ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.09.2011
JUL-2009

Foarte nemulțumit
Extrem de nemulțumit

Hotel frumos... servicii deplorabile

Voi scrie acest review destul de tarziu in speranta ca informatiile mele vor fi totusi utile, mai ales ca am vizitat in trecere acest hotel si in 2011 si pot spune doar un lucru... a ramas la fel de frumos in opinia mea (serviciile nu stiu daca s-au schimbat).

Am pornit spre Nisipurile de aur la sfarsitul sejurului de pe litoralul romanesc deoarece vremea era frumoasa si mai aveam cateva zile de concediu (rezervarea am facut-o telefonic cu ajutorul unei agentii de turism). Trecand peste drumurile foarte prost asfaltate din Bulgaria (iesirea din tara am facut-o pe la punctul de frontiera de la Vama Veche), am ajuns dupa vreo 2 ore in Nisipurile de aur. Norocul nostru a fost ca hotelul este foarte aproape de intrarea in statiune (150m) imediat pe dreapta soselei ce duce spre plaja.

Cazarea s-a facut in aproape 2 ore (noi ajunsesem undeva pe la ora 12.00) si ne-am bucurat la inceput ca am primit camera cu vedere sea-view (desi platisem land view). Bucuria a avut insa pretul ei, ... camera era la ultimul etaj unde era extrem de cald iar aerul conditionat indiferent de faptul ca l-am dat pe 16 grade nu a vrut sa raceasca defel. Am anuntat inconvenientul la receptie isi cu toate ca am primit asigurari ca vor trimite pe cineva sa vada care e problema, am ramas doar cu promisiunea pana in ziua plecarii.

Camera foarte mare si frumoasa in schimb, extrem de curata, baia mare prevazuta cu cada, foehn, si toate cele necesare, cu prosoape impecabile si pufoase. Aveam un tv minuscul ce prindea doar tvr international, un racitor (care doar racea nitel bauturile pe care ni le luam de la supermarket... ca de-aia se numea racitor si nu frigider) si un dulap suficient de incapator. Balconul a fost punctul de rezistenta... era imens, puteau lesne intra 15 persoane sa danseze acolo (asta daca le puneam si muzica bine-nteles). Privelistea superba, puteai admira aproape intreaga statiune pana hat departe.

Drumul spre plaja era in panta, destul de lung si sinuos, dar existau 2 solutii: 1) ori o luai pe scurtatura pe o alee dosita cu foarte multe trepte prin spatele unor hoteluri; 2) ori luai minicarul pret 2leva/1euro de persoana (precizez ca in 2011 pretul se dublase).

Am coborat sa luam o gustare (cea de dupa pranz) pentru ca nu mancasem nimic de dimineata si mare ne-a fost surpriza sa gasim doar cateva cornulete si cateva pateute pe o masuta langa bar. De asemenea cafeaua- oribila la gust - o gaseam intr-un singur termos pe aceeasi masuta, ce era alimentat doar cand isi aduceau aminte ospatarii sa o faca. La bar un singur barman care deservea intreg hotelul, si care bine-nteles ca nu facea fata situatiei in special seara cand se crea o coada de 20 de persoane daca nu si mai mult. Masa din punctul nostru de vedere a fost cat de cat buna, in special cea de seara unde intotdeauna gaseam gratar de porc sau pui... nu era ea de 4* dar multumitoare (asta in anul 2009). Bauturile au fost de provenienta locala toate, insa berea si vinul foarte bune. Sucurile sub orice critica... indiferent ca erau neacidulate sau... imitatoare de fanta, cola, sprite.

Si acum serviciile: niciun ospatar nu stia limba engleza si tot ce faceau ei in hotel era sa debaraseze mesele, dupa care tranteau cu naduf farfuriile in locul de colectare. In plus de asta ne barfeau incontinuu pe noi romanii (ca eram cam 90%) in limba bulgara, fara sa realizeze ca mai sunt cate unii care ii pot intelege. Barmanii (cate unul pe zi) au fost cei mai nesuferiti oameni din personalul lor (cu exceptia unuia singur foarte dragut si amabil cu clientii... cu care din simpatie am facut dealtfel si o fotografie). Daca cereai o bere o primeai, ... insa daca o ceari si pe a doua sau pe a treia... primeai niste priviri manioase de parca nu am fi platit pentru ele si le primeai cu trantit de pahare in fata si scarba intiparita pe chip. Acest lucru era valabil si pentru suc sau apa, nu conta ce cereai... in fixatia lor un pahar era suficient.

Seara la ora 21.45 incepeau sa stinga luminile pe terasa si sa stranga scaunele si mesele, asa ca voiai nu voiai trebuia sa pleci de acolo sau sa te muti la barul de la etaj cu plata bine-nteles (si cu zambetele de rigoare). Internetul era contra cost (nu mai retin suma exacta) si orice alt serviciu de asemenea.

Ca un plus am uita sa precizez ca toate holurile hotelului, sala de mese, toaletele comune de pe etaje, SPA-ul si orice alt spatiu interior erau impunatoare, grandioase realizate cu mult bun gust si materiale de calitate.

Parcarea era contra cost 7euro/zi, insa recomandarea mea e sa platiti acesti bani daca nu vreti sa vi se ridice masina. O familie din Romania cu care ne-am cunoscut la hotel a patit acest lucru in 20 de minute de la cazare si nu a fost chip sa se inteleaga nici cu politia nici cu cei de la receptie, carora incerca sa le explice ca a lipsit doar cat sa-si duca bagajele in camera.

Plaja super ok din punct de vedere al nisipului si al apei marii (fara alge si mizerii). Intrarea in apa se face lin pe nisip fara pietre, fara scarabeti sau alte moluste prezenta in apa de pe litoralul nostru. Un alt minus este ca hotelul nu are sesloange si umbrele gratis pe plaja (ma rog... astea erau conditiile la nivelul anului 2009) si nici bar gratuit. Tot ce era in afara hotelului costa.

Cat priveste recomandarile mele... merita bilet doar pentru cazare (eventual cu mic dejun), dar in niciun caz all inclusiv intrucat acest hotel este departe de acest concept. Mancare si distractie veti gasi in statiune si sunt convins ca va veti simti bine.

Trimis de gioko in 21.09.11 12:50:33
Validat / Publicat: 21.09.11 13:22:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 1481 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gioko); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 pe holurile hotelului...totul foarte curat
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

giokoAUTOR REVIEW
    [21.09.11 21:02:05]

Pentru Web,

Atasez mai jos un link cu filmuletul de prezentare a camerei sea view de la acest hotel cu speranta ca il vei face tu vizibil pe site.

Sa auzim numai de bine!

http://www.youtube.com/watch? v=zku-Thd7dOM