ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.09.2011
AUG-2011

Către satisfăcător
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Concediu destul de placut

Am ajuns in jur de ora 12:30, am gasit loc de parcare destul de usor. ni s-a notat si ni s-a dat un ticket cu nr masinii de la parcare La receptie ni s-a spus ca oficial cazarea incepe de la ora 14:00 asa ca in ne am plimbat in timpul ramas prin complex, pe plaja etc. La ora 14 desi nu eram decat singurii de la cazare-3 familii ne au pus sa asteptam pana elibereaza camerele, se facea curatenie inca. Asa ca ne am dus la restaurantul italian sa servim masa (bratarile le aveam puse) desi ni s-a spus ca vom incepe cu cina. La 14:30 am primit si camerele, destul de spatioase, la etajul 5. Este o problema mare cu lifturile ptr ca unii copilasi care le folosesc singuri apasa pe toate butoanele, asa ca riscati sa va plimbati pe la toate etajele pana ajungeti la parter si sa constatati ca nu a chemat nimeni liftul acolo. Daca doriti puteti cere pat suplimentar ptr o persoana daca sunteti cu 2 copii sau sunteti 3 adulti sau puteti cere pat ptr copii. Vi se va aduce fara sa va ceara nimic in plus.

Camera-dubla destul de curata, paturi confortabile, mari, tv lcd prinde cateva posturi romanesti, erau zile in care mergeau zile in care nu prea mergeau unele posturi. Mobila nu era nici foarte noua nici foarte veche, AC merge foarte bine. Ne au distribuit cate 2 cartele de camera si 2 tickete ptr prosoape dar am mai cerut inca unul, fiind 3 persoane. Curatenia in camera se face in fiecare zi in sensul ca se mai de cu mopul, aspiratorul, uneori se mai schimba si prosoapele si asternuturile dar nu in fiecare zi, hartie igenica si sampon etc am primit in fiecare zi aproape. Problema este ca din cand in cand mai curgea la baie undeva in dreptul cazii dar am anuntat la receptie si s-a rezolvat. Minibarul daca doriti poate fi golit la cerere de catre cameriste

Mancarea Nu as putea spune ca nu a fost buna, dar nu a fost pe placul meu, nu e genul de mancare cu care suntem obisunuiti noi romanii, desi au fost feluri ca mititei, mamaliga, sarmalute, musaca etc dar nu la fel de gustoase ca la noi. Sa nu va inchipuiti ca la pretul asta aveti parte de somon, gratare si tot felul de prajituri ca la all inclusive in turcia sau chiar ca la bufet suedez la noi.

Cei cativa straini cu care am vorbit: francezi si cativa nemti au zis ca la pretul asta, mic ptr ei, mancarea e buna, oricum 5 stele la bulgari nu e acelasi lucru cu 5 stele la noi sau la turci sau in alta parte. Dimineata erau cam aceleasi feluri de mancare, la pranz am mai mancat si la celelalte 4 restaurante: Italian destul de bunicel, Asiatic-nu pe gustul tuturor, precizez ca la pranz e valabil doar un singur tip de meniu fix in fiecare zi, seara am facut rezervare la Albatros (km greu de gasit undeva in partea stanga langa hotelul dolphin) -mancarea foarte buna mai multe feluri la alegere si la Barbeque-asa si asa cam mult fum-rezervarea ptr seara se facea cam greu trebuia stat la coada de la 8 30-8 45 dar merge cat de cat repede.

La restaurantul principal ca sa nu fie aglomerat e de preferat sa mergeti in prima ora a fiecarui interval de masa. Se poate manca si pe plaja, la pranz si seara cam inghesuiala ce i drept si nu multe feluri, tacamuri de plastic, locuri putine la mese. Chelnerii destul de discreti, au obiceiul de a curata repede masa asa ca daca mai serviti nu lasati farfuriile deoparte, dar nu le ia cu forta oricum cum am auzit de la altii la alte hoteluri in bulgaria. Se poate intampla daca ajungeti mai tarziu la masa sa nu gasiti mese libere, tacamuri, prea multe feluri, noua nu ni s-a intamplat, nu eram nici primii acolo dar nici ultimii.

Baruri Sunt multe baruri in general Lounge bar in hotel, pe langa bauturi, au dupa amiaza sandwichuri si fursecuri, barul de la piscina hotelului Rubin serveste hamburgeri si cartofi prajiti dupa amiaza, inghetata parca la piscina hotelului Dolphin, bauturile sunt in pahare mari, foarte mari la barul de pe plaja, sucurile si berea nu pot spune ca sunt de calitate ca la noi dar nu sunt nici apa cu colorant chiar (am vazut la dolce vita cum ne punea mirinda din sticle de suc cum sunt si la noi), la unele baruri sunt si cocktailuri, e o lista cu bauturile la all inclusive, am baut la sex on the beach si polo eu care nu consum alcool decat f rar

Piscinele Sunt cea cu apa calda, interioara, cea mare unde sunt baldachine, cea a copiilor, cea de 1 60 a hotelului lebed unde se poate intra fara probleme si cea de pe plaja la hotelul rubin. Sunt destul de curate, apa a fost mai calda decat cea din mare. Baldachinele sunt ptr cei care au apartamente dar nu cred ca sunt ocupate numai de acestia, oricum baietii iti muta sezlongul unde vrei si sunt foarte prompti. Se pot muta si la soare si la umbra oricum e foarte placut la piscina si se gasesc sezlonguri oricand.

Plaja nu este prea mare sezlonguri se gasesc mai mult la soare, saltele ptr sezlong nu se dau ca la piscina, va puteti duce si mai incolo de hotelul rubin plaja e mai mare parca. Apa in schimb nu a fost foarte calda si nici foarte foarte limpede in conditiile in care afara erau 30 si ceva de grade, in general intrarea in apa se face cam brusc, nu va imaginati ca imediat dati de apa mare dar nici ca la mamaia sa mergi de saturi ca sa nu mai fie apa pana la genunchi.

Distractie Animatorii chiar isi fac treaba, va invita la darts, volei gimnastica

in apa etc seara e un spectacol pe scena de pe plaja. Statiunea are o alee lunga de magazine, tarabe pe care se cam desfasoara toata distractia seara, tenis de masa se poate juca (paletele de la receptie sau de unde se ia prosoapele) si biliard intre 8- 20 00, tenis de camp etc Wi fi in tot hotelul se receptioneaza binisor, seara se conecteaza multi poate sa mearga mai greu, sunt 2 calculatoare in holul hotelului cu acces la internet in general sunt ocupate de copilasi care se joaca, exista si un club ptr copii undeva cand se merge spre plaja. Ptr a vizita alte statiuni Nisipurile de aur sunt autobuze 409 merge spre varna, grand mall varna, nisipuri

8 spre centrul orasului varna. Autobuzul gratis care merge la Grand mall varna nu prea vine, daca vreti la mall mai bine mergeti cu 409 ptr aprox 1-2 leva biletul, intrebati la receptie fetele va vor da informatii despre statii, la balcic se poate ajunge cu masina personala sau excursie cu o agentie de turism insa ni s-au parut preturi foarte mari practicate de agentiile lor, e muult mai ieftin de la noi de la mare din Ro sa faci excursie la balcic cu agentiile din neptun, mamia si cu ghid in romana etc

Hotelul nu este chiar de 5 stele cam 3-4 dar este potrivit pentru cupluri cu copilasi mici, cei peste 50 de ani, cei care vin sa se odihneasca. Am inteles ca este unul din hotelurile destul de bune din statiunile bulgaresti, ca se poate mult mai rau de atat, oricum ptr aceasta statiune e cel mai bun hotel. In fiecare an se organizeaza miss varna aici, noi am prins spectacolul in prima zi de cazare, foarte frumos. si bine organizat. Muzica nu se aude tare ca la noi pe litoral, este destul de multa liniste in hotel, am vazut oameni din toate tarile posibile nemti englezi francezi, unguri, sarbi, majoritatea romani si bulgari, am vazut chiar si chinezi, numai negrii nu. Manastirea din statiune nu mi s-a parut a mai fi locuita, e doar in scop turistic deschisa o bisericuta. Hotelul e construit de mult, fatada nu este renovata. Am uitat sa spun de sala de fitness, excelent dotata si nu foarte aglomerata. Banii aveti grija unde ii schimbati sa fie afisate doua cursuri, ca sa platiti cu cardul aveti nevoie sa aratati si pasaport sau buletin. Bulgarii ca persoane nu mi s-au parut a fi prea atenti sau renumiti ptr ospitalitate ca alte natii greci italieni, sunt cam la fel ca noi romanii. Preturile la tarabele din statiune nu sunt chiar fixe mai lasa uneori la pret dar nu foarte mult.

Adevarul este ca romanii erau peste tot, se grabeau isi bagau nasul peste tot, se jucau cu mingea in apa, se inghesuiau la orice, copiii te mai loveau si cu mingea, te stropeau in piscina dar asta este...

Vremea a tinut cu noi, pot spune ca ne am simtit bine, o sa revenim in Bulgaria poate si la anul

Trimis de larasoul in 02.09.11 01:23:36
Validat / Publicat: 02.09.11 07:45:28
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 1448 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (larasoul); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[02.09.11 06:34:35]

@larasoul: bine ai venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

[02.09.11 09:30:07]

Multumim pentru impresiile postate. Am inteles ca aveti un copil de 16 ani, nu s-a plictisit? Eu doresc sa merg anul viitor la acest hotel, am un baiat care la anul va avea 16 ani si ma gandesc ca o sa se plictiseasca si ne va strica si noua concediul.

In alta ordine de idei, paturile am inteles ca sunt doua duble (au loc doua persoane), a mai avut loc in camera inca un pat?

[02.09.11 19:56:32]

Paturile sunt doua duble, au loc si doua persoane, acum depinde si de greutate si inaltime (la 16 ani fata are 1 77 face volei si e destul de solida si noi suntem inalti si chiar supraponderali), insa e bine sa cereti si un pat suplimentar daca doriti sa dormiti mai comod, nu e genul de pat care scartaie si are loc in camera. De asemenea am inteles ca apartamentele sunt foarte mari, au doua incaperi dar cred ca merg pentru 4 persoane mai mult

Intradevar nu este o statiune ptr tineret, adolescenti mai mult ptr copii pana in 14-15 ani. Daca nu este cu persoane de varsta lui se poate plictisi, noi am fost 3 familii cu copii cam de aceiasi varsta, patru adolescenti in total si ei si au facut de lucru, dar s-au cam plictisit in cele din urma, la anul vor la Costinesti...

[02.09.11 19:59:49]

Multumesc mult!!! Deja mi e dor de un nou concediu

[03.09.11 09:45:49]

Multumesc frumos pentru raspuns. Baiatul meu are 1.97 si 15 ani acum, deci anul viitor 16, de aceea am intrebat. Mai vrem sa mergem cu o familie care are doi copii de 6 si 14 ani, dar ei sunt mai micuti ca statura.

In apartament pretul este mai ridicat si nu stiu daca se merita.

[03.09.11 22:43:20]

Eu zic ca se merita sa mergeti pentru o vacanta de relaxare, pe fiica mea o trimit si cu prietenii in tabere in fiecare an, anul asta a fost la munte o saptamana, la anul ar vrea la Costinesti. Ea este genul care ar merge oriunde, oricand, cu oricine, numai sa plece de acasa...

iulianic
[09.02.14 23:05:54]

@androstef: Mi-ai adresat o întrebare prin mesaj privat, dar nu ai activat acceptul de a primi mesaje de la alţi utilizatori. Dacă vrei un răspuns, în CONTUL MEU, Setări, bifează Accept primire mesaje de la alţi utilizatori!

[10.02.14 11:01:02]

@iulianic:

Scuze, am activat.

Eu nu am talent deloc la scris, de aceea nu am postat niciodata impresii dar imi place foarte mult sa citesc.

In fiecare seara dedic cel putin o ora "de plimbat" iar sambata sau duminica mai mult.

Va multumesc inca odata pentru impresiile si sfaturile postate.

Mi-ar face placere sa putem vorbi pe privat.

androstef, iulianic, larasoul
Alte impresii din această RUBRICĂGrand Hotel Varna Hotel: