ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.09.2011
ÎNSCRIS: 05.09.11
AUG-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 8 ani

Casa Ioana

Ca o extensie a concediului de anul acesta, am ales Olanesti, unde nu mai fusesem de ceva ani. Am ochit pe internet Casa IOANA, dotata cu o mica piscina, ideala pentru junior. Rezervarea am facut-o telefonic, nefiind nevoie de avans ci s-a mers pe incredere.

Drumul pana la Olanesti este superb dar "presarat" cu multe radare, mai ales dupa ce se iese din Pitesti, ulterior RM Valcea, dar ca un bun sofer ce sunt care tine la banii lui, am preferat sa merg regulamentar in proportie ede 90%. Asa ca mare atentie, asta aviz "amatorilor"!

Ajunsi la fata locului, am simtit o usoara raceala a propietarei, care s-a risipit inca de la primele ore petrecute acolo. Ulterior am aflat ca este fata preotului de la Biserica ce se afla la doi pasi mai incolo a carei nume imi scapa acum.

Impresii generale: curatenie, apa din piscina curata, multe flori, per total liniste. Poate ce e mai important, este faptul ca piscina este ascunsa privirii curiosilor, aceasta situandu-se undeva in spatele vilei. Pretul a fost mai degraba modic 80 lei / noapte.

Dotari in camera: televizor, minifrigider, AC, baie cu cada, gresie si un balcon destul de generos ideal pentru luat micul dejun sau o gustare dupa amiaza ori de "ras" o bere si admirand privelistea. Chiar daca pretul / noapte nu este o avere, am remarcat ca vila poate fi ideala inclusiv pentru cei fitosi obisnuiti ai hotelurilor de 3-4 stele. Poate un mic inconvenient il reprezinta faptul ca vila este la strada si vrei-nu-vrei auzi cam tot ce misca in materie de auto-moto.

Altele

Am avut norocul sa intalnim o familie trecuta de prima tinerete, venita tocmai din Oradea daca nu ma insel, cu care ne-am conversat pe marginea piscinei cate-n luna si-n stele, incepand cu anatomia furnicii :) si terminand cu discutii de genul bucuresteni vs "restul", ultima fiind un pic amuzanta, interlocutorul meu recunoscand pe alocuri frustrarea celor care au incercat sa ajunga in capitala si nu au reusit, motiv pentru care au bagat bucurestenii in aceeasi oala cu criminalii, prost-crescutii, soferii teribilisti, etc. Hehehehe!

In alta ordine de idei...

- se pot face excursii in zona

- se pot vizita izvoarele unde din pacate nu prea ai acces decat cu "belet" la tratament.

- pretul la restaurante din zona este unul de bun simt, astfel ca un 17-20 lei / persoana (ciorba + felul doi) satura pana si pe cei mai pretentiosi turisti; cel putin pe fii-meu l-am multumit cu o musaca parca facuta la ma-sa acasa... :)

Pentru intrebari de tot felul va stau la dispozitie! Si da, gasiti atasate si cateva poze. Enjoy!

Trimis de Catalin S. in 09.09.11 16:25:51
Validat / Publicat: 09.09.11 17:31:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BĂILE OLĂNEȘTI.

VIZUALIZĂRI: 3758 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Catalin S.); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Curtea interioara (piscina si flori)

Michaell
[09.09.11 18:34:42]

@catalin

olanesti este o statiune balneo, nu? imi poti spune te rog ce afectiuni se trateaza?

in privinta bucuresteniilor... am zimbit citindu-ti randurile.

Catalin S.AUTOR REVIEW
[09.09.11 18:57:42]

Salutare! Sincer sa fiu, nu stiu ce afectiuni trateaza. Stiu doar ca bunicii mei mergeau destul de des pe timpul lui Ceausescu si stateau cat tinea tratamentul, adica 18 zile. Oricum, sunt convins ca putem afla lesne cu ajutorul Google.

Ce as mai putea aduaga, dar as fi putin offtopic dar cumva in asentimentul tau, este ca la "unitatile" de stat unde intr-adevar se faceau cure cu diverse ape termale, existau tot felul de superoferte afisate la intrare, care oferte lasau fara "grai" pana si pe cea mai ieftina agentie de turism.

Intodeauna am recomandat mersul "la plesenala" deoarece unu la mana, poti sa vezi a fata locului vila / hotelul si doi la mana, poti sa ai parte de reduceri. Nu si de data asta cu Casa Ioana deoarece am rezervat telefonic si chiar am avut noroc.

dananecula CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[09.09.11 21:15:41]

@Michaell

Intr-adevar Olanesti este o statiune recunoscuta pentru izvoarele sale minerale benefice, precum si tratamentele balneare ce se pot efectua in aceasta statiune.

La Olanesti se pot trata o multitudine de afectiuni: pentru stomac, ficat, cai biliare, cardiovasculare, alergice, ginecologice, renale, dermatologice. La o simpla cautare pe google vei descoperi un site chiar bine structurat, ce-ti ofera informatii mai ample despre statiunea Olanesti, cat si despre afectiunile ce se trateaza acolo. Benefica oricum !

relibv
[30.08.12 20:40:40]

are cineva un numar de telefon - pentru rezervare la Casa Ioana din Olanesti?

Catalin S., dananecula, Michaell, relibv
Alte impresii din această RUBRICĂCasa Ioana: