ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.08.2011
ÎNSCRIS: 19.08.11
AUG-2011

O saptamina placuta

Buna tuturor,

ne-am intors de citeva saptamini de la grand hotel varna, asa ca impresiile sint inca proaspete. am fost 2 adulti si un copil de aproape 4 ani.

este al 2-lea an cind mergem in acest complex hotelier, anul trecut am stat la hotel dolphin. anul acesta am ales grand hotel varna.

hotelul nu este chiar de 5*, dar la cit a costat biletul pt 6 nopti de cazare, nu cred ca ar fi trebuit sa avem pretentii prea mari.

fiind al 2-lea an, stiam unde mergem. am fost cazati imediat, la receptie ne-a intimpinat o persoana, reprezentant al agentie, ce vorbea foarte bine romana. am primit camera la etajul 10 cu vedere laterala la mare, de asemenea si bratarile pt a putea merge la prinz.

camera a fost mare, curata, spatioasa, cu 2 paturi duble, mocheta (nu asa murdara cum am citit pe site), baia curata. in baie mirosea foarte urit, probleme cu canalizarea, dar s-a rezolvat. femeiea de serviciu lasa apa sa curga la baie, pt a impiedica mirosul sa vina pe canal, asa ca am lasat-o si noi non-stop sa curga si am rezolvat cu bine problema mirosului neplacut. lenjeria a fost schimbata o singura data, prosoapele nu le foloseam dat tot insistau sa le aranjeze frumos in baie.

parcul, piscina, locurile de joaca pt copii foarte curate.

sezlonguri erau peste tot, le puteai muta oriunde in jurul piscinei, pe iarba, la umbra.

animatorii erau super, se ocupau de copii, faceau un spectacol foarte frumos, seara de la 8.30 pe plaja, la discoteca pt copii iar apoi de la 9 era spectacol mai mult pt adulti. in timpul zilei incercau sa faca turistii sa se simta bine si sa-i distreze cu diverse activitati sportive.

totul era frumos si placut mai putin mincarea... la acest capitol mai au mult de munca. mincare era suficienta, dar cam prost gatita. erau zilnic legume fierte, varza de bruexelles a fost zilnic, peste de asemenea, supe cam dubioase, cred ca erau facute din mezelurile ramase de dimineata... , fructe, prajiturele. dc mergeai mai tirziu la masa, cam dupa ora 1, era cam greu de gasit masa libera, tacimuri, mincarea se imputina. nu sintem mofturosi la mincare, asa ca am gasit zilnic ce minca si nu pot spune ca ne ridicam de la masa flaminzi. erau salate destule, paste fierte, brinzeturi, legume prospete care ti le taia pe loc, dc cele deja taiate nu iti placeau. si salatele le preparau pe loc in functie de preferinte.

meniul pt copiii era cam ciudat, erau niste creme de legume ce aratau tare urit, amestecuri de spanac cu griu, cel putin eu asa am vazut... intr-o zi au avut la meniul pt copii supa de peste, dar avea atit de mult ulei in ea de nici ca adult nu o puteai minca, dar un copil de 4 ani.

in 6 zile copilul nostru a mincat mai mult legume fierte (brocoli, conopida, boabe de porumb), morcov ras, orez fiert si carnea de pui din mincarurile lor. seara, dupa ora 8 mergeam pe plaja si acolo aveau carne de pui la gratar, mamaliguta cu urme de brinza, cirnati fripti si 2 salate, asa ca mai completam cu carnea de pui de acolo.

am incercat si restaurantele lor, unde iti trebuia rezervare pt seara.

am mincat la prinz, la dolce vita, si am cam ramas dezamagita de meniu dar macar am fost tratati frumos de ospatari.

seara am avut rezervarea la BBQ, acolo a meritat programarea. sa incercati neaparat ananasul fript cu sos de piper, e delicios.

bauturile erau foarte diluate, sucurile de pe plaja erau apa putin dulce si acidulata, dar erau reci si te mai racoreai. la barul de la piscina sucurile erau mai bune , iar berea de la restaurantele cu programare era mai calitativa decit cea primita la bar sau pe plaja.

plaja era aglomerata, sezlongurile erau mutate peste tot de con-nationalii nostri care tot timpul aveau cite o nemultumire, indiferent unde se aflau. ii recunosteai de la distanta dupa gesturi si mai apoi dupa galagia care o faceau. in restaurant, desi isi umpleau farfuriile cu mincare, pe care apoi o puneau la traista, si luau cite o jumatate de platou odata de pepene sau prajituri (ce raminea un sfert pe masa, morman), apoi faceau scandal ca nu au ce minca sau ca nu e buna mincarea...

in concluzie am petrecut o vacanta placuta, si cea ce este mai important ne-am intors sanatasi de la grand hotel varna.

probabil ca si la anul tot acolo vom merge in speranta ca se va imbunatati ceva.

Trimis de ariana33 in 25.08.11 20:12:10
Validat / Publicat: 25.08.11 21:08:08
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: hotel dolphin, c-tin si elena

VIZUALIZĂRI: 1614 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ariana33); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 animatorii ce incercau din rasputeri sa distreze turistii. faceau o treaba excelenta!!!!

• Alte impresii din această RUBRICĂGrand Hotel Varna Hotel: