ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.09.2011
DIN: Otopeni [IF]
ÎNSCRIS: 16.04.10
SEP-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 3 [ani]

Kaliakria nos la inceput de septembrie

Kaliakra Nos, in traducere libera Capul Kaliakra, un loc foarte frumos aflat la capatul unui drum care nu anunta in nici un fel ce se afla la finalul lui...

Prea multe nu sint de spus, review-ul lui ionescunic este descrierea exacta atit a accesului cit si a locului respectiv.

As adauga impresia neplacuta lasata de micile dughene pline de croseturi si chinezarii, macar de ar fi obiecte care sa iti aduca aminte de cetate, de istoria locului sau pur si simplu de ruine. Nimic din toate astea.

Iar unitatea militara in punctul cel mai inalt contraseaza neplacut cu ruinele de mai jos (desi pot sa-i inteleg utilitatea). Ne-am amuzat de alaturarea radarelor moderne cu vechiul far si cu vechea alarma de ceata. Am remarcat si eu existenta panourilor avertizoare scrise numai in bulgara. Spre deosebire de unitatea militara semnalizata si in engleza, aceste panouri erau numai in bulgara.

Impresia mea despre atentia pe care bulgarii o acorda monumentelor s-a schimbat odata ce am vazut ruinele cetatii de la Kaliakra... OK, ruine, ruine, dar lasate cam in paragina... Noroc cu peisajul care salveaza vizita in acest loc, precum si cu panourile explicative amplasate in zonele de interes. Macar la ei exista asa ceva, la Sarmisegetuza au avut grija sa faca parcare cu pietrele din situl arheologic...

Noi am ajuns intr-o dupa-amiaza de septembrie fara calduri sufocante, si cu un vint ce adia din cind in cind. Marea linistita, barcutele de la "poalele" promontoriului, "padurea" de eoliene si soarele care se pregatea sa incheie inca o zi...

Am mai bifat un loc frumos prin care am trecut invitand si pe altii sa ajunga pe aici.

Trimis de dandana in 09.09.11 12:01:44
Validat / Publicat: 09.09.11 14:11:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2234 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dandana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

roth
[09.09.11 22:43:52]

Ai perfecta dreptate, un loc minunat in care am avut placerea sa ajung si norocul ca in grupul nostru sa fie o invatatoare care are ca mare pasiune "Cetatile vechi" si care a reusit sa i-mi capteze toata atentia. Asa nici nu am dat importanta micilor amanunte de care zici, am aflat lucruri care nu ai de unde sa le ei acolo si credema

am plecat f incantata de ce am vazut.

Un regret am avut, acela ca nu am vazut delfini, care cica apar mai in vara.

Eu am avut senzatia ca sunt ceva incercari de reconstructie pe ici pe colo, cum ar fi poarta/arcada de la intrare.

Poate am sa scot de pe camera povestea spusa de "Ghida" si am sa o scriu, sincer ar merita, nu stiu de unde atatea date adunate la un loc dar tinand cont ca sotul e profesor de istorie cred ca au colaborat.

[13.09.11 22:52:40]

buna. noi venim din bucuresti pe unde trebuie sa venim sa ajungem la cap kaliakra? pe la vama veche mi se pare prea departe si drumul prost. alt traseu?

roth
[13.09.11 23:35:20]

@ mary_criss17

Cap Kaliakra este intre Balcic si Vama Veche asa ca ai 3 tresee posibile

Buc-Constanta-Vama-Cap K

Buc-Calarasi -Silistra unde treci cu bacul-Cap k Acesta e discutat pe sait si din ce am inteles eu e f bun

Buc-Giurgiu/Ruse-Varna-Balcic_Cap K Acest drum e ok, ai si A2 inainte de Varna dar sincer as recomanda varianta 2 cu trecere pe la Silistra.

Distantele le afli pe viamichelin sau alt sait de configurat trasee, cum sunt drumurile afli de aici.

Cap K e superb, asa ca dupa ce il vizitezi sigur o sa i-ti fie foame asa ca Dalboca e o alegere buna, aproape, ieftina, inedita.

Ai si pentru ea destule rw.

dandanaAUTOR REVIEW
[14.09.11 09:53:05]

De fapt cel mai bun drum e pe la Vama Veche. Noi pe acolo ne-am intors. Nu se trece prin Constanta, se ocoleste.

Cel mai lung este pe la Ruse -Varna, ocolesti extraordinar de mult, noi pe acolo ne-am dus. Si in comparatie cu Bucuresti - Vama Veche este prost, pina si partea de autostrada a bulgarilor este peticita si peticita prost.

Cel mai scurt, dar nu stiu calitatea drumului de pe partea bulgara, este cel pe la Calarasi.

Ca exemplu, am plecat dimineata la 10 din Thracian Cliffs (la 15 minute de Kavarna), am facut o oprire intr/un sat in Bulgaria de vreo 15 minute, doua opriri pe A2 cam 30 minute in total, la ora 15.00 eram in Bucuresti, traseul fiind Kavarna, Durankulak, Vama Veche, Centura Cernavoda, A2

LA noi avem autostrada unde mergem cu 130, avem foarte putin prin Mangalia, Vama Veche.

La Bulgari in afara localitatilor vit max este 80, in localitati 50, dar enervant de frecvent gasesti semne de 60 si 40 pe drumuri in afara localitatilor unde este raiul pe pamint pt militianul bulgar.

Daca ar fi sa ma duc din nou la Bulgari as alege Bucuresti -Vama Veche.

[14.09.11 10:35:57]

da. aveti dreptate cel mai scurt drum e pe la vama vache. noi avem bilete pt. sambata la Albena cazarea la ora 14.00 si vroiam sa plecam de dimineata si in drum sa vizitam si cap kaliakra. Dar nu e drumul mai lung pe la vama veche citi km sunt daca stiti? (din buc.) mersi

dandanaAUTOR REVIEW
[14.09.11 12:12:12]

De la km0 (zero) din Bucuresti pina la Vama Veche sint 274 Km, aprox 3 ore si 15 min. S-ar putea sa fie chiar mai putin cu bucata de autostrada data in folosinta in august. Din Vama pina la Kaliakra, Capul Kaliakra unde e cetatea sint 57,7 km, aprox 1 ora.

Daca aveti GPS aveti grija cind setati destinatia sa puneti Kaliakra Nos pt ca in Bulgaria sint mai multe destinatii cu numele asta aflate in puncte diferite. Spre ex mai este satul Kaliakra care este mai la vest.

De la Kaliakra Nos pina in Albena mai sint inca 42 km.

[15.09.11 09:24:34]

multumesc dandana asa o sa facem e cel mai scurt traseu plecam la ora 7.00 ajungem pe la 10-11 avem timp si de vizitat.

dandana, mary-criss, roth
Alte impresii din această RUBRICĂCap Kaliakra: