ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.08.2011
  • GR. VÂRSTĂ: 20-30 ani
    ÎNSCRIS: 11.08.11
    AUG-2011

Delta in liniste

A trecut aproape o saptamana de cand ne-am intors acasa, printre masini si oameni grabiti, dar abia acum simt ca pot scrie obiectiv despre mica vacanta care tocmai s-a incheiat, din Delta. Am plecat din Bucuresti pe 1 august, evitand astfel perioada aglomerata ce avea sa fie saptamana cu Festvalul Anonimul. Din start, s-a dorit a fi o excursie linistita: plaja libera, oameni ok, salbaticie. Am plecat din Gara de Nord la 5:40 dimineata, din pacate spre Tulcea nu sunt decat 2 accelerate pe zi, iar acesta era varianta cea ma buna de urmat. Am ajuns in Tulcea inainte cu doua ore de plecarea navei clasice a companiei Navrom, timp suficient pentru a ne procura biletele de la punctul de vanzare al acesteia. Din pacate, nu se ofera reducere nici studentilor, nici elevilor. Pretul unui bilet pana in Sfantu Gheorghe este de 35,30 lei, ce pret? ! :)) Conditiile de calatorie au fost excelente pe nava Moldova: masute afara, scaune, terasa frumoasa, bar cu bauturi reci (preturi destul de ok: o bere 4 lei, un suc 4 lei + ceva chestii de rontait la preturi ca in magazinele de langa gara). Calatoria a durat 4 ore, dar rasul si voia buna ne-au fost parteneri, asa ca timpul a trecut extrem de repede. Nava are o singura oprire, la Mahmudia.

Ajunsi in Sfantu Gheorghe, am facut dreapta la iesirea de pe nava, pentru a gasi Campingul Delfinul. Acesta este situat la aproximativ 10-15 minute de port, iar pentru a ajunge la el se trece prin/pe langa complexul Green Village care pe cat este de exclusivist prin preturile piperate pe care le practica, pe atat este cu bun-gust construit. Campingul este mare, cu 66 de casute si locuri de cort cat cuprinde. Casuta in care am stat este micuta, dar cocheta: sub paturi sunt doua cutii de lemn in care se pot pune lucrurile, sunt plase la geam pentru a preveni popularea acesteia cu tantarii. Cu cortul este, de asemenea frumos si ieftin: 2 persoane au platit impreuna pe noapte 15 lei, iar noi pe o casuta 70 lei. Baia arata foarte bine si este curata: o singura mentionare ca un minus al acesteia este ca la dus, faci baie cu toata lumea (de acelasi sex cu tine)... nu exista despartitoare, perdele, sau mai stiu eu ce! Lucru care personal, mi s-a parut un pic stanjenitor, dar la care vrand-nevrand m-am adaptat pana la urma!

In interiorul campingului este o terasa destul de mare: loc bun de stat si baut cafeaua sau adapostit de razele soarelui la pranz. Terasa este dotata atat cu bar cat si cu un mic magazin de unde poti cumpara ceea ce vrei. Preturile sunt cam asa: o bere la halba 3-4 Ron, Cola - 0,5 - 4 Ron, bere la doza 4-5 Ron. Se poate servi mancare destul de buna. Noi am mancat in mai multe randuri acolo si a fost buna, cert este ca o masa copioasa ajunge undeva pe la 20 ron. In fiecare seara, in jur de 21 h incep proiectiile de filme; un lucru bun, dealtfel pentru cei carora le e dor sau simt nevoia de un pic de civilizatie.

In sat sunt doua magazine, unul mai mare langa primarie (aprovizionat cu de toate cu preturi normale) si altul mai micut despre care nu pot spune prea multe, deoarece nu am cumparat nimic de acolo. In spatele magazinului, in centrul satului, este o frumoasa carciumioara unde poti bea o bere, manca o inghetat sub niste salcii extrem de umbroase.

De la Camping pana la mare, pe jos, nu se fac mai mult de 10 -15 minute. Este un drum frumos, pe o straduta cu mult nisip. Pentru cei mai grabiti, exista Trocariciul care costa 2 lei sau un Maxi-Taxi care are acelasi pret. Cat am stat acolo, veneau foarte des, cam la 10 minute distanta unul de altul; acestea te iau de la intrarea pa plaja si te duc pana in centrul satului.

Plaja este... extraordinara! Pentru ca am ales sa mergem pe jos, am descoperit un drum care se face la dreapta de unde te lasa trocariciul, care te scoate undeva mai departe de civilizatia de pe plaja. Noi, cele trei zile in care am facut plaja, nu am avut decat 4 vecini (pe rand cate doi) care au stat la cel putin 200 m de noi. Nisip fin si apa atat de frumaosa... nu am mai vazut nicaieri, pe nici o alta plaja vizitata pana acum.

A fost o oaza de liniste si relaxare fiecare moment petrecut printre pescarusi, meduze si valuri.

Pentru a diversifica meniul, am ales sa mancam la pranz, intr-o zi, la Pensiunea Lucia pe care v-o recomand cu caldura. Mancare multa: un bol foarte mare cu muuulte portii de ciorba de peste si la felul doi doua platouri cu peste la cuptor cu mujdei si peste prajit (mai multe sortimente) +salata +cartofi. Totul ne-a costat 30 lei de persoana, dar am mancat regeste si a fost delicios...

Dat fiind faptul ca, este destul de greu de ajuns la Sfantu si nu stii exact cat de repede te poti intoarce acolo, am decis sa mergem intr-o mica excursie cu o barcuta cu motor, ghid fiindu-ne dl Marius. A meritat din plin, am mers pe canalele frumoase ale dunarii, la rezervatia de pelicani, insula Sahalin (care este un colt rupt din rai -am poposit acolo 30 min si am ne-am racorit cu bai pe cinste in mare), am vazut cherhanaua si nuferii galbeni si albi. Superb, acesta este cuvantul. Asadar, pentru 4 ore si un pic, am fost uimiti de frumusetile deltei acompaniate fiind de povestirile pline de talc ale dl Marius; pretul a fost de 40 lei de persoana.

Pe 5 august, vineri am pornit la 6:30 spre port ca sa ne urcam pe nava spre casa. Fete triste, privire melancolice. Am urcat, asadar pe nava Banat. O totala antiteza comparativ cu Moldova (acceasi companie, aceeasi destinatie, aceeasi suma de bani), scaune din tabla, nici masute nu erau, ma rog... nu asta conta, dar am avut termen de comparatie din moment ce la dus am avut parte de ceva atat de frumos. Drumul a fost tot de 4 ore. Ajunsi in Tulcea, am mers un pic sa vedem centrul, ne-am oprit sa mancam si bem o cafea si apoi am pornit spre gara, dorindu-ne cu toata fiinta ca trenul cu care aveam sa ajungem in Bucuresti sa nu fie tot Sageata Albastra, ca sa avem unde sa ne punem rucsacii. Dar, n-a fost sa fie! :) Dupa 15 ore de drum (cu oprire in Tulcea 4 ore), am ajuns acasa, cu nisip fin inca pe noi, cu miros de mare si amintiri extrem de frumoase.

Delta, prefer sa dau o caruta de bani ca sa ajung la tine, dar sa fii tot la fel de tacuta, salbatica si frumoasa! Sper din tot sufletul, sa nu se ajunga in viitor mai usor, sa nu se suprapopuleze si sa gasim aceeasi frumusete nemarginita ori de cate ori mergem acolo!

Trimis de rocksana* in 11.08.11 16:08:23
    Validat / Publicat: 11.08.11 18:20:13
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SF. GHEORGHE [TL].

VIZUALIZĂRI: 6871 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rocksana*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

nicoletass
    [11.08.11 22:20:09]

Mi-a placut foarte mult review-ul tau, scris frumos si cu multa simtire.

Mi-ai amintit de vacanta pe care am petrecut-o la Sf Gheorghe, acum mai multi ani. Nu exista campingul, nu exista festivalul filmului, era doar un tractor cu remorca care te mai aducea de la plaja. Pentru ca ne zagaltaia de ne trecea oscior prin oscior, preferam sa mergem pe jos si era ceva de mers.

Noi am stat in gazda, la tanti Lucica, care ne-a rasfatat in fiecare zi cu peste, gatit in cele mai neasteptate moduri.

Imi doresc tare mult sa mai ajung acolo si povestirile tale m-au starnit din nou. Plaja si mare ca acolo mai rar gasesti.

Felicitari si pentru ideea de a merge acolo si pentru cum ne-ai impartasit si noua experienta ta.

rocksana*AUTOR REVIEW
    [11.08.11 22:32:06]

Multumesc frumos pentru aprecieri! Au fost 5 zile frumoase si nu le voi uita prea curand. O vara frumoasa, Nicoleta!

bessondm
    [12.08.11 09:04:53]

Singurul loc unde m-as mai duce pe litoral la Marea Neagra este Sfantu Gheorghe, ma bucur ca si tu ai apreciat salbaticia si frumusetea satului, nemaivorbind de plaja (care o face pe cea din Mamaia sa para cam de mana a doua, vei fi de acord). Am fost si eu in 2007, am stat la Casa Galbena si am degustat din plin bucataria Deltei, asa ca am o idee destul de clara despre ce ai povestit cu atata caldura.

Iti urez sa ai puterea/posibilitatea sa revii cat mai curand la Sfantu Gheorghe, daca se poate - tot cu rucsacul in spate!

rocksana*AUTOR REVIEW
    [12.08.11 11:02:29]

Este cea mai frumoasa plaja, asta e clar. Singurul meu regret este ca nu am stat mai mult, sper ca in viitor sa ma revansez si sa ma bucur de tot, cel putin o saptamana. Intotdeauna voi merge acolo cu rucsacul in spate alaturi de cativa prieteni, voie buna, pofta de ras si voi admira in tacere ceea ce imi va oferi Delta!

Inainte de a pleca la Sfantu Gheorghe, am devorat review-urile pe care le-ai postat despre Sfantu Gheorghe si Delta si, sincer... am fost mai nerabdatoare ca oricand sa ajung acolo. Asemenea relatari fac ca intreaga calatorie sa fie acompaniata de gandurile si amintirile tuturor celor care trec pe acolo, si asta nu poate fi decat frumos.

bessondm, nicoletass, rocksana*
    Alte impresii din această RUBRICĂCamping Green Dolphin (ex Delfinul) :