ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.09.2011
ÎNSCRIS: 28.02.08
SEP-2011
2 AD. + 2 COPII -- v: 6 si 8 ani

Pensiunea Jenica - liniste si relaxare

Anul acesta, pentru ca fetele nu s-au inteles cu baietii (ele vor mare si plaja, ei vor pescuit) am ales sa incheiem vacanta cu un sejur in Delta. In Sulina noi am mai fost, asa ca am mers pe varianta Sfantu Gheorghe. Am "sapat" net-ul dupa cazare si am gasit ceea ce speram noi sa fie macar curat. Auzisem de baie in curte, de dusuri afara, toalete la comun... multe pensiuni din zona inca sunt asa, dar pentru ca eram doua familii cu cate doi copii fiecare era musai camera cu trei paturi si baie la camera. Asa, din aproape in aproape, lista posibilitatilor s-a restrans. Pana la urma am ales sa mergem la Pensiunea Jenica.

Inainte sa ne urnim, a mai trebuit sa trecem de socul transportului pana acolo. Nu ne-am imaginat ca exista vapor Navrom doar de doua ori/saptamana iar la particular o singura cursa, la o ora aiurea si la un pret foarte mare. 60 lei/persoana iar copiii nu au reducere. Doar cei mici pot merge gratis si fara loc. Asa ca a trebuit sa cotizam 180 lei doar pe dus. La intoarcere s-a nimerit zi de Navrom si am platit jumatate.

Buuun, dar sa revenim la pensiunea noastra. Aveam rezervate doua camere a cate 3 paturi si discutasem sa ne astepte cu masa de seara. Draguta, gazda ne-a sunat cand eram inca in Tulcea si ne-a zis ca-l trimite pe baiatul ei sa ne conduca din port. Ajungem noi, ne inhamam la rucsaci si genti (la 4 copii se aduna multe, plus sculele de pescuit) si o pornim voiniceste pe ulitele nisipoase ale localitatii. Noroc ca nu era departe de port. Cum am intrat pe straduta s-a vazut casa - cea mai ok din toata zona, putin cam prea portocalie (dar fiecare cu gusturile lui, departe de mine vre-o acuzatie), cu o bolta de vita si multe flori. Intram, doamna Jenica ne astepta si ne arata camerele alocate. Curate, cu cate trei paturi fiecare, cu televizor si baie. Camera noastra avea intrarea in baie direct din camera, cea a prietenilor avea intrarea de pe hol. Era baia folosita doar de ei, dar i-a cam deranjat ca trebuiau sa fie decenti de fiecare data cand vroiau la baie. Bine, nici camera noastra nu era perfecta - nu aveam dulap, dar m-am descurcat cu cele 3 sertare ale comodei tv si am lasat o serie de alte lucruri prin genti. Oricum, pentru ca plecasem cu asteptari scazute, am fost foarte fericiti de curatenia si chiar "luxul" gasit. Una peste alta, repet, fata de alte cazari in zona aici a fost de nota 20 (am mai fost si in Sulina). Curatenia, baia proprie si apa calda erau principalele noastre cerinte si le-am avut.

Mancarea - un deliciu pentru familia mea. Prietenii nostri care nu mananca peste, usturoi, verdeturi nu cred ca au fost prea incantati, dar noi am savurat fiecare bucatica. In prima zi - friptura de peste cu cartofi si salata. Imaginati-va niste bucati mari, de peste mare (somn, stiuca) cu cartofi taiati mare si prajiti in ceaun, cu crusta aurie iar apoi totul bagat la cuptor cu un sos de ardei, usturoi si ceva ierburi aromate. Mmmmm... ce bun. In zilele urmatoare, pentru ca noi plecam dimineata si veneam seara am rugat gazda sa ne dea pranzul - seara si ne-am rasfatat cu bors pescaresc (cu zeama separat si pestii pe un platou mare) cu mamaliga, ciorba de perisoare de peste, frigarui de stavrizi prajiti in malai, storceag-ul specfic localitatii (o ciorba cu cubulete de peste dezosat) toate cu cate un bol de mujdei alaturi. Si sa nu uit desertul; gogosi si placinta cu mar "ca la mama acasa" sau cum a zis unul dintre copii: gogosile astea sunt mai bune ca cele facute de bunica...

Dimineata ne descurcam cu ce ne adusesem de acasa plus ce am mai luat de la magazinele din localitate. In zona de luat masa exista un foisor cu un frigider si vesla, un filtru pentru cafea. Daca am fi avut si o mica plita pt incazit apa sau laptele copiilor eram perfect independenti, dar gazdele au fost dragute si ne-au incalzit ibricul cu lapte. Presupun ca puteam sa cerem si mic dejun, dar cum fiecare copil are stilul lui, am preferat regia proprie. Oricum, de laudat aceasta zona de luat masa, aranjata cu foarte mult bun gust, placuta si racoroasa.

La capitolul plimbare multumim iarasi gazdelor pentru excursia in Insula Sahalin si barbatii pentru partida de pescuit la taparina, pe mare. In rest, mamele cu copiii mici au mers la plaja, partea masculina la pescuit - toata lumea fericita multumita (noroc si de o vreme superba).

Cum ne-am descurcat in zona, amanunte despre transport, plaja si alte experiente in zona voi scrie un post la capitolul Sf. Gheorghe. Strict la sectiunea de cazare, pot spune ca ma voi intoarce oricand cu placere la Pensiunea Jenica si ca o recomand tuturor celor care doresc liniste si bun simt.

Trimis de anya in 13.09.11 15:35:52
Validat / Publicat: 13.09.11 16:59:14

VIZUALIZĂRI: 5043 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (anya); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

adyv76
[12.07.12 17:35:20]

foarte bun review-ul...

un pret pt cazare daca se poate...

anyaAUTOR REVIEW
[12.07.12 17:41:21]

@adyv76: exact ca pe site: 130/noapte camera cu 3 paturi - la sf lui august. Mancarea o negociezi direct cu d-na. Care mese, cate portii...

vera-r
[11.09.16 21:45:04]

Buna ziua, si eu am fost cazata la Pensiunea Jenica din Sfantul Gheorghe.

Am rezervat o camera tripla, desi nu era necesar, dar asa sunt structurate camerele, e avantajos pentru familiile cu un copil.

In ceea ce priveste conditiile de cazare, pot sa va spun ca este o curatenie desavarsita, camerele sunt dotate cu baie proprie, spatioasa, pat dublu confortabil, televizor, interntet wi-fi, dulap... deci confortabil, nou si curat.

In ceea ce priveste mancarea... aici e punctul forte, zic eu.

Preturile sunt un pic cam ridicate as spune, dar asta depinde de fiecare. Eu zic ca e un raport rezonabil calitate/pret. Am preferat calitatea si o mancare excelent gatita si cu prospetime garantata. Felurile de mancare sunt specifice zonei, iar ciorba este absoult senzationala, mai ales cea numita "storceag". Nu mai spun de ciorba facuta din 4-5 feluri de peste, am savurat-o indelung. Portiile sunt mari, generoase. Gazda este o bucatareasa desavarsita!

[12.09.16 08:36:33]

@vera-r:

si eu am fost cazata la Pensiunea Jenica din Sfantul Gheorghe.

[12.09.16 08:39:32]

@anya: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

anyaAUTOR REVIEW
[12.09.16 08:53:39]

@webmaster26: Cred ca e ok harta. Dar nu sunt probleme cu "nimeritul". Proprietarii sunt draguti: au trimis baiatul cu un carucior de bagaje.

adyv76, anya, vera-r
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Jenica: