ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.08.2011

Foarte nemulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit
Sub orice critică
Sub orice critică

Daca vreti sa petreceti un sejur ratat in delta, mergeti la aceasta pensiune, care, intradevar, arata bine in poze, dar in realitate lasa de dorit.

Am cautat pe internet cazare la sf gheorghe, in speranta ca vom petrece un concediu linistit in delta. Si am ales sa mergem la pensiunea Casa Spiritul Deltei, convinsi fiind de ceea ce-am vazut postat pe toate sit-urile ce se ocupa de cazare. , si mai ales dupa ce am vorbit la telefon cu viitoarea noastra gazda, Paula (sau Adina). Ni s-a spus ca beneficiem acolo de o minunata gradina, de atv, de multe alte facilitati care ne-au facut sa credem ca am ales bine. Chiar ne gandeam ca va fi minunat. Pana cand am ajuns acolo.

Sa fac o scurta prezentare: gradina-numai balarii, total neingrijita, masa se ia la o terasa, de altfel si singura-nu conteaza daca e soare sau ploaie, unde tronau vreo 3 pisici ce faceau plaja pe mese, multe muste, vreo 2 caini care se plimbau in voie, intrand prin bucataria unde se gatea-tin sa specific ca turistii nu aveau voie sa intre acolo (oare de ce?). Tot ceea ce-am stabilit telefonic nu a corespuns-noi am hotarat sa luam mesele acolo (mic dejun, pranz, cina) -mese care includeau cafea, suc, apa, tot ce doream. La fata locului nu ni s-a oferit asa ceva-cafeaua se platea separat, ca si sucul.am intebat daca ne putem face cafea,nu aveam voie-ca in armata. A fost o mare pacaleala.

Din 7 zile pe care hotarasem sa le petrecem acolo, am stat doar 3. Despre televizor, nici vorba. Apa calda, doar atunci cand mai prindeai, adica daca faceai baie printre primii. Nu vreau sa mai spun decat atat: rusine doamna Paula sau Adina, cum te-oi numi! Una prezinti si alta oferi!

Oameni buni, daca vreti sa aveti un concediu placut, evitati acest loc. Si nu e numai parerea noastra!

Trimis de timaritza in 24.08.11 13:43:21
Validat / Publicat: 24.08.11 14:44:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SF. GHEORGHE [TL]. A mai fost în/la: DELTA, MARE, MUNTE

VIZUALIZĂRI: 5719 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (timaritza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 MINUNATA GRADINA DE CARE DISPUN TURISTII

[24.08.11 13:47:19]

Te rog ca pe viitor sa eviti folosirea exclusiva a literelor de tipar, aceasta practica este nerecomandata si in general considerata lipsita de politete pe internet. In limbaj internaut, asta inseamna ca strigi la noi!!! Vezi aici

Nuwanda
[16.11.11 10:00:21]

DREPT LA REPLICĂ

Stimată d-nă,

cu respect faţă de părerea dvs., nu aş fi atât de categoric în aprecieri privind această pensiune, unde am gazduit şi eu împreună cu familia în vara acestui an.

E adevărat, confortul pe care-l oferă staţiunile clasice de litoral e mult ediferit de ceea ce oferă acest satuc de la marginea lumii, unde nu există maşini şi nici mijloacele tehnice moderne, cea mai apropiata localitate fiind Tulcea, la 90 km pe apă şi unde tot ce se construieşte se face cu mijloace simple, şi, mă gândesc, cu trudă şi pasiune.

Nu am vreun grad de rudenie cu gazda însă pot să afirm că în cele câteva zile de sejur nu-mi amintesc sa ne fi lipsit ceva, am beneficiat din plin de ceea ce se anunţa pe site (linişte, curăţenie, confort în camere - mobilier nou din lemn, terasă, piscina gonflabilă pt. copii, plimbare cu şalupa şi ATV-ul gazdei, la preţuri rezonabile. In privinţa gradinii personal nu as schimba-o, e o gradină neaoşă, tipic caselor din Deltă (pensiunea e amplasata în curtea unei case vechi pescareşti), cu iarbă şi flori simple, de-ale locului, unde se poate sta pe patură o fără riscul de a auzi trafic de maşini sau muzici de la vreo discotecă din apropiere.

Am servit acolo şi masa, copiii noştri care sunt în general simandicoşi la mâncare, au mâncat acolo f. bine, venea o d-nă din sat care gătea reţete specifice locului, personal n-am crezut că se pot face atâtea bunataţi din peşte. Ni s-a suplimentat dacă am cerut, la fel şi cafeaua, fără să plătim în plus.

În privinţa dusurilor îmi amintesc că încalzirea e pe centrală, nu ştiu ce probleme aţi avut dvs. Noi nu am simţit lipsa televizorului fiindcă ne-am dorit aşa ceva acolo, dealtfel pe site nu se specifică.

O sa ma opresc aici, cu o concluzie: să fim atenţi la ce target-ăm atunci când ne alegem destinaţia, şi, poate sa nu ne grabim a arunca cu piatre în ceea ce alţii au ridicat, poate cu multă trudă şi sacrificii.

Cu respect,

Cezar P. Iaşi

[16.11.11 10:28:14]

@Nuwanda: asteptam impresiile tale de acolo scrise ca review nou. Procedand astfel, ai ocazia ca prin notele si evaluarile proprii sa contribui la o medie mai reprezentativa a acestei destinatii. Daca doresti, copiaza textul de mai sus si reincarca-l folosind linkul ADAUGA IMPRESII NOI (vezi imediat mai jos)

ps: Nu folosi insa ca titlu "Drept la replica" pentru ca poti induce in eroare cititorii; astfel de exprimari se folosesc de regula de catre proprietari ori reprezentanti ai unitatilor de cazare in cauza, ca raspuns la articolele scrise de unii clienti nemultumiti.

timaritzaAUTOR REVIEW
[16.11.11 15:57:06]

@Nuwanda: fiecare are dreptul la opinia sa, mai ales cand este vorba despre niste servicii platite. atunci cand platesti pentru niste servicii, in cazul nostru cazare, masa, la niste preturi, sa zicem, mai ridicate fata de alte pensiuni, ai si alte asteptari. stiam ce conditii voi gasi la sf gheorghe, tinand cont ca am mergem in delta in fiecare an, la sf gheorghe sau in alte localitati, deci, stiam despre strazile cu nisip, casele cu stuf... nu asta a fost problema-lipsa televizorului, a altor conditii, ci faptul ca am una am stabilit in momentul rezervarii si alta a fost realitatea. despre piscina pentru copii-copii dvs au facut baie in aceasta piscina? pentru ca noi am gasit o apa statuta, murdara, neschimbata de cateva zile buna. asa ca... plimbarea cu salupa? am vorbit si noi cu fratele paulei si cu alti localnici-diferenta de pret era considerabila, preferand sa mergem cu altcineva. -gradina-ma intreb ce flori ati vazut dvs? -masa intr-adevar a fost buna, numai ca iti pierea pofta de mancare cand cei doi caini ai d-nei paula intrau si ieseau cand voiau ei din bucatarie. daca pentru dvs e normal asa... sincer, am fost cazati la multe alte pensiuni din tara, am avut poate conditii mai bune sau mai putin bune, dar nicaieri n-am vazut animale in bucatarie. si chiar iubesc animalele. dar nu era locul lor acolo. si bunica ce-si scutura papucii de nisip langa masa noastra... multe altele.

nu e vorba de a arunca cu pietre in cineva, dar, in momentul in care faci o rezervare si platesti un anumit pret (destul de mare fata de alte pensiuni), te astepti sa gasesti acolo ceea ce ti s-a promis, ceea ce ati stabilit in prealabil. n am inteles de ce am platit pentru suc, de ex, si acesta nu a fost oferit. pur si simplu a lipsit comunicarea intre angajatii pensiunii si patroana (habar nu aveau ca noi am solicitat toate mesele... in fine, asta e parerea noastra si a celor care ne-au insotit. o lectie de viata

Michaell
[16.11.11 16:22:58]

@ Nuwanda

am citit si eu replica ta la review-ul postat de timaritza. judecand din poze si din descriere, te inteleg pe tine dar cred ca stiu si ce-a deranjat-o pe ea.

fara sa fi fost personal la fata locului, hai sa-ti spun ce m-a deranjat pe mine la prima vedere. priveste P01 si P02! aceste doua poze spun totul. ce cauta (in P02) acel dulap demolat si jegos acolo?

inteleg sa fie conditii simple si potrivite locatiei, dar nu mizerie si aparitii de ,,lasam ca si eu te las ,,

bani ptr. atv se pare ca au fost, dar timp ptr. a zmulge buruiana ba...

in schimb drumul neasfaltat si plin de nisip nu m-ar fi deranjat deloc. asa aratau drumurile si la noi in ardeal in satele sasesti. in schimb in curtiile noastre, puteai sa maninci de pe jos...

Michaell, Nuwanda, timaritza
Alte impresii din această RUBRICĂCasa Spiritul Deltei: