ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.08.2011
ÎNSCRIS: 22.06.10
AUG-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 15 [ani]

Vita Park între 2010 si 2011

Pentru că nu am fost pentru prima dată la ALBENA și mai ales pentru că am fost al doilea an consecutiv la acest hotel, pot sa-mi exprim o părere despre ceea ce poate să ofere si ceea ce oferă acest hotel.

Dar să incepem cu începutul, per ansamblu stațiunea se menține foarte bine chiar se observă o tendință de dezvoltare, au fost deschise hoteluri care anul trecut erau închise sau erau în paragină, strazile ca de obicei foarte curate, poate că un minus ar fi la starea spatiilor verzi care din cauza secetei (probabil) nu mai erau așa verzi ca anul trecut.

Parcarea la fel de mică și neâncăpătoare, foarte mică și prost administrată, parchează fiecare unde poate și cum poate.

Hotelul se prezintă bine la exterior, curat si îngrijit la interior (hol, recepție, bar), un plus pentru personalul de la recepție care anul acesta a fost foarte amabil, se descurcau bine cu limba engleză și chiar și cu germana.

Camerele curate, am spus camerele pentru ca am fost două familiii cazate la etaje diferite și am avut posibilitatea să văd care este starea de curățenie pe perioada sejurului, se făcea curat în fiecare zi, prosoapele nu se mai schimbau zilnic ca anul trecut și nu ni s-a schimbat nici lenjeria de pat deci un minus.

Baia la fel ca anul trecut, nici o îmbunătățire, oglinda pătată, robinete nu tocmai noi, dar curată și fără mirosuri.

Snack barul, barul de la piscină și Lobby-barul bine întreținute si deservite de un personal amabil aveau diverse sortimente de băuturi și sucuri, în ceea ce priveste diversitatea de meniuri la barul de la piscină aici am semnalat un minus față de anul trecut, au fost cam aceleași meniu toată perioada adică, nelipsiții cartofi prăjiti, pitza, paste și mititei lor specifici, despre salate și garnituri nu mai amintesc pentru ca este aceeași poveste.

Piscina, medie ca mărime, compusă din două bazine legate între ele prin intermediul a două tobogane cu apă, curată și bine întreținută supravegheată permanemt de doi salvamari. Sezlongurile murdare (anul trecut le spălau cu furtunul în fiecare seară) aranjate în jurul piscinei dar insuficiente față de numărul mare de turiști din această perioadă, pentru a fi sigur că poți beneficia de plăcerea unui șezlong pe marginesa piscinei trebuia sa te trezești pe la ora 7.00 și să ocupi unul.

Un plus sau poate două plusuri pentru echipa de animatori de anul acesta, au fost foarte draguți, cu chef de distracție și au avut un program foarte diversificat atat la piscină cât și în cadrul spectacolelor pe care le susțineu seara al amfiteatru. Programul era conceput de așa natură încăt erau antrenați în activități atît cei mici (copiii) cât și cei mai mari, Ex: gimnastică la amfiteatru, fotbal pe teren, volei pe nisip, jocuri în apa etc.

Restaurantul se prezintă bine, meniuri diversificate, proaspete, nu vreau să-i scuz pe bulbgari vreau doar sa fac o precizare, coada de la clătite se datorează faptului ca acestea se fac "în direct" în fața turiștilor pe o plită electrică deci durează puțin până se coace clătita în rest aveți de unde alege cam tot ceea ce doriți, chiar și cârcotașii au de unde alege ceva pe gustul lor. Desertul destul de divers ce poate consta în prăjituri, compoturi sau fructe. Aici la fructe ar fi loc și de mai bine, anul trecut bananele erau întregi fără coarjă și cu ciocolata pe ele, mai erau și mere și pere. Tacîmurile și paharele foarte curate la fel și fețele de masă care le schimbau urgent dacă erau pătate sau murdare.

Plaja, dar mai bine să începem cu mijlocul de transport către plajă, autobuzul, care venea o data la jumătate de oră, era foarte foarte aglomerat, nisipul mai murdar ca anul trecut când curățarea lui se facea în fiecare seară, dar incomparabil mai curat ca cel de la Mamaia sau alte statiuni romănești. Marea curată și caldă.

Restaurantul de pe plajă la fel ca anul trecut, bine întreținut curat cu diferite sortimente de mancare, băuturi și inghețate. Ca un plus față de anul trecut pot să menționez faptul că nu mai dădeau voie să ieși de la restaurantul pe plajă cu mâncare la șezlong.

Am încercat să vă prezint pe scurt plusurile și minusurile acestui hotel, din punctul meu de vedere este un hotel bun care oferă condiții bune de cazare, odihnă și divertisment iar Albena își păstrează renumele de stațiune liniștită fiind o destinație foarte buna pentru familiile cu copii.

Trimis de tige in 26.08.11 14:40:37
Validat / Publicat: 26.08.11 16:01:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Hotel Ralitsa

VIZUALIZĂRI: 4597 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (tige); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vederea de ansamblu a hotelului
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

popadaniel67
    [26.08.11 20:02:16]

Buna,

Un review care a surprins perfect conditiile de la hotel, plaja si in general din Albena (in aceeasi perioada am avut si noi sejurul aici, chiar imi identific masina in parcare...) si datorita faptului ca alegand doi ani consecutivi hotelul acesta ati putut face comparatii cu obiectivitate.

Imi permit o intrebare – ptr la anul alegeti tot Vita Park sau... ?

[29.08.11 20:39:18]

Anul aceste am fost si am prospectat si celelalte Hoteluri (conditii de cazare, piscina, restaurant, etc), o optiune demna de luat in consideratie ar fi si Hotelul Magnolia care are dotari foarte bune, nu mi-a placut deloc Orhideea, dar aceasta este parerea mea si mi-o asum.

In functie de preturile de la anul am sa optez intre Vita Park si Magnolia.

o problema ar fi distanta mare pana la plaja de la Magnolia.

In functie de pret mai ramane o optiune su Ralitsa unde am fost acu 2 ani si a fost foarte bine.

predaunicu
    [30.08.11 12:53:42]

Am fost an aceasi perioada la acest hotel, cea ce descrie Tige mai sus cred ca este o gluma!

Miroase a mucegai de la intrarea in hotel.

Camerele mici si mizerabile, nu cred ca am auzit aspiratorul in tot sejuru.

Am fost 4 famili si toti am fost extrem de nemultumiti.

Sigurul plus il primeste echipa de animatori care chiar isi dadeau silinta sa distreze turisti.

Nu alegeti acest hotel mai dati 100 de euro in plus si mergeti la hotel de 4 stele recent renovat pt ca altfel veti lua plasa.

[31.08.11 23:07:40]

Fiecare are dreptul la opinie fie pro sau contra, important e sa le respectam si sa tinem cont de ele.

Am specificat de la inceput ca raportarea am facut-o in functie de conditiile de anul trecut ale aceluiasi hotel, si nu dupa conditiile unui hotel de 4*

In urma cu 2 ani am fost la Ralitsa Superior de 4* tot in Albena, nu cred ca ar fi corecta comparatia intre un hotel de 3* si un altul de 4* si nu suporta termeni de comparatie.

Aici mai apare un aspect, pretul:

- Ralitsa Superior 4* - 1200 euro,

- Vita Park 3* - 650 euro

este drept ca preturile variaza de la un operator de turism la altul, dar intr-o marja mica.

Cit despre mirosul de mucegai din hol..., noi nu am sesizat asa ceva, deci subiectul nu merita a fi comentat.

predaunicu
    [01.09.11 11:45:27]

Eu spun ca ai exagerat cu punctaju la cazare, serivicii si masa.

Daca cineva citeste review tau o sa se pacaleasca crunt.

La snack baru de la piscina era plin de viespi si la mancare nu puteai alege decat cartofi prajiti.

Daca erai cazat la parter iti schimbai pararerea cu mirosul de mucegai.

Cei de la receptie sunt sub orice critica, se dadeau cap in cap la propriu.

In camera la noi al trei-lea pat era un fotoliu care in momentul deshideri de catre personalul hotelului a aparut numai burete rupt, l-am intrebat pe nenea ala cum e posibil asa ceva si mi-a raspuns ca nu vede unde este problema, a chemat o menajera si a pus un cearceaf in doua si a zis ca este OK, fotoliu l-am scos pe balcon (mirosea a pipi)

Dusu de la baie era lipit cu scoci, dupa doua dusuri sa dezlipit si ne-am spalat cu un furtun.

Cei care vor sa se duca la acest hotel mai bine sa-l evite.

[01.09.11 18:56:31]

OK! nu am spus ca nu ai dreptate in ceea ce ai postat sau ca nu ar fi asa, intradevar nu am stat la parter si nu ma pot pronunta asupra aspectelor prezentate de tine, eu am prezentat doar ce am vazut in cele doua camere de la etajele 2 si 4, in care am fost cazati noi.

Problema cu viespiile este genarala in sensul ca erau si la restaurant pe terasa si la Magnolia si la Ralitsa, am vazut si pe plaja, probabil in toata statiunea.

Daca citesti atent ai sa observi ca am acordat un minus pentru mancarea de la snack bar in care preponderent gaseai cartofi prajiti, mititei si paste.

Ideea de baza a acestui site este insasi pluralitatea de opini asupra unui subiect, vizitatorii si cei interesati pot trage o concluzie numai dupa ce au citit toate review-rile si ecourile aferente subiectului ce prezinta interes pentru ei, eu am prezentat punctul meu de vedere (nu l-am impus) si nu pot intra in contradictoriu cu opiniile unui alt user carea are o alta parere (din cate se vede destul de motivata).

Nu pot decat sa va doresc un sejur mult mai reusit data viitoare, indiferent de locatia pe care o alegeti!

lalena
    [06.09.11 21:03:38]

Am fost la acest hotel si pot spune ca nu am simtit absolut nici cel mai mic iz de mucegai. Sunt de acord cu tot cea spus tige in comentariul sau.

coco codruta
    [05.03.12 12:22:27]

Va rog frumos poate cineva sa-mi spun daca pot sa merg la acest hotel 3 sau 4 nopti la majoritatea agentiilor l-am gasit numai sejur de 7 nopti. Astept raspuns, multumesc.

lalena
    [05.03.12 19:08:32]

@coco codruta: eu am stat anul trecut 6 nopti (nu pot da denumirea agentiei, nu am voie pe site...) Dar daca mergeti cu masina dvs puteti rezerva online pe booking si 1 noapte si platiti cand ajungeti la hotel. Vacanta frumoasa!

coco codruta, lalena, popadaniel67, predaunicu, tige
    Alte impresii din această RUBRICĂVita Park Hotel: