ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.09.2011
DIN: Brasov
ÎNSCRIS: 01.09.11
SEP-2009

Amintiri din Muntenegru

Au trecut doi ani, darvacanta din Muntenegru ramane una dintre cele mai frumoase experiente.

Drumul a fost oarecum anevoios (GPS-ul nu s-a prea descurca in Serbia, de fapt in Belgrad), dar in Muntenegru a fost super ok. Soseaua este f buna si f bine intretinuta, iar peisajul montan este minunat.

Apoi, cand se termina muntele dai cu ochii de mare si impresia este deoseita.

Am ales pt cazare o locatie privata, Apt. Raymond, in Przno (un vechi sat de pescari, intr-un mic golf pitoresc), de care am fost foarte multumiti (am avut la dispozitie trei camere- doua dormitoare si un living foarte spatios, incluzand un spatiu de luat masa si chicineta). piesa de rezistenta, o terasa f mare cu vedere spre golf, plaja, mare...

Am facut excursii interesante in cel mai sudic fiord din Europa cum este, pe drept cuvat, considerat Golful Kotor si in alte frumoase statiuni de pe Riviera muntenegreana.

Intentia mea nu este de a scrie foarte mult despre experienta muntenegreana (au trecut doi ani si poate ar fi mai utile informatii mai recente). Dar imaginile vorbesc de la sine despre frumusetea acestor locuri, asa ca postez cateva fotografii cu indemnul de a opta pt vacante cu aceasta destinatie.

Trimis de M. Baciu (Mih) in 02.09.11 12:30:33
Validat / Publicat: 02.09.11 13:55:57

VIZUALIZĂRI: 4690 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (M. Baciu (Mih)); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Przno - vedere de pe terasa apartamentului

tutuhugoneata
[09.02.12 21:08:11]

Felicitari, Domnule Baciu pentru superbele fotografii! Ma mir ca nimeni n-a scris aici nimic, parerea mea e ca sunt printre cele mai reusite, din toate review-urile din Muntenegru! Imi permit sa va cer sfatul, (caci si eu sunt brasovean si mi-am facut rezervare in Kamenovo, la Domnul Tomo Kazanegra), de unde as putea gasi o agentie locala, eu nu am masina (vin cu trenul pana la Sutomore) si as dori sa vizitez si eu golful Kotor, mausoleul Njegos de pe muntele Lovcen, poate si lacul Skadar! Pe de alta parte, ati ajuns la "Plaja Regelui"? Dar la "Plaja Reginei", din Sveti Stefan? Inca o data, felicitari eu, pana nu vad cu ochii mei, nu cred ca poate fi asa frumos acolo!

M. Baciu (Mih)AUTOR REVIEW
[10.02.12 00:02:29]

@tutuhugoneata:

Buna seara!

Multumesc pt aprecieri! Ma bucur ca v-au placut fotografiile: le-am facut cu drag de locurile acelea minunate. Muntenegru a fost o surpriza emotionanta si foarte placuta pt mine.

Noi am fost cu masina proprie, asa ca ne-am deplasat cu usurinta.

Intre Przno (unde am avut cazare) si Sv Stefan este un drum printr-o padure de pini, minunat de strabatut pe jos (15-20 min de mers agale). Am vazut plajele de care pomeniti (treci pe langa ele in plimbarea de care spuneam), dar sunt plaje private, pt cei care stau la Villa Milocer (asa era acum trei ani cand am fost noi)

"Amurg"-ul acolo l-am surprins.

Nu va pot da informatii despre vreo agentie locala, dar am gasit acest comentariu:

"The easiest way to get to Kotor, unless you have you own car is by bus. There are some local bus lines that goes all the time, for example I used the line from Budva that goes about every hour to Kotor and the trip took about half an hour. The same easy way I used the bus also on my way back to Budva. Don't expect those buses to be any modern and the air condition might not be working, be happy that your seat is intact

Read more: http://www.virtualtourist.com/travel/Europe/Republic_of_Montenegro/Kotor-721834/Transportation-Kotor-TG-C-1. html#ixzz1lvMd1LUS"

Poate va ajuta.

Noi am vizitat Kotorul (cel mai sudic fiord european), merita cu prisosinta. Si orasul vechi din Budva este frumos.

Pana la Skadar nu am ajuns.

Sper ca veti fi cel putin la fel de incantat de vacanta in Muntenegru, pe cat am fost noi.

Vacanta placuta!

mihaelaioana
[15.05.12 23:01:20]

Buna ziua! Superbbbb... este putin spus... imi puteti da va rog mi multe detalii despre locul unde ati stat... cat a costat... drumul pana acolo cum a fost? Noi suntem din oradea si avem un baietel de 3 ani... si nu stiu daca avem curajul sa ne incumetam sa mergem incolo... am auzit pareri pro si contra... va multumesc frumos...

M. Baciu (Mih)AUTOR REVIEW
[16.05.12 00:00:29]

@mihaelaioana:

Buna seara!

Sunt trei ani de cand am fost in Muntenegru. Unele detalii le-am mai uitat, alte lucruri, poate s-au mai schimbat intre timp.

De frumos, cu siguranta e la fel de frumos.

Drumul a fost destul de lung, noi l-am facut in doua etape (dupa ce am trecut de Belgrad, ne-am oprit la prima pensiune pe care am gasit-o in drum si am dormit acolo o noapte). Incidente nu au fost. In Serbia se circula cu viteza mai mica, e drept, dar asta a fost singurul inconvenient (in afara de faptul ca "Marcel", GPS-ul a "cedat nervos" si nu ne-a fost de folos, mai ales la iesirea din Belgrad, unde am rugat un taximetrist sa ne ajute si el ne-a "pilotat" repede si bine). In Muntenegru, soseaua ni s-a parut ft. buna, bine intretinuta si peisajul e minunat.

Cazarea a fost ft buna (dar doar cazare, fara masa), apartamentul, de trei camere, cred ca a fost 80 de euro/zi (sunt si formule mai convenabile la pret). Przno ni s-a parut o alegere ft. buna pt ca este o localitate placuta, linistita si plaja era aproape de apartament, apa excelenta, cu intrare lina, noi am fost ft. multumiti. Cu mancarea ne-am descurcat fie pe cont propriu, fie la terasele de pe plaja (preturi accesibile, dar repet, asta era acum trei ani, nu stiu daca si ce schimbari au intervenit intre timp.

Daca este sa recomand Muntenegru, o fac din toata inima, a fost o experienta pe care as repet-o oricand.

Nu stiu in ce masura v-am fost de folos, dar daca va hotarati sa mergeti, cred si sper ca o sa va placa. Mult succes si o vacanta reusita!

M. Baciu (Mih), mihaelaioana, tutuhugoneata

• pagină generată în 0.051630020141602 sec