ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.08.2011

Extrem de nemulțumit
Extrem de nemulțumit

ARTICOL ARHIVAT

Mai bine NUUUU

Deoarece este prima mea postare pe acest site (desi spre rusinea mea "va folosesc" de vreo patru ani) sper sa imi acordati circumstante atenuante.

Sa incepem:

In week-end-ul 12-14 august am hotarat impreuna cu familia si inca 6 prieteni sa incercam o escapada in muntii Piatra Craiului; desi am inceput cautarile de marti nu am gasit nici o locatie libera si care sa aiba si 4 camere astfel am fost nevoiti sa alegem pensiunea "Garofita Pietrei Craiului" din Zarnesti - foarte aproape de centru.

Exteriorul pensiunii este ok, adica o curte - folosita ca si parcare - generoasa, un foisor de luat masa si un gratar - as nota cu 7 in schimb interiorul (camerele) sub orice critica, am inteles ca are doar doua margarete dar lenjeriile care parca se schimba odata pe sezon, mocheta de pe jos plina de praf-pare a fi mocheta second-hand -, mirosul insuportabil din baie, PROSOPUL CHINEZESC (nu am gresit era doar unul pe camera), praful de doua degete de pe mobila sunt foarte departe de clasificarea primita (doua margarete).

Mai mult decat atat bucataria la dispozitia turistilor plina de mizerie si de paianjeni nu iti ura sub nici o forma POFTA BUNA. Astfel pentru interior as acorda 4 cu indulgenta.

Rezervarea fiind facuta telefonic fara nici un fel de avans prietenii nostri care au ajuns mai tarziu sau trezit ca din doua camere nu mai au decat un "apartament" la pretul de 100 lei/noapte!!!

Dupa ce ne-am obisnuit cu ideea ca vor dormi toti 4 intr-o camera am fost instiintati de proprietar pe la ora 21:00 ca el mai are o camera si trebuie sa ne mutam (de fapt nu reusise sa inchirieze aceea camera si atunci ar fi oportun sa nu stea libera o noapte)

Daca nu ar fi fost zona Piatra Craiului minunata as fi putut considera acest week-end ratat insa frumusetea naturii a salvat aceasta iesire.

Dupa aceasta experienta nu imi doresc sa mai revin la aceasta pensiune care nu face cinste celor doua margarete acordate.

Trimis de GabiBacau in 22.08.11 21:15:04
Validat / Publicat: 22.08.11 21:38:50
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ZĂRNEȘTI.

VIZUALIZĂRI: 2562 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (GabiBacau); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 curtea pensiunii

[06.07.13 17:50:45]

@GabiBacau: Ne pare rau ca ati plecat dezamagit de la Pensiunea noastra, nu a fost aceasta intentia noastra doar ca s-au produs niste confuzii din ambele parti referitoare la numarul de camera solicitat de dumneavoastra si camerele disponibile!

Rezervarea fiind facuta telefonic de foarte mult timp noi atunci v-am spus sa ne sunati cu cateva zile inainte pentru a confirma rezervarea deoarece in august sunt solicitari multe pentru cazare lucru pe care nu l-ati facut

Referitor la curatenie sa stiti ca nu am avut probleme cu nimeni pana acum deoarece tinem ca turistii nostrii sa fie multumiti de serviciile noastre, probabil nemultumirile dumneavoastra referitoare la numarul de camera au condus la acest review negative cu privire la curatenie!

Inca o data ne cerem scuze si chiar daca nu mai doriti sa veniti la noi noi va asteptam de ce nu pentru a lamuri acele probleme care au fost acum aproape 2 ani!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [300] [150][2 voturi]
Adnotat ca DREPT REPLICA la review CRT
[29.08.13 13:01:57]

Pentru cei care vor sa se convinga de calitatea serviciilor noastre I rog sa intre pe www.booking.com si sa vada acolo mai multe comentarii de la clientii nostrii!

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[29.08.13 13:12:18]

@gnr15: cu părere de rău, dar ca utilizator al booking.com NU recomand a se avea 100% încredere în recomandările de acolo - nu de alta, dar mi s-a întâmplat în două rânduri să NU îmi fie publicate recenziile pentru că erau negative și probabil proprietarii pot bloca astfel de impresii, că oricum ei le plătesc celor de la booking.com pentru serviciile oferite, deci se așteaptă la o minimă „protecție” din partea acestora.

Nu știu dacă e cazul ȘI la această pensiune, spun doar că pe acel sait acest lucru este posibil!

[29.08.13 14:30:07]

@Dragos: Tot ce este posibil, nu te contrazic doar ca am vazut si comentarii foarte proaste de la clienti si pe booking asa ca probabil adevarul este undeva la mijloc. Doar ca noi avem turisti care vin an de an la noi si mi-au spus ca nu li s-au publicat comentariile despre pensiunea noastra pe site-ul "Am fost acolo" ceea ce nu mi se pare corect!

[29.08.13 14:51:21]

@gnr15: pe amfostacolo.ro există într-adevăr două articole nepublicate, scrise pentru această pensiune; motivul nepublicării fiind că ambii autori păreau a avea legătură cu aceasta, iar la încercările noastre de a-i determina să colaboreze cu noi pentru a clarifica într-un fel sau altul aceste bănuieli (bazate totuși și pe date și detalii tehnice specifice, în urma verificărilor pe care le facem înaintea publicării oricărui articol, din orice destinație) au ignorat cu nonșalanță rugămințile noastre. Aș mai dori să subliniez că ambii autori NU au avut altă activitate pe AFA (nici înainte, nici după aceea), cu excepția acestor tentative de publicare a unui articol pentru unitatea Dv.

Îi lăsăm pe cititori să tragă singuri concluziile.

PS în plus, nu am vâzut pe booking.com vreun „dret la replică” la impresiile mai negative care mai apar pe acolo...

[29.08.13 15:15:32]

@gnr15:

Spuneţi-mi vă rog, de ce nu am intrepreta - eu sau ceilalţi cititori - cele de mai sus drept «iacă am încercat noi să scriem "de bine", dându-ne drept turişti şi nu s-a publicat. Poate că nu e cazul dvs - deocamdată nu mă pronunţ - dar am avut NENUMĂRATE ALTE CAZURI, până acum.

Din moment ce acei autori nu au dorit să răspundă la solicitările moderatorilor, calitatea lor de "turişti" poate fi pusă serios la îndoială.

[29.08.13 17:41:46]

Stimati domni daca noi ne-am dat drept turisti si am scris de bine si spuneti dumneavoastra ca nu au incercat sa colaboreze cu dumneavoastra care ar fi fost motivul de a nu colabora? eu daca ma dau turist am toate motivele sa colaborez si sa mi se publice postarea!

[30.08.13 12:31:48]

@gnr15: Rog administratorul sa evalueze inca o data si cu mare atentie tot ce s-a scris despre pensiunea noastra si sa publice toate postarile despre pensiunea noastra deoarece nu putem permite ca din cauza unui domn care nu a telefonat sa confirme rezervarea sa pierdem turisti! Se vede din avion ca a incercat sa ne faca rau... Daca noi am primit o nota mica asta nu inseamna ca nu putem primii si note mari! Ni se incalca niste drepturi si asta nu este cinstit, correct si legal! Va multumesc!

[30.08.13 12:52:13]

@gnr15:

dacă tot îi cunoaşteţi, aşa cum aţi afirmat, pe respectivii autori - şi în cazul în care aceştia sunt persoane reale - rog luaţi legătura cu ei şi adresaţi-le, lor, această întrebare. Noi nu suntem, evident, în măsură de a vă spune "de ce nu au colaborat"

În cazul în care dvs „v-aţi fi dat drept turist" - vă spun un motiv foarte simplu pentru care aţi fi decis să nu colaboraţi - ştiaţi că veţi fi prins "cu ocaua mică".

E doar o ipoteză, repet.

Perfect de acord cu dvs. Sunt chiar convins că veţi primi şi note mai mari. Fie că alta e "realitatea medie" de acolo, fie că aţi învăţat din experienţa anterioară (asumându-vă criticile) - e evident că veţi primi şi note mai mari.

Aceste note trebuie să vină însă din partea unor turişti autentici. Cf Regulamentului, AmFostAcolo nu acceptă mai multe categorii de evaluări: cele de la proprietari, angajaţi, rude sau apropiaţi ai acestora, ale altor persoane care scriu din zonă (cu excepţia celor despre care verificările întreprinse indică clar şi fără putinţă de îndoială că sunt turişti).

[30.08.13 19:26:03]

@Admin: Domnule administrator ce este rau in a spune unui turist sa isi scrie parerile despre pensiunea noastra pe acest site? este ceva gresit? Nu cumva dumneavoastra produceti o ilegalitate nepublicand postari despre pensiunea noastra? Cum puteti dumneavoastra demonstra ca eu sunt cel care a facut postarile respective? De unde sa stiu ca dumneavoastra din rea vointa nu vreti sa publicati parerile bune? Este legal? Eu fac ceva gresit daca acum spun unui turist sa intre pe calculatorul meu si sa scrie parerile lui despre pensiunea noastra? Sunt turisti cu care am legat prietenii e ceva gresit? Va rog incetati cu aceste abuzuri!

[30.08.13 20:15:33]

@gnr15:

Am înțeles. Recunoașteți deci, implicit, că "impresiile" în cauză au fost scrise de pe calculatorul dvs.

Nu este firesc, lăsați turiștii să scrie liber când se întorc acasă, fără a vă simți "răsuflarea în ceafă" (la figurat sau chiar la propriu).

Nu mai am nimic de adăugat, consider subiectul închis.

[30.08.13 20:31:09]

Nu au fost scrise de pe calculatorul meu ci doar am dat un exemplu! Sper ca lucrurile sa decurga de la sine si sa nu mai existe astfel de problem! O seara placuta!

GabiBacauAUTOR REVIEW
[30.08.13 23:29:06]

@gnr15: Stimate Domn,

Scuzele primite de la Dumneavoastra (chiar daca dupa 2 ani) au fost acceptate, desi doresc sa va reamintesc (probabil ati uitat) rezervarea a fost facuta exact cu 2 zile inainte de sosire (in toata zona nu am gasit libera nici o locatie cu recomandari ok, astfel incat am fost nevoiti sa apelam la serviciile Dumeavoastra).

Nu am postat acest ecou "negativ" pentru a va aduce prejudiciu Dumneavoastra, ci pentru a informa comunitatea amfostacolo despre situatia reala din aceasta unitate de cazare!!!

Trimiterile Dumeavoastra catre alte forumuri (unde ati primit aprecieri "fabuloase") nu modifica cu nimic experienta NEGATIVA traita de mine in cadrul pensiunii Dumneavoastra.

Probabil intre timp (au trecut totusi 2 ani) a disparut mocheta imbibata de praf, prosopul chinezesc a devenit "prosoapele: , paianjenii din bucatarie au plecat spre munte... nu ramane decat ca membrii comunitatii amfostacolo (cei care doresc sa riste) sa confirme aceste modificari!!!

Pana atunci eu va doresc SUCCES, insa nu uitati turistii care se respecta nu pot fi pacaliti decat o singura data!!!

[31.08.13 09:59:24]

Domnu Gabi in camera unde ati stat nu a fost si nici acum nu este mocheta v-am spus acest review este pentru a va razbuna ca a existat acea neintelegere cu rezervarea! In fine discutia nu isi mai are rostul va doresc numai bine!

GabiBacauAUTOR REVIEW
[31.08.13 10:22:19]

@gnr15: Stimate Domn,

Scopul acestei comunitati este cu totul altul decat cel insinuat de Dumneavoastra (razbunare), se pare ca nu ati reusit nici dupa atatea "ecouri" sa intelegeti scopul acestor postari!!

Va doresc succes, insa va recomand sa evitati comunitatea amfostacolo, incercati postari si comentarii pe alte forumuri mai 'permisive"!!

GabiBacau, gnr15
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Garofiţa Pietrei Craiului: