ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.09.2011
    ÎNSCRIS: 14.09.11
    SEP-2011

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Un sejur relaxant

Anul acesta ne-am decis sa mergem in Zakynthos, Argasi, hotel Chryssi Akti/Paradise Hotel. Prima impresie, odata ce am ajuns acolo, ne-a intampinat receptionera foarte bine, a fost constant zambitoare si dispusa sa ne ajute. Initial primisem o camera cu vedere la strada, insa, am rugat-o sa ne ofere una cu vedere la mare si ne-a schimbat-o fara absolut niciun fel de problema. Camera, foarte curata, cu un miros placut si o vedere superba. In fiecare zi a venit menajera sa faca curatenie, iar asternuturile s-au schimbat in a 3-a zi, insa, noi oricum le-am avut pe ale noastre de acasa. Recomand celor care tin mai mult la igiena personala sau au anumite temeri sa isi aduca de acasa si prosoape si cearsaf de pat (erau anumite pete negre pe prosoape).

Legat de masa, am avut inclus micul dejun, care a ramas acelasi in fiecare zi, insa, foarte consistent (Cafea, Ceai, Suc Natural, Lapte, Apa, Cereale, Gem, Miere, Smantana, Oua Fierte, Masline, Sunca, Cascaval, Paine - Neagra si Alba, Rosii si Castraveti, Pepene pentru desert si un fel de cozonac).

Piscina este una comuna cu Hotelul Paradise, apartine aceluiasi patron si este curatata in fiecare noapte. Sezlongurile se ocupa de dimineata, aproximativ ora 8, oamenii isi pun prosoapele peste ele, atentie mare in privinta asta! Daca ati intarziat, riscati sa nu mai aveti sezlong toata ziua.

Hotelul are si o plaja, insa, este infima ca si marime si sunt cateva alge la mal: pe partea asta trebuie sa mai lucreze. Noi nu am facut niciodata plaja aici, am fost in statiunile vecine: Banana Beach si St. Nicolas (printre cele mai frumoase plaje din Zakynthos). Puteti ajunge acolo cu masina inchiriata, cu scuter, ATV sau puteti lua unul dintre autobuzele gratuite ce pleaca din centrul statiunii in fiecare zi in jur de 10:30 si se intorc la 17:00. Exista si autobuze cu taxa, 1.6 euro/ persoana, insa am observat ca nu prea se respecta programul afisat. Pretul sezlongurilor in aceste statiuni variaza intre 6-8 euro (2 sezlonguri+umbrela). Pastrati chitanta pentru a va putea intoarce cu autobuzul gratuit :)

Nu va inscrieti in excursiile optionale ale agentiei! O sa gasiti multe agentii de turism in Argasi, care ofera preturi mult mai mici si servicii mult mai bune! Cei ce au fost in excursiile organizate de agentie au avut parte de o experienta neplacuta. Noi personal am ales croaziera in jurul insulei, cu un vas de pirati - 50 euro /2 persoane, program 9 - 5 si a fost de vis!!! Muzica frumoasa, dans grecesc impreuna cu personalul de pe vas, ghid ce vorbea engleza si romana si peisaje superbe! Vasul merge la Blue Caves, dar nu intra in pestera, intrucat este prea mare, la Nagavio - cea mai frumoasa plaja pe care am vazut-o pana acum si apa mai albastra decat cerul :) Aveti posibilitatea de a lua si mancare si bautura de pe vas, preturile sunt la fel ca si in statiune.

Masa (pranz si cina) va recomand sa o luati la The Green Frog- am fost clienti fideli ai acestui local- in perioada vizitata de noi au avut o oferta promotionala: 2 portii pentru 10 euro, indiferent de pretul portiei (doar la anumite feluri de mancare). Portiile sunt incredibil de mari, cu siguranta o sa va saturati!!! :) Mancarea noastra preferata a fost: Skepasti cu porc! Personalul localului foarte amabil si prietenos. Seara au avut fel de fel de concursuri, karaoke, quiz-uri de muzica, muzica live s. a. m. d.

Sa aveti constant aparatul foto pregatit, noi am facut in jur de 1000 de poze in 6 zile :)

Nu uitati sa negociati preturile oriunde mergeti! Noi am economisit destul de multi bani in urma negocierii :)

Cu siguranta vom mai vizita insula, dar nu cu autocarul! Daca mergeti cu autocarul pregatiti-va de un drum lung si foarte obositor.

Trimis de Nightshade in 14.09.11 11:56:03
    Validat / Publicat: 14.09.11 13:01:40
    • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 6198 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Nightshade); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Vederea de la balconul camerei :)

[14.09.11 12:23:21]

@Nightshade: bine ai venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

[12.01.12 22:26:26]

Buna,

As vrea sa imi spui te rog cum era plaja? Si daca hotelul este amplasat intr-o zona galagioasa? Am citit despre alte statiuni ca sunt f galagioase - nu se putea dormi noaptea.

Multumesc mult!

NightshadeAUTOR REVIEW
    [10.04.12 19:20:14]

@Bianca15: Buna Bianca, scuze pentru raspunsul intarziat. Legat de intrebarea ta, plaja hotelului era practic inexistenta, nu aveai posibilitatea sa faci plaja pentru ca avea 7 m lungime si 2 m latime...

Zona hotelului este f linistita. Foarte deranjant faptul ca trebuia sa mergi mult pana la o plaja (Daca nu ai permis de conducere, nasol... trebuie sa stai dupa transportul lor, care este ffff rar).

alma
    [27.02.13 16:20:50]

Sper sa am mai mult succes de data acesta, am intrat peste tot si am adresat intrebarea aceasta tuturor dar fie nu mi raspunde nimeni, fie explicatiile sunt saracacioase. Daca este posibil sa mi spuna cineva, unde anume gasesc agentiile care ofera excursii optionale? gen... turul insulei... etc... si daca la o agentie se pot achizitiona toate excursiile sau nu? si inca ceva? se poate spune numele agentiei respective? sau macar aprox locatia? cum dau de ele?

[27.02.13 16:35:15]

@alma: atentionarea este pentru agentiile sau entitatile care functioneaza pe principii comerciale din ROMANIA.

Nu exista interdictie pentru cele din strainatate, deci da se poate spune numele agentiei daca este din stainatate si nu are filiale in Romania.

[27.02.13 16:46:09]

@alma: Buna, excursiile optionale se achizitioneaza acolo, fie de la ghidul roman ce colaboreaza cu agentia, fie de la agentiile grecesti de pe insula.

Nu trebuie sa stai sa te agiti sa le cauti, ghidul iti va prezenta toate excursiile disponibile atunci cand ajungi la hotel.

liviukia
    [04.07.14 13:38:26]

am o intrebare pt cei ce au fost cazati la Chryssi Akti...

in camere exista frigider?

cum este receptia WI-Fi ului???

si noi vrem sa mergem pe 03.08

multumesc

[04.07.14 16:34:34]

@liviukia: exista frigider in camera, iar wifi-ul merge doar in receptie.

liviukia
    [07.07.14 11:54:44]

@Bianca15:

puteti sa-mi spuneti, cine a venit cu autocarul, la ce ora ati ajuns la KILLINI?? la ce ora ati luat ferry?

noi venim cu auto personal si vrem sa ajungem cam in acelasi timp cu autocarul

multumesc

alma, Bianca15, liviukia, Nightshade