ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.08.2011

Foarte nemulțumit
Extrem de nemulțumit
Foarte nemulțumit

Esec total

Total de acord cu ceea ce scrie Solitaru. O mare importanta pentru a ne petrece vacanta la pensiunea mili a avut-o acest site cu impresiile lui... Nu stiu cum o fi fost in 2007, 2008, 2009 sau 2010 dar in 2011 e prapad.

Incepem cu cazarea. Camera e ok, insa mai mica decat ce vedeti pe siteul lor. Baia, parerea noastra, in afra de un mop prin locurile de trecere, nu fusese curatata dupa anteriorii ocupanti. Erau mici stropi pe langa toaleta (inchipuiti-va voi de unde proveneau), bateria de la chiuveta era departe de a luci etc. Peretele comun cu baia avea mucegai la baza, in cateva luni o sa fie plin...

Curatenie in camera ni s-a facut o singura data in cele 7 zile petrecute, zilnic daca vrei macar gunoiul dus, trebuie sa te ocupi personal altfel nu vine nimeni. Lenjeria de pat a fost aceeasi pe toata perioada sejurului.

Sa continuam cu mancarea: micul dejun consta in: 3 feliute de salam (de vara, cred), 3 feliute de branza, 3 feliute de sunca (precizez ca spre finalul sejurului aceasta incepuse sa aiba o culoare dubioasa), un pachetel de unt, un pachetel de gem, o jumatate de rosie, 4 feliute de castravate si 6-7 feliute de ardei. Precizez ca toate acesta sunt taiate prin razatoare, sunt foarte subtiri si nu sunt la dimensiunea uneo felii intregi. Practic dintr-o felie normala de sunca rezulta cele 3 din farfurie. La tot acest mic dejun mai primiti un ceai, un lapte sau o cafea, la alegere. De toata jena mi se pare faptul ca cei care sunt cunoscutii patroanei primesc in plus cum ar fi miere etc...

Sa continuam cu pranzul... Acesta, deasemenea este fix in fiecare zi, dar pretul difera in functie de ceea ce are in componenta... Daca vrei la pranz altceva decat ceea ce iti ofera ei, trebuie sa comanzi de dimineata, ora 11 deja e prea tarzie, spun asta din experienta proprie... La pranz portiile sunt ok ca gramaj insa si pretul e pe masura. De exemplu un piept de pui la gratar, fara garnitura sau salata, cost 17 ron, destul de scump pt un piept de pui simplu. Problema e cu desertul care e micut si scump, proprietarii preferand sa dea la caini, a doua zi, desertul nevandut cu o zi inainte.

Cina e singura in regula, la libera alegere, poti comanda a-la-carte. Insa, toate acestea se petreci intr-un program: mic dejun intre 9 si 10:30, pranzul intre 13:00 si 15:00 iar cina intre 19:00 si 21:00. Sa te fereasca Dumnezeu sa nu te incadrezi ca ramai nemancat. Bauturile sunt dublu ca pret fata de un magazin, asta ramane la latitudinea fiecaruia daca e ok sau nu, pt mine nu a fost o problema. La final, va anunt ca sauna nu functioneaza.

Si, ca sa nu zica lumea ca am ceva cu ei, sa prezentam si lucrurile pozitive. Locatia este foarte buna, nu e la strada principala, e liniste deplina, accesul este foarte usor.

Curtea este mare, cu loc de joaca pentru copii ceea ce conteaza foarte mult pentru cei cu familii, loc de gratar, foisor, teren de fotbal etc. Baiatul care serveste la restaurant nu era administratorul cand am fost noi si era un baiat cu mult bun simt, caruia ii era si rusine sa te refuze daca cereai ceva ce nu se incadra in regulile patroanei (adica un pranz comandat la ora 11).

In concluzie, vacanta nu a fost un esec total, dar acest lucru nu se datoreaza pensiunii mili sau administratorilor ei. Se datoreaza companiei foarte placute pe care am avut-o acolo, si anume, in cele doua familii din Craiova si Timisoara (se stiu ele), alaturi de care ne-am simtit minunat si fara de care sunt sigur ca aceasta vacanta ar fi fost un fiasco. Va multumim si asteptam sa ne mai revedem si cu alte ocazii.

In ceea ce priveste pensiunea mili, le urez succes in continuare si ii voi mai vizita doar pentru locul de joaca din gradina, cazarea si mancarea le voi lasa in grija altora.

Va multumesc

Trimis de jericho in 15.08.11 13:06:29
Validat / Publicat: 15.08.11 14:16:42

VIZUALIZĂRI: 2103 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (jericho); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Stefi V
[24.08.11 12:39:13]

Cunosc Pensiunea Mili inca de la deschiderea ei petrecand destule sejururi acolo incat sa-mi pot da o parere corecta si sincera! Ceea ce s-a scris aici consider ca este jignitor si nedrept la adresa celor care o detin si a locului in sine. Trebuie sa fii foarte rauvoitor sa faci afirmatii de genul baie cu mucegai si toaleta insalubra sau administrator indiferent...

Locul este foarte ingrijit, camerele sunt bine gandite de arhitect, dealtfel intreaga arhitectura a cladirii si gradinii e realizata cu bun gust si bun simt...

Bucataria este la dispozitia clientului si daca doresti ceva special pentru pranz nu ti se refuza. Mancarea are gust foarte bun si totul e foarte curat! In concluzie toti putem sa criticam si sa fim loviti de soarta daca vrem si avem intentii rele.

Cum explicati diferenta dintre gradina mult laudata si asa subliniatele nereguli din interior? Cum se poate ca cel care concepe, ingrijeste si iubeste o gradina, sa neglijeze un interior care nici pe departe nu e asa cum se spune!

Parerea mea este ca locul e super si oamenii sunt alaturi de tine cand le ceri! Noi ne-am simtit foarte bine acolo de aceea mergem in fiecare an!

[24.08.11 13:05:30]

Asteptam impresiile tale de acolo scrise ca review nou, folosind linkul ADAUGA IMPRESII NOI (vezi imediat mai jos). Procedand astfel, ai ocazia ca prin notele si evaluarile proprii sa contribui la o medie mai reprezentativa a acestei destinatii.

jerichoAUTOR REVIEW
[04.09.11 21:45:58]

ok... sa spunem ca sunt rauvoitor... nici o problema pt mine... dar daca iti pun poze (ample, sa se vada camera) cu peretele mucegait, ce facem?

cand spui "ceva special pentru pranz", la ce te referi? fiindca "ceva special", atunci cand am fost eu, a insemnat o portie de piept de pui la gratar, pe care am indraznit sa o comand la ora 11 pt a o servi incepand cu ora 13...

micul dejun... e altfel decat ce am descris eu? daca vrei, am poze si pentru acesta...

spui ca ai petrecut mai multe sejururi acolo... adica 6 zile... in ultimul sejur, de cate ori ti-a fost luat gunoiul din camera?

ca o ultima idee... nu costa o avere sa va cazati acolo macar 2 zile... incercati pe propria piele, lasati deoparte impresiile de pe forumuri si etc... o sa va convingeti singuri... eu recomand sa vizitati aceasta pensiune fiindca, in acest fel, vor aparea si mai multi nemultumiti... pe timpul iernii, pensiunea nu functioneaza decat in weekend daca sunt comenzi, proprietarii fiind din timisoara.. imaginati-va cum lucreaza timpul peste o casa nelocuita s neincalzita...

multumesc

[24.07.13 21:56:44]

Am fost in week-end-ul 19-21 iulie la Pensiunea Mili.

De fiecare data cand merg in Poiana Marului ma cazez la ei, iar ca alternativa in cazul in care nu au locuri disponibile aleg Hotel Poiana Marului.

Nu sunt deacord cu cele scrise mai sus in ceea ce priveste masa sau curatenia din camere. Am stat in decursul timpului in 4 camere si in niciuna nu am gasit mucegai. Patronul urmareste acest site si acolo unde sunt probleme le si rezolva. In urma ca cateva luni ii reprosam ca nu au inghetata. De data aceasta aveau inghetata handmade de caise, afine, zmeura, etc.

Micul dejun este standard, dar am cerut de seara un alt mic dejun pentru un prieten, cu crenwurst de pui si unt, iar a doua zi l-am primit. Referitor la miere si gem: trebuie doar sa cereti si ve-ti primi suplimentar. Pe masa era o farfurie cu unt, gem si miere, suplimentar fata de ceea ce aveam la micul dejun.

In legatura cu masa de pranz: deoarece gatesc zilnic si mancarea este proaspata va recomand sa comandat de seara pentru a doua zi.

cina: Noi am ajuns seara dupa ora 21.00, era un grup de 8 adulti, am comadat piept de pui, ceafa si cotlet la gratar, iar pentru copii paste cu branza si paste carbonara. le-am primit asa cum am comandat.

Preturile la bauturi: bere ursus, beks, stella - 5 ron

cafea espresso - 3-6 ron

apa - 3-5 ron 500 ml

Un alt plus al acestei pensiuni este locul de joaca pentru copii, foarte ingrijit, terenul de fotbal si sala de conferinte, unde se poate juca si tenis de masa.

[24.07.13 22:08:16]

@alexandruduma: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

[25.07.13 09:41:57]

@webmaster26: @webmaster26: Am scris un articol despre aceasta pensiune in 2011, din aceasta cauza nu am mai adaugat o noua impresie despre aceeasi locatie

[25.07.13 10:06:10]

@alexandruduma: eu am gasit un articol din 2009 vezi impresii, poate s-a mai schimbat ceva de atunci. !!!

Mai ai si alt cont pe care ai scris in 2011? vad ca ultimul articol scris de tine pe site e din 2010!!!

[25.07.13 15:55:03]

@webmaster26: in 2009 am scris despre acest articol, iar acuma am verificat, preturile la cazare nu au fost modificate.

120 ron camera dubla cu mic dejun inclus. camera single 90 ron/noapte cu mic dejun inclus

alexandruduma, jericho, Stefi V
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Mili: