresti in Mogliano (unde gasiti si cazare ieftina la o distanta de 11 km. si vii cu trenul, pretul fiind de 2 euro/pers (dus-intors).

Nu sunt deloc de neglijat: viata de noapte a Venetiei si manifestarile, festivalurile de amploare organizate cu succes aici.

Pot zice ca am fost impresionati de mastile venetiene si bineinteles de sticla de Murano si adevaratele opere de arta expuse la tot pasul si mai putin de: unele mirosuri "de canal" ale cladirilor vechi neintretinute, pe alocuri de curatenie; dar totul devine infim in comparatie cu stilul unic si atractiv al VENETIEI!

Detalii si prezentari gasiti pe site-ul oficial al municipalitatii: click aici

Am concluzionat toti cei care "amfostacolo" ca citatul "Vedi Venezia e poi Mori" se apropie cumva de realitate, fie daca esti romantic incurabil, fie daca esti turist veritabil!!!

Florin, Constanta -2011

Trimis de florintoma in 24.09.11 11:44:22
    Validat / Publicat: 24.09.11 13:00:16
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA. A mai fost în/la: Tirol, Napoli

VIZUALIZĂRI: 4164 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (florintoma); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Podul Constitutei al marilor divergente si familia mea fericita

[24.09.11 12:16:21]

Ne poti spune ce reprezinta suma afisata la pretul sejurului?

[24.09.11 21:00:55]

Mutat la rubrica "Descopera Venezia" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

[24.09.11 21:45:15]

Am scris de 2 ori si nu stiu ce s-a intamplat. Re-postez!

Am pus taxele inerente pe o zi:

parcarea= 25 euro;

vaporetti= 40 euro;

autostradea=24 euro

taxa de panorama la terasa= 8 euro

Total= 97 euro + 1 euro/pers x 3 uzura incaltamintei, rezulta 100 euro!

Incepand cu 24 August 2011, primaria Venetiei a impus o taxa-noua vizitatorilor care sunt cazati peste noapte pe teritoriul orasului.

magdalena
    [25.09.11 10:56:47]

In P24 cred ca e vorba de politia venetiana si nu "vieneza"...

Frumoase fotografii!

- -

Nota WM: Corectat greseala semnalata

[25.09.11 15:02:29]

Scuze pentru greseala, fie am fost prea grabit, dar n-am zarit rubrica deja creata! De aci si unele peripetii cu link-urile, fiindca postrea a fost mutata in mod corect la rubrica existenta... Multumesc pentru ajutor!

[26.09.11 22:37:29]

S-a rezolvat! Multumesc WM