ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.09.2011
    DIN: Cluj Napoca
    ÎNSCRIS: 13.03.11
    AUG-2011

Mai mult decat un hotel

The Residence at Singapore Recreation Club 4* nu este chiar hotel, defapt este in primul rand club sportiv care a amenajat 1 nivel (din cele 3 supraterane, plus 2 subterane) ptr a servi ca si hotel. Se afla in parcul/terenul de sport Padang, considerat obiectiv turistic pentru vechimea sa si pentru traditia de-a fi folosit ca si teren de criket inca de la inceputurile Singapore.

Este situat deci ultracentral. Statia de metrou cea mai apropiata City Hall este la 100-200 m de hotel. Catedrala Sf. Andrei, la 100 m, mall-ul din subteranul hotelului de vis-a-vis (Swiss Hotel) la 100 m (foud-court-uri f convenabile), zona turistica cea mai cautata Marina Bay la 3-400m, primaria la 50-100m. Datorita pozitiei si folosirii 2 zile nelimitat a bus-urilor City-Tours (statie la 200-300m de hotel, 15euro/pers/2zile, inclusiv traseu in Sentoza) nu am avut practic nevoie de taxi sau de alte mijloace de transport, numai ptr transferul la aeroport (45 min cu metroul) sau ptr Night Safari (bus la 100m la SwissHotel).

Ca si pret: cel mai convenabil raport calitate/zona/pret comparativ cu hotelurile din zona, 110 euro/ cam /noapte cu mic dejun inclus (difera in fctie de perioada).

Conditii in camera ireprosabile, curatenie exemplara, fierbator de cafea cu pliculete de cafea, ceai, zahar, lapte completate zilnic, frigider, tv plasma. Asternuturi si prosoape de calitate superioara. La fel si dotarile baii, pe langa obisnuitele shower-gel, sampon, lotiuni, ofera si perii de dinti si pasta de dinti. Camerele cu geamuri spre parc-priveliste, liniste.

Acces gratuit la piscina, sala de sport si sauna, care se afla la unul din cele 2 nivele subterane (aceasta dispunere subterana pare a fi un sistem f. folosit in Singapore) Piscina mare, curata, incalzita, sala de sport cu aparate noi si tv.

Micul dejun indeajuns de bogat, suficient, dar nu f. diversificat.

Intreaga atmosfera a "hotelului"e oarecum speciala, cu tablouri care prezinta in fotografii alb-negru istoria asezamantului, cupe si premii in vitrine, manechine imbracate in echipamente sportive, zone de relaxare-bar, sala de biliard, etc unde este impus codul vestimentar decent (pantalon lung si camasa ptr barbati).

Staff-ul hotelului f. amabil, f. politicos, dispus sa ajute.

Internet: free wifi in zonele publice ale hotelului, contra cost in camere. Apropo de bunavointa staff-ului, ne-au dat parola si am beneficiat gratuit de wifi si in camere.

E mai mult decat un hotel si nu pot decat sa-l recomand calduros.

Trimis de station5* in 07.09.11 21:31:40
    Validat / Publicat: 07.09.11 22:11:44
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ASIA - ALTE LOCURI. A mai fost în/la: Bangkok, Kuala Lumpur

VIZUALIZĂRI: 1766 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (station5*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 camera

Larissa
    [30.04.12 23:21:21]

Arată foarte bine hotelul iar de singapore, ce să mai zic, sunt amețită deja... Draga mea, văd că ai luat toată Asia de sud est, pe când Iordania, de exemplu?

station5*AUTOR REVIEW
    [30.04.12 23:25:29]

@larissa2012: pai cand se linistesc apele in zona imi doresc sa vad petra intr-adevar (vezi ca are a. sr un articol f. bun despre petra)... poate ne capacitam tu, cristina65, eu si cine o mai vrea... eu cand e vorba de excursii sunt in modul "just call"

station5*