ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.08.2011

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Foarte nemulțumit

Impresii

Buna,

Ieri am ajuns acasa de la Majestic. Am fost acolo intre 6 -12.08. Anul trecut am fost in Albena la hotelul Kaliakra superior. As dori sa fac o comparative intre cele doua hoteluri pentru cei care nu stiu sa aleaga. Kaliakra e un hotel de 4* asezat pe malul mari, oferind srvicii de ultra all. Adica la ei ai in plus bauturile de afara si sezlongurile de pe plaja. Anul trecut mi -a placut fata de Majestic ca la Kaliakra aveai mereu cel putin un bar la dispozitie unde gaseai de la cafea la sucuri si apa plata. Aveau vin romanesc Mutfatlar la masa de pranz si seara iar plaja lor e foarte curata si foarte fina. De la hotel la plaja au amenajat un spatiu verde foarte frumos si bine intretinut. Din camera unde stateam se vede extraordinar de frumos marea. Pana si baiatul meau care anul trecut avea 2 ani seara statea in camera pe fotoliu si ofta cant vedea marea. Noaptea cand intram in camera si ieseam pe balcon vedeai in fata ochilor marea in toata frumusetea ei. Daca era si luna deasupra privelistea era de vis. Pur si simplu nu-ti venea sa mergi la culcare de frumos ce era.

La Majestic nu ai deloc vedere la mare, drumul de la hotel la mare e urmatorul. Iesi din hotel, treci printr-o parcare plina de masini, suporti mirosul de la gunoiu hotelului mergi pe aleie iar de acolo treci pe langa o cladire in constructie care e atat de mare si urata incat ia toata frumusetea si farmecul hotelului Rex care dupa parerea mea e cel mai frumos hotel de pe litoralul Romanesc. In fine ajungi pe plaja unde e plin de scoici, de seslonguri care mai de care asezate in schimb nu e foarte aglomerat. E cam la fel de libera plaja ca la Kaliakra.

Eu la Majestic am mers la recomandarea unui coleg care a fost prin toata Europa. Am avut recunosc o neincredere cand am facut rezervarea. In primele zile la Majestic a-mi venea pur si simplu sa-mi fac bagajulsi sa plec acasa. Ma gandeam ca la Kaliakra era totul atat de frumus iar acum e totul atat de urat. Cred ca aveam aceste stari si datorita faptului ca eram la mare eu cu baiatul, impreuna cu fratele si parintii. Sotia nu a mai venit deoarece a trebuit sa plece peste ocean cu o bursa de studii.

Am spus daca mergi in concediu si nu dai importanta la detalii care dupa parerea mea nu ar trebui sa fie e ok. Ma refer la faptul ca personalul e foarte dragut fizic in schimb dimineata cand coboram in holul hotelului sa vorbesc pe net cu sotia nu te salutau. La masa le fel. Trebuia sa-I spui numarul camerei dar sa zica si ea ceva nimic. Am vazut in sala unde se servea masa fete care se luau la cearta de fata cu noi. Altceva, la prima ora gaseai podeaua lipicioasa datorita faptului ca probabil nu era stearsa cum trebuie. Veneau fetele si luau din produsele din sala si le serveau afara. Nu am inteles de ce faceau lucrul acesta cant le puteau servi din bucatarie direct. Sunt mici detalii care supara, ori nu turistul. Eu am observant aceste lucruri probabil si datorita faptului ca am un job part taime ca si client misterios, unde trebuie sa observ asemenea detalii.

Acum va spun si partile bune de la Majestic. Nu am mancat nicaieri mancare mai buna si mai gustoasa in concediu. Au niste ciorbe ca la mama acasa. Si in fiecare zi sunt altele. Am mancat in ultima zi o ciorba de peste cum se face ea. Adica cu diferite feluri de peste. In jur de ora 14.00 aduc specialitati. Adica pe langa varietatea de mancare care este in sala aduc afara pe terasa minunatii. Au avut crap intreg facut la cuptor, purcelul de lapte la tava, oaie la tava, adevarate minunatii. Se topeste carnea-n gura pur si simplu. Sa stai dupa masa pe terasa la Majestic, band o cafea si citind o carte e de nedescris. Iar restul gradinii e foarte frumoasa. Daca faci o plimbare prin gradina de la Majestic uiti de toate.

Seara la fel au niste portii mari la mancare incat e mai mult decat suficient. Iar spectacolele organizate sunt minunate. Sunt prezentate de Anca Turcasiu care arata foarte bine si au diverse teme in fiecare seara. Am fost fascinat de serile romanesti cand a cantat Maria Dragomiroiu si Maria Carneci parca. Lumea iesise de la mese sa danseze ca la nunta. Foarte frumos intradevar. La bulgari au un spectacol pentru cei mici dupa care in jur de ora 22.00 la culcare nu prea mai ce face altceva. La noi poti sa stai si pana la 24.00 sa petreci, exact cum ne place noua.

Pentru copii se poate si mai bine. Dimineata nu prea ai ce sa-i dai cu adevarat unui copil. Inafara de unt cu gem, cascaval si iaurt restul sunt mancaruri pe care nu prea te induri sa le pui in farfuria unui copil. Dupa amiaza si seara e ok. Au locuri de joaca foarte bine dotate si foarte curate.

Cu alte cuvinte la Kaliakra e hotelul mai mare mai modern cu spatiu verde ca in filme, cu plaja curata si seslonguri. La Majestic e insa altceva. E romanismul nostrum cu de toate. Plaja plina de scoici, cladiri care mai de care mai hidoase, personal care mai trebuie cursat, in schimb e plin de viata, de voie buna, de distractie si de romantism.

Cam atat cu impresiile din vacanta. Acum fiecare alege ce-i place. Eu cred ca la anul o sa merg tot la Majestic.

Trimis de cplaton in 13.08.11 10:26:53
Validat / Publicat: 13.08.11 10:58:14
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA. A mai fost în/la: Sinaia, Predeal, Tg. Mures, V. Dornei, Cluj, Iasi,

VIZUALIZĂRI: 5296 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cplaton); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[13.08.11 13:42:54]

@cplaton: bine ai venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

Djbobo*
[13.08.11 20:07:17]

Cat a costat sejurul ptr 6 nopti la acest minunat hotel?

Eu nu cred o iota din ce spui, decat daca poti dovedi cumva...

La masa ma refer in special...

cplatonAUTOR REVIEW
[13.08.11 22:35:28]

In jur de 4000 de ron. Biletul a fost luat de prin Aprilie si a fost cu reducere. Acum ce dovezi vrei sa aduc. E doar parerea mea, si de ce anume am fost impresionat. Am spus hotelul nu e minunat. Dar compenseaza prin altceva.

[13.08.11 22:57:59]

A fost adaugat pretul sejurului in caseta tehnica, multumim.

cplaton, Djbobo*
Alte impresii din această RUBRICĂMajestic Hotel: