ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.09.2011
    AUG-2011

Sub orice critică
    Nici nemulțumit, nici mulțumit

Parere

Categoric gusturile nu se discuta, am citit toate impresiile postate inainte de a cumpara biletele- in luna martie, parerile erau impartite... am sperat totusi ca am luat o decizie buna si ca va fi un raport calitate-pret rezonabil, ceea ce excluzand mancarea cred ca a si fost... mancarea a fost cea mai mare problema a noastra.

Am ajuns sambata 20 august in jur de ora 14:30, in parcarea hotelului, mosuletul atat de contestat aici :) mi-a explicat prin semne ca e full si sa mergem la receptie, ajunsi la receptie personalul extrem de amabil ne-a indrumat catre o alta parcare cu plata vis-a-vis de hotel, ne-au pus bratarile, ne-au inmanat cheile de la camera, am mai intrebat una alta- ideea e ca te intelegi foarte bine cu ei in engleza, si sunt foarte bine organizati.

In ceea ce priveste camerele, nimic de comentat, la fel si in privinta curateniei, ne-a facut camerista curatenie in fiecare zi, cum ne vedea ca iesim din camera, ne saluta zambind si imediat intra, si asta fara sa-i lasam nici un ban, schimba prosoape, lenjerie-la 3 zile SUPER OK.

In ceea ce priveste piscina, din nou nimic de comentat, gaseai cu un pic de efort si sezlonguri -mai ales ca noi eram 5 si vroiam unul langa altul--ne mai trezeam de dimineata cu randul si puneam prosoapele pe sezlonguri, cand ne trezeam mai tarziu stateam cu prosoapele pe marginea piscinei... in fine am gasit solutii in fiecare zi.

Barmanii, animatorii FOARTE OK, noi chiar ne-am imprietenit cu ei, tot incercau saracii sa adune lume in jocurile lor... dar na... daca lumea-i incuiata... nu sunt ei de vina cu nimic, asta apropo de cineva care zicea ca animatia e praf---posibil sa fie de vina si faptul ca abea se auzeau boxele si ce ziceau ei acolo la microfon -pardon boxa -una singura de o mai plimbau prin diverse zone ale piscinei---, pe noi cum ne vedeau cum veneau la noi si ne invitau ba sa facem gimnastica, ba sa jucam volei, ba sa mergem la discoteca cu grupul si strigau dupa noi si ne faceau cu mana e. t. c.

Romanii erau oricum cei mai cu bun simt pe acolo, fata de restul clar... israelienii... nemtii... etc erau foarte galagiosi... si in camere si pe coridoare si la masa... bombe atomice dar na... in privinta asta am studiat si stiam ca Sunny Beach este un fel de Costinesti al nostru, unde tinerii merg sa se distreze si nu tin cont de nimic.

Ajung acum la capitolul pentru care EU nu o sa mai revin in Bulgaria... cam niciodata... :) si anume mancarea... (si bautura)...

Mancarea era proaspata... nimic de zis... erau si pers care isi puneau de cate 2-3 ori, deci nu pt toata lumea a fost un cosmar ca pt noi 5... am mancat la cartofi cu branza si salata de mi-au iesit ochii... pt ca altceva nu am putut sa mananc... gustam dar instantaneu mi se facea rau... aveau un gust a lor toate... ca sa nu mai zic ca miroseau a peste toate... indiferent daca se servea peste sau nu... acest miros ma urmarea inca de cand coboram din camera pe scari (am stat la et 3, si cum nu prindeam liftul mai niciodata, coboram pe scari) era oribil... cand intram in resturant nu mai respiram pe nas ca sa nu mai simt mirosul... va spun sincer... ziceai ca toate sunt facute cu uleiul in care a fost prajit peste... si nu am o problema cu pestele... mananc... dar deja... imi ajunsese cred ca si in creier... piure-ul zacea asa intr-o balta de ulei... plutea deasupra... bleah... nu am vazut un snitel de pui... erau snitele din felii de parizer... si ce parizer... si ce salamuri... cred ca nici catelul meu nu le-ar fi mancat... si crenvurştii erau groaznici, nu tu un gratar... in 7 zile nu am vazut o bucata de carne... carne frate simpla fara sosuri in care sa pluteasca gen tocana... aaa si a mai zis cineva cu patrunjelul... clar ala era peste orice, ca-i tocana ca-i salata, era decorata cu patrunjel, asa o fi la bulgari.

Pfoaii... dimineata era cel mai ingrozitor... ca nu mai erau cartofii salvatori... asa ca mancam chec cu ceai-checul f bun... Poate credeti ca exagerez si ca am plecat din Brasov crescuta numa cu mancare de la restaurante de lux, sau ca sunt vreo mancacioasa de 100 kile care de aia s-a dus in concediu, dar nu... aia care au zis ca aveai ce manca... pai da... aveai in cazul meu... gen: orez fiert de 2 feluri- cu patrunjel sau fara, rosii, branza de 2 feluri: cuburi si felii, cascaval de 2 feluri: ras si felii, paste fierte simple... maxim cu branza de 2 feluri :), cartofi: prajiti, fierti, fierti cu patrunjel, piure in ulei sau fierti in coaja.

Eu am mancat la Mc, dar daca eram cu copil dupa mine nu stiu ce ma faceam... sincer... Prajiturile... oooo horror... aratau fenomenal... dar aveau un gust... si toate indiferent cum aratau... la gust erau la fel... in ultima zi unul dintre noi a venit cu o bucatica de tort, nebun de fericire, ca ce bun e... si noi nici nu vroiam sa mai gustam de frica... e bine intr-adevar tortul acela era bun... era seara de seara in capul mesei cu prajituri si noi, incercand toate prajiturile posibile... fugeam de tort ca avea 4 cm de frisca pe el...

Sucurile... nu mai zic... ca si cum am amesteca 1 l de sifon cu 1 pahar de suc...romul, wiskey-ul si celalalte bauturi... un fel de Saniuta la noi :))) de ne-am uitat la magazine la ei costau in banii nostrii cam 15 lei... sticla de 0.7 l... si ma asteptam si la asta in mare... dar parca a fost prea de tot... adica nu ma asteptam la CocaCola... am inteles... la dozator la dozator... dar las-o-ncolo... cat lungesti sucul ala??

Laptele... era lapte praf lungit cu apa de ziceai ca-i spalatura din cana in care a fost laptele adevarat :)))

Cafeaua... ca alea la vrac de pe vremea cand eram eu mica -oribila... Asa ca na... am mai mancat pe la McDonald's... ne-am cumparat noi sucuri si apa... in caz de maxima necesitate mai luam cate un pahar si de pe acolo... ca na... se incalzeau cel putin cat stateam la piscina.

Si cu toate astea... ce sa zic... per total... TOT MERITA... ca deee... la banii astia... pe litoralul nostru... tot nu faci mare branza... Cam asta a fost... ce sa zic... nu recomand apropiatilor... ca le stiu gusturile si ar murii si ei de foame... dar na... restul... fiecare pe pielea lui... ca eu am fost plina de blande pe pielea mea... abia mi-au trecut :)

Trimis de danaszuza* in 05.09.11 16:28:52
    Validat / Publicat: 05.09.11 17:31:45
    • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 4783 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danaszuza*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[05.09.11 17:03:18]

@danaszuza: bine ai venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

rommys
    [05.09.11 22:45:09]

Nu sunt lamurit de ce ai dat la plaja si mare 50%!

Boyton, rommys
    Alte impresii din această RUBRICĂHrizantema Hotel: