ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.07.2009
ÎNSCRIS: 01.07.09
JUN-2009

TIMP CITIRE: mai puțin de 1 MIN

All-inclusive de 5 stele la Marina Beach

Am stat 4 nopti (5 zile), pachet all-inclusive.

Excelent din toate punctele de vedere: mancare, amabilitate, curatenie, plaja, activitati organizate, siguranta, ieftin.

Am mers cu masina si am avut loc de parcare gratis, chiar in fata hotelului.

Majoritatea turistilor erau din Romania, Germania si Rusia. Predomina cei trecuti de 35-40 de ani, veniti in familie.

Trimis de Leonidas in 01.07.09 17:15:26

VIZUALIZĂRI: 3775 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Leonidas); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 terasa Marina Beach
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

tm67bru
    [01.07.09 17:27:23]

merg si eu acolo peste mai putin 2 sapt. (eu merg la Royal Marina, dar am inteles ca fac parte din acelasi complex si probabil au facilitati comune)

Spune-mi te rog, daca exista in complex sau in apropiere posibilitati speciale de distractie pentru copii (gen aquapark, lunapark).

LeonidasAUTOR REVIEW
    [01.07.09 23:37:20]

Nu prea exista. Eu am vazut niste casute de plastic si un tobogan (fara apa), o zona de piscina pentru copii, un teren de minigolf, unul de fotbal pe nisip (cu porti), mese de ping-pong si cam atat. A, mai sunt si activitati in piscina (gen polo, aerobic, concursuri) cu animatori, dar nu stiu daca sunt special pentru copii. E drept, nu m-am uitat in mod expres dupa asa ceva.

Apropo, Marina Royal are si piscina interioara (probabil incalzita).

[02.07.09 16:10:43]

Salut,

as dori mai multe info daca se poate. Am 7 zile in August la Marina Royal

- cum e drumul? Ruse - Shumen - Ajtos - Burgas?? E ok??

- mancarea si bautura ok dar camerele? Se face curat, se schimba prosoape, se umple minibarul?

- pe plaja gasesti sezlong lejer sau trebuie "rezervat" taraneste cu noaptea'n cap?

Mersi

LeonidasAUTOR REVIEW
    [02.07.09 21:24:37]

Salut,

1. Eu m-am dus pe varianta Ruse - Shumen - Varna (pe autostrada) - Burgas - Duni.

In general e ok drumul; autostrada e cam peticita, dar se circula ok, cu exceptia a 2-3 gropi (eu am prins una, nu prea mare). Intre Varna si Burgas sunt 2 variante: una prin Nesebar si una scurta. Eu am mers pe cea scurta, care e plina de curbe dar e buna.

La intoarcere, am venit pe Duni - Burgas - Nesebar - Ruen - Asparuhovo - Shumen - Ruse. Pe varianta asta, e salbaticie: multe sate, drum printre dealuri, multe curbe, sosea peticita si te mai lasa si GPS-ul cand ti-e lumea mai draga (am impresia ca o parte din drum e judetean, dar vederea e superba). Am ajuns pe acolo ca am vrut sa iau varianta scurta propusa de GPS, deci din intamplare, dar m-am descurcat (desi la un moment dat am avut impresia ca nu se mai termina dealurile alea). Daca o iei pe aici, ai grija sa ai apa si mancare la tine ca nu prea ai de unde lua, mai ales daca nu ai cash in leva.

Normal trebuia sa o iau pe la Aitos, dar deh... spiritul de aventura.

2. Mancare si bautura OK si variate. Se face curat zilnic. Minibar nu este si nici nu ai voie sa duci bauturi sau mancare in camera, decat daca le cumperi de la unul din mini-marketurile din apropiere.

3. Sezlong gasesti lejer pana pe la 9 dar dupa aceea terbuie sa te multumesti cu unul la vreo 10-15 metri de plaja sau sa te orientezi la unul langa piscina. Noi in general am gasit fara probleme, dar cred ca depinde si de procentul de romani de care o sa dai acolo. Oricum, sunt mult mai putini decat in traditionalele Albena sau Golden Sands.

Inca ceva: va trebui sa iei de la receptie niste patratele de plastic, pentru prosoapele de sezlong (pe care le iei de la o casuta de langa plaja). Iti vor opri 10 euro pentru fiecare "jeton" iar cand nu mai ai nevoie (la sfarsitul sejurului), le duci inapoi si-ti iei banii.

Bafta

[03.07.09 10:36:26]

Drumul prin Varna il stiu bine, am fost la Obzor si Nessebar. Dar am inteles ca prin Ajtos e mai scurt cu vreo 80-100 km

Mersi mult!

Bafta si tie.

valia
    [26.07.09 00:27:55]

poate cineva sa ma ajute cu raspunsuri despre Duni Resort Bulgaria: accesul in apa este ca la Mamaia (lin) sau abrupt? sezlongurile si umbrelutele sunt gratuite si pe plaja sau doar la piscina?ce hotel recomandati Marina Royal Palace sau Marina Beach?intre mesele principale se pot servi gustari , racoritoare si alte bauturi pe plaja?este animatie in fiecare seara si/sau pe timpul zilei?pentru copii sunt locuri de joaca? vrem sa plecam in august si ne-ar fi de mare ajutor parerile voastre ! va multumesc!

tm67bru
    [26.07.09 00:40:07]

- accesul este super lin - mergi peste 100 metri ca sa-ti ajunga apa pana la brau

- sezlogurile gratis peste tot, si plaja si piscina

- eu am fost la Royal, am vorbit cu o singura persoana care statea la Marina. Rezultat: ++ ptr Royal

- intre mese, este la piscina (dar piscina este foarte aproape de plaja) un locsor unde se servesc sandvisuri (poate mai sunt si altele, mai era un restaurant pe plaja, mai departe de locul unde stateam noi: nu le-am descoperit ca nu am fost foarte interesati de gustari intre mese, iti arhi/ajunge ce servesti la restaurant)

- animatia de zi okey, fara sa straluceasca imho; seara muzica live, spectacol in amfiteatru; beach party + spectacol artificii (doar in una din seri). Mai era discoteca zilnic, noi nu am servit

- locuri de joaca ptr copii - nu foarte-foarte - tobogan (nisip) + hinta etc; mini-golf (contra cost) ; NU SUNT TOBOGANE DE APA

- mergeti linistiti, e super la banii acestia. Doar in Antalya, la bani mult mai multi (datorati avionului, in primul rand) am mai gasit asa ceva.

Vacanta faina!

valia
    [26.07.09 01:14:05]

ptr. tm67bru: iti multumesc foarte mult!! principala problema era intrarea in apa, pt. ca avem copiii cu noi si apoi sezlongurile; am observat ca toate opinnile sunt favorabile acestui resort asa ca vom merge linistiti; concediu placut si voua!

gabriela33
    [03.08.09 21:39:20]

Este f frumos... Si eu am fost cu 2 copii mici de 4 si 7 ani... Distractia e ok, dar nu au nimic tip aqua parc... Totusi au animatori ce se ocupa de copii daca vrei si se dristreaza bn... Seara la anfitreatru sunt spectacole si e si discoteca ptr cei mici... exista si un club ptr cei mici unde au mincare ptr ei de la 4 pina se serveste cina... alor mei li se facea foame pe la 5 si mergeam acolo si ramineam si mincam la beleville si apoi stateam la spectacol...

Cautati pe youtube ca sa vedeti spectacole din duni... merita din plin vacanta acolo... singurul inconvenient ptr noi a fost drumul obositor pina acolo si lipsa aqua parcului.

Vacanta placuta...

bengoss
    [13.08.09 08:29:58]

Pentru molko:

Ai fost la Duni? Vreau sa stiu cum este drumul pe varianta Shumen-Ajitos.

Merci.

[17.08.09 14:03:47]

Da, am fost.

M-am intors ieri. Din Shumen mergi vreo 100 km pe un drum judetean, un pic cam prost prin munti sunt serpetine destul de line totusi... Daca ai mancat se aseaza bine mancarea. Cica ar fi drum de camioane, dar eu am calatorit in weekend, deci a fost super liber.

Dar repet, asfaltul lasa de dorit apoi, ajungi la o intersectie in T, cu Burgas la stanga si Sofia la dreapta. Sincer GPS-ul mi-a spus dreapta (spre Sofia!! ) dar eu am facut stanga... mergi pe un drum european bun, treci prin Ajtos. Apoi vreo 8 km pe autostrada si esti in Burgas. Daca o luam spre Sofia era bine pt ca ajungi la Autostrada (dupa un ocol de vreo 4 km) si faci vreo 45 km pe Autostrada si nu mai treci prin Ajtos. Dupa Burgas urmaresti Sozopol, iar dupa Sozopol imediat la stanga... e un indicator mic cu Duni

Iti recomand aceasta varianta. Timp efectiv de condus 4 ore si 50 minute. Din Bucuresti pana la Hotel 380 km. Pe partea cealalta va fi f aglomerat intre Obzor si Burgas, e plin sezon si se merge bara la bara, sunt serpentine si nu ai unde depasi. Plus ca e si mai lung. Bafta!

draganu35*
    [06.04.10 22:44:51]

As vrea sa va intreb daca sunt si alte locuri de distractie in statiune?Sau mai bine zis , noi avem 40 ani si copii 12si 13 : ne vom plictisi?

bengoss, draganu35*, gabriela33, Leonidas, molko*, valia
    Alte impresii din această RUBRICĂDRR Marina Beach Hotel: