ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.08.2011
ÎNSCRIS: 10.08.11
JUL-2011

Citeva impresii, dupa 5 zile in Praga

Un scurt sumar, dupa 5 zile petrecute in Praga:

Am plecat din Bucuresti pe 26 iulie, cu un zbor al CzeckAirlines (f slabuta masa din avion, un sendvis costeliv...). Urmind sfatul altor forumisti, nu am avut nici o coroana cumparata din tara, asa ca dupa aterizare, am retras ceva numerar de la un bancomat din aeroprt, am cumparat bilete (valabile 90 de min) de la un ghiseu si am plecat spre oras cu autobuzul spre statia de metro Dejvice. Drumul e destul de scurt, autobuzul e echipat cu ecrane ce afiseaza statiile, se vb si in engleza... intr-un cuvint f diferit de 783-ul RATB-ului nostru.

Cazare: Antik City hotel, linga statia de metrou Karlovo Namesti. Pozitionare buna, conditii bune.

Cum am petrecut apoi urmatoarele 5 zile: cred ca am mers incontinuu, "per pedes", mai mult decit un postas in 3 saptamini. Retrospectiv, era mai bine sa cumparam bilete valabile 5 zile, dar la momentul respectiv am considerat ca e mai bine sa mergem pe jos. Am nimerit chiar si 2 zile cu ploaie insistenta,dar nu ne-a descurajat (o pelerina e mai utila decit o umbrela, constatare pe pielea proprie)

Am vizitat o gramada de muzee, catedrale; am fost f dezamagit de interiorul palatului regal (practic am vazut doar peretii goi) si de catedrala de linga el (era o aglomeratie de nedescris, si nu era nimic remarcabil). Mi-a placut in schimb in turnul primariei si in turnuletele de pe Podul Carol.

Orice bilet de intrare intr-un obiectiv turistic mi s-a parut exagerat de scump (de la 100 coroane in sus). In cartierul evreiesc nici nu am mai vizitat nimic, mi s-a parut deja jecmaneala, si ne-am multumit cu arhitectura exterioara.

La fintina muzicala Krizevice as fi vrut sa ajungem, dar am fost doar ziua, inaintea inceperii programului, iar seara n-am mai avut curaj sa mergem, pt ca imprejurimile erau cam dubioase. Se si ajunge destul de greu (metrou+tramvai).

Mincarea: de multe ori am mincat cirnati de la tonetele de pe strada (cu bere de la supermarket, ca era mai ieftina). Feriti-va de cei care vind sunca la rotisor (linga primarie erau) daca nu aveti bani de aruncat: eu am fost suficient de naiv sa cumpar o bucata de sunca+garnitura cu "doar" 500 Kc... imens!

In schimb am mincat bine (si relativ ieftin) la U Glaubiku, linga Malostranske Namesty: genunchiul de porc la cuptor e fabulos. Cu o bere alaturi.

Seara cumparam mincare+bere din Bila, asa ca am incercat cam toate berile lor. Mi-au placut Gambrinus si Staropromen

Ca o concluzie:

Orasul in sine e f frumos si aratos, dar tot ce e destinat turistilor e exagerat de scump. Probabil ca peste citiva ani mi-as dori sa-l revizitez.

Trimis de adriang in 30.08.11 17:44:43
Validat / Publicat: 30.08.11 19:07:16
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CEHIA

VIZUALIZĂRI: 4165 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adriang); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[30.08.11 19:04:44]

@adriang: bine ai venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

Multumim pentru impresii, te asteptam, cand ai timp, si cu cateva impresii despre hotelul la care ai stat in Praga (poti face direct click aici), precum si cu alte recomandari din vacantele tale trecute sau viitoare.

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Praga și împrejurimile: