ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.08.2011
JUL-2011

Foarte nemulțumit
Foarte nemulțumit

Villa Metamorfossis

Am stat 7 nopti la villa Metamorfosis care este in centrul statiunii Metamorfossis si care este diferita de Village Mare Metamorfossis (care este la 2 km de Statiunea Metamorfossis).

Am fost 2 persoane intr-o camera formata dintr-o bucatarie mica, o baie fara cabina de dus - te spalai cu dusul si apa se scurgea direct in canalizare - baia nu avea geam si sursa de aerisire. Camera era mica dar OK - dar mirosul din camera era ingrozitor - probabil se fumase si nu se aerisise - dulapurile miroseau oribil - nici macar nu am vrut sa-l deschid si sa-mi pun hainele acolo.

Prietenii nostrii avand copii au avut o camera cu 3 paturi care era mai bine impartita- hol - bucatarie in stanga si dormitor in dreapta.

Am fost in Grecia 5 ani de zile la diferite pensiuni cu chicineta - la aceeasi bani - dar asta mi s-a parut cea mai oribila cazare pe care am avut-o vreodata.

Nu conteaza de la ce agentie am cumparat biletele dar pe voucer nu scria nici macar adresa vilei - ci doar contactati agentul din Grecia care era la 20 de km de noi. Am cautat 1 ora adresa dar vila nici macar nu avea un panou sa stim ca aia e - am trecut de doua ori pe langa ea si nu ne-am dat seama care este.

Proprietarii stau acolo si cel putin el este foarte - foarte atent la orice misca si nu te poti intelege cu ei ca nu vorbesc engleza.

Din grupul nostru unul din copii s-a jucat cu ruloul de la geam si am primit observatii ca l-am tras prea repede si am fost opriti si certati in greceste si putin in engleza ca ii stricam casa. Oricum nu m-am simtit ca la pensiunile din Grecia unde pare ca nu te urmareste nimeni - aici parca eram mereu observati sa nu facem ceva rau - de parca ne-am fi dus sa devastam camerele - toti suntem familisti - restul cu copii - deci nu eram niste pusti pusi pe stricaciuni. Oricum daca mergeti mai bine mergeti in statiunea Nikiti - este mult mai mare si mai frumoasa.

Trimis de ama73 in 18.08.11 11:23:20
Validat / Publicat: 18.08.11 12:29:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Paralia Katerini - hotel Hara Paralia Haterini - - villa Ion Thassos - villa Dimitra Corfu - hotel Sf. George

VIZUALIZĂRI: 1333 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ama73); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 900 PMA (din 1 vot)

[18.08.11 11:50:49]

@ama73: bine ai venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

Ai uitat sa dai note pentru ,, plaja si mare" si ,,distractie si relaxare".

Daca vrei sa notezi si aceste capitole poti folosi link-ul EDIT IMPRESII, iar daca timpul de editare a expirat, poti scrie notele intr-un ecou si le vom adauga noi in caseta tehnica.

[18.08.11 12:00:08]

Mutat la rubrica "Vila Metamorfossis" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

iulian68
[18.08.11 13:31:48]

280 euro pt doua persoane? si n-au avut lcd si jacuzzi? scuza-ma, dar mi se pare prea de tot sa mai ai nu stiu ce pretentii!!!

pai vezi ce conditii au avut altii la hosteluri, pe bani mai multi... Ce Dumnezeu mai vrei la 140 euro?

I-am platit fiica-mii 218 euro loc in camera dubla in paralia, daca mai scad transportul ajung la 179 euro, ceea ce inseamna 358 pt doi.

Pe bune, chiar daca deranjez cu aceste remarci, fac o alta paralela: un vecin, pensionar, a mers la plaja cu camping si casute de la hanul piratilor (langa mamaia).

Pt o camera cu doua paturi, cu baie si wc la comun, a platit la sfarsitul luyi iulie (de pe 30) 70 lei/noapte. camera insemna strict doua paturi, fara tv, chicineta, noptiere, dulapuri...

Si atunci de ce mai plecati undeva la banii aia, ca apoi sa va simtiti furati, umiliti, urmariti, certati si mai stiu eu ce? Mergeti la un hotel de 5* platiti 2800euro pt doua persoane, si veti fi tratati ca niste printi... Sau mai stii, popate si acolo mai gasiti ceva... (macar la banii aia aveti dreptul la a face comentarii de genul 'oribil ' etc...

michirec
[18.08.11 14:40:06]

Ptr. Iulian68: Unul din motivele pentru care mergem la greci, e acela ca suntem tratati altfel decat acasa, la preturi comparabile sau chiar mai mici; oamenii au muncit pentru acesti bani, chiar daca dvs vi se par putini...

In alta ordine de idei, 358 euro pentru 2 persoane la Paralia, cat spuneti ca a-ti platit, mi se pare chiar foarte mult, pentru ce ofera aceasta statiune (aproape romaneasca); 300 euro am dat pentru Sithonia-Hotel Philoxenia, cu demipensiune...

Asa ca ,,@ama73", are tot dreptul din lume sa fie nemultumita si sa-si strige nemultumirea aici, basca sa ne previna sa nu facem greseala ei. Altfel ce rost mai are postarea ei...

iulian68
[18.08.11 16:10:17]

michirec, am gresit, scuze, trebuia sa mai scad 80 euro demipensiunea, ai dreptate, era prea mult, mai ales ca fiica-mea imi trimite zilnic mesajeiar camera am inteles ca e superok, insa trebuie sa o aerisesti singur, sa o maturi, speli, etc. Norocul ei (al fiica-mii) ca era aerisita camera, sau nu se fumase acolo, altfel cared ca o refuzau, faceau scandal, sau cine stie ce... E greu sa aerisesti o camera si eventual sa mai dai 2 euro pe un odorizant de camera... Tine minte un lucru, omul sfinteste locul!

Atitudinea proprietarului, dealtfel pe deplin justificata, nu crezi ca are si justificare? In primul rand ca omul trebuie sa isi pazeasca bunurile, si in al doilea rand probabil ca e 'patit', la cati turisti (poate nu numai romani) vor fi dat dovada de bun simt si civilizatie (am omis ghilimelele). In vest si la hotelurile de 4-5*, nu te cauta nimeni "sub unghii", insa pe litoralul nostru e un obicei impamantenit, asa ca raman la parerea mea: Necontestand faptul ca banii au fost munciti, raman la parerea ca la costul respectiv, 'fitele' nu-si au rostul, de aceea se numeste 'self-catering". Si mai pot face prinsoare cu tine pe o chestie: sunt multi care lasa in urma lor o mizerie mai mare decat au gasit, cic asa se razbuna!!! Si uite asa s-a inventat roata...

ama73AUTOR REVIEW
[18.08.11 21:09:56]

@............ nu vorbim toti de hoteluri de 5 stele de 2800 de euro pe saptamana - comentariile tale sunt la misto observ- eu vorbesc de ce se ofera la banii astia strict pentru o camera cu chicineta asa cum ofera multe agentii la un studio in GRECIA nu pe soare sau mai stiu unde ai fost tu si ai dat 2800 de euro. Noi am fost demulte ori in Grecia la pensiuni in aceleasi conditii SI LA ACEEASI BANI - dupa cum am precizat si nu am avut conditiile alea de doi bani. Pana acum nu am postat nici un comentariu la nici una din cazari - nu sunt o mironosita - dar du-te tu acolo sau poate nu - la cei 2800 de euro cat esti tu dispus probabil sa dai doar ca iti zambeste cineva - si apoi mai vorbim.

Este o parere subiectiva - a mea - si daca nu-ti convine treci mai departe si ignora-ma.

Comentariul este pus pentru cei interesati de cazare nu pentru ....

[18.08.11 21:27:15]

@ama73 avertisment pentru atac la persoana, nu este permis, poti combate ideile altui user si elegant.

In viitor cand te adresezi unui alt user foloseste @ si apoi numele respectiv, cum ai facut tu acum nimeni nu intelege cui te-ai adresat decat daca citeste tot sirul de ecouri.

Am editat eu ecoul tau si am eliminat cuvintele si propozitia ce nu isi au locul aici.

[adaugat ulterior]: Din pacate printr-un ecou postat ulterior ama73 recidiveaza si castiga gratuit o vacanta de doua zile binemeritata : galben!

ama73, iulian68, michirec
Alte impresii din această RUBRICĂVilla Metamorfossis: