ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.09.2011
ÎNSCRIS: 04.05.10
AUG-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 4 ani

Un sejur reusit

Inainte de a incepe impresiile mele, tin sa multumesc lui @LagunaMan care a descris perfect traseul pana la hotel aici

Si acum sa incep descrierea mea: drumul a fost pe ruta Tg-Jiu - Valcea - Bucuresti - Giurgiu - Sumen - Varna - Sunny Beach.

La vama Romania bila NEAGRA vamesilor, deoarece la taxa de pod ne-au cerut 30 lei si ne-au spus sa ne grabim ca sa nu apucam sa vedem bonul. Cand am oprit in Bulgaria m-am uitat peste bon si am vazut cataxa reala este 25,5 lei. Deci ne-au oprit din start 4,5 lei. Inca o data RUSINE pentru vamesii romani. La intoarcere, taxa de pod in Bulgaria este 2 euro sau 4 leva (pret mult mai mic decat cel practicat in Romania).

Pentru Vigneta am oprit la prima benzinarie din Bulgaria, pe dreapta, dupa ce am trecut de sensul giratoriu din Ruse (din care se iese prin a doua iesire). Se da chitanta si abtipild de lipit in geam (nu se trece nr masinii, dar e valabil, nu am avut nicio problema). Pret vigneta 10 leva pe 7 zile (daca nu aveti leva puteti achita asa 6 euro sau 30 lei pe 7 zile).

Am ajuns la hotel la ora 10 dimineata. Am parcat in parcarea hotelului, parcare cu bariera, pret 10 leva pe zi, adica 70 leva. Am mers la receptie unde ne-au spus ca dupa ora 14 se face cazarea, dar ne-au pus bratarile la mana si am putut beneficia de masa de pranz pana la cazare, plus tot ce oferea barurile.

La ora 14 am mers la receptie si ne-au dat cheile de la camere. Camera este mare, are 2 paturi unite formand un pat dublu imens, plus 1 canapea extensibila. Punct negativ la camera si la hotel: pe jos au mocheta, care pe alocuri are pete. Deci cei care au probleme cu asa ceva vor fi nemultumiti, desi mocheta se aspira zilnic si este curata (dar petele raman). Pe balcon 2 scaune + 1 masa de plastic + 1 uscator de rufe.

In hotel sunt israelieni sau alta natie de arabi (femeia de serviciu de la hotel i-a numit tigani arabi), care sunt mai galagiosi verbal. Eu am stat la distanta de 3 usi de un grup de tineri arabi care intr-o seara au facut galagie pana la ora 1 noaptea in sensul de vorbit tare pe hol si trantit de usi. Dar pot sa spun ca zgomotul este deranjant doar pentru cei care au somnul usor si aud orice zgomot. Eu am auzit zgomotele dar alti vecini ai mei (am fost 5 familii, deci 5 camere) nu au auzit. Asta a fost doar 1 noapte, in rest nu au mai facut deranj, probabil cei de la hotel i-au rugat sa nu mai faca galagie asa mare.

Piscinele au fost superbe, curate, inconjurate de iarba verde si multe flori care erau udate si intretinute zilnic.

Barurile (2 la piscine si unul in holul hotelului) erau deschise de la 10 dimineata pana la 12 noaptea. M-au servit chiar si la 23,55 intr-o seara, deci se respecta programul.

Masa, mie personal mi-a placut. Diverse combinatii de carne (de toate tipurile) cu diverse sosuri, tocanite, peste la fiecare masa, fructe multe (pepene verde, mere dulci foarte bune, piersici, portocale bune, prune, struguri rosii); multe prajituri, tort la fiecare masa de pranz; diverse salate.

Bauturile de la bar erau de origine bulgareasca dar baubile, mi-e mi-au placut (berea era ca orice bere la halba, vinul rosu era bun).

In fiecare seara era minidisco pentru copii, de la 20,30. Pe timpul zilei mai erau duverse activitati ale animatorilor cu adultii si copiii, dar nu le pot descrie pentru ca nu am stat la pisina.

Distanta pana la plaja este mica. In pas de adult se fac 5 minute, cu copil probabil 10 minute. Plaja este impecabila, nisipul foarte fin, curat. Intrarea in apa este lina cu nisip (fara scoici). Apa marii este limpede, cu exceptie primei zile cand doar in apa (nu si pe mal) erau alge. Dar dupa aceea a fost apa limpede.

Aici, la sectiunea plaja o sa fac o precizare. Desi se spune ca nemtii sunt civilizati o sa va dau exemplu ca si printre ei sunt si altfel (cel putin asta parerea mea). Intr-o zi am lasat halatul copilului langa 2 sezlonguri ocupate de o familie de germani. M-am tot uitat dupa halat si a stat unde l-am lasat eu, si cand nu am fost putin timp atent (maxim 2 minute) a disparut halatul cu tot cu sotia si copii din cuplul german. A ramas doar barbatul acolo. El a zis ca nu are idee de halat, dar sunt convins ca ei l-au luat. Asa ca si printre nemti sunt hoti nu numai printre romani. Stiu ca a fost neglijenta mea, pentru ca daca nu lasam halatul langa sezlongul respectiv nu-l pierdeam, dar asta este situatia.

Si pentru ca a venit vorba de germani, vrea sa va zic ca intr-o dimineata la piscina (doar o zi am stat la piscina, restul am mers numai la mare) la activitatile animatorilor cu copiii, erau 2 copii germani, mai marisori, care sareau special in apa sa stropeasca pe animatori si pe ceilalti copii. Desi animatorii le-au spus sa inceteze tot nu s-au oprit. Deci cei 2 copii germani au fost mai nesimtiti decat toti copiii romani care erau la hotel. La acest hotel mi-au facut o parere foarte buna toti turistii romani cazati, foarte civilizati.

Statiunea este frumoasa, foarte animata, multe magazine, baruri. Este si o discoteca pentru ca pe strada trecea un jeep ca la Costinesti cu muzica data tare si o fata dansand in spate.

Deci, una peste alta a fost un sejur reusit.

Si recomand hotelul, dar persoanelor care nu aud orice zgomot in somn sau celor care adorm dupa ora 0,30 (pentru ca atunci nu vor avea probleme cu galagia), deoarece in afara de galagie (si asata doar intr-o zi) nu m-a deranjat absolut nimic la hotel.

Trimis de bobchi in 02.09.11 10:56:30
Validat / Publicat: 02.09.11 12:05:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nisipurile de Aur, hotel Slavey

VIZUALIZĂRI: 3038 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bobchi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera

crima
[02.09.11 15:23:31]

Aia nu sunt vamesi, ci angajati ai C. N. A. D. N. R., adica, popular spus, de la drumuri si poduri. Iar pe gheretele in care activeaza respectivii este afisat MARE pretul in lei. Si mie mi-a cerut o individa 26 de lei, insa i-am dat 25,5 (pretul afisat). Eram pregatit...

[02.09.11 20:07:21]

Multumesc pentru corectare, crima. Bravo tie ca ai fost atent (a). Dar eu am trecut vama la ora 4 dimineata si nu mi-a sarit in ochi niciun afis cu pretul si am fost 3 masini.

Deci, rusine oamenilor de la drumuri si poduri ca au cerut 30 lei si nu au dat rest.

[08.09.11 10:59:22]

Pentru administrator: am si eu o rugaminte, daca se poate, sa faceti o modificare la review-ul meu. La inceput cand ii multumesc lui LagunaMan, nu stiu daca are descris traseul la review-ul sau, eu am luat descrierea traseului din raspunsul lui LagunaMan dat la o intrebare a mea pusa la acest hotel cu privire la traseu.

Multumesc.

[08.09.11 19:18:22]

Am modificat link-ul

[09.09.11 07:24:55]

Multumesc frumos inca o data.

fanespoitorul
[13.09.11 14:34:25]

Nu cred ca nemtii fura. Poate erau de ai nostri sau israelieni (arabi). Am fost in Belek si hotelul era 50% ocupat de nemti. Intr-o seara mi-am uitat camera de filmat in amfiteatrul unde erau spectacole. L-am gasit in acelasi loc, cu toate ca stateau altii pe scaune. Daca it icadea ceva in resort, nu-l lua nimeni sau daca-l lua il gaseai la receptie.

[13.09.11 15:44:37]

Nu vreau sa intru in contradictie, dar parerea mea va ramane neschimbata, adica germani au fost cei care au luat halatul, mai ales ca a plecat la inceput sotia cu copilul si barbatul ceva mai tarziu. Oricum, pe plaja, la sezlonguri nu prea erau romani. Aceasta este parerea mea.

bobchi, crima, fanespoitorul
Alte impresii din această RUBRICĂHrizantema Hotel: