ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.09.2011

Extrem de nemulțumit
Sub orice critică
Extrem de nemulțumit

ARTICOL ARHIVAT

Bataie de joc. Mai mult de o stea nu dau acestui loc

Am cumparat in luna aprilieun voucher pentru 5 nopti all inclussive la acest hotel. Este a doua oara cand merg in Grecia data trecuta fiind cazat la 2 stele Hotel Vergos in Vourvourou pe bratul Sithonia.

Chiar cand m-am prezentat la receptie, erau 2 doamne ce au cerut alte camere si directorul le-a spus ca pe voucherul lor nu este specificat ce fel de camera vor ele... daca le convine bine daca nu - nu. Tonul si mimica dorectorului m-au lasat paf...

In afara de vegetatia luxurianta si peisajele frumoase specifice zonei va pot spune ca am luat cea mai mare teapa de cand am inceput sa merg si eu prin concedii.

Locatia este situata la 2km de oraselul Afythos si daca nu aveti masina va spun ca veti fi jecmaniti de taximetristi intrucat va costa 20 de euro o tura pana in oras (asta nu face perte din serviciile resort-ului deci nu se pune)

De aici incolo insa va rog sa punctati:

1) Complexul a fost dat in folosinta probabil in urma cu 10 ani si cred ca a fost de 4 stele insa in mod sigur nu s-a mai reparat nimic la el. majoritatea facilitatilor sunt ponosite, in aer pluteste un miros de dejectii amestecat cu clor.

2) Exista un singur magazin in complex in care nu prea ai ce sa cumperi.

3) Camerele (toate cele 5 in care a stat grupul nostru) ar fi fost de 2 stele insa datorita gradului avansat de uzura, mucegaiului prezent in toate camerele si datorita mirosului persistent de latrina nu primesc din partea mea nicio stea. In baie am fost intampinat de JEG, inoxurile nu cred ca fusesera curatate vreodata, cada era peticita cu ciment, bateria de la baie era de inox vopsita integral cu vopsea alba cu pensula iar furtunul de la dus fisurat si plin de rugina (garantez 3 sezoane de cand erau roase de rugina vreo 3 spire de la furtunul de dus)

lenjeria de la pat era naclaita exact ca cea pe care o primeam in armata (macar atunci era spalata tot de militari)

Sub pat nu era indicat sa te uiti ca era cumplit.

Camera mea a fost la parter (usa de la intrare parea a fi la demisol) si am dormit cu lumina aprinsa in baie de frica sa nu ne trezim cu musafiri.

Aparatul de aer conditionat cred ca era model 1999 si facea ca toate cele.

Frigiderul din camera scartaia din toate oasele

... si in continuu acel miros GROAZNIC de dejectii.

4) Piscina - ca si restul complexului - candva a fost de 4 stele insa va pot spune ca apa era clorinata poate de 2-3 ori peste limita admisa si nu prea i se vedea fundul. La cateva sute de metri cubi cat avea piscina este foarte probabil sa fi fost pusa in piscina in mai sau iunie. Am avut camarazi ce s-au pricopsit cu iritatii

5) Pool-Bar-ul - se deschidea la ora 10 si nu servea decat cafea, bere si bauturi racoritoare. Berea era la cutie si sucul la pet-uri de 1.5 litri insa se servea numai de catre personalul barului si se punea in pahare de 100ml care erau umplute 3 sferturi si se incerca vadit pe cat posibil tragerea de timp si mentinerea unei permanente cozi pentru a descuraja clinetela. Rusii chiar comentau vis-a-vis de acest aspect.

Eu unul mi-am cumparat din oras suc si bere pentru a evita acest penibil.

Restaurant: 4 stele initiale insa asta acu 10 ani poate. Marimea localcului corect dimensionata si cam atat... in rest:

- vesela acoperea 50% din necesar si se aducea permanent de la bucatarie vesela curata (plina de clabuci) pe alocuri.

- Hrana era adusa in vesela profesionala de inox de FOARTE mici dimensiuni (10-15 portii odata) si se statea la coada. Practic pentru a-ti umple farfuria sa mergi la masa stateai 5-10 min la cozi (la farfurii, paine, salate, fructe-daca apucai)

Se aproviziona in cantitati mici tocmai pentru a descuraja un al doilea drum catre bufet. Se vedea pe fetele oamenilor nemultumirea.

-absolut tot ce continea carne avea un continut de sare cu mult peste limitele admise. scopul era de a masca mirosul si gustul de vechi.

-margarina la doze mici de 20g era adusa intr-un bol mare si era scoasa direct din congelator. Am desfacut cateva si am vazut ca pe masura ce se dezghetau incepeau sa se separe elementele componente, uleiuri, etc

Bauturile erau in continuare servite de o singura persoana care facea tot posibilul sa mentina o coada de minim 5 persoane (arma psihologica, deh) si paharele erau pe cat posibil umplute 3/4 - pana la urma am venit cu sucuri cumparate din oras.

Daca vroiai sa cumperi cu bani produse de calitate mai buna NU AVEAU. Erau rusi vaniti cu autocarul si plangeau cu banii in mana... nu aveau ce manca sau bea extra. NIMIC!!! Era ca in tabara in '84

Nu tu entertainment, nu tu echipe de animatori, nimic

Plaja aferenta hotelului era echipata cu sezlonguri care facusera razboiul si era singurul loc de unde puteai cumpara coca cola sau bere calumea (insa aveai de coborat pe scari 1000 de trepte pana la plaja ca liftul nu mergea)

Per ansamblu va spun ca platiti all inclussive si primiti tabara din 1984. Am stat anul trecut la 2 stele la greci si va spun ca e cu 2 stele peste asta.

Am fost la all inclussive la bulgari si va spun ca tot marci de bauturi locale am primit insa am plecat multumit si cu zambetul pe buze de la ei.

Sa le fie rusine!

Trimis de dukku in 05.09.11 15:13:06
Validat / Publicat: 05.09.11 16:32:15
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Vourvourou, Hotel Vergos

VIZUALIZĂRI: 2293 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dukku); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

adryana
[05.09.11 18:22:41]

ei bine, ca sa imi spun si eu parerea: cred ca e ULTIMUL LOC in Grecia unde as merge, poate eventual gratuit... dar daca ma gandesc mai bine, nici atunci.

Am fost acolo la Afithos, am vazut cu ochii mei unde e cocotat acest hotel, scarile acelea din metal, multe, care coboara spre plaja, dar mai ales compatimeam pe unii, cu saltelele in spate, cum urcau acele scari, la 35 grade, scarile acelea enorm de multe si mergeau incet, faceau pauze, apoi iar mergeau-nu ii voi uita toata viata mea.

Morosanu*
[06.09.11 02:12:54]

Buna, urmeaza sa plec in aceiasi destinatie si sunt ingrozita de ce ati scris. Va rog frumos sa imi dati adresa dvs. de e-mail ca sa imi dati mai multe detalii... va rog frumos... multumesc anticipat.

[06.09.11 07:06:44]

@Morosanu, adresele de mail se pot transmite doar prin intermediul mesajelor private. Verifica in CONTUL MEU, SETARI, sa ai bifata optiunea prin care iti dai acceptul de a primi mesaje de la alti utilizatori.

adynutza26
[18.08.15 13:08:40]

@dukku - Cel mai bine ai descris frustrarea pe care am avut-o si eu in urma cu 10 ani, atunci cand pozele, pretul si stelele m-au determinat sa aleg aceasta locatie. Pe atunci AFA nu exista si de cand m-am inscris pe site ca membru m-am gandit mai mult la lucruri frumoase nu la imitatii de hoteluri.

Pacat de plaja... Si da, subscriu: Sa le fie rusine!

adryana
[18.08.15 14:53:11]

@adinutza26, draga mea, cui sa le fie rusine? celor de la agentia de turism sau celor de la hotel, managerului ( ca e tot acelasi lucru ...) ? de ce? ei doar vand un pachet turistic, nimic mai mult deci ei isi fac doar meseria. Atunci de ce ce sa le fie rusine? de ce oamenii nu se intereseaza ei personal unde sa mearga in concediu, ca asta e cruda durere? Este ca si cum mergi la piata la o precupeata care vinde mere si o intrebi: sunt bune merele sau nu? tu ce vrei sa iti raspunda dintre cele 2 variante? 1) da, sunt bune, luati cu incredere, sunt proaspete, dulci, etc etc 2) o, nu, nu sunt bune, nu cumparati, sunt groaznice la gust, amare, etc, etc. Deci cum vrei sa iti raspunda precupeata? vrei sa ramana cu marfa nevanduta? never!!!! asa si cu agentiile de turism sau cu managerul unui hotel: ce vrei sa iti zica, din moment ce ele, agentiile au contract cu aceste ,,bombe ''de hoteluri ca altfel nu am cum sa le numesc-si pe asta si hotel Aeolis din Thassos. Sau ce sa faca managerul? el niciodata nu va defaima hotelul lui, ci dimpotriva, i va face reclama si-l va vinde agentiilor, chiar daca acolo este groaznic.Nu e vina lor ci a altora care nu se intereseaza unde isi aleg concediul.

adynutza26
[18.08.15 16:11:20]

@adryana - Offf, se pare ca inca nu mi-a trecut frustrarea si atunci trebuie sa dau vina pe cineva! Eu tot prin agentie am luat acum 100 de ani si daca dau timpul inapoi cred ca totusi pe cei de la agentie i-as blama mai degraba decat pe managerii "hotelului" (sa nu uitam ca AFA nu exista pe atunci si alta sursa de informare obiectiva nu aveam). A fost prima si singura vacanta in care am ajuns sa mananc piure cu castraveti (nu murati), iar oasele de miel erau un adevarat festin. Nu mai zic ca viespi si alte insecte mancau impreuna din felia ta de sunca la micul dejun pe care o trageau efectiv din farfurie! Ii sfatuiesc pe toti care citesc aceste randuri sa foloseasca si sa aplice sfaturile noastre. Deci inca o data: un mare NU acestei "bombe" cum bine a zis colega mea de mai sus.

adryana, adynutza26, Morosanu*
Alte impresii din această RUBRICĂAristoteles Beach Hotel: