ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.09.2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 2-1

Extrem de nemulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Am platit 5**** si am primit 3***

inc a de la receptie am fost indrumati spre o camera de la etajul 2 -2123 cu toate ca am explicat ca vrem camera nu langa lift pentru a nu fi deranjati. RECEPTIONERUL ne-a spus ca este cea mai buna pentru noi

CUM POATE UN RECEPTIONER SA STIE CE ESTE CEL MAI BUN PENTRU FAMILIA MEA???

Am vazut camera ne-am intors la receptie si am cerut alta camera unde un alt angajat ne-a spus sa tacem ca nu avem dreptate.

Am vazut cum managerul de la receptie s-a apropiat dupa ce noi i-am explicat din nou receptionerului ca nu vrem camera, pentru ca noi am venit in concediu nu sa fim deranjati de toti cei care vin si pleaca cu liftul la acel etaj.

Dupa o lunga controversa (managerul ne-a explicat ca acea camera este buna pentru noi deoarece nu mergem mult pana la lift) - o explicatie foarte!!! extraordinara.

Intr-un final ne-a dat o camera la etajul 3

Vreau sa va spun ca toata lumea vorbea in rusa, germana si turca, iar repartizarea camerelor se facea in functie de pasaport: etajele superioare pentru rusi si nemti, iar restul cu ce ramane.

NU ESTE CORECT”!!!

NICI mancarea nu a fost deosebita pentru ca noi am fost si in Kusadasi si acestia erau mult deasupra celor de la Delphin.

PENTRU ULTRA ALL INCLUSIVE serviciile de la baruri erau slabe, bauturile mai bune erau ascunse sub baruri (cu toate ca erau platite in pachet) si nu se gaseau la toate barurile. daca erai la piscina si vroiai un whisky sau un baileys nu le gaseai decat la receptie sau la un bar care se deschidea dupa ora 20,00.

De ce spun ULTRA all inclusive daca sunt doar exclusive in anumite locatii???

Prosoapele si lenjeria ni le-au schimbat doar daca am lasat bacsis.

UN CONCEDIU PLATIT PENTRU 5***** SI O REALITATE de lant DELPHIN din Alanya cam dezamagitoare, pentru ca si camerele nu sunt mai mari de 20 m - patrati pe cand hotelu de 5*****treebuie sa aiba 40m patrati, balcoanele ca si inexistente iar baile mici.

SA VA UITATI BINE PE POZELE ALTORA LA DIMENSIUNEA GEAMURILOR CA SA VA DATI SEAMA DE CAT DE MICA ERA CAMERA.

!!! NU VA RECOMANDAM ACEST HOTEL!!!

Trimis de crina78 in 03.09.11 18:14:44
Validat / Publicat: 03.09.11 19:02:38
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: KUSADASY

VIZUALIZĂRI: 2836 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (crina78); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

tm67bru CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [03.09.11 19:17:53]

Camerele au 28 mp (baia inclusa, asa cum se raporteaza peste tot acolo), iar o prevedere precum cea "enuntata" de tine (camerele trebuie sa aiba 40 m) nu exista in Turcia.

Apropo, in acea 'camaruta" incapeau bine mersi un pat dublu, unul simplu, o canapea mica, o masa lunga, dintr-un ccapat la altul al camerei, o alta masuta mica + un fotoliu. Mie mi s-a parut perfecta pentru activitatea principala pentru care este destinata o camera - cea de dormit. Voi pentru ce va doreati spatiu mai mult, aveati de gand sa dati receptii pe-acolo?

Asa, de curiozitate, ne-ai putea spune la care hotel in Kusadasi ati fost? 'Trebuie' ca aveti un termne de comparatie cu totul extraordinar, daca Delphin-ul vi s-a parut 'de 3 stele' (si cu servicii si mancare 'mediocre')

ailynuka
    [03.09.11 20:15:47]

de ce nu ai incarcat propriile poze pt a demonstra ceea ce spui tu referitor la camere?

rentea
    [03.09.11 21:23:29]

Eu unul am stat chiar anul acesta la Botanik, dar am fost in acceasi perioada si la Delphin deluxe, unde au stat niste prieteni si l-am vizitat de nenumarate ori, si interiorul complexului, si camerele.

Precum am spus si despre Botanik, e un complex bun, dar nu mi se pare deloc extraordinar, camerele nu sunt evident de 5 stele vesteuropene (ideea este ca daca nu ai termen de comparatie, cu siguranta ca ti se pare rupta din rai).

Intr-adevar este mai bun decat botanik, insa nu e ceva de vis.

Repet: toate aceste hoteluuri din lantul deplhin sunt teribil de supraestimate... chiar nu inteleg de ce. nici preturile nu mi se par mici deloc, nici calitatea extraordinara, pe masura preturilor platite.

In tari precum Egipt, Tunisia sau Cipru gasiti cu siguranta calitate superioara la preturi mai mici. Bineinteles, nu peste tot, doar daca te documentezi inainte si stii unde te duci.

E drept, daca vii pentru mancat si baut, cred ca esti, per ansamblu multumit de cantitate si diversitate. Calitate de 5 stele, insa... sa fim seriosi. E mai greu... Dar e de inteles pt allinclusive.

tm67bru CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [03.09.11 21:53:05]

@rentea: intre "nu e ceva de vis" si "e de trei stele" -- si inca folosind ca termen de comparatie Kusadasi (!) -- e totusi cam mare diferenta, nu ti se pare?

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [03.09.11 22:01:49]

@crina78, si eu sunt curios sa stiu la ce hotel ai fost in Kusadasi unde mancarea, bauturile si servicile mai bune ca la Delphin.

@rentea, te rog sa-mi spui si mie hotelurile mai ieftine si mai bune decat la Delphin din Egipt, Tunisia sau Cipru.

[03.09.11 22:12:42]

@crina 78, eu am fost in luna iunie la acest hotel si in afara de 10 euro pe care i-am dat bacsis la receptie in rest nu am mai dat nimic... prosoapele ni le-au schimbat zilnic iar lenjeria la 3 zile...

daca erai atenta la una din pozele pe care le-am atasat vedeai si gradul de ocupare al hotelului... da intr-adevar majoritari sunt nemtii, pe noi nu ne-a deranjat ca ne salutau in rusa, germana sau turca pentru ca venisem in concediu.

Referior la camera - 28 de metri patrati mi s-au parut suficient... nu am venit sa stam in camera... iar referitor la mancare a fost diversificata si f. buna... fata de sotul meu sunt putin mai pretentioasa.

Daca ai timp poate ne scrii un rw si despre hotelul la care ai stat in Kusadasi.

mandi
    [03.09.11 22:32:38]

Eu va scriu acum din De lux, in camera standard suntem 4 persoane, 2 adl, o adolescenta de 15 ani si un baiat de 8 ani si avem suficient spatiu.

Camera 2123 este la aproximativ 12m de liftul pt cllienti si vizavi de liftul stafului, lifturile sunt silentioase, nu se aud din camera.

Nu sunt bauturile ascunse, doar trebe sa le ceri, din momentul sosirii ni sau enumerat sortimentele de bautura de import din care poti alege.

In fine stau si ma gandesc ca acesti vesnici nemultumiti de ce Nu scot 10000 de euro ca sa beneficieze de servicii de 5* dupa pretentiile lor.

Nu am ce sa reprosez De Luxului.

In acest moment in De Lux sunt 96 de camere ocupate de romani.

rentea
    [04.09.11 10:10:08]

E adevarat, comparativ cu Kusadasi, intreaga zona Alanya - Antalya este netsuperioara, cred ca la orice hotel.

Pot sa confirm si eu ca Delphinul nu este de 3 stele. Clar. Are 5 stele turcesti, si cam 4 vesteuropene.

Oricum, sa nu ne intelegem gresit, este un resort foarte bun, doar ca nu e ceva de care sa iti amintesti dupa ani si ani ca fiind un loc deosebit.

Andox - Hoteluri mai ieftine si mai bune: Albatros Palace Hurghada, Movenpick Sousse, Olympic Lagoon Resort AyIa Napa. Dar, evident, sunt alegeri subiective, cred ca o polemica pe acest subiect nu isi are rostul.

Un lucru este clar: Delphinul e o alegere f buna, nimic de zis, dar nu e ceva de nota 10.

stefanbuzatu
    [04.09.11 12:12:18]

pt crina 78:

In primul rand, trebuie sa mentionez ca anul acesta am revenit la Delphin De Luxe pt 10 nopti (tot in luna August) - anul trecut am stat 7 nopti.

Am platit mult mai putin ca tine.

In perioada cand am fost noi erau 53 camere ocupate de romani, 70 de rusi, 140 de nemti si restul pana la 400 si ceva de camere de altii.

Hotelul era nu plin ci foarte plin.

Doar in... nu m-au pupat pt ca veneam a doua oara.

Camera a fost la etajul 3 - 3127 sea side view.

Singurul bacsis pe care l-am dat au fost 10 Euro celui care ne-a carat bagajele (noi am venit cu masina si chiar am avut bagaje).

Am fost 2 adl, 1 copil 12 ani si 1 copil de 3ani.

Ciudat dar camera a fost la fel de spatioasa ca cea de anul trecut.

Parerea mea este ca daca doreai o camera mai mare ar fi trebuit sa-ti iei Family Room sau Apartament.

Bauturile: barul din holul hotelului era deschis de la prima ora a diminetii (sotia mea isi lua Delphin Coffee) pana noaptea tarziu iar din ce am vazut absolut toate bauturile erau expuse.

Cred ca stafful hotelului s-a gandit ca nu este logic sa bei whisky, baileys etc. la barurile de la piscina sau plaja pe o caldura de peste 40 - 44 grade.

Singurii care beau tarie ziua erau rusii, dar ei au o scuza: sunt alcoolici.

Despre mancare: nu am ce sa comentez, a fost excelenta, iar in plus nu stiu daca ai observat dar chelnerii si barmanii au invatat cateva expresii in romana de genul "mai doriti ceva", ''cum va simtiti'' etc.

Este foarte usor sa-i recunoasca pe romani pentru ca suntem singuri care vorbim si alta limba in afara de cea materna.

Despre prosoape, curatenie in camera etc. : Prosoapele se schimbau la 2-3 zile sau daca ceri (pt cei care nu stiau era pus un anunt in baie cum ca este de-ajuns sa le arunci pe jos).

Totusi, si eu insist sa ne spui unde ai stat in Kusadasi mai bine decat la Delphin.

Imi cer scuze daca prin cele scrise am jignit cumva pe cineva, dar parerea mea ramane aceea ca intai si intai romanii ar trebui sa calatoreasca mai mult si abia dupa aceea sa traga concluzii.

crina78AUTOR REVIEW
    [04.09.11 19:56:49]

TIPIC ROMANESC, VA MULTUMITI CU PUTIN SI PLECATI CAPUL, NE CALCA IN PICIOARE DE LA ETAJE SUPERIOARE RUSII, NEMTII SI UCRAINIENII

TOTUSI NU STITI CE INSEAMNA 5*****

crina78AUTOR REVIEW
    [04.09.11 20:03:07]

DACA STII ATAT DE BINE DISTANTELE DIN HOTEL NU ESTI CLIENT AL HOTELULUI SI ESTI DOAR UN ANGAJAT CARE SA SCRIE” DE BINE „HOTELU SI SERVICIILE ACESTIUA PE NET. ESTI PLATIT/PLATITA SA FACI ASA CEVA SI REALITATEA ESTE ALTA.

NOI NE-AM SCRIS PAREREA SI CINE VA MERGE SE VA CONVINGE CA NU ESTE DE 5*****

NU AVEM NIMIC DE CASTIGAT SAU DE PIERDUT DE PE URMA CELOR SPUSE.

[04.09.11 23:13:36]

crina78 daca, majoritari in hotel erau nemtii si rusii cam ce limba trebuia sa se vorbeasca in hotel sau trebuia sa se vorbeasca numai in engleza? - referitor la lift si eu am avut camera langa lift la etajul 4 dar era asa de silentios incat nu l-am auzit. - inainte de ati achizitiona biletele pentru acest hotel nu te-ai informat sa vezi ce turisti sunt majoritari (tara de provenienta) ?

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [05.09.11 13:10:36]

@rentea, mersi de recomandari, de Albatros am citit lucruri bune, este in aceeasi plaja de preturi ca si Delphin asa ca este de luat in calcul. Tunisia nu ma intereseaza (cel putin in viitorul apropiat) iar Olympic Lagoon Resort arata foarte fain insa la o cautare sumara de preturi cu banii pe care i-as da la Olympic pt 1 saptamana as sta cel putin 10 nopti la Delphin.

@crina 78, dupa cate vad nu vrei sa raspunzi la o intrebare simpla (la ce hotel ai fost in Kusadasi), in schimb vad ca acuzi in continoare fara temei.

De exemplu celeste a spus clar ca ea a stat la et. 4 deci informatia (mai bine spus dezinformatia) ta cum ca romanii sunt cazati numai la etajele inferioare cade.

Cat despre daca stim sau nu ce inseamna un hotel de 5* iti spun ca am stat la 8 hoteluri diferite de 5* din Antalya asa ca macar o idee am ce inseamna 5*

stefanbuzatu
    [06.09.11 06:07:34]

Pt crina 78:

anul trecut am stat la etajul 4, pe partea cu Mukarnas.

Anul acesta i-am rugat pe cei de la Receptie sa ne dea o camera pe partea cealalta.

Deci, retine: etajul 4!!!

Si am o intrebare simpla: tu stii ce inseamna 5stele?

Daca intradevar stii, spune-ne si noua cateva hoteluri de 5stele in care ai stat (nu neaparat din Turcia) pt ca nestiutorii de noi sa putem compara si sa ne luminezi.

stefanSB
    [06.09.11 09:53:29]

@crina78: Stiai ca e de bun simt sa nu folosesti CAPS LOCK, nu? Si mai stiai ca daca cineva este in acest moment cazat nu e nevoie sa fie angajat al hotelului ca sa poata 'masura', 'aproxima' distanta, nu? In fond, nu e asa de complicat sa te 'plimbi' prin hotel si sa cauti o camera anume...

Stii vorba aia, daca doi zic ca e verde si 40 ca e albastru, ce culoare este? Turistii interesati si informati vor sti sa delimiteze o descriere corecta de una 'exagerata', sa-i zicem asa.

Inca o recomandare, anul viitor alegeti Mardan Palace. Veti avea parte de servicii de lux, preturi pe masura si nu va veti mai bate capul cu Ultra All Inclusive pt. ca acolo nu exista acest concept, doar mic dejun si eventual demi-pensiune.

mandi
    [07.09.11 22:59:20]

@crina 78, nu sunt angajata al DE LUXULUI, sunt un simplu oaspete care isi petrece concediul in lantul Delphin. NU SUNT PLATITA, PLATESC SA PETREC CONCEDIUL ACOLO! Dar insistenta ta la lifturi ma deranjat si m- am dus sa masor distanta de la lift pana la respectiva camera. Mai am 5 zile de concediu si ma intorc cu impresii despre concediul din lantul Delphin.

danalix
    [04.02.13 18:59:03]

@crina78: sunt sigur ca mai sunt si angajati care isi dau cu parerea pentru ca recunosc cateva argumente publicate care mi-au fost servite si mie de doamna care vorbeste romaneste din DDL. sunt convins si eu ca cine are urechi si ochi vede singur ce nivel are DDL. intreba cineva de un exemplu de hotel de 5 stele si vreau sa nominalizez unul: SuSesi Deluxe este tot deluxe dar cat de diferit.

[04.02.13 21:24:14]

Susesi... e foarte diferit, e normal sa fie foarte diferit din cauza pretului... problema noastra a romanilor este ca pe bani putini vrem niste servicii fff. bune... si suntem atenti si la ffff. multe detalii.

ailynuka, celeste, danalix, mandi, rentea, SimonaL, stefanbuzatu, stefanSB
    Alte impresii din această RUBRICĂDelphin DeLuxe Resort [Okurcalar]: