ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.09.2011
ÎNSCRIS: 15.09.11
AUG-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 14 [ani]

Un sejur de neuitat!

Recomand cu caldura acest hotel, este foarte curat iar paturile sunt comfortabile. Am fost cazati la etajul 2 (ultimul), camera cu vedere la mare, panorama exceptionala, exact ca o carte postala. Dupa amiaza era necesar aerul conditionat (se incingea foarte tare acoperisul), am achitat 30 de euro pt tot sejurul. Pe parcursul sederii noastre s-a facut curatenie zilnic in camera iar asternuturile s-au schimbat la 3 zile.

Trebuie sa remarc insa si minusurile pentru a fi obiectiva: micul dejun era saracacios, in fiecare zi aceeasi omleta, cascaval si o sunca cu gust ciudat. In 2 dimineti am gasit si vestitul iaurt grecesc, foarte gustos insa foarte putin (un bol mare din care se servea cine apuca). Nu am gustat vestitele si multlaudatele masline, au disparut cu desavarsire din meniu. Cafeaua era apa chioara insa puteam comanda de la bar expresso (2 euro).

Nu am mancat la terasa hotelului pentru ca preferam terasele de pe malul marii cu o priveliste la apus superba. Seara era foarte placut, desi am mers in august nu era zapuseala, in schimb erau tantari foarte multi, pacat ca nu am avut o plasa de tantari la balcon, am fost nevoiti sa schimbam 2 sau chiar 3 pastile/seara (una nu era de ajuns sa doboare acesti"mutanti").

Statiunea este cea mai frumoasa dupa umila mea parere, am inchiriat un Fiat si am parcurs insula timp de 3 zile insa nici una din celelalte statiuni nu ne-a impresionat in mod deosebit. Cea mai frumoasa plaja am gasit-o in Kalamaki, aproape de Kassiopi, mergeam mai mult de 30 de metri si apa era pana la genunchi, in departate se vedeau muntii Albaniei, apa de un turcoaz ireal, nisip fffffff fin.

In Agios Gordis gasesti plaja buna, animatie seara (bine, nu chiar ca la Mamaia, dar eu consider asta un avantaj), magazine destule si cu de toate iar plaja este relativ aproape de hotel (7 minute de mers lejer). Cina o luam la terasele de pe malul marii, Sea Breeze a fost preferata noastra, am revenit 3 seri la rand, duminica in special este foarte multa animatie fiind seara greceasca, cu un program interactiv, ne-am distrat de minune!

O sa revenim cu siguranta in Agios Gordis insa vom calatori cu masina personala (speram sa termine bulgarii cat mai repede autostrada spre Grecia), drumul cu autocarul este foarte lung si obositor (aproximativ 20 de ore).

Trimis de irina_crstsc in 15.09.11 10:14:51
Validat / Publicat: 15.09.11 11:29:08
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Thassos, Halkidiki

VIZUALIZĂRI: 4227 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (irina_crstsc); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Promenada Agios Gordis
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[15.09.11 17:35:22]

Ma bucur sa vad ca inca sunt persoane care merg aici, Hotel Alonakia fiind unul din preferatele mele in Corfu, de altfel am fost si noi cazati aici in prima excursie pe aceasta insula.

Statiunea e deosebita, cu atmosfera ok, intr-adevar mai putin animata decat Mamaia, dar poate din aceasta cauza preferata, iar prezenta englezilor "bine dispusi" cam absenta.

Pacat ca nu ati incercat la restaurantul hotelului, pestele prins de tatal patronului, e deosebit.

[09.03.12 18:47:48]

Buna ziua, am vrea sa mergem si noi in aceasta vara la acest hotel. Imi puteti spune de la hotel pana jos pe plaja cat faci mergand pe jos? Iar excursiile catre laguna albastra si insulele Paxi - Antipaxi au ca punct de plecare Corfu Town?

[09.03.12 20:50:13]

@River pana la plaja vei face in jur de 5 minute, putin mai mult poate la intoarcere, avand in vedere ca se urca si asta in conditiile in care vei merge lejer, doar esti in vacanta .

Excursiile au ca punct de plecare Corfu Town, cele intermediate de tour operatorii romani, accesul pana in port se face cu autocarele lor. Exista insa operatori locali care folosesc ca punct de plecare orasul Lefkimi pentru aceste excursii.

[09.03.12 21:49:42]

@danoradea: Multumesc, nu ma asteptam la un raspuns asa rapid.

[12.03.12 18:10:10]

Am platit sejurul la agentie toate bune si frumoase. As vrea sa va intreb ceva in legatura cu check out-ul. Doamna de la agentie mi-a spus ca se face pana in ora 9:30 dimineata, prea devreme dupa parearea mea, plecarea fiind in jurul orei 15:30. Banuiesc ca ni se va permite sa lasam si noi bagajele undeva in hotel pana la ora imbarcarii in autocar, nu?

[12.03.12 19:02:38]

Noi am avut noroc cu fiica patronilor, care foarte amabila, ne-a permis sa ne lasam bagajele intr-un colt langa receptie, desi restul familiei a cam facut fete-fete. Dar nu a fost deloc o problema sa stam la piscina, atat ca acolo trebuie sa stai locului sa-ti pazesti bagajul. Asa ca dupa o scurta plimbare la mare pentru a ne lua ramas bun ne-am asezat impreuna cu restul turistilor de aici la piscina in asteptarea autocarului.

Acea diferenta de ore de la 9.30 la 15.30 ei o folosesc pentru a pregati camerele pentru urmatoarea serie de turisti.

Concediu placut

irina_crstscAUTOR REVIEW
    [13.03.12 08:57:37]

@River: @River: Eliberarea camerelor se face la 9.00 dimineata, dupa micul dejun desi autocarul cu urmatoarea serie de turisti apare in jurul orei 15.30, aici cred ca ar trebui ca tour-operatorul sa se implice mai mult si sa negocieze o alta ora, nu e normal sa pierzi jumatate de zi (baie in mare nu poti face pt ca nu ai unde sa faci dus), dupa ora 10 e destul de cald si nu prea poti sa stai pe strazi (mai ales daca ai si copii), in fine, cand te gandesti ce drum lung te asteapta nu-ti mai arde de nimic.

[13.03.12 11:22:01]

@irina_crstsc aceasta diferenta de ore intre serii o vei regasi peste tot in lume la hotelurile care se bazeaza exclusiv pe serii de turisti. E drept in unele locuri este mai mica, chiar o ora maxim doua, dar este generala, resortul avand nevoie de un anumit timp pentru a pregati camerele pentru seria urmatoare de turisti.

Baie in mare se poate face, aici trebuie sa te contrazic, deoarece sunt dusuri pe plaja, chiar mai multe, asa ca te poti spala. E drept, dusul nu e chiar ca cel din camera de hotel dar important este ca exista. Mai greu este cu bagajele, daca nu te lasa sa le lasi undeva la hotel e cam dificil sa le duci cu tine pe plaja ).

[13.03.12 15:22:32]

Eu am rezervat acest hotel/vila tocmai pentru ca am citit aici pe site ca administratorii si angajati sunt draguti si amabili. Banuiesc ca nu o sa fie o problema in a lasa bagajele cateva ore la hotel, altfel or sa aiba o mare problema cu mine. N-am de gand sa ma plimb prin statiune cu bagajele dupa mine. Cu toate ca banuiesc raspunsul as vrea sa va intreb totusi , exista conexiune internet in hotel, wireless?

[13.03.12 20:52:13]

Din pacate, cand am fost noi nu era disponibil internet nici macar contra cost in hotel, dar in zona plajei exisatau 2 taverne cu internet wireless in 2010.

Totusi poti intreba la tour operatorul unde ai facut rezervarea el trebuie sa stie.

In ceea ce priveste administratorii/angajatii in mare sunt unul si acelasi lucru, hotelul fiind o afacere de familie, asa ca in marea lor majoritate angajatii erau si patroni.

[13.03.12 22:41:24]

I-am contactat pe email cat si pe facebook caci au cont si acolo insa nu am primit niciun raspuns pana acum.

danoradea, irina_crstsc, River*, wally*
    Alte impresii din această RUBRICĂAlonakia Hotel: