ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.09.2011
ÎNSCRIS: 13.04.10
SEP-2011
2 AD. + 1-1 an COPII

Surpriza

La intrarea in hotel ne-a intampinat o tanara in costum popular care ne-a oferit rahat si sampanie.

La receptie se vorbea limba engleza cursiv si nu doar de o persoana.

Noi (4 adulti si un copil de 1 an si 2 luni) am fost cazati la una dintre vilele Monte Carlo. Drumul pana aici l-am parcus cu o masinuta a hotelului a noastra fiind dusa in parcare de catre un alt angajat al hotelului (parcarea este la intrare si nu este acoperita).

Vila cred ca are 220mp asa cum se spune pentru ca are: un dormitor mare (pat matrimonial, comoda mare, 2 noptiere, o canapea) cu dressing, baie mare cu 2 chiuvete, cada cu jacuzzi si cabina separata de dus, inca un dormitor cu pat matrimonial si unul cu doua paturi, living cu grup sanitar si bucatarie complet utilata (frigider mare cu congelator, plita ceramica, fierbator, cuptor microunde). Mai este un dormitor cu baie proprie insa acesta este cu intrare separata.

Fiecare camera are LCD si aparat de aer conditionat de ultima generatie. Minibar se alfa numai in dormitorul mare si in bucatarie. Continutul este: 2 Pepsi, 2 Pepsi light, 2 Yedigun, 2 beri Efes, 2 ceai Lipton, 2 7Up, 2 ape minerale si apa plata, la bucatarie supliment 2 napolitane si 2 chipsuri.

Minibarul este gratuit si este completat zilnic la ore potrivite. La fel se face si curatenie. Zilnic sunt schimbate asternuturile si prosoapele, mai putin papucii si halatele. Produsele cosmetice (sampon, gel de dus, sapun, crema) sunt Yves Rocher si completate si ele zilnic.

Din doua dormitoare si sufragerie ai acces pe terasa unde poti servi linistit cafeaua sau un ceai sau te poti bronza pe sezlongurile care-ti sunt puse la dispozitie. Alaturi de acestea mai este si un uscator de rufe.

Poti sta linistit la cafea admirand verdeata care te inconjoara, maslinele verzi care-ti fac cu ochiul. La zece metrii ai piscina si barul unde te poti racori, exista de asemenea si piscina pentru copii. Aceste sunt numai pentru jumtate din vile, celelalte avand altele (la fel si hotelul).

Hotelul are o piscina mare, una mai mica pentru coii cu niste tobogane micute.

Separat la distanta ceva mai mare se afla toboganele pentru adulti si copii ceva mai mari. tot aici se afla si mini clubul, luna park si amfiteatrul si discoteca in aer liber. Toboganele si luna park-ul sunt cu program, dar sunt gratuite.

Spectacolele la amfiteatru incep la 21,30 dupa minidiscoteca si sunt cam slabute.

Numarul sezlongurilor la piscina si pe plaja mi s-a parut insuficient (greu gasesti unul liber la o ora rezonabila). Prosoapele le iei pe baza de card (ti se da la venire) si le poti schimba de cate ori vrei.

Plaja este cu nisip si aproape 2 metri si in apa. Cred ca este adus special pt ca mai apoi gasesti chiar bolovani.

In zona vilelor sunt si niste pavilioane fiecare cu frigiderul sauinsa ele se pot inchiria contra cost.

Gradina hotelui este foarte mare si plina de alei strajuite de banani. De-a lungul drumului care merge de la hotel la amfiteatru se afla terenurile de tenis si de fotbal si o mica gradina zoo.

Restaurantul principal are patru sali de mese decorate diferit. Exista si o sala de mese special pentru copii, decorata si mobilata adecvat. Mancarea este diversificata (peste, pui, vita, miel) mancaruri gatite dar si gratare. Pentru copii si diabetici exista mancarea separat. Au fost baclavale, prajituri fara gust, dar si torturi si prajituri bune. Inghetata si produsele de patiserie se servesc doar intre anumite ore. Scaunele pentru copii sunt la discretie.

Un minus ar fi ospatarii care ori erau prea putini ori erau fara chef, trebuia sa ii tragi de maneca sa-ti aduca ceva de baut. Mi-a placut sucul de protocale, care era natural, proaspat si prezent toata ziua.

La sanck bar gaseai mancare turceasca (donner Kebap), italiana (pizza, paste), hamburger, cheesburger. Alaturi gaseai placinta turceasca traditioanala cu ayran.

Intr-o seara am avut White Party cu focuri de artificii.

In concluzie mi-a placut aici, m-am simtit foarte bine si m-as mai intoarce daca as avea ocazia.

Trimis de rodica_b in 20.09.11 00:45:39
Validat / Publicat: 20.09.11 07:06:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Kemer, Belek, Lara, Antalya,etc

VIZUALIZĂRI: 2390 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rodica_b); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

cathzel
[20.09.11 10:56:31]

Nu ai si niste poze cu plaja, cu marea?

rodica_bAUTOR REVIEW
[20.09.11 17:07:02]

o sa incerc sa pun si niste poze cu plaja.

cathzel, rodica_b
Alte impresii din această RUBRICĂAmara Luxury Resort (ex Vogue Avantgarde) [Goynuk]: