ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.09.2011
ÎNSCRIS: 04.11.10
SEP-2011

Amaris Hotel - cel mai colorat hotel din statiune

ICE MC -- take away the colour

Asculta mai multe audio diverse

Am sa vorbesc si despre acest hotel, in care nu am stat personal ci prin intermediul fiului meu care hotarandu-se tarziu nu a mai prins camera cu noi. Bineinteles ca am cercetat si aici tot ce se putea pentru o maxima/corecta informare prin venit la MD, stat in camera pe pat, etc

Amplasare

Cam la 500m de pietonala, la o rascruce larga de drumuri, semaforizata, in zona dinspre Nessebar a statiunii. Se afla in linia a-2-a fata de drum avind in fata hotel Bohemi. Este intre statia 11 si 13 de autobus pe sensul de mers catre Nessebar.

Despre hotel in general

Este deschis in 2006, hotelul are. 6. etaje si 130 camere dotate cu AC, TV, minibar, baie, balcon, baie cu dus... Exista in lobby un loc unde e wi-fi este contra cost 5leva/h sau 2,5/30min (lucru care eu il trec la minus), un bar bine dotat si o receptie draguta.

Dispune de 2 lifturi care asigura accesul catre etaje. Restaurantul e situat la demisol cu iesire directa la piscina si e intrun stil rustic chiar dragut.

Piscina e mare (comparativ cu cea de la Klisura) cu delimitare pt zona de copii.

Hotelul dispune de locuri de parcare proprii, aceastaestea fiind gratuite.

Pana la mare ai cam 200m, asta in caz ca vrei sa faci plaja in sudul statiunii.

Altfel, la o scurta plimbare de hotel, ai parte de una din zonele cele mai aglomerate ale statiunii atat la plaja cat si la terase. Bineinteles ca e vorba de zona pietonala.

Camera

Cea despre care vb este 521, cu vedere pe lateralul hotelului spre un teren viran... deocamdata.

Este maricica (cam 20mp), ai pe stanga cum intri baia cu dus, cu o cadita facuta din gresie si o perdeluta de separare (asta e un dejavantaj fiindca se uda destul de rau pe jos in toata baia). In baie se gaseau ceva art sanitare.

Camera contine 2 paturi de 90/2m, 2 noptiere, un fotoliu pat, masuta, birou cu tv si bar, AC, balcon ok.

Curatenia in camera se face zilnic pt ridicare gunoi, la 3 zile schimb asternut, iar prosoapele la cerere (cand sunt lasate pe jos) sau la 2 zile toate indiferent ca au fost sau nu folosite. In camera, pe jos, este mocheta.

Facilitati

Parcare privata gratuita, lobbybar bine aprovizionat, design f placut la receptie si lobby, piscina destul de mare cu sezlonguri, umbrelute si saltele incluse.

Zona e foarte linistita fiind intr-un ansamblu de hoteluri, la care se ajunge pe un drum marginit de verdeata pe ambele parti. Nu e greu de gasit insa seamana cu un drum forestier la prima vedere.

Ai chiar in spatele hotelului un supermarket nonstop ZARA, unde la preturi prietenoase pe poate lua mancare gatita, gratar, prajituri de casa.

Personal

Am interactionat cu personalul de la receptie de 2 ori, la cazare si cand am fost dimineata pt a vedea cum e cu MD-ul si pot spune ca e ok, vb engleza si e zimbitor.

Cum accesul pt MD se face pe baza de cartela primita la cazare, am putut vedea si reactia celei care verifica aceste cartele. Cand a vorbit fiul cu ea si ia spus ca noi suntem cazati la alt hotel (eram cu sotul) dar eu doresc sa vad cum e si sa fac poze a zimbit si a zis ca nu e nici o problema.

Copii (fiul si prietena) au luat MD-ul, am iesit toti pe terasa si am stat sa admiram cum incepe lumea sa apara la piscina.

plus fata de Klisura

Lobby mai mare si mai frumos, lobbybar, piscina mai mare, restaurant mai mare si cu un aer medieval, parcare gratuita

minus fata de Klisura

wi-fi contra cost si doar in lobby, nu are piscina separata pt copii, nici un pic de umbra naturala, loc joaca copii,

Concluzii

Acest hotel a fost achizitionat de pe booking, celalalt de la prietena cu agentia, asa ca s-a nimerit acelasi pret insa per ansamblu e putin sub Klisura.

Recomand si acest hotel insa cu prioritate cuplurilor tinere, asta datorita distantei putin mai mari fata de centru si fata de statiile de bus. E situat intre ele si ai cam 200-250m pana la una din ele.

Din punct de vedere al linistii este ok insa lipsa spatiului verde da un minus locatiei.

Se stie ca Sunny Beach nu e precum Albena, o statiune verde insa acolo unde e un petic de umbra maturala e un mare plus.

Trimis de roth in 07.09.11 10:40:29
Validat / Publicat: 07.09.11 12:03:14

VIZUALIZĂRI: 2960 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (roth); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 vedere asupra hotelului din intersectie, pe dreapta e supermarketul
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[07.09.11 12:02:53]

Pentru ca nu ai fost cazata personal in hotel, conform regulamentului, review-ul va fi publicat fara note fara PMA_std (corectura ulterioara Admin). Cu toate acestea, utilitatea setului de impresii nu poate fi pusa la indoiala.

rothAUTOR REVIEW
[07.09.11 12:14:05]

Fara probleme, important e sa poata afla si altii despre hotel. Eu am cauta intens info si a fost o alegere pe NV fiinca nu am gasit nimic concret.

[07.01.12 00:18:18]

Melodia postata se poate sterge/schimba!

roth

• pagină generată în 0.045205116271973 sec