ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.08.2011
DE vini
ÎNSCRIS: 19.08.09
AUG-2011

Extrem de nemulțumit

Venus - bine ati venit in iad!

Anul acesta ne-am hotarat brusc sa fim patrioti si sa mergem pe mult laudatul nostru Litoral (laudat de madam Nuti), mai precis in statiunea Venus. Patriotismul s-a datorat mai mult concediului foarte scurt si finantelor subtiate serios in luna iunie, dupa 2 saptamani petrecute prin Irlanda si Anglia.

La recomandarea unor prieteni am facut rezervare la hotelul Carmen, care a fost OK. E bine cand ai tot ce-ti trebuie in hotelul in care esti cazat, ca e curat, mancarea e buna, are loc de joaca cu animatori pt. copii, are piscina interioara si plaja proprie cu sezlonguri si prosoape gratuite, dar tot simti nevoia sa iesi sa te plimbi si sa mai vezi si altceva.

Asa ca, acum vreau sa va povestesc despre Venus.

Nu am mai stat in Venus de vreo 20 de ani, de cand eram in facultate, si pot sa va spun ca nu s-a schimbat prea mult de atunci. De fapt schimbari exista, dar in rau tinand cont de gradul de degradare al statiunii.

De cum am iesit din hotel ne-am lovit de numarul mare de masini parcate pe stradutele si asa foarte inguste si care, din cauza locurilor insuficiente de parcare, ocupa peste jumatate din trotuare. Trotuarele insele sunt foarte inguste, cu incercari de pavare din loc in loc (in dreptul hotelurilor mai rasarite, probabil facute chiar de acestea), cu urme de sapaturi ale unor lucrari care au lasat in urma gropi serioase in care tit poti rupe picioarele, borduri strambe sau chiar lipsa, praf si multa mizerie. Unde nu sunt parcate masini si nu sunt gropi, sunt expuse produsele indoielnice ale diversilor comercianti din zona.

Desi se fac unele eforturi de curatare, mizeria domneste peste tot, pe spatiile verzi dintre hoteluri, pe strada, pe faleza, pe plaje etc. E adevarat, suntem un popor care nu prea iubeste curatenia de pe spatiile publice, mai ales din tara noastra, dar parca nici autoritatile nu se prea omoara cu firea.

La tot pasul sunt mici bazare cu dughene inghesuite care ofera spre vanzare, in cele mai multe cazuri, marfuri chinezesti de cea mai slaba calitate, dar cu preturi mai mari si decat cele din Bucuresti. In afara lor, gasesti o sumedenie de restaurante tip cantina cu autoservire, gen impinge-tava. Nu vreau sa par snob, dar asta e nivelul la care a ajuns Litoralul romanesc, si mai ales, din pacate, asta e tot ce-si poate permite romanul pe fondul actualei crize economice si dupa ce este scalpat de pretul cazarii chiar si la hotelurile mai amarate. Nu am nimic cu aceste localuri, unele chiar aratau foarte frumos si mirosea imbietor, dar am trecut de multe ori pe langa adevarate spelunci, unde mirosul de prajeala in ulei ranced mi-a intors stomacul pe dos, iar numai felul cum aratau unele mancaruri expuse impropriu m-a facut sa-mi dispara instantaneu foamea.

In rest, sunt destule magazinase dar care au preturi aproape duble fata de normal. Ca modalitati de distractie sunt vechile biciclete de 2 si 4 locuri, vreo cateva instalatii antice de balci, jucuri electronice de prostit si de tocat banii si restaurante-terase mai curatele care au si program artistic (noi am fost la Afrodita si il recomand).

Intr-o seara, dupa ce am aflat ca herghelia Mangalia se afla in buza statiunii Venus, la intrarea dinspre Saturn, am plecat si noi hotarati sa o vizitam. Fiind aproape hotelul, am plecat pe jos dar mare greseala am facut. Partea aceea a statiunii este practic abandonata: am vazut cel putin 10 hoteluri si tot atatea restaurante si terase inchise, multe abandonate si cateva chiar in stadiul de ruina. Mizeria este la ordinul zilei, mirosurile la fel, vegetatia este atat de abundenta incat a ocupat si trotuarele si trebuie sa mergi pe strada si, colac peste pupaza, nenumarate haite de caini. Imi dau seama ca a fost sport extrem sa mergem pana la herghelie si cu copilul dupa noi, mai ales ca era si inchis de la ora 17. Dezamagiti si oripilati de frumusetile statiunii ne-am intors urgent in siguranta oferita de hotel si am renuntat “sa ne mai clatim ochii”.

Oare madam Nuti stie cum arata zona asta de Litoral? O fi calcat vreodata pe aici? Imi spunea un localnic ca in Venus se pare ca sunt mai multe hoteluri de 4 stele decat cele de 2 stele si ca s-au oferit fonduri europene nerambursabile pentru refacerea celor abandonate, dar au fost refuzate. Fara comentarii! Probabil ca astea trebuiesc si justificate si asta probabil deranjeaza!

In afara de hotelul Carmen unde am stat si Afrodita de alaturi, chiar nu recomand statiunea Venus, decat daca vreti sa aveti parte de senzatii tari sau sunteti pasionati de arheologie si nu mai aveti timp sa mergeti la Histria, din moment ce puteti vedea ruinele a jumatate din statiune.

Sper ca intr-o buna zi si Litoralul nostru sa ajunga macar la nivelul Litoralului bulgaresc, ca daca e vorba de altii, totul se calculeaza in ani-lumina. Pana atunci, eu o sa cam renunt la “beneficiile”Litoralului romanesc. Un cunoscut, care m-a auzit ca merg la noi la mare, a sintetizat foarte succint: - A, mergi la noi la mare! Deci esti in bani, ca altfel nu se explica!

Dar sa fim mandri ca noi avem frunza si sloganurile!

Trimis de vini in 22.08.11 18:02:51
Validat / Publicat: 22.08.11 19:03:59

VIZUALIZĂRI: 5013 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vini); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Pe plaja pe-nserat. In fundal e Saturnul.

mirelan
[22.08.11 22:37:33]

Un review extraordinar. Ai sintetizat excelent tot ce inseamna Venus, cel putin. Am petrecut si noi o minivacanta anul asta acolo.

mirelan
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Venus: