ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.09.2011
  • GR. VÂRSTĂ: 20-30 ani
    ÎNSCRIS: 02.09.11
    AUG-2011

Vis culinar...

Salutari! Desi este primul meu review in calitate de membru, tin sa mentionez ca va urmaresc de aproximativ 3 ani si am tinut cont intotdeauna de parerile membrilor acestui site, dar am actionat din proprie initiativa.

Acum sa va povestesc despre acest hotel, Green Park. Noi initial voiam sa mergem la Excelsior, singurul disponibil la agentia cu care am mers multi ani la rand. Insa, dupa o plimbare prin centrul Bucurestiului cu scopul de a cauta agentii aducatoare de vacante de vis: D am descoperit o alta agentie care avea acest hotel la oferta. Cu inima stransa, am achitat o vacanta pentru 4 persoane 5 nopti/6 zile. Pretul total a fost aproximativ ~3000 lei, deci toata lumea a fost mai mult decat multumita.

Am ajuns repede la hotel, chiar si cu opriri dese pentru suc, toaleta, etc.

Prima impresie despre hotel nu a fost asa buna, dar aceasta avea sa se schimbe radical. Hotelul este situat destul de aproape de plaja Free, aproximativ 3-5 minute, chiar langa hotelul Melia Grand Hermitage si a fost renovat in 2011.

La acest hotel nu exista camere duble, ci doar studiouri si apartamente. Noi am primit 2 studiouri la parter cu vedere la parcare din pacate (nu a mers nici cu vorba buna nici cu spaga, probabil ca intr-adevar nu mai aveau alte camere libere la momentul venirii noastre). Cazarea s-a facut la ora 14, deci am avut ceva de asteptat, moment numai bun de a lua masa de pranz. Yum! , dar revin un pic mai incolo asupra mesei.

Camerele sunt foarte mari, asemeni unui hotel de 4 stele, nicidecum unuia de 3 iar baia este uriasa, cea mai mare baie din toate hotelurile la care am mai fost la bulgari (Planeta, Madara, Chaika, Slavey). Camera avea si chicineta de care nu ne-am folosit, avand All inclusive. Aaa, ba da, intr-o seara am cumparat niste sticlute de martini si am avut nevoie de desfacator. Paturile foarte comode, dar single, adica despartite, nu pat matrimonial. Televizorul prindea parca tvr international, dar nu ne-am prea uitat la el. In baie, faza tare: nu aveam uscator de par, dar aveam bideu! :))). Ar fi fost totusi mai practic un foehn ca baia dispunea de cada. In fiecare zi se facea curatenie in camere, se schimbau prosoape si de vreo 2,3 ori camerista ne-a lasat cadou pe pat forme facute din prosoape. Camera mai dispune de balcon propriu, iluminat.

Masa este punctul forte al acestui hotel. Felurile de mancare nu erau extrem de variate, dar erau foarte gustoase. Nu a existat seara in care sa nu fi avut gratar de porc, pui si vita. Clatite la mic dejun, calamar la pranz, etc. De asemenea, acest hotel a fost si cel in care am mancat cea mai buna mancare din cele vizitate de mine in Bulgaria, in care carnea avea gust de carne nu de chimicale sau soia cum se intampla chiar si la hotelurile de 5*.

Bautura si sucurile au fost de asemenea bune cu un plus pentru cola care chiar avea gust de cola, nu de american cola. Preferata prietenei mele a fost crema de whiskey care era chiar buna.

Un alt plus erau piscinele, 2 la numar, una pentru copii (mai mica) si una pentru copii mai mari: D, adica pentru adulti. Adancimea maxima a piscinei era in jur de 1.7m, iar accesul la piscina se facea pana la ora 19, ceea ce la alte hoteluri era pana la ora 17.

Aaa, am uitat sa mentionez, parcarea e absolut gratis si indeajuns pentru toata lumea! Baieti de acolo se ocupa si de paza si de parcare daca nu aveti chef sa o parcati dvs.

Entertainment nu prea a fost, decat intr-o seara, cu dans si muzica bulgareasca, in rest liniste.

Mentionez ca sala de fitness si tenisul de masa sunt contra cost 5 leva/ h.

Daca mai aveti intrebari, nu ezitati si am sa incerc sa va raspund cat pot de prompt!

PS: Ceea ce am uitat sa mentionez si care este de foarte mare importanta (si are legatura cu titlul): Prajiturile sunt criminale, cele mai bune mancate la vreun hotel. Si aici nu ma refer doar la Bulgaria ci la absolut toate destinatiile in care am mai fost. Desertul era punctul (cel mai) forte, totdeauna eram full de prajituri cand ma ridicam de la masa. Nici la fructe nu stateau rau, avand foarte multe varietati de pepene, piersici, mere, banane.

Trimis de geo_mvp_2nite* in 02.09.11 03:17:08
    Validat / Publicat: 02.09.11 09:24:16
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 5180 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (geo_mvp_2nite*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 31.00 EUR pe cameră

[02.09.11 06:10:35]

@ geo_mvp_2nite felicitari si multumim pentru un prim review foarte bun!

Ta mai asteptam si cu alte recomandari din alte vacante.

Visan125
    [02.09.11 12:30:44]

Un prim review excelent notat corespunzator. La mai multe!

danita
    [19.01.12 18:49:15]

un review chiar ok! notat!

ROMY
    [22.06.12 13:51:01]

Dragute aprecieri tinand cont de faptul ca are trei stele. Imi poti spune daca ati avut all inclusive? Piscina se adanceste treptat?

Imi este foarte greu sa il gasesc in ofertele agentiilor prezente pe net. Apare numai Berlin.

adina cimpean
    [30.06.12 20:27:08]

Buna seara, puteti sa imi spuneti prin care agentie ati facut rezervarea? multumesc Adina adresa mea [ ]

- -

WM: informatia se va transmite prin mesaj privat

ReZeVe
    [04.07.12 19:57:09]

am ales sa mergem si noi weekendul acesta la aparthotel Green Park, problema este ca agentia refuza cu desavarsire sa ne dea numarul de telefon de la hotel... cumva il mai ai tu? multumesc

anca18prier
    [07.07.12 14:10:12]

Buna ziua! Sunt nou intrata pe site si as dori sa intreb daca acest hotel are plaja privata. Si noi mergem anul acesta la Green Park iar agentia nu ne-a oferit detalii in legatura cu acest aspect. Multumesc!

Raykkonen92*
    [15.07.12 01:58:15]

@anca18prier: Cat ai dat Anca pe noaptea de cazare la acest hotel, Green Park, si pentru ce ai optat, camera studio sau apartament, in ce perioada, si prin ce agentie ?? Multumesc frumos!!!

Nota wm: Pentru detalii referitoare la agentiile de turism, rog utilizati mesajele personale.

anca18prier
    [21.07.12 09:44:56]

@Raykkonen92: Am fost 3 adulti si 2 copii 7 nopti si am dat 677 euro cu tot cu taxa de statiune, AI. Tocmai ne-am intors si va pot spune ca totul a fost foarte bine. Am stat in apartament

[21.07.12 10:39:11]

@anca18prier: asteptam impresiile tale de acolo scrise ca review nou. Procedand astfel, ai ocazia ca prin notele si evaluarile proprii sa contribui la o medie mai reprezentativa a acestei destinatii. Poti folosi linkul ADAUGA IMPRESII NOI (vezi imediat mai jos)

magdas
    [06.08.12 16:13:36]

@ReZeVe: Buna!

Vom merge si noi la Green Park din 18 august. Ai gasit cumva nr. de telefon al hotelului? As vrea sa verific daca e in regula rezervarea, tare ma tem de o "teapa"! Agentia nu vrea sa-l dea iar pe net nu-l pot gasi defel!

mononamad
    [12.03.13 13:43:24]

@anca18prier: As vrea sa stiu daca copiii au un "kids buffet". Asa am vazut in poze pe site-ul unei agentii. Ma intereseaza daca copii de 1 an si 4 ani ar avea ce sa manance. Am inteles ca pana la plaja exista drum fara scari, nu? Acest hotel este acelasi cu aparthotel green park? Am gasit un pret mai mult decat convenabil si vreau sa stiu daca este ok pentru copii (si hotelul si plaja).

adina cimpean, anca18prier, danita, magdas, mononamad, Raykkonen92*, ReZeVe, ROMY, Visan125
    Alte impresii din această RUBRICĂGreen Park Hotel: