ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.08.2011
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 01.08.09
JUL-2011

Cu mocanita pe Valea Vaserului

O experienta minunata, daca ajungeti acolo trebuie s-o faceti si pasta. O calatorie cam obositoare asa ca va trebui sa alocati cam o zi pentru aceasta plimbare.

Plecarea se face din gara CFF Viseu de Sus la ora 9 si va intoarceti cam pe la 16. Pe parcurs se fac vreo doua opriri scurte si popasul unde se face picnic dureaza o ora. Acolo puteti merge cu merinde sau daca doriti puteti cumpara gratar (friptura de pui, porc, carnati), bauturi racoritoare si alcoolice.

Pe parcursul traseului in mocanita este un loc amenajat de unde puteti lua gogosi delicioase, cafea foarte buna, bauturi si palinca. Trebuie sa va imbracati sport sa va simtiti comod si sa aveti niste haine mai groase pentru ca e racoare dimineata. Puteti alege sa stati intr-un vagon acoperit sau nu in functie de vreme.

Drumul parcurs este de 21 km, scurtat fiind caci inainte era dublu, acum afacerea a fost preluata de elvetieni din cate am inteles. Pretul unui bilet este de 45 de lei pentru adulti. Un pret cam piperat dar merita totusi odata ce ai ajuns acolo mai ales ca se stie in toata lumea ca este ultima cale ferata forestiera autentica pe care circula locomotive cu aburi, lemnul si apa punand in miscare motoarele locomotivelor.

Ca sa va gasiti locuri bune trebuie sa ajungeti mai devreme insa cam toate scaunele sunt asa de comode ca dupa atatea ore de mers ajungi cu popoul in pioneze. Daca aveti si “norocul” nostru sa transporte unu lemne inaintea mocanitei si sa-i cada cateva pe sina sa va tina cateva ore in plus pana le culege e minune. Unii au luat-o pe jos ca nu mai aveau rabdare. Localnicii fac cu mana la vederea mocanitei plina cu turisti, cred ca in mintea lor ziceau “ia uite-i si pastia au dat o caruta de bani sa mearga cu prapadita asta de mocanita” Toata lumea la plecare fresh, cu aparatele pe pozitie, scoase pe geam iar la intoarcere ca niste legume, pe scaune sprijiniti unii de altii, oboseala si palinca bat-o vina.

Una peste alta a fost frumos mai ales ca m-am umplut de funingine cat am stat cu capul pe geam insa cel mai obositor obiectiv bifat pe lista.

Si inca ceva, fiti pe pozitie la intoarcere, luati-o la goanna urcati-va in masina si dusi sa fiti ca altfel stati dupa toate masinile din gara de va vine rau.

Trimis de susu in 17.08.11 20:20:35
Validat / Publicat: 17.08.11 21:28:00
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VIŞEU.

VIZUALIZĂRI: 3768 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (susu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

mh_iulia
[18.08.11 14:47:37]

) Foarte fain povestesti...

Eu planuiesc sa merg in maramures si implicit cu Mocanita abia prin toamna... acum stiu sa imi iau un burete pentru scaun...

stefania mitila
[18.08.11 22:57:24]

Felicitari! Mi-a placut fr. mult review-ul tau.

Oricum, indiferent de cata oboseala inseamna aceasta calatorie, cred ca merita.

[30.07.15 10:56:42]

Mutat în rubrica "Cu mocanița pe Valea Vaserului, VIŞEU" (nou-creată pe sait)

susuAUTOR REVIEW
[31.07.15 12:14:34]

si la mine au cazut lemne, infernal, am vrut s-o iau pe jos

mh_iulia, stefania mitila, susu
Alte impresii din această RUBRICĂCu mocănița pe Valea Vaserului: