ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.09.2011

Extrem de nemulțumit
Foarte nemulțumit
Foarte nemulțumit

Vacanta ratata

Am plecat in vacanta cu inca doua familii, noi fiind singurii cu copil mic (18 luni). Ne-am hotarat unde sa mergem cu o saptamana inainte si am cautat diverse hoteluri si oferte pe net ca sa ne facem o parare. Ne-am luat cateva repere si in functie de recomandarile cunoscutilor care au mai fost in statiune dar si din opiniile pe care le-am citit pe net, am ales cateva hoteluri pe care urma sa le vedem si apoi sa hotaram acolo unde ne cazam. Se pare insa ca ne-am luat o mare tzeapa cand am ales hotelul Astera. Dar sa incepem totusi cu lucrurile dragutze: parcarea gratuita fix in fatza hotelului, piscina interioara destul de mare, cu sectiune pentru copii si mai ales incalzita la 31gr., cu sauna si sala de fittness langa, camera imensa cu 3 paturi, curata super ok, menajere dragutze (desi nu vorbeau engleza au inteles cand le-am spus sa faca menajul pana in ora 10 ca am un bebe si dupa 11 face nani).

Iar acum lucrurile nasoale:

1 - am platit cu 200 euro mai mult decat un alt hotel similar de 4* doar pentru ca asta chipurile avea UAI in loc de AI si era langa plaja (este cel mai mare regret din vacanta asta);

2 - restaurantul foarte mic pentru capacitatea hotelului (daca nu te duceai la masa cand se deschidea trebuia sa astepti in fata usii si sa pandesti pana se elibera o masa) si nici pe departe de 4* UAI, adica in cele 6 zile cat am stat s-a servit cu regularitate aceleasi feluri de mancare (le numarai pe degete), cateodata chiar si cu mucegai; dezastruos, nimic ce sa alegi pentru tine ca adult ce sa mai vorbim sa-i dai unui copil de nici 2 ani (si nu exagerez cu absolut nimic);

3 - pe plaja sezlongurile si umbrelele super invechite, iar surpriza mare a fost asa numitul bar UAI unde nu gaseai decat mere, rulouri cu carne si bere, sucuri la dozator indoite cu apa - penibil.

4 - desi chipurile statiunea este cunoscuta pentru plaja cu nisipul fin in sectiunea amenajata hotelului si nu numai, plaja era super jegoasa, plina de chistoace de tigari, scoici sparte...

5 - hotelul nu este pentru familii cu copii deoarece nu are nici un loc de joaca amenajat pe langa el si nici macar spatiu verde; din hotel iesi direct in strada si apoi dupa ce traversezi bazarul ajungi pe plaja.

Si sa ne oprim aici caci lista ar putea fi mult mai lunga, dar ii lasam si pe altii daca au curiozitatea sa-l viziteze sa aiba propriile lor impresii

Trimis de Kika 77 in 14.09.11 23:22:01
Validat / Publicat: 15.09.11 06:56:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: In Albena la hotel COM. 3* cu UAI 4 ani la rand

VIZUALIZĂRI: 2385 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Kika 77); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

alex1968
    [15.09.11 16:26:33]

De curiozitate, care este hotelul la care regreţi că nu te-ai dus (cel care spuneai ca era cu 200 euro mai putin ca la Astera) ?

Kika 77AUTOR REVIEW
    [15.09.11 21:22:14]

Kristal 4* AI - l-am vazut tot in ziua cand am ajuns in statiune (desi eu il gasisem interesant si pe net) pretul fiind de 300 euro pe 5 nopti. Am cerut la receptie sa ni-l prezinte si am vazut atat camerele, piscina interioara, piscinele exterioare (caci erau 3, una chiar pentru copii cu topogan in ea asa cum este prezentata pe net), loc de joaca pentru copii cu leagane, topogan... atata doar ca nu stiu acum daca partea cu mancarea putea fi mai ok sau tot ca la Astera. Decizia de a merge la Astera a fost luata mai mult datorita cuplurilor cu care am plecat... daca eram singuri cu siguranta ramaneam la Kristal. Consider sincer ca cei 200 de euro pe care i-am dat in plus la Astera, strict din punctul meu de vedere, nu s-au justificat nicicum.

Sper ca te-am lamurit cu ceea ce doreai sa aflii.

Daca ai ceva de adaugat sunt deschisa la discutie pe tema asta.

pepsi70ro CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [15.09.11 21:50:04]

@kika 77, am stat atat la Astera cat si la Kristal. Vrei comparatie intre cele doua hoteluri? ok!

Trebuie sa-ti spun ca eram cazati la Kristal si mergeam la Astera sa ne bem cafeaua de dupa-amiaza, cam in fiecare zi.

Ai vazut spa-ul de la Astera? Dar cel dela Kristal? Se pot compara, atat in dotari cat si in curatenie?

Nu prea sunt mofturos la mancare, desi imi place sa mananc ardeleneste, insa ambele restaurante mi-au oferit posibilitati de alegere, in plus Astera, unde am gasit o gama variata de peste excelent preparat.

Nu cred ca piscinele exterioare de la Kristal sunt in numar de 3, intr-adevar compartimentate, dar este o singura piscina. Insa ai incercat apa de la piscina interioara de la Kristal si pe cea de la Astera? Vei descoperi diferente atat in ceea ce priveste temperatura cat mai als in ceea ce priveste clorul din piscina.

In final. eu m-am simtit cel mai bine la Astera, de aceea am fost doar o singura data la Kristal si de 3 ori la Astera. Si am doi copii, care iubesc Astera.

Iar cand am fost noi la Astera, serviciile erau AI nu UAI.

Apropo, ai incercat masajul, in special cel cu ciocolata de la Astera? Iti garantez ca data viitoare te-ai programa in din vreme pentru acest hotel. Glumesc, insa masajul este bestial. Ai vazut ceva asemenator la Kristal?

Iti pot recomanda un hotel mai ieftin cu 200 de euro decat Kristal (deci 400 fata de Astera), dar esti sigura ca asta iti doresti?

Kika 77AUTOR REVIEW
    [15.09.11 23:07:13]

Sunt convinsa ca fiecare vede alfel lucrurile si face comparatie cu ceva ce a mai incercat. Dupa cum am spus este prima data cand mergem in Nisipurile de Aur si mai ales la un hotel de 4*UAI, de aceea eu ma asteptam sa fie cu mult peste hotelul Com. de 3* (UAI) din Alnena unde am fost 4 ani la rand. Nemultumirea mea a venit nu de la piscine sau masaj (caci am mentionat ca astea au fost super ok), ci de la mancarea servita care a fost cu mult sub asteptarile noastre. In momentul in care ai un copil de 18 luni cu tine nu te mai gandesti daca esti mofturos tu ca adult (eu una sunt o gurmanda si imi gasesc usor ceva de mancat), ci iti doresti sa-i poti oferi si copilului tau ceva comestibil pentru varsta lui, iar aici crede-ma ca am fost pusa in mare dificultate, pentru ca sincer mancarea nu a fost asa cum ar fi trebuit (iar aici nu compar cu Kristal, ci cu hotelul Com. din Albena). Poate daca am fi mers fara copil probabil ca nu m-ar fi deranjat foarte tare acest lucru.

Acum pe bune fiecare are impresiile si parerile lui in functie de mai multi factori si probabil daca as mai scrie acum ca initial am fi vrut sa mergem in statiunea Duni la hotel de 4* pe aceeasi bani pe care i-am dat la Astera sigur s-ar mai gasi cineva sa spuna ca nici acolo nu era mai bine din diverse motive si tot Astera e mai grozav. Eu una stiu un lucru cert: la Astera nu voi mai merge niciodata, chiar de ar fi gratis, pentru ca Am Fost Acolo si nu mi-a placut.

fstoian31*
    [04.10.11 10:27:15]

Felicitari pentru ca ai avut curajul sa povestesti despre experienta neplacuta privind sejurul la Astera. Am observat ca adesea, cei care scriu ceva de rau despre conditiile nesatisfacatoare oferite de un hotel sunt repede apostrofati de altii, care, fie ca fac pe grozavii, aratand cat de bine se pot descurca ei, fie compara cu ceva mai rau. Nu este normal sa platim sume mari, sa ne facem sperante ca ne vom simti bine in vacanta si in final sa constatam ca am beneficiat de conditii din ce in ce mai proaste. Cred ca n-ar trebui sa ne mai atacam atat de mult intre noi, ca romani si sa-i facem si pe straini sa ne respecte, aratandu-le clar ca nu ne putem multumi cu ceea ce au ei chef sa ne ofere, atat timp cat nu mergem lin excursii oferite de ei, ci platim pentru servicii care trebuiesc onorate. Punctaj maxim pentru o doamna curajoasa!!!

alex1968, fstoian31*, Kika 77
    Alte impresii din această RUBRICĂAstera Hotel & Spa Hotel: