ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.09.2011
DIN: Constanta
ÎNSCRIS: 11.09.10
SEP-2011
2 AD. + 2 COPII -- v: 12 si 5 ani

O locatie buna ptr. vacanta

Duminica 04.09.2011 la ora 14.30 ne-am cazat la acest hotel despre care as putea sa va spun clar ca nu e un hotel de 5 stele dar eu unde am avut o experienta mai proasta anul trecut zic bine ca nu a fost mai rau.

Curatenie se facea superficial in camere adica strict schimbatul prosoapelor, gunoiului si aranjatul patului.

Mancarea buna si variata din punctul meu de vedere, sucuri, bere si alte bauturi la discretie. Intre mese erau servite la snack bar placinte,hamburger, cartofi, salate, gogosi care erau o delicatesa.

Animatorii au fost de nota 10, foarte prietenosi si nu te lasau sa te plictisesti inclusiv in fiecare seara spetacole foarte frumoase... La plaja am coborat doar de doua ori pentru ca nu puteam sa merg cu cea mica care era innebunita dupa piscina.

O zi am vizitat Efes si Casa Fecioarei Maria pe cont propriu fiind cu masina ca excursia cu autocarul era mai scumpa... Nu ratati o plimbare cu vaporasul pe mare care dureaza de la ora 9.00 pana la ora 16.00 cu masa de pranz si bauturi racoritoare incluse in pretul de 18 euro de adult si 9 euro de copil in care aveti si 4 opriri pentru a inota in mare.

Asa cum v-am zis sa nu ratati aceasta plimbare cu vaporasul va spun sa nu mergeti la discoteca in oras pe care o organizeaza animatorii ca e o mare teapa, nu e intrarea scumpa cat e bautura de scumumpa si locatia o bodega.

In speranta ca v-au placut impresiile mele va urez o calatorie placuta in orice destinatie ve-ti merge!

Trimis de vety in 13.09.11 19:05:09
Validat / Publicat: 13.09.11 20:37:32
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Antalya-Hotel Club Falcon Bodrum-Hotel Palm Garden

VIZUALIZĂRI: 6461 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vety); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Piscina mare

[03.02.12 19:58:32]

Buna ziua,

Spuneti-mi si mie camera este destul de mare, avand in vedere ca o sa mergem anul acesta si avem un copil mic. Exista un pat suplimentar sau canapea, sau sunt camere mai mari pentru familiiu cu copii? Din camera se vede marea?

Si inca un lucru care nu se vede din poze, intrarea in apa pe micuta plaja este lina? In apa este nisip, sau sunt pietre?

Multumesc!!!

P: S. Mai nou hotelul se numeste Vista Hill si scrie ca a fost renovat 100%, stiti ceva?

vetyAUTOR REVIEW
[05.02.12 16:44:51]

@serban:

Buna, camera este destul de mare, noi am avut pat suplimentar pentru baiat care avea 12 ani si cea mica a dormit cu noi in pat dar cand faceti rezervarea trebuie sa va spuna cei de la agentie daca v-a trecut si patul suplimentar. Marea se vede doar din camerele de la etajele superioare si orientate bineinteles spre mare, noi am stat la etajul 1 ceea ce a fost perfect ca ajungeam repede la piscina sau la masa fara sa folosim liftul.

Intrarea in apa la mare este lina doar pe o portiune mica cam de 10 m latime in rest de pe ponton cu scari ca la piscina si apa foarte adanca. In apa sunt si pietre nu numai nisip si ca sa ajungi la plaja cobori cu liftul sau pe scari care sunt cam multe. Nu stiu cat de mic e copilul dar au si mini club cu fete care se ocupa de ei.

P. S: Nu stiu nimic de aceasta denumire noua si nu mai stiu cand au avut timp sa-l renoveze 100 % din septembrie 2011 cand am fost noi dar tot ce e posibil. Nu te astepta la super hotel de 5*, noi am fost foarte incantati de animatori si de mancare foarte buna dar in acelasi timp am fost constiienti de pretul platit.

Vacanta placuta!

[06.02.12 11:41:29]

@vety: Buna ziua,

Multumesc pt. raspuns, dar vroiam sa stiu daca patul suplimentar este pliabil sau pat normal.

Aerul conditionat este reglabil din camera sau este automat?

Pentru copii este mancare speciala, inghetata, sucuri naturale exista?

Multumesc!!!

vetyAUTOR REVIEW
[15.02.12 13:28:09]

@serban:

Imi cer mii de scuze ca nu am raspuns pana acum. Patul suplimentar era un pat normal si aerul conditionat era reglabil din camera. La mancare speciala pentru copii daca va referiti la bebelusi sa stiti ca nu am observat dar eu cred ca se gaseste ce sa-i dati chiar daca e mai mic de 2 ani. Inghetata nu era si sucuri naturale decat cele de la dozatoare (fetita mea are 5 ani si a baut numai din acestea).

Sa stiti ca anul acesta eram hotarati sa mergem pe Marmaris dar dupa ce mi-ati spus ca s-a renovat hotelul am facut si eu cateva sapaturi la prietenele de la agentie si asa mi-au spus si ele ca s-a schimbat managerul sau patronul ceva de genul de aceea si-a schimbat si denumirea. Daca nu gasim altceva la pret apropiat vom merge si noi tot aici deoarece noi ne-am simtit super bine la acest hotel si am trecut peste lipsurile unui hotel de 5 *.

P. S. In ce perioada mergeti si la ce pret ati gasit?

Astept raspuns. O zi buna!

[15.02.12 15:07:20]

@vety: Multumesc pentru detalii.

Noi mergem intre 20-30 iunie (650 Euro 2 pers. +1 copil de 2,6 ani). In legatura cu hotelul am primit o lista cu tot ce s-a modificat si anume:

-schimbat mocheta in camere si pe holuri + zugravit

-schimbat mobilier camere, restaurante si baruri

-renovat receptie

-constructie o noua piscina cu 2 topogane

-cosmetizarea celorlalte piscine

-etc.

Deschiderea oficiala este pe 15 mai 2012, dar sa speram ca turcii nu sunt ca romanii si chiar fac tot ce scrie pe lista...

La revedere!

ticris68
[20.02.12 15:36:41]

@serban:

Te rog sa-mi spui si mie prin ce agentie ai facut rezervarea.

Multumesc

[20.02.12 20:24:12]

@ticris68: Da-mi te rog o adresa de mail sau un nr. de telefon sa-ti dau numele agentiei fiindca nu se poate direct aici!

ticris68
[20.02.12 21:02:19]

cristian_nicol@yahoo.com

Multumesc

[03.03.12 11:39:24]

buna, si noi mergem cam in aceeasi perioada 23-29 vom sta 6 nopti pretul a fost de 220 euro/pers... speram ca totul va fi ok si nu vom venii dezamagiti

[03.03.12 11:48:31]

@Gya: Pretul este cam mare daca nu are transport inclus... Pe noi ne-ar fi costat 195 daca mergeam 6 nopti! Cu 50 de euro plateai 2 nopti la hotel pe traseu la dus-intors.

Dar asta e... important e sa fie o. k. sejurul!!!

In mod sigur o sa ne intalnim pe acolo, noi suntem 3 familii, daca aveti nevoie de ajutor pe acolo apelati-ne!!!

[03.03.12 11:53:03]

asta este... deja am dat avansul noi vom fi 8 pers,

transport individual (sper sa ne descurcam ca nici unul dintre noi nu a mai plecat individual pana la turci ) ... ne documentam pana atunci ce traseu sa urmam: D am inteles ca putem sa luam feribotul si asa ajungem sa facem app 950km. din buc

[03.03.12 14:27:50]

@Gya: De unde sa luati feribotul, nu sunteti din Bucuresti? Dist. este de vreo 1100 km. din Buc. pana in Kusadasi. La Bulgari este nenorocirea, sunt vreo 3-4 trasee, unul mai prost decat altul!!! Ultima oara am traversat Bulgaria in vreo 8-9 ore (300 km)...

Daca aveti nevoie de vreo informatie... Astept!

[03.03.12 16:24:24]

@Gya:

Nu ai cum să faci doar 950 km până la Kusadasi plecând din București, indiferent ce traseu ai alege pentru traversarea Bulgariei.

Cel mai scurt drum are 1050 km, dar nu este neapărat cel mai bun.

@ serban:

Se pare că ai bătut recordul. Noi am fost disperați când am traversat Bulgaria în aproape 6 ore. La 8-9 ore sigur cedam nervos. V-ați rătăcit sau ce s-a întâmplat?

Dacă știi drumul și respecți cât de cât limita de viteză, 4 ore este un timp OK.

[03.03.12 22:52:03]

pai chiar nu stiu ce sa spun atunci... cei de la agentie ne-au spus ca din Tekirdarg putem lua feribotul pana la Bandirma (nu mai ajungem in Istambul) si asa distanta o sa fie cu app 300km mai mica iar feribotul cik ar fi 30 euro de masina... sincer nu stiu daca intr-adevar ne a indrumat bine cert este ca pana plecam ne vom documenta si noi cum trebuie in vederea treseului care il vom urma mai ales prin Bulgaria care mie sincer imi este frica sa merg nopatea la cate s-a vb de asta in trecut ))

[04.03.12 08:54:43]

@Gya:

E clar, cei de la agenție ți-au recomandat un alt traseu. Nu sunt convinsă că este și cel mai bun. Pentru a ajunge la Kusadasi eu îți recomand varianta prin Canakkale, de fapt drumul de coastă. Este cel mai scurt, dar și cel mai frumos, datorită peisajelor de vis.

Pentru a traversa cu feribotul din Europa în Asia ai trei variante: Gelibolu-Lapseki, Eceabat-Canakkale sau Kilitbahir-Canakkale. Prima este cea mai lungă și mai scumpă, ultima este cea mai scurtă și mai ieftină. Eu am încercat primele două variante și a fost OK.

Înainte de plecare fă simulări pe GPS sau pe internet cu mai multe variante de traseu și alege-o pe aceea care vă convine vouă mai mult.

Nu recomand traversarea Bulgariei noaptea în primul rând din cauza semnalizării rutiere proaste sau inexistente.

[04.03.12 12:26:44]

Dar cat costa ferry-boat-ul pe traseul indicat de tine si cati km sunt pe acest traseu pana la Kusadasi?

[04.03.12 14:48:37]

@Gya:

Traversarea Strâmtorii Dardanele este incomparabil mai scurtă ca distanță decât porțiunea de Marmara care ți-a fost sugerată ție, astfel că și costurile aferente sunt proporțional mai mici. Un alt aspect de care trebuie să ții cont este și acela al frecvenței feriboturilor.

Traversarea pe la Ecebat-Canakkale costa anul trecut 23 de lire turcești (10 euro la paritatea actuală) și durează 15-20 de minute, iar pe la Gelibolu-Lapseki costă 25 de lire turcești. Atenție că se plătește doar în lire. La Eceabat, prieteni de-ai noștri nu au avut la ei lire și s-au rugat de ei se le primească euro, au acceptat, dar la 13 euro nu le-a mai dat nimeni restul.

Așa cum am scris într-un ecou mai sus, am făcut 1050 de kilometri pe traseul București-Giurgiu-Ruse-Razgrad-Târgoviște-Lesovo-Hamzabeyli-Edirne-Canakkale-Izmir-Kusadasi (chiar vreo 13km mai departe). Drumul nu este strălucit, dar sigur este cel mai scurt, mai liber, cu mai puține serpentine și cu mai puține echipaje ale poliției bulgare, astfel că eu voi merge pe același drum și data viitoare.

[04.03.12 15:50:57]

Asa cum sugera si @nicole33, cel mai bun traseu si din p. m. d. v. este cel prin Canakkale iar cea mai buna traversare cea de la Eceabat-Canakkale. Cea de la Gelibolu-Lapseki, pe langa faptul ca este mai scumpa, este si usor neplacuta pt faptul ca este uzitata de cei cu camioane si tiruri.

Creeaza un mic discomfort cand stanga-dreapta masinuta ta este inconjurata de mastodonti.

Ca si distante:

Edirne-Canakkale=220km/3h

Canakkale-Kusadasi=420km/6h

Timpii sun relativi, nu este decat o exemplificare, deorece opririle dese chiar si pt, sau mai ales pt peisaj vor face ca drumul sa fie mai lung ca si timp.

Parerea mea este ca traseul Edirne-Havsa-Uzunkopru-Kesan-Gelibolu-Canakkale-Ayvacik-Edremit-Aliaga-IZMIR-Kusadasi, este cel mai bun si mai scurt.

[05.03.12 17:16:36]

nu am aflat inca daca sunt autostrazi pe care se plateste si daca se plateste de unde pana unde si cei mai important de unde se cumpara

[05.03.12 18:57:51]

@floryn72: daca folosesti varianta Canakkale, atunci da... exista o bucata de autostrada.

Pt ca sa eviti aglomeratia din Izmir, dupa Aliaga la Cigli, urmareste indicator in stanga pe sensul tau de mers si vei intra pe centura de ocolire a orasului de unde pe E87 te sxcoate la autostrada 0-30 mai apoi 0-31 insa ceea ce tu trebuie sa faci este doar sa urmaresti indicatorul Izmir-Aydin.

Aprox. 85km ai de parcurs, iar la iesirea spre Selciuk (indicator) mai ai 23-25km pina in Kusadasi.

La intrarea pe autostrada, exista o cladire cu personal (nu prea vizibil, fiind nevoit sa cobori din masina) si sa ceri un card KGS, care nu mai stiu exact cat costa pt ca-l am de 3ani si tot mai am banuti pe el, insa nu mai mult de 10-15/E. In schimb, costul pt bucata ta de drum nu este mai mult de 10TL, adica 4-5/E, DUS-INTORS.

Cardul este valabil, chiar daca banii de pe el se termina, ai posibilitatea sa-l incarci benzinariile SHELL sau chiar si la acea cladire de la intrarea pe autostrada. Asta pt viitoarele tale drumuri in Turcia.

Nu este nici greu nici complicat, turcii fiind un popor foarte saritor si atent cu turistii.

Drum bun si vacanta placuta!

[06.03.12 08:26:56]

@maria55: iti multumesc pentru raspuns, da plec in iunie in kusadasi, sa fiu sincer am ceva emotii cu masina fiind plecat in toata europa insa mai putin in turcia, cand spun asta ma bazez ca turcii nu prea stiu engleza iar ghid imi va fi doar gps, am instalat o noua varianta a igo si sper sa-mi fie de folos, am vazut tot felul de trasee, eu o sa intru in bulgaria pe la calarasi si mai departe... cu domnul

[06.03.12 08:44:05]

@floryn72: mi-as permite o sugestie! Nu stiu exact daca distanta Focsani-Calarasi este mai scurta insa ceea ce pot sa-ti spun este ca daca ai folosi iesirea de la Vama-Veche ai scapa de bac, iar drumul l-ai face pe coasta Marii Negre pina la frontiera turca. Calculeaza ruta si vezi care este cea optima, pt ca din Vama Veche pina in vama turca (Derekoy) sunt 305km.

Vama-Veche-Varna-Burgas=225km

Burgas-Malko-Tirnovo=80km.

Drumul este bunicel, nu-i aglomerat, peisaj frumos mai ales in zona Varna si Burgas. O singura portiune de drum rau, la iesirea din Burgas in localitatea Marinka, insa nu mai lung de 10km.

[06.03.12 09:51:20]

@maria55: este mult mai lung traseul pe la vama-veche, de la slobozia trebuie sa fac stanga spre harsova-constanta-vama-veche, asa de la slobozia la calarasi este putin

bg
[06.03.12 16:10:25]

@maria55: buna MARIA, eu am card KGS din 2009 si nu l-am folosit decat atunci din ce am inteles daca ai bani pe el are valabilitate nelimitata?

[06.03.12 17:22:33]

@bg: buna bg, se pare ca este valabil, atat timp cat si eu am avut cardul din 2009 si l-am folosit in septembrie 2011.

Doar ca a fost nevoie sa-l incarc, dat fiind faptul ca eram 6 masini. Teoretic, cred ca functioneaza pe principiul unei cartele reincarcabile, din moment ce acelasi card, am putut sa-l reincarc de 2 ori consecutiv.

Si mai este ceva care ma face sa cred ca este valabil mai mult de 3 ani sau cati sunt... faptul ca la achizitionare achiti si cardul, de aceea prima achizitie este mai scumpa, ulterior incarcandu-l cu suma pe care o doresti!

[06.03.12 17:58:30]

@maria55:

Cred că vorbiți de lucruri diferite.

Valabilitatea creditului neconsumat pe card nu este totuna cu valabilitatea cardului.

Eu am înțeles că termenul de 3 ani se referă la valabilitatea creditului, dar nu am apucat să verific neavând card KGS decât din 2011.

Tu ai reîncărcat acel card, deci ai reînnoit creditul inițial.

Situația lui @bg este puțin diferită, în sensul că, fiind în al patrulea an, s-ar putea să trebuiască să reîncarce, chiar dacă mai are bani pe card.

[06.03.12 19:04:31]

@nicole33: s-ar putea sa ai dreptate, nu te contrazic deoarece nu-mi place sa vorbesc decat in cunostinta de cauza. Logica mea este urmatoarea: daca acel card este valabil, atunci banii de ce n-ar fi?! Ca doar nu se evapora si nici nu-i ia nimeni! Au ramas pe card neutilizati si atat!

Insa, chiar si in situatia in care @bg este nevoit sa reinnoiasca creditul initial, tot este in avantaj, nefiind nevoit sa achite si cv. cardului.

Pe la sfarsitul acestei luni voi pleca la Istanbul, voi cauta un card KGS vechi, pe la pritenii mei, mari plimbareti pe ruta C-ta-Istanbul si vom afla exact cum sta treaba!

[07.03.12 07:56:52]

cardul se poate folosi de mai multe persone, implicit de mai multe masini o data?

Maricica40
[07.03.12 07:59:59]

@floryn72:

da, dar de preferat pe benzi diferite.

bg
[07.03.12 16:46:51]

@maria55: Buna Maria, bani cred ca mai am pe el pentru ca am platit 50 E si nu am fost decat pe autostrazile spre Antalia prin Istanbul si la intoarcere pe cea din Izmir. Pina in iunie nu am cum sa aflu decat daca stie cineva sigur.

[07.03.12 17:02:47]

@bg, e simplu, verifici la cititor, vezi daca mai este ceva maruntis pe el, daca nu, te duci cu cardul la cea cladire, mai incarci cu 10 TL, bani mai mult decat suficienti pt bucata ta de autostrada. Nu stiu exact, insa pt Izmir-Selciuk, cred ca 5TL sunt suficienti dus-intors pt. o singura masina!

Drum bun, aveti grija la gropile din Bulgaria, concediu placut!

[07.03.12 17:13:55]

@bg:

Ai încărcat mult mai mult decât ar fi fost necesar, nejustificat de mult, aș putea spune.

Eu am încărcat anul trecut echivalentul a 25 de euro, bani care mi-au ajuns pentru un drum spre Antalya dus-întors prin Istanbul, un al doilea drum dus-întors Izmir-Kusadasi și am calculat că mi-au rămas pentru încă un drum în Antalya și retur pe care îl voi face vara aceasta.

Referitor la valabilitatea creditului de pe card, pot doar să-ți spun ceea ce mi-a spus și mie cel de la ”banca” (Ziraat Bankasi) de pe autostradă (de fapt un autobuz) de unde am cumpărat cardul KGS și anume că ”pot folosi banii timp de 3 ani”. Dacă respectivul m-a mințit... asta e.

[07.03.12 17:14:50]

@floryn72: noi l-am folosit pt 5 masini, a6a avand card, insa nimeni nu m-a apostrofat, desi erau cei de la autostrazi pe dreapta.

Am trecut chiar unul dupa celalalt, ultima masina nu a putut pt ca nu mai exista solvabilitate, asa ca am coborat si am mai incarcat 5TL.

In cazul in care nu reusiti sa trceti in sir indian (ma gandesc, c-ar fi posibil sa fi avut noroc de bunavointa lor, desi totul este automatizat), atunci treceti la interval de 2-3min. pe culoare diferite, insa in acest caz, unul din voi coboara din masina si "plimba" cardul pe la cititoare.

Nu e nimic complicat, nici de spriat, in ultima instanta

poti chiar apela la bunavointa unui sofer turc, care, te trece cu cardul lui.

bg, floryn72, Gya, maria55, nicole33, serban, ticris68, vety
Alte impresii din această RUBRICĂVista Hill Hotel (ex Cande Onura) [Yavansu]: