ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.08.2011
AUG-2011

Sub orice critică
Foarte nemulțumit

Nu recomand

Pentru mica nostră excursie prin Budapesta am făcut rezervare la acest hostel, situat la aproximativ 20 de minute de mers pe jos de Podul Elisabeta.

Camerele sunt foarte simple, nici nu ne aşteptam la altceva, în schimb speram că vor fi curate, ceea ce nu s-a întâmplat.

Am primit o cameră la mansardă, extrem de mică şi de călduroasă (puteţi rezista totuşi noaptea dacă dormiţi cu fereastra deschisă). Ca să ajungem la ea trebuia să traversăm întreg hotelul Bara prin nişte holuri interminabile plus 4 etaje de urcat pe scări.

Pe jos era un covoraş în care se strânsese toată mizeria: praf, resturi, păr. De fapt grămezi de păr am găsit peste tot: pe jos, pe prosoape, în baie, pe chiuvetă...

Pe fotolii a fost necesar să punem prosoape ca să putem sta, pentru că erau mizerabile şi soioase. La fel am procedat şi cu spetezele paturilor. Am mers pe parchet desculţă şi m-am murdărit pe tălpi, nu mi-a venit să cred, am avut impresia că pur şi simplu nu s-a făcut curat.

Într-un dulap există nişte plăpumi la fel de neprietenoase, de aceea vă doresc să nu vă fie frig.

Prosoapele sunt curate, dar rupte şi pătate şi cum v-am mai spus, primiţi cadou şi câteva fire de păr. Lenjeria este curată.

Micul dejun (de la 7 la 10 a. m.) este asigurat în hotelul Bara. Produsele sunt destul de ieftine, având în vedere consistenţa şi gustul fad (şi aici mă refer la mezeluri, caşcaval, dulceaţă). Cafeaua era absolut fără gust, apa plată era caldă... Se servesc câteva produse de patiserie şi prăjituri care mie mi s-au părut vechi. Ca să nu mai spun că feţele de masă erau pătate de ţi-era şi silă să mănânci... La 10 fără ceva veneau să-ţi bată obrazul că n-ai terminat de mâncat şi să te grăbeşti.

Camera dublă (în perioada în care am avut noi sejurul, am făcut rezervare online pe un site specializat) costă 36 EUR/noapte, dar la faţa locului am primit o reducere de 4 EUR/cameră/noapte pentru că am fost grup, deci preţul final a ajuns la 32 EUR/camera dublă/noapte cu mic dejun inclus.

Parcarea costă 10 EUR/maşină/zi (în parcarea subterană a hotelului Bara). Un lucru bun de ştiut: pe străzile din apropiere, parcarea este gratuită după ora 18.00 până dimineaţa la 8.00. În intervalul 8.00 - 18.00 vă puteţi lua un tichet de parcare de la automatele care se găsesc din loc în loc, dar nu ştiu să vă spun cât costă şi puteţi sta între 3 şi 4 ore, în funcţie de stradă (este afişat pe indicatoare). Am întrebat pe cineva şi mi-a spus că parcarea este gratuită la orice oră pe parcursul lunii august, dar informaţia nu este verificată.

Nu recomand acest hostel decât dacă ştiţi că vă întoarceţi din oraş rupţi de oboseală, încât să nu vă mai uitaţi în stânga şi în dreapta :) Atenţie: în faţă este hotelul Bara de 3*, a nu se confunda cu Bara Guest House 1* care se află în spate şi nu este vizibil de la stradă.

Şi acum să trec la aspecte mai plăcute: în puţinul timp pe care l-am avut la dispoziţie pentru vizitat am ales varianta Hop On - Hop Off şi anume autobuze speciale pentru turism care făceau turul oraşului şi în care urcai sau coborai când vroiai. Un bilet costă aproximativ 16 EUR/persoană (o zi plus încă una free), în care te puteai urca în absolut orice autobuz al companiei (Red Bus Line & Yellow Bus Line; au vreo 20 de staţii, era aproape imposibil să nu dai peste vreunul şi veneau la interval de 10-15 minute). Autobuzele opreau în staţii în care se aflau obiective turistice, puteai coborî să vizitezi pe cont propriu iar apoi să iei următorul autobuz pentru continuarea traseului. Un traseu complet doar în autobuz (fără coborâri) durează 2 ore şi există căşti individuale pentru fiecare pasager la care puteţi asculta diverse informaţii utile despre locurile pe lângă care treceţi. Este bine de ştiut că puteţi asculta în 16 limbi, însă româna nu este inclusă...

În acest preţ intrau şi plimbări cu vaporaşul (Blue Boat Line) pe Dunăre (avea 3 staţii şi venea din oră în oră). Cât despre acesta, sunt organizate şi două plecări la ora 19.00 şi la ora 22.00. Noi am preferat-o pe ultima (este recomandat să fiţi cu aproximativ 30 minute înainte la ponton), priveliştea este absolut excepţională, Budapesta este superb luminată noaptea.

Vă stau la dispoziţie pentru alte informaţii şi vă doresc excursii minunate!

Trimis de alela in 17.08.11 00:56:53
Validat / Publicat: 17.08.11 09:20:50
  • A fost prima sa vizită/vacanță în UNGARIA

VIZUALIZĂRI: 1111 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alela); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera dublă de la mansardă

• SOCIALs