ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.08.2011
ÎNSCRIS: 16.04.10
SEP-2008
2 AD. + 1 COPII -- v: 4 ani

Pentru cei ce cauta relaxare si liniste, pensiunea Carmen din Ruginesti

Observ ca nu a scris nimeni nici un review despre aceasta locatie unde am petrecut trei nopti acum aproape trei ani, este un loc pitoresc si cred ca se merita mentionat.

Se ajunge de preferat din Bucuresti prin Brasov - Tusnad - lacu Rosu - Cheile Bicazului - Barajul de la Bicaz - Ruginesti, drumul este putin mai lung decat pe Valea Siretului dar este mult mai interesant ca locuri si peisaje.

Din Bucuresti pana la Ruginesti Neamt sunt aprox. 400 km, noi am plecat pe la 9, ne-am oprit in Brasov, Tusnad si Bicaz si am ajuns la pensiune pe la ora 17, unde ne astepta la sosea administratorul pensiunii ca sa ne ajute cu bagajele.

Ne astepta la sosea deoarece in poiana in care este pensiunea se ajunge coborand un drum destul de abrupt si serpuit de vreo 100 m care se preteaza pentru un 4x4 mai degraba.

Nu este nici o problema deoarece daca nu puteti cobora, se poate lasa masina in curte la niste babute la sosea care au grija si pe care le cunoaste administratorul.

Initial am fost putin cam suspicios vis a vis de notiunea de pensiune completa si ce ar insemna asta la noi dar din fericire m-am inselat. masa se serveste in cabana mare, iar noi am stat la casutele din poienita la cativa metri de cabana.

Femeile care gatesc acolo o fac minunat, mancarea este din belsug si foarte gustoasa. In sala de mese se gaseste in permanenta pe masa apa minerala, sucuri, ceai, lapte, cafea, tuica, vin rosu, vin alb, visinata si bere la presiune. nu o sa ma apuc sa descriu in detaliu locul deoarece daca accesati siteul pensiunii veti vedea poze suficiente, in schimb prefer sa descriu ceea ce nu reiese din site.

Este liniste, asa ca daca vreti distractie mergeti mai multe familii. dar daca vreti liniste mergeti singuri si de preferinta in cursul saptamanii si va asigur ca o sa va tiuie urechile.

Deci sa revenim la mancare, dimineata este suficienta si variata, mezeluri, branzeturi, omlete, etc, la pranz se gatea din belsug, doua feluri de ciorba, doua trei felul doi cu garnituri, la capitolul desert stateau mai slabut.

Din poiana se face o carare care coboara vreo 50 de metri pana la lac unde se poate pescui sau face plaja sau baie. Au si niste ATV uri care se inchiriaza iar imprejurimile sunt frumoase.

Daca aveti ocazia si cadreaza cu preferintele dumneavoastra puteti merge, este frumos, noua ne-a placut.

Trimis de stelianbirea in 25.08.11 06:54:47
Validat / Publicat: 25.08.11 08:51:34

VIZUALIZĂRI: 3516 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (stelianbirea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Una din mesele de pranz

Marian Preda
[25.08.11 10:39:03]

Salut stelian!

Rw-ul tau mi-a adus aminte de o mare aventura petrecuta pe Cheile Bicazului!

In drumul nostru am poposit o noapte la aceasta pensiune, dar am stat la casute.

Ocazional am dat de ea, cautand un loc unde sa facem un gratar.

Zona fiind declarata Parc Natural National, nu-ti permite acest lucru.

Intr-adevar, gazdele au fost deosebit de amabile, dar din pacate, nu ne-am bucurat prea mult de ospitalitate, deoarece dis-de-dimineata, am purces mai departe spre atractiile mirifice si absolut incredibile ale zonei precum: Masivul Hasmasul Mare, Cheile Sugaului, traseul montan strabatut in aproximativ 5 ore -Pasul Pangaresti pana la Saua Tarcaului, Canionul Lapos, Balconul de Piatra din statiunea Lacul Rosu etc... etc.

Felicitari pentru rw!

VACANTE FRUMOASE!

stelianbireaAUTOR REVIEW
[25.08.11 18:15:09]

Salut Marian!

Felicitari, observ ca esti un adevarat excursionist care cunoaste zona. Apropos de gratar, ne-a facut domnul Vasile (parca asa il cheama) in ultima seara un gratar mare cat sa satura o armata, pensiunea are un gratar langa cabana cam de un metru pe jumate. Vacante placute!

Marian Preda, stelianbirea