ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.08.2011

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Către satisfăcător

Sub asteptari

Salut tuturor!

saptamana trecuta m-am intors din concediu de la acest hotel. Din start trebuie spus ca nu este nicidecum un hotel de 5* - cu indulgenta ar putea fi catalogat la 3*+.

In adevar, la intrarea in resort nu au fost probleme, locuri de parcare gasesti destule, parcare pazita- teoretic nu poti parasi parcarea pana nu arati un tichet special de iesire de la receptie. De asemenea la receptie totul a mers bine, in 5 min formalitatile au fost efectuate si eram in camera. Cred ca am avut totusi si un mare noroc, pentru ca in alte zile era foarte multa agitatie si se astepta mult pana se facea cazarea. unii au avut si probleme de confirmare a vaucherelor de catre agentiile de turism asa ca este bine de cerut o confirmare inainte de a pleca la drum.

Camera a fost spatioasa, cu aer conditionat si LCD, mobilier destul de nou, curatenie se facea zilnic - dupa ce am "scapat" cateva leva cameristei, lenjeria nu foarte alba si calcata se schimba la 2 zile, baia destul de mare dar cu diferite probleme: bara de dus ruginita, igrasie si condens deasupra usii, usa umflata pe interior de la aburi, presiune mica la apa rece de la chiuveta - am stat la etajul al 4-lea.

Referitor la restaurantul principal al hotelului: in adevar lasa de dorit. Vesela nu foarte bine spalata, ametesti cautand tacamuri. Mancarea lasa si ea de dorit: micul dejun tras la indigo pe toata perioada sejurului, pranzul nu foarte variat si cam aceleasi feluri de fiecare data, slaba organizare, se asteapta mult la grill, fructe putine, iar cina asemanatoare pranzului. ospatarii erau cam plictisiti Una peste alta, flamand nu ramai, dar parca nu da bine sa mananci iahnie de fasole sau mancare de varza- de fapt varza fiarta - de 5*

Nici la restaurantele cu specific, pentru care pierdeai mult timp sa faci rezervare, nu se manca cu mult mai bine decat la restaurantul principal, cu mici exceptii. In schimb aici erai servit cu amabilitate si promptitudine.

Plaja este destul de mica, aglomeratie la barul de langa piscina de pe plaja - romanasii stateau agatati ciorchine pe tejghea dupa ce comadau , fara a se muta pe alte scaune pentru a lasa loc si altora sa comande, personalul parea obosit sau fara chef mai tot timpul.

Piscinele de langa hoteluri sunt curate, multa verdeata in jurul lor si se poate sta pe sezlonguri oriunde doresti - la soare, la umbra, pe iarba etc.

Baldachinele sunt rezervate doar clientilor din apartamente.

Ce m-a intrigat tare de tot este faptul ca desi, erau in acelasi resort, desi stai la un hotel de 5* - celelalte hoteluri din resort fiind de 4* - daca te duceai la piscina altui hotel, iar la bar cereai ceva de baut - pepsi sau alcool - nu ti se dadea, motivand ca trebuie sa ceri la barul de la piscina hotelului Grand Varna

Animatie nu prea era cine stie ce, spectacole mai deloc sau slabute.

Langa resort exista un "targ" in care cheltuiesti destul de mul, mai ales daca esti cu copiii, pe lucruri de nimic si destul de scumpe

Daca reusesti sa treci repede peste aceste inconveninte, la sfarsitul sejurului poti spune ca ai fost in concediu; daca nu reusesti, atunci poti spune ca ai avut un concediu ratat.

Oricum, nu recomand aceasta destinatie de vacanta familiilor cu copii sau persoanelor sub 60 ani

PS. Drumurile sunt proaste in comparatie cu ale noastre (am iesit pe la Vama Veche, drumul E81 fiind mai tot foarte prost la bulgari, ingust, cu gropi, cu putine portiuni bune) iar cand am intrat in tara, pe soseaua de centura Mangalia - Constanta am crezut ca sunt pe autostrada - larg, 2 bezi, ca in palma, etc.

Trimis de dragospopa in 30.08.11 14:22:26
Validat / Publicat: 30.08.11 15:30:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Duni Royal Resort, hotel Pelican

VIZUALIZĂRI: 1516 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dragospopa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[30.08.11 15:11:03]

@dragospopa: bine ai venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

elena76
[02.12.11 20:13:06]

Am fost si noi la Duni hotel Pelikan in 2010 sa inteleg ca nu se compara cele doua. Vroiam sa incercam si altceva, ce parere ai vom fi dezamagiti?

elena76, iorgulescua
Alte impresii din această RUBRICĂGrand Hotel Varna Hotel: