ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.08.2011
ÎNSCRIS: 29.05.10
AUG-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 2.5 ani

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Hotel mediocru. Am cam luat plasa cu masa...

M-a mirat faptul ca nimeni nu a scris inca despre acest hotel in acest an desi au tot aparut oferte (vouchere) pentru el. De aceea, m-am hotarat sa scriu eu.

Hotelul este de 3 stele si se afla in mijlocul statiunii langa artera principala de intrare/iesire in/din Nisipuri.

Receptia este destul de mica cu doua mese si canapele in interior si doua mese si scaune din plastic afara langa intrarea in hotel. Aveau birou de schimb valutar langa receptie.

Camera in care am fost cazati era spatioasa cu pat de 200x200, un taburet, un fotoliu, o masuta si un fel de birou pe care era asezat TV-ul si avea si racitorul incastrat (gol pentru ca nu aveam minibar). Baia este si ea mare cu cada. Balcounul este de asemenea spatios si are o masa si 2 scaune de plastic. Usa si geamuri din termopan. Mai avea un dulap incapator cu 2 usi glisante situat pe hol in fata baii. Nu mi-a placut mocheta pentru ca era veche si imbaxita. Pe holuri era curat insa se vedea ca mocheta este veche si mai avea pete din loc in loc. Usile se incuiau cu cheie nu cu card.

Restaurantul: Aveau mese in interior si pe terasa. Terasa era plina de frunze, crengi. Se vedea ca nu o maturase nimeni in 5 zile. In schimb in restaurant era curatenie. Picolii debarasau imediat ce plecai de la masa.

La masa noi am avut HB (demipensiune - mic dejun si cina, iar in timpul acestora puteam servi gratuit dimineata cafea (slaba rau) si ceai iar seara sucuri la dozator) si daca doream un fel de "all inclusive light" plateam 10 euro pe zi de persoana si aveam si masa de pranz si bauturi doar pe perioada meselor (vin alb, rosu si bere care erua bunicele si sucuri la dozator care erau chimicale curate). Am fost inspirati sa nu platim pt AI pentru ca masa a fost foarte slaba calitativ si foarte putin variata. Dimineata aveau branza, cascaval, rosii, castraveti, oua fierte, omleta, cremvursti subtiri, unii grosi, un fel de parizer in forma sunca dar cu gust de parizer de slaba calitate, un salam gras si tot cu gust de parizer. Mai aveau fulgi si lapte batut. Paine alba si neagra feliata si chifle din paine alba si neagra cu prajitorul aferent. Si cam atat pentru dimineata.

Seara serveau branza, rosii, castraveti, un sote de legume, un fel de paste, castraveti murati, carofi la tava, o supa crema, pulpa de porc sau in alta seara pulpe de pui cu ciuperci sau pulpe de pui la tava. Deci nu erau toate ci in fiecare seara cate ceva. Desert aveau numai pepene rosu sau in alta seara mere taiate pe jumate si o prajitura cu budinca apoasa sau in alta seara budinca apoasa in castroane sau salam de biscuiti :)

Am incercat sa mancam mezelurile insa am renuntat multumindu-ne cu celelalte produse care nu nici ele nu erau chiar atat de gustoase cum am mancat la alte hoteluri prin Bulgaria.

Este adevarat ca am platit putin in varf de sezon, insa teoretic cumparasem o oferta de aprox. 50% reducere si trebuia sa beneficiem de conditiile de masa normale care, dupa parerea mea, nu prea existau la acest hotel. Cu alte cuvinte am luat plasa.

Piscina era mica si putine sezlonguri disponibile. Nu am folosit-o deloc. Entertainment ioc.

Am a vut noroc ca am gasit loc de parcare langa hotel si am avut parcarea gratuita pentru ca la alte hoteluri costa de la 4 la 10 euro pe noapte, iar daca parcai aiurea ridicau masini "la greu". De langa hotel ridicau in fiecare seara cand treceam pe acolo si nu erau semne de oprirea interzisa? ! ? Deci mare grija pentru ca am inteles ca trebuie sa platesti 50 euro sa recuperezi masina.

Desi este in centul statiunii se merge destul de mult pana la plaja. La dus cobori si e mai simplu dar la intors depui ceva efort. Noi mergeam pe drum pentru ca aveam caruciorul copilului si faceam cam 15 minute la dus si 25 la intors. Mai sunt si niste trepte care te duc la Admiral in 5 minute la coborare si vreo 10-15 la urcare.

Plaja si apa erau curate, sezlongurile erau asezate de bun simt ca sa poti sta lejer nu ca la noi unde sunt lipite si pana in apa. Preturile erau cam 7-8 leva per sezlong, 7-8 leva per umbrela si 3-4 leva saltele care erau optionale. Existau zone pentru prosoape (marcate cu Free Zone), unele in spatele sezlongurilor si altele aveau dechidere la langa apa.

In zona centrala pe unde ne-am perindat noi (chiar si langa plaja) erau vreo 6-7 supermaket-uri unde gaseai produse mai ieftine decat la barurile/terasele de pe plaja. De ex: 1.5 litri apa plata era 1 leva, 1 bere Amstel la 0.5 era 2 leva, un litru de suc de fructe si legume pt copii gen Teddy era vreo 3-4 leva, o incghetata la cornet 1 leva, o sahorma mica spre medie 6 leva, Titicarul era 3 leva, etc. Cursul de schimb in statiune varia intre 1.90 si 1.93 leva pentru 1 euro atunci cand schimbai euro pe leva. Oriunde si orice cumparai primeai bon fiscal. La noi nu iti da nimeni nici daca ceri!

Drumul: Am ales sa merg prin Calarasi cu bacul spre Silistra apoi Dobrich spre rondul de la intrarea in Balcik si apoi pe Albena si Nisipuri. Aproximativ 600 km dus-intors. A fost foarte liber si am facut putin peste 4 ore si nu am intalnit niciun echipaj de politie. Bacul a costat 19.5 lei la dus (Navrom: 18 auto plus 1.5 un adult pt ca soferul si copii au gratuit) si 17.5 lei (Ostrovit cei care pana sa vina concurenta (Navromul) aveau un tarif de 35 lei pe masina).

Vigneta bulgareasca am luat de la iesirea din Silistra de la un Peco de pe dreapta care e situat intr-o alveola langa drum si nu prea il vezi daca ai viteza.

Ca idee, de vama am trecut imediat si la dus si la intors, iar motorina la bulgari este in prezent 2.47 leva per litru (Lukoil) adica tot cam 5.4 lei ca si pe la noi. Se poate plati cu card viza in lei la peco si la supermarketuri.

Trimis de Gealy in 17.08.11 17:16:01
Validat / Publicat: 17.08.11 18:18:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2212 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Gealy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Baia cu cada spatioasa. Dusul avea butonul rupt.

[17.08.11 18:22:21]

Foarte bun articol, din pacate nu dispunem de fotografii de data recenta cu acest hotel, daca ai putea atasa cateva din sejurul tau, ar fi excelent.

GealyAUTOR REVIEW
[17.08.11 22:28:11]

Multumesc, am postat si poze.

zsolt_tusnad
[17.08.11 23:24:38]

54 eu / noapte cu DP si esti nemultumit?

Eu am platit 60 eu / noapte la eforie nord, hotel felix 3*cu mic dejun si am avut camera de 14 mp. Patut ptr copil? Un vis...

GealyAUTOR REVIEW
[18.08.11 10:48:37]

@zsolt tusnad

Daca compari cu alte hoteluri din Romania atunci iti dau dreptate pt ca bulgarii sunt peste noi la toate capitolele. Dar daca compari Mak cu alte hoteluri de 3-4 stele din Bulgaria gen Madara, Ralitsa, Kaliakra vei intelege de ce am punctat faptul ca nu am fost multumiti de varietatea meselor si de curatenia in camera si restaurant.

Am specificat ca pretul a fost mai mic dar nu spuneau ca si serviciile vor fi la jumatate.

Am cautat review-uri despre hotel si nu erau actuale asa ca m-am hotarat sa scriu eu.

Am mai vorbit si cu alti romani care venisera cu aceeasi oferta la Mak si parerea despre hotel in general si masa/bauturi in special era aceeasi cu cea expusa de mine in comentariu.

Gealy, zsolt_tusnad
Alte impresii din această RUBRICĂMak Hotel: