ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.08.2011
DIN: Rm Valcea
ÎNSCRIS: 23.12.09
AUG-2011

Evitati aceasta locatie!!!

Dupa cateva experiente "placute" pe litoralul romanesc, am ales anul acesta vila Panoramic din Eforie Nord. Pentru 6 nopti cazare si demipensiune am platit 2200 lei pentru doua persoane.

Practic a fost o bataie de joc pe bani multi iar pentru mine un concediu ratat.

Mai jos rezumatul:

Aspectele pozitive:

- Pozitia vilei este una excelenta, pe malul marii in Eforie Nord, langa plaja Debarcader. Cateva camere au vedere la mare, restul pe lateral si la strada.

Parcarea este langa vila pentru 5 lei pe zi pe locurile rezervate sau daca nu pe strada pentru 10 lei pe zi.

Vila are 3 etaje, restaurant la parter, terasa pe malul marii.

- Camerele sunt mari, curate, AC, televizor (@40 programe), frigider, paturile confortabile, balcon, scaune pe balcon.

Ca si aspect la prima vedere pare totul in regula.

Ce nu este ok:

- servirea la restaurant este jalnica. Ospatari mai increzuti ca acolo n am intalnit in toata viata mea.

- desi am avut mesele asigurate, preturile sunt foarte mari in comparatie cu alte restaurante. (Exemplu daca o cioba in meniu este 7 lei per total platesti 15. Mai adauga smantana, ardei, nu stiu cate chifle).

- ma indoiesc de calitatea alimentelor. Ii acuz direct pentru faptul ca in a 4 a zi am facut toxiinfectie alimentara si a trebuit sa merg la spital. Chiar ma pregatisem sa plec mai devreme insa starea de sanatate nu mi a permis.

- desi pozitia vilei este una buna, pe plaja se afla restaurantul debarcader de unde de la 6 dimineata pana la 24 seara canta muzica non stop foarte tare si un cocalar iti tot repeta meniul din 10 in 10 min la microfon si iti spune despre terasa lui cu covor rosu ca la hollywood. Deci nu te poti odihni decat cu usile si geamurile inchise, asta inseamna ca trebuie sa pornesti AC ul sa dormi in curent.

Despre plaja:

- 90% din plaja din eforie nord este ocupata de sezlonguri. Astfel pe putinele locuri ramase libere este o aglomeratie incredibila. Oamenii se trezeau de la 5 dimineta sa si ocupe loc sau lasau prosoapele de seara pe plaja pt a doua zi dimineata.

-Pretul unui sezlong variaza intre 15 si 20 de lei pe zi. Pentru doua persoane in 6 zile asta inseamna alti aproape 200 de lei daca vrei sa stai si la plaja;

- Si cel mai important aspect: galagia. In permanenta erau in jurul tau 3 indivizi cu de vanzare: porumb, gogosi, haine, namol, scoici, bilete la vaporas sau la concerte cu nicoleta guta. La un moment dat iti venea sa o iei razna.

Chair si in apa foarte aglomerat, apa murdara, mirosea in toate felurile de la miile de solutii pe care si le aplicau oamenii pe piele.

In concluzie, fara rautate o spun, nu recomand nimanui aceasta locatie sau eforie nord. Practic cu acesti bani, 2200 de lei, puteam sa merg in strainatate in conditii infinit mai bune atat de cazare cat si de masa. Ar fi trebuit sa vin cu opc ul peste ei pt ce mi s a intamplat. Dar cum toate merg mana in mana la noi...

Numai bine va doresc, si vacante placute in continuare.

Trimis de gigioc in 22.08.11 11:53:32
Validat / Publicat: 22.08.11 12:47:17

VIZUALIZĂRI: 7245 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gigioc); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Cabina de dus

RobertCodescu
    [24.08.11 15:39:19]

WOW!!! Deci este adevărat că lumea se trezea cu noaptea-n cap să pună cearceafurile pe plajă, eu credeam că-i SF de-a lu' tanti Flory, unde am stat noi e adevărat chiar la ieşirea din Eforie Nord plaja era liberă, curată, mare cu salvamari sâcâitori, ciudat cred că la voi venea tot mirosul şi toate loţiunile de plajă că acilea la 25 metri în larg puteai să vezi fundul... mării!!! Poţi să citeşti şi tu dacă vrei: aici impresiile şi reviewul meu de la EFORIE NORD în rest mie mi-a plăcut!!!

carmen_22_09
    [08.11.12 23:13:27]

Imi pare rau ca se rateaza concedii pe bani multi in Romania. Eu dupa o experienta horror& SF, la Jupiter mi-am jurat ca nu mai calc pe litoralul romanesc. Inafara ca toata lumea incearca sa te fure de la receptionerii care asteapta bani pentru camerele deja rezervate, chelnerii sunt cu tupeu si buni la matematica (de aceea s-au si facut chelneri, nu?) iti inmultesc nota de plata cu ziua, cu luna, anul... etc Si interesant ca nu fac un calcul in minus... eu realmente am iesit plangand de nervi din restaurantul in care mancam, o imensitate ceva de genul unei cantine muncitoresti si mancarea ca pentru porci. Pe bani aproximativ egali se poate merge in Grecia, Turcia.

[01.03.13 16:36:26]

tocmai ce am sunat la vila pe mobil si sunt cam 90% hotarat sa rezerv o camera, dar citind impresiile numai stiu ce sa zic, am mai stat in eforie nord la un hotel de 2stele pe faleza numai retin numele in 2009 si stiu locatia vilei, avand si un copil de 2ani caut o cazare langa plaja, dar ce s-a scris in ecouri imi da de gandit, poate aveti alte idei de cazare pe plaja sau pe bld tudor vladimirescu parca asta cu faleza, vila sau hotel cu parcare si restaurant, multumesc

gigiocAUTOR REVIEW
    [01.03.13 16:47:07]

@charisteas: dacă vrei sa ți cânte non stop muzica și să înveți meniul de la debarcader...

Nu ți bate joc de bani...

[01.03.13 17:18:40]

tocmai de aceea cer pareri, ms frumos pt opinie

nickname77
    [02.03.13 08:37:21]

@charisteas: Am descoperit de curând două locații - vila Fatima și vila Lotus, situate chiar pe faleză în Eforie Nord.

Avantaje - apartament la dispoziția turiștilor cu living, dormitor și bucătărie utilată

- parcare asigurată pentru o mașină de apartament (fiecare vilă are 4 apartamente)

- toate apartamentele (2 la etaj, 2 la parter) au vedere directă la mare

Singurul inconvenient cred pentru voi, lipsa restaurantului.

Ar mai fi ceva de spus despre ele dar găsiți toate detaliile (poze și tarife inclusiv) pe net.

Cu această ocazie rog userii cu experiență din zona eforie să confirme cele 2 vile.

[02.03.13 09:30:00]

@nickname77: ms de informatie am sa le verific pe site, dar faptul ca nu au restaurant propriu e un dezavantaj, daca nu eram cu copilul nu era un impediment, dar asa, ms oricum

nickname77
    [02.03.13 09:38:17]

@charisteas: Nu trebuie să-ți faci griji în privința mesei, părerea mea, în acea zonă ești cum ar veni în zona zero, cele 2 vile sunt situate chiar în față la bran-brad-bega.

De acolo în maxim 5 minute ai toate variantele pentru masă.

Succes și concedii plăcute!

P.S. cele 2 vile nu cred că sunt pe amfostacolo . Încă nu !

[02.03.13 09:41:02]

@nickname77: da stiu zona am mai fost in eforie dar preferam restaurantul in aceeasi locatie mai comod pt copil, in fine, osa ne decidem, ms de informatii, de aceea afa e asa de util

pepsi70ro CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [02.03.13 10:38:48]

Toate vilele localizate pe malul mării, vin la pachet cu gălăgia inevitabilă a plajelor, aici mă refer la chioşcuri, terase şi restaurante, copii care se bucură şi nu în ultimul rând vânzătorii ambulanţi de orice, cu megafoane în dotare.

Nu puteţi beneficia de vedere la mare şi de linişte în acelaşi timp, dacă vă doriţi linişte sunt o mulţime de vile mai departe de plajă, înconjurate de mult spaţiu verde şi linişte

tumisfabu
    [17.03.13 09:34:05]

Referitor la poza 2, vai de capul meu, atata lume la plaja, vazusem un reportaj din China, intrau pe rand in apa, erau cata frunza si iarba, am avut un soc... Stie cineva in zona Belona e la fel de full?

carmen_22_09, charisteas, gigioc, nickname77, tumisfabu
    Alte impresii din această RUBRICĂVila Panoramic: