ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.09.2011
DE poll
ÎNSCRIS: 06.08.09
SEP-2011

Vreme superba, soare si atat...

Am fost la inceputul lunii septembrie sa petrecem cateva zile de concediu in statiunea Venus, alegere din pacate nu tocmai inspirata si aici ma refer la statiune.

Ultima data am fost aici acum aproximativ 5 ani dar am constatat cu parere de rau ca nu s-a schimbat nimic aproape, cu exceptia renovarii si redenumirii a 2-3 hoteluri, din contra parca mai neingrijita arata acum statiunea decat acum cativa ani. A fost deprimant sa vedem ca aproape toate hotelurile erau deja inchise, cu exceptia a catorva si alea nu foarte multe. Mai rau a fost ca nu mai erau asa multe terase deschise, le puteai numara pe degetele de la o mana pe cele care mai aveau deschis. Daca ieseai sa te plimbi pe la ora 20.30 deja aveai senzatia de statiune parasita, nu auzeai muzica pe la terase asa cum se intampla in sezon, erau doar cativa turisti care mai ieseau sa se mai plimbe pe la ora aia. Desi initial am plecat cu intentia de a sta mai multe zile, dupa 3 zile am renuntat si ne-am intors inapoi acasa, pacat de vremea frumoasa care a fost in acest septembrie, o adevarata vreme de vara.

Nici acele magazine/tarabe de pe plaja sau de pe aleea principala nu mai erau deschise, mai ramasesera doar cateva si alea putine, care mai aveau niste articole de plaja si atat. Nu am gasit deschisa nici o patiserie, din cele 2-3 care erau in statiune, nici macar farmacia nu mai era deschisa, trasesera deja obloanele. Am putut sa fac comparatie in schimb cu statiunea Jupiter, care era mult mai aglomerata si mai plina de viata ca Venusul, acolo rasuna muzica pana mai tarziu si era mai animata si mai luminata si asta la propriu.

Si acum despre hotel...

Am gasit cazare la hotel Favorit, un hotel ok de 2 stele care a fost partial renovat, adica receptia si lifturile au fost modernizate si fatada hotelului. Camerele, chiar daca nu au suferit multe imbunatatiri, au totusi frigider si televizor iar perdelele si draperiile se vede ca sunt mai noi. In rest sunt camere modeste, sa nu uitam ca totusi sunt 2 stele si pentru 2 stele conditiile sunt ok.

O buna impresie ne-a lasat personalul hotelului, care a fost foarte amabil si zambitor, lucru pe care nu il intalnesti foarte des la noi. Te salutau si daca te vedeau pe 10 ori pe zi, un plus pentru acest hotel. Un alt plus al hotelului ar fi parcarea mare si curatenia atat din parcare cat si din imprejurimile hotelului.

Era un spatiu verde de jur imprejurul hotelului, bine ingrijit, cu pomi si flori si un loc de joaca pentru copii. Noua ne-a placut aici, intrucat hotelul era inconjurat de multa verdeata, pomi si era un pic mai retras, nu chiar la strada principala, deci zgomotul de la masini era mult diminuat. Am uitat sa mentionez ca fiecare camera are balcon si 2 sezlonguri.

Distanta fata de plaja nu era mare, cea mai apropiata plaja era cea de la Esplanada, hotelul fiind situat la iesirea din statiunea Venus inspre Cap Aurora.

Din pacate, statiunea se pare ca se degradeaza de la an la an, sunt multe hoteluri in paragina, abandonate, care dau un aer trist si dezolant acestei statiuni, care odata era chiar frumusica, pacat ca nu se investeste mai mult in turismul de la noi, e pacat ca nu stim sa valorificam la maxim potentialul acestor statiuni.

Trimis de poll in 18.09.11 16:31:37
Validat / Publicat: 18.09.11 17:55:44

VIZUALIZĂRI: 3016 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (poll); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotelul vazut din lateral

cristina.eu
    [26.06.12 22:58:17]

Ai dreptate in legatura cu statiunea Venus si cu turismul romanesc, in general. Noi am fost la Venus in 2009 si am stat tot la Favorit, cu bilet prin sindicat. A fost destul de bine si ni s-a parut un hotel de doua stele mai ingrijit decat altele de aceeasi categorie. Dar statiunea... deprimanta in unele zone, mai ales la intrarea dinspre Saturn. Pacat de toate hotelurile acelea care au o arhitectura interesanta si ar fi putut fi renovate. Mi-am amintit cum arata pe vremea lui Ceausescu un hotel din acela circular, parca Adriana se numea. Eram copil si am fost in vizita la o familie prietena. Cred ca nu oricine avea acces acolo: zona impejmuita, piscina... Acum totul e paragina. Sau era, in 2009, desi ma indoiesc ca s-a facut ceva de atunci.

Djbobo*
    [14.07.12 11:49:14]

Cum este plaja in zona hotelului, cu nisip cu pietre la intrarea in apa sau in apa, intreb acest aspect ptr ca am un baietel care nu vrea sa intre in apa daca sunt pietre.

cristina.eu
    [14.07.12 12:36:22]

@Djbobo: Cea mai apropiata plaja fata de Hotel Favorit este langa Cap Aurora. Din pacate insa, in 2009 erau multe pietre (unele chiar foarte mari), atat pe nisip, cat si in apa, la intrare. Ma tem ca nimeni n-a rezolvat aceasta problema, asa ca incercati plaja Esplanada. Ar mai fi o posibilitate: primul golfulet din Jupiter, cu nisip bun si intrare lina in apa. Nu este mult de mers de la Favorit. Concediu placut!

pollAUTOR REVIEW
    [14.07.12 15:15:08]

@cristina. eu: Noi mergeam la plaja la Esplanada, era mai aproape de hotel si nu erau asa multe alge. Erau pietricele destul de multe la intrarea in apa cand am fost si noi, anul trecut. Pacat ca statiunea nu mai e ce a fost cu ani in urma. Hotelul Adriana era in renovare anul trecut, ramasese doar scheletul din el, dar intelesesem ca a fost preluat de cineva, auzisem si cine l-a preluat, si va fi refacut. Iar hotelurile Vulturul, Pajura si Cocor erau tot inchise si in paragina si anul trecut.

cristina.eu, Djbobo*, poll
    Alte impresii din această RUBRICĂFavorit Hotel: