ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.08.2011
ÎNSCRIS: 13.07.10
AUG-2011
8 AD. + 4 COPII -- v: -4

Mi-a plăcut la EFORIE

„Iar Mangalia!?!?”, „Iar Costineşti!?!?”, „Iar Mamaia!?!?” „Iar Neptun!?!?” hai să mergem în altă parte aşa că învingător la puncte este … Eforie Nord. Dar ce te faci când 8 adulţi + 4 copii între 6 luni şi 3 ani jumătate decid în ultimul moment să plece la mare în weekendul cel mai aglomerat 12-15 august 2011!?!?

„Lasă că mergem la tanti Flory o sun eu şi rezerv 3 camere” s-a auzit în grup aşa că un Logan şi-un Cielo îndesate cu populaţie şi bagaje de sezon au pornit către litoral. La ducere am ales drumul tradiţional, adică: Ploieşti – Urziceni – Slobozia – Giurgeni – Constanţa – Eforie Nord. După 300 de kilometri am ajuns la destinaţie NICĂIERI. Zic asta deoarece vila lu’ tanti Flory este undeva după ce ieşi din Eforie Nord şi până-n Eforie Sud aşa că eu am zis că nu e situată nicăieri!

Poate fiindcă am nimerit chiar în weekendul prelungit, cel cu Sf. Maria şi ne-am decis pe ultima sută de metri preţurile au fost de vârf de sezon. De altfel persoane care mai erau cazate dinainte se plângeau că s-au schimbat preţurile brusc peste tot.

Pot să spun că faţă de ce ştiam eu din 2002 (când fusesem fost ultima oară) am găsit un Eforie Nord modern cu plaja curată, hoteluri şi pensiuni noi moderne, dar şi foarte multe maşini bulgăreşti (cu număr de Bulgaria), acum sincer NU ştiu dacă chiar erau turişti bulgari sau (aşa cum se procedează mai nou) maşini ale românilor însă înmatriculate la „fraţii” noştri cu ceafa lată, datorită taxelor lor considerabil mai scăzute.

Totuşi, în ciuda preţurilor „schimbate” am găsit un ceas de masă cu Eforie Nord (că doar mă ştiţi maniac cu astfel de suveniruri) la numai 15 lei magneţi de frigider între 3-5 lei o şapcă de Căpitan la 15 lei, căni la 10 lei şi nici n-am simţit când s-au terminat cele două milioane alocate suvenirurilor! Preţurile modificate pentru acest week-end nu ne-au afectat aşa mult deoarece mâncarea ne-am luat-o de la unul din supermarketurile din apropierea oraşului. Când s-a luat PEPSI (3 baxuri de2,5 L.) cineva din grup s-a opus zicând: „La ce luăm4 deca jumătate de PEPSI că doar nu-l cărăm de aici la Ploieşti!! ? ! ? ”, „Stai liniştit că e Robert cu noi NU ducem nici un strop acasă! ” şi am fost nevoit să-mi respect blazonul de pepsicoman şi-am contribuit decisiv la susţinerea producţiei naţionale de PEPSI. Mă rog cei 2,5 L. dus şi 2,5 L. întors de la Techirghiol se consideră a fi în afara programului de plajă!!!

NU ştiu cum a fost marea la Mamaia dar aici la Eforie Nord nu am găsit nicio algă în mare, sau măcar vreun peşte dragon, doar salvamarii care fluierau după noi să nu mai trecem de geamandură.

În sâmbăta dinaintea Sf. Maria, le-am propus tuturor să mergem şi noi să vizităm Mânăstirea Sf. Maria din Techirghiol, deoarece mâine (duminică) şi poimâine (hramul mânăstirii) va fi foarte aglomerat. Cum nimeni nu a răspuns prezent propunerii mele am decis să mă duc singur deoarece până la sfârşit NU am mai ajuns cu maşinile aici. Fiindcă ar fi fost mult prea simplu să mă duc cu maşina la Mânăstirea Techirghiol am decis să merg dus-întors pe jos, dar despre această escapadă promit un review separat fiindcă merită!!!

Ce aş putea să vă mai spun, atunci când eşti cu persoane vesele, apropiate şi energice, timpul trece mult prea repede şi se face vremea să te întorci înapoi acasă! Exact aşa ni s-a întâmplat şi nouă, ne-am făcut catrafusele şi-n jurul orei 16.20 am plecat spre Ploieşti. Ca să ajungem mai repede am decis să o luăm de această dată pe A2. „Hai să mori tu! ? ! ? ” de unde mai repede, la intrare în autostradă am aşteptat o juma de oră să intre toată coloana de maşini. Într-adevăr pe autostradă se merge mult mai repede … acolo unde e terminată dar fiindcă multe porţiuni sunt neterminate s-a mers bară la bară (sau spoiler la spoiler), după care drumul s-a decongestionat din nou … până la punctul de taxare de la Feteşti unde s-a făcut iar coadă. Cum necum în acelaşi timp ca la venire (4,5 ore) am ajuns la Ploieşti. Sunt ferm convins că după ce va fi gata (dacă va fi gata!!!) acest drum va reprezenta o alternativă mult mai viabilă decât drumul „tradiţional” de la Vadul-Oii, Hârşova.

Dacă am omis să spun ceva ceea ce dumneavoastră consideraţi a fi important voi fi bucuros să vă pot răspunde dar totuşi NU uitaţi că specialista în Eforie Nord de aici de pe A. F. A. este colega noastră @romanitzaa!!!

Cu mult drag al dumneavoastră Robert Codescu Ploieşti!!!

Trimis de RobertCodescu in 23.08.11 07:38:23
Validat / Publicat: 23.08.11 09:02:19

VIZUALIZĂRI: 5297 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (RobertCodescu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Eforie Nord la apus

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[23.08.11 09:06:55]

Ce aş putea să vă mai spun

Păi ştiu şi io? Că despre Eforie, ai scris doar atât:

Pot să spun că faţă de ce ştiam eu din 2002 (când fusesem fost [sic!] ultima oară) am găsit un Eforie Nord modern cu plaja curată, hoteluri şi pensiuni noi moderne

Restul e despre... nimic! Sigur nu eşti rudă cu Jerry Seinfeld?

[23.08.11 16:57:30]

@Dragos o să-i trimit un email lui Jerry Seinfeld ăsta să-l întreb dacă suntem rude; cât despre review asta este, unii suntem mai înzestraţi literar, alţii mai puţin.

Pentru 4 zile cât am fost aici cred că e destul + că va mai fi n review separat din acest weekend prelungit!!! Doar puţintică răbdare stimabile şi totul se rezolvă!!!

iulianic
[23.08.11 19:25:29]

"Cu mult drag al dumneavoastră Robert Codescu Ploieşti!!!" Cu mult drag am citit si eu, Robert Codescu din Ploieşti! Si chiar m-am amuzat pe alocuri.

Dragos, nu fi atat de caustic! Robert ne-a relatat ceea ce a intampinat el si insotitorii lui intr-un weekend prelungit, pe litoral. Revedeam cu ochii mintii ceea ce am patimit si eu in aceleasi zile, dar pe alte cai. Am facut cei mai obositori si cei mai grei 1400 km din viata mea. Despre cazare... nu mai spun nimic. Am spus in "Hai in Bucovina" si "Ploaie in Muntii Neamtului".

[23.08.11 21:36:09]

@iulianic MULŢUMESC de susţinere şi mii de mulţumiri pentru votul tău!!! Câteodată cihar dacă mă dau zmeu paraleu, mă mai bucură câte o susţinere morală din partea unui user AFA!!!

Te mai aştept ORICÂND pe la reviewurile mele cu orice întrebare sau nelămurire ai tu!!!

magdalena
[23.08.11 21:39:12]

Tanti Flory e "gazda" sau vreo patroana de pensiune? As fi curioasa de preturile practicate. Eu nu am mai fost de multa vreme in Eforie Nord.

Super fotografie P27!

Ai incarcat de doua ori P36 (e identica cu P37).

[23.08.11 21:48:29]

Tanti Flory este gazda în P29 şi P30 poţi vedea vila Someş, o vilă care (aşa am înţeles) ar fi aparţinut fostului CC şi care pe alocuri mai are aceiaşi atomsferă. Dar amplasamentul ei chiar pe plajă şi aproape 15 minute de centrul staţiunii compensează toate neajunsurile. Preţul era 80 lei/cameră dublă în care puteai să stai 3 + 2 copii under 5!!!

Asta deoarece noi am sunat chiar în săptămâna cu weekendul prelungit şi cu Ziua Marinei, în alte condiţii sunt ferm convins că am fi obţinut cu totul şi cu totul alte tarife!!! Dacă te decizi dă-mi un "răcnet" şi te rezolv pe PM cu numărul ei de telefon!!!

[29.05.12 16:55:45]

Buna Robert,

spune-mi cum au fost in 2011 camerele la vila Somes, deoarece eu am fost acolo in 2005, si erau groaznice si insalubre cu baia pe coridor, aveau o chiuveta in camera si 2 paturi cu arcuri vai de ele si un scaun, atat asta era tot mobilierul: 2 paturi, o noptiera de la 1600 si un scaun + o chiuveta, si o mocheta... sau ceva de genul care acoperea mozaicul; ferestrele exact ca in foto postata de tine, care stateau vesnic deschise dar asta nu era o problema ca am facut aerosoli non-stop .

Intr-adevar vila a fost a CC-ului in voga mare pe vremuri, iar tanti Flory o avea si atunci in administrare - o dna super draguta si saritoare.

Te rog mai da-mi ceva detalii ca as vrea sa merg din 16 iunie si sa vad daca se merita sa ne mai oprim acolo. Noua ne-a placut foarte mult, dar acum avem un copil mic si parca era cam insalubru sa-l expun conditiilor acelea, cand esti tanar parca suporti orice mai usor, dar cand apar responsabilitatile parca e mai altfel

Multumesc mult si astept informatii noi despre vila/renovare/dotari noi/etc/bai in camera? /etc. etc. nr. tel tanti Flory - eu am avut nr. ei de tel. din Constanta dar l-am pierdut.

O zi frumoasa si vacanta placuta in 2012 tuturor!!

[31.05.12 06:37:16]

@irina. ciobanu: n-as vrea sa consideri interventia mea altfel decat ca pe un mic ajutor pe cere doresc sa ti-l dau.

Cunosc destul de bine aceasta vila, situata intre Eforie Nord si Eforie Sud, o vila excelent amplasata, chiar pe plaja si la DN 39. Insa, crede-ma, daca exista un bebe lucrurile deja se schimba. Bunavointa, atentia, corectitudinea d-nei Flory sunt de necontestat, la fel este si curatenia exemplara, insa dotarile, referindu-ma la mobilier au inca acel "iz de CC", o vila de piatra, umeda, inchisa din toamna pina in primavara, total de nerecomandat pt o familie cu un copil mic.

Dat fiind faptul ca sositi intr-o perioada in care preturile nu sunt mai mari de 50-60-/ron pt o cam dbl (referire strict la Eforie), va rog sa va reorientati, existand zeci de alte locatii la fel de bune.

Daca criteriul de alegere al dvs. este plaja, lipsa algelor si intrarea lina in apa, atunci trebuie sa stiti ca aceste beneficii le aveti in ambele statiuni.

Va rog sa nu apreciati negativ, ci doar ca pe un sfat.

Vacanta placuta va doresc, oriunde in Eforie.

[31.05.12 09:13:28]

@maria55: Multumesc tare mult pentru sfat. Intr-adevar e o vila foarte bine amplasata credeam ca s-au mai facut ceva investitii din 2005 de cand am stat acolo. Si atunci mobilierul era de pe vremea CC, iar in camere nu era decat o chiuveta iar dusul si toaleta erau comune, pe hol - si asa e, peste tot se simtea acel iz de care spui.

Ne-a placut mult amplasamentul si anul acesta am vrea sa mai renuntam la hoteluri si sa incercam tot ceva amplasat direct pe plaja eventual intre cele doua Eforii, ai putea sa-mi recomanzi cateva locatii in aceasta zona -ex. vila Plaja Azur sau altele care se afla in continuarea ei spre sud?

Noi venim de 21 de ani la mare pe litoralul nostru il cunoastem foarte bine au fost ani in care stateam cate 2 sejururi in cate 2 statiuni, am stat cel putin de cate 3-4 ori in fiecare statiune, desi am fost si in strainatate preferam sa venim aici.

Multumesc mult pt. sfat.

[31.05.12 09:38:10]

@irina. ciobanu: da, plaja Azur este una buna, iar spatiile de cazare bune. Trebuie insa sa aflu, chiar azi, daca este refacuta locatia, dupa prapadul din iarna, cand furtuna a "maturat" efectiv restaurantul. Asa cum l-am cunoscut eu pe patronul acestei locatii, un tanar intreprinzator, ar fi posibil sa fie deja refacut totul.

Am sa revin cu un raspuns mai tarziu vis-a-vis de aceasta locatie, iar daca doresti info. despre altele, sunt la dispozitia ta!

[31.05.12 10:22:52]

@irina. ciobanu, am revenit. Din data de 16/06 la Plaja Azur mai au o singura camera dbl. libera pt 7 nopti. Costul este de 150/ron/ noapte/ insa este necesar sa intri pe site-ul lor ptr. a achita 30% avans. Daca vrei sa tii cont de parerea mea, repet strict doar parerea mea, pretul este unul mare, chiar f mare. Nu pare a fi justificat nici macar in contextul oferirii unui sezlong. Este totusi inceput de sezon si asa cum am mai spus, preturile in aceasta perioada sunt mult mai mici in alte locatii, poate la fel de bune.

[31.05.12 11:08:20]

@maria55:

Multumesc mult pt promptitudine, asa e am vazut si eu pt. Paja Azur pretul e cam printre cele mai mari pt aceasta perioada si concureaza cu Mamaia si alete locatii.

Te rog daca poti sa-mi indici alte locatii in aceeasi zona: plaja intre cele 2 Eforii, ti-as fi foarte recunoscatoare, deoarece pe site-urile agentiilor nu gasesc nimic si stiu ca acolo sunt mai multe vile chiar mini hoteluri doar ca nu le cunosc denumirea si nu pot sa le caut pe net.

Multumesc mult inca odata si astept cu nerabdare raspunsul tau, deja am intrat in "febra" de dinaintea concediului .

O zi excelenta iti doresc!!

[31.05.12 11:15:32]

@irina. ciobanu: din nefericire alte locatii intre cele 2 Eforii nu sunt. Vilele despre care vorbesti sunt locuinte ale unor "potentati" sau vile de protocol.

Mai sunt taberele scolare, sanatoriul de ortopedie si atat.

Trebuie sa te reorientezi, ori extremitatea sudica a Nordului, ori extremitatea nordica a Sudului.

Plaja este f buna peste tot in Eforie.

[31.05.12 11:30:30]

@maria55:

Am inteles, deci vilele respective au alta destinatie.

Pana la urma am sa ma reorientez tot spre hoteluri, chiar daca doream o cazare "in nisip".

Cand spui sa ma reorientez spre extremitatea sudica a Nordului, la ce te referi, nu la aceste locatii de pe plaja?

Multumesc tare mult pentru tot, o zi frumoasa si la cat mai multi turisti vara aceasta in Eforie !!

[31.05.12 11:52:18]

@irina. ciobanu: pe scurt, faceam referire la iesirea din Eforie Nord sau intrarea in Eforie Sud, ca si zona.

Pt Eforie Nord, recomand zona Steaua de Mare, Debarcader, sau zona Belona.

Pt. Eforie Sud, recomand zona Flamingo.

Sunt aproape de plaja, max. 5min.

Daca gasesti o locatie, anunta-ma si pot sa-ti dau detalii de la fata locului, cu mare drag.

[31.05.12 12:16:22]

@maria55: Aha acum am inteles. La Steaua de mare, zona Debarcader, pe langa teatrul de vara, zona H. Traian, si C. Dunarea am mai stat - in zona Belona nu am fost cazata niciodata, acolo poate. mi recomanzi ceva; la H. Famingo am stat in ultimii 4 ani consecutivi si as mai schimba .

Multumesc tare mult!!

[31.05.12 12:25:26]

@irina. ciobanu: Eforie Nord, vila Coralis, insa din nefericire, pretul se schimba chiar din 16/06, de la 100/ron la 140/ron/noapte. Zona este Belona.

In Eforie Sud, f aproape de plaja, langa hotel Gloria este Complex Briza Marii, f bine dotata, gradina, parc, piscina la 80/ron cam dbl sau hotel Crisana, tot pe faleza la 65/ron/camdbl.

[31.05.12 12:50:47]

@maria55:

Multumesc, multumesc tare mult acum am sa le caut pe net sa vad si ceva poze.

chelie_d, irina.ciobanu, iulianic, magdalena, maria55
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Eforie Nord: