ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.08.2011
DIN: BUCURESTI
ÎNSCRIS: 10.08.11
JUL-2011

Sub orice critică

Foarte vechi, nerenovat, nu va luati bonuri de masa la restaurant Venus

HOTEL DIANA - EFORIE NORD – DESCRIERE SI PARERI:

- Hotelul este pe faleza foarte aproape de debarcader, doar treci strada mergi 50 m si cobori scarile la plaja debarcader.

- este foarte vechi si ieftin - o camera dubla cu mic dejun inclus a costat 100 de ron la receptie pentru ca bagasera promotie. (noi am avut bilete prin sindicat cu reducere si am platit un pret mai mic).

- este nerenovat in interior dar vopsit pe exterior.

- nu are aer conditionat.

- am dat ceva la receptie si am primit camera cu balcon si vedere la mare (mare care nu prea se vede de pomii din parculetul superb plin de verdeata si flori care este in fata hotelului) la etajul 3, adica ultimul etaj (a fost bine ca am tinut usa deschisa la balcon pentru aerisire pana noaptea tarziu fara sa stau cu teama ca intra vreun hot prin balcon in camera)

- tot personalul este foarte amabil si cumsecade.

- pentru cei grasuti si cei puturosi care nu vor sa faca miscare de teama ca se freaca intre picioare am o veste proasta: NU EXISTA LIFT :))

-pe scari, in camere si in holuri este lipita mocheta pe jos, cred ca de la mocheta se trage si mirosul greu de aer inchis, de vechi, probabil ca mocheta e imbacsita cu tot felul de mirosuri (Eu le-as recomanda celor de la hotel sa scoata toata mocheta si sa puna gresie peste tot).

- usa la intrare in camera este foarte veche din placaj si cam subreda, yala cred ca e veche de 25 de ani dar a mers usor sa descuiem usa.

- cum intri in camera pe usa de la intrare pe interior este lipit inventarul cu tot ce ai in camera plus un instructaj cu ce trebuie sa faci in caz de incendiu :)), instructaj care e vechi de pe vremea MILITIEI, nu glumesc... vorbesc serios... chiar era dat telefonul de la MILITIE :)), nu au fost in stare si ei sa puna alta hartie cu noile denumiri...

- la intrare in camera am avut un hol micutz in care aveam usa de la baie pe partea dreapta si usa de la un dulap imens pe partea stanga.

- in dulap exista mai multe rafturi supraetajate acoperite de hartie alba si curata in partea din stanga a dulapului, iar partea din dreapta era rezervata pentru umerase care erau destul de multe la numar, cred ca vreo 12, deci dulapul era destul de mare si spatios.

- grupul sanitar era nou, wc nou (la wc trebuia sa tragem apa de 4-5 ori pana se ducea toata mizeria), chiuveta noua, dus nou, telefonul de dus pleaca direct din chiuveta iar dus se face pe podea langa chiuveta (exista si un pres de cauciuc ca sa nu aluneci pe podea).

- baia este destul de mica si ingusta, are un picutz de igrasie dar e ok pana la urma, noi ne-am cumparat chiar si odorizant de toaleta si ne-am facut viata mai confortabila acolo.

- am avut norocul sa avem apa calda-fiarta nonstop in baie si sa nu curga nici dusul sau sa fie stricat vreun robinet sau altceva, deci noroc...

-nu exista hartie igienica sau sapun (pentru curiosi), oricum noi ne-am adus de acasa, chiar daca ar fi fost nu ne bazam pe ele pentru ca suntem mai pretentiosi la capitolul asta (e vorba de calitate).

-exista si o etajera la oglinda in baie dar e firava si nu poti pune prea multe cosmetice pe ea, nu am avut suport pentru sapun dar ne-am luat o sapuniera de la tarabe si am rezolvat si problema asta.

-prosoapele erau albe, foarte multe, foarte curate si miroseau frumos dar nu ne-am atins de ele pentru ca ne-am adus de acasa prosoapele noastre si nu am avut nevoie de ele.

- lenjeria nu se schimba pe toata perioada sejurului si nici prosoapele nu cred ca s-ar fi schimbat daca ne-am fi atins de ele.

-cu aspiratorul nu au dat in camera deloc pe toata durata concediului, dar gunoiul se ridica zilnic.

- va sfatuiesc sa nu lasati lucruri de valoare in camera (chiar si la receptie este pus acest mesaj) pentru ca am observat ca ne cam umblau prin lucruri (cand veneau sa ridice gunoiul) dar nu ne-au furat nimic pentru ca nu am lasat chiar nimic de valoare; cel mai bine le lasati in seif la receptie pentru ca serviciul de pastrare in seif a valorilor este gratuit.

- cand am primit camera si am intrat pentru prima data in ea era un miros de aer inchis greu de suportat dar am rezolvat problema prin tinerea usii deschisa de la balcon de dimineata si pana seara tarziu, mirosea un pic chiar si de la toaleta.

- nu exista plasa de tantari la balcon dar nu va speriati ca nu am vazut picior de tantar in camera si nici muste sau goange nu am vazut, probabil ca au stropit cu vreo substanta chimica si nu prea mai aveau curaj insectele sa intre in camera :))

- pe balcon exista doua scaune de plastic, si mult nisip de la plaja lasat de diferiti turisti :)

- tot mobilierul este foarte vechi dar in stare foarte buna de functionare, un pic vopsit si reparat.

-am avut in camera o masuta cu 2 scaune, o tava de inox cu 4 pahare, o vaza, 2 scrumiere si 2 veioze care erau puse pe noptiere langa pat (aveam chiar si un tablou pe perete :))

- paturile in numar de 2 erau lipite (deci nu exista pat matrimonial) si neconfortabile, cu arcuri unul mai sus... unul mai jos incat dimineata de trezeai cu o durere de spate, asta daca reuseai sa inchizi vreun ochi din cauza muzicii la volum maxim care se auzea de la restaurantul Union de alaturi sau de la diferite terase din zona. Noi am avut ghinionul sa nimerim pe etaj timp de doua nopti niste tineri care au jucat table toata noaptea in hol si au schilalait alaturi de ******* care erau cu ei. Am vrut chiar sa chem si politia pentru ca pe la 4 dimineata se imbatasera si alergau pe hol si bateau cu pumnii in usi pe la diferite camere. Din aceasta cauza ii dau o BILA MARE NEAGRA receptionerei pentru ca nu s-a sesizat sau nu a sunat la politie si nu a intervenit sa ii calmeze pe tinerii betivi si in calduri care se destrabalau pe holuri si tipau ca la balamuc. Asta a fost ghinionul nostru, sper sa nu aveti parte de asemenea specimene needucate care sa va strice concediul.

- dau inca o BILA MARE NEAGRA pentru faptul ca in holul hotelului este tinut un ditamai dulaul maidanez care are boala sa se repeada pe copiii mici care coboara cu colacele si merg la plaja sau care vin de la plaja; pur si simplu acel maidanez urias care doarme chiar langa receptie are boala pe colace si pe copii mici, cred ca din acest motiv nu recomand acest hotel celor cu copii mici. Mentionez ca in momentul in care se hraneste acest maidanez urias devine agresiv si se cam repede chiar si pe adultii care au ghinionul sa treaca prin zona.

- nu va luati bilete cu masa incusa pentru ca o sa manancati la un restaurant Venus care este la 450 m distanta si care este un fel de cantina sociala cu personal putin, necalificat si prost educat. (va trece si cheful de mancat mergand pe jos pana acolo, apoi la intoarcere cu burta plina e chiar naspa situatia...)

- In pretul biletului am avut inclus doar televizor foarte micut si cu semnal foarte prost --- 50 si ceva de programe bagate anapoda si care se mai si repetau (bateriile la telecomanda lipseau - le-am cumparat noi, au zis ca doar noi am avut ghinionul cu bateriile) iar frigider se poate inchiria de la receptie in limita stocului disponibil contra sumei de 11 lei pe zi.

- atentie la bisnitarii care vand fructe si legume la colt de strada!!! toti acesti negustori inseala la cantar de rup, chiar daca au cantar electronic, deci mare atentie!!!

- locuri de parcare se gasesc cu plata pe tot bulevardul principal.

CONCLUZIE:

- Daca conditiile din hotel sunt cat de cat acceptabile si de trecut cu vederea pentru pretul foarte mic, faptul ca personalul hotelului tine in interiorul hotelului un ditamai maidanez nevaccinat si nedeparazitat este de neiertat, cred ca ar trebui anuntate autoritatile abilitate ca sa fie amendati usturator pentru nesimtirea de a tine acest caine in hol la receptie. (cine nu crede este rugat sa verifice daca are trecere pe langa acest hotel, este vorba despre un dulau mare alb cu pete negre).

- Nu recomand acest hotel celor care au pretentii de aer conditionat sau care vor conditii de lux si de super curatenie.

- Oricum noi nu am stat prea mult prin hotel si nu am fost afectati de conditiile modeste, la urma urmei vii la mare sa te dstrezi nu sa stai in hotel si sa dormi toata ziua... iar daca vreti sa va distrati toata noaptea duceti-va in cluburi, terase, discoteci, etc… dar nu va apucati sa va distrati in holul hotelului si sa va bateti joc de ceilalti turisti cazati si care au venit la orele 12-0-1-2 dimineata in camera si vor sa mai doarma si ei un picutz pana dimineata la 7-8. (asa cum am patit noi, am venit la 1 dimineata din oras si am gasit pe hol la etajul 3 niste ******* care au venit cu ***** la mare si care nu au avut bani sa iasa la o terasa sau la o distractie si care au gasit ca singura distractie pentru ei la mare este joace table in holul hotelului, sa isi bata joc de turistii cazati in hotel, urland ca derbedeii, injurand ca niste boschetari, alergand pe holuri si batand cu pumnii in usile oamenilor dimineata pe la 4). (bine ca au stat doar doua zile si au plecat ca altfel cedam nervos si bateam la ei de le rupeam oasele la toti si ajungeam in puscarie din cauza lor).

Trecand peste acest eveniment neplacut cu tinerii turbulenti, noi ne-am distrat super tare in aceasta statiune, am avut parte de o plaja cat de cat ok, cu apa calda, curata si fara alge, am avut parte si de vreme superba, deci am avut un concediu reusit si recomand acest hotel celor fara pretentii care au mai dormit si in corturi in campinguri sau la casute de lemn si nu au avut probleme de confort. (DAR ATENTIE MARE SA NU MANCATI LA RESTAURANT VENUS)

RESTAURANT VENUS: --- UN DEZASTRU CU ASPECT DE CANTINA SOCIALA

Nu va recomand sa va luati bilete cu masa inclusa in sistem de bonuri valorice, chiar daca le luati prin sindicat si aveti super reducere.

Sa incep cu inceputul... hotelurile Diana, Minerva si Venus au un acord incheiat cu restaurantul Venus prin care toti turistii cazati la aceste 3 hoteluri care primesc bonuri valorice de masa sunt obligati sa manance la acest infect de restaurant. (Asa am patit noi, puteam sa alegem la agentia de turism ori Diana, ori Minerva ori Venus, dar de mancat tot la restaurant Venus eram obligati sa mancam. Am ales Diana pentru ca era cel mai aproape de plaja debarcader).

-restaurantul Venus este mare, construit in era comunista, dar nerenovat si mizerabil, plin de muste si goange.

- in acest restaurant nimic nu se pierde, totul se recicleaza - transforma, salata de la pranz care nu se consuma este oferita seara la cina. (se observau castravetii taiati, nespalati prea bine, arsi si paliti, rosiile oxidate si palite, deci foarte clar ca platourile cu salate necosumate la pranz erau oferite la cina in cazul in care comandai asa ceva).

- fetele de masa sunt curatate de frimituri cu o perie, dar de spalat nu cred sa fi fost spalate vreodata pe tot parcusul sezonului pentru ca se vedeau petele de dulceata, sosuri, etc …. In zece zile cat am mancat acolo am observat ca erau aceleasi pete…. Deja invatasem harta petelor pe fiecare masa… bleahhh

- chelneri sunt doar 2 (doi):

- chlenner nr. 1: TITI --- chelner foarte nervos, ****, foarte irascibil si foarte tafnos, pus mereu pe hartza si pe cearta cu toata lumea. Mai tot timpul fumeaza, umbla transpirat si pute urat de iti vine sa vomiti si iti trece pofta de mancare in momentul cand vine sa iti ia comanda sau sa iti aduca mancarea.

Bine ca nu a fost nervos cu mine ca il bateam de il lasam lat, deja ma enervam cand vedeam cum se poarta cu ceilalti clienti, am vazut ca toti clientii erau farte nemultumiti de comportamentul lui, seara trebuia sa astepti si 25-30 minute pana venea sa iti ia cineva comanda, iar daca comentai ceva ca astepti prea mult... atunci lua foc tot chelnerul Titi. Mai dura inca 30-40 minute pana era gata comanda (in cazul in care comandai gratar de exemplu), deci faceti o socoteala cat timp pierdeai la masa de seara... si cu toate astea tot chelnerul Titi era nervos si vulcanic.

- chelner nr. 2: IRINA --- o chelnarita foarte draguta si simpatica. E cumsecade, incearca si ea cum poate sa se imparta intre toti clientii ca sa ii multumeasca pe toti si sa nu ii faca sa astepte prea mult. Cred ca munceste si alearga de 10 ori mai mult decat trantorul de Titi care mai mereu sta la tigara.

Mai sunt doi copii pe post de ajutor de chelner care doar strang masa, curata fetele de masa cu periuta si eventual mai aduc cate un cosulet cu paine la clienti; acesti doi copii ajutori de chelneri sunt imbracati ca la plaja: slapi, bermude, tricou…. Parca li se rupe si de clienti si de patroni 

Dimineata: -- micul dejun

--- Te asezi la masa, astepti sa vina chelnerul Titi sa ii spui hotelul la care esti cazat si numarul camerei, apoi te bifeaza pe o lista pe care esti trecut si pe care o primeste de la hoteul tau.

--- micul dejun este cam acelasi in fiecare zi: 6 felii de salam de diferite feluri, o rosie fleasca si palita taiata pe jumatate (probabil recilclata de seara de la cina), un cubulet de unt invelit in staniol, o cutiuta de gem-marmelada de 18-20 grame (nu mai retin exact gramajul), paine si o cana de ceai (un fel de apa fiarta colorata si indulcita --- un fel de ceai de zahar ars ---- ordinar --- nu ne-am atins de el)

PRANZUL:

-- pranzul e in sistem autoservire -- impinge tava -- te duci si alegi din vitrina ce doresti sa mananci apoi platesti la casa (atentie sa nu va insele casierita pentru ca bonul fiscal este aruncat imediat in cosul de gunoi ca sa nu vedeti pe ce va ia banii-tichetele valorice, eu chiar am cerut bonul fiscal de 2 ori si am avut surpriza sa constat ca nu coincidea ce e pe bonul fiscal cu ce aveam eu pe tava); practic zilnic mancam acelasi lucru din lipsa de diversitate dar la casa mi se cerea mereu alta suma cu diferente ff mari intre ziua precedenta si ziua curenta (ex: ieri plateam 22 ron si azi platesc 31-35 ron pe aceeasi mancare :)))

- ciorbele erau foarte condimentate, probabil sa mascheze gustul de carne veche (porc, pui, etc) sau asa o fi bucataria dobrogeana...

CINA: meniu a la carte

- luai un meniu sa comanzi si vedeai ca au doar cateva fripturi si salate, plus niste tochituri si balarii de puteai sa faci o diaree din ele si sa nu te mai scoli de pe toaleta pana dimineata cand gaseai o farmacie deschisa si puteai sa cumperi un furazolidon sau imodium :), (daca deja ati luat bilete cu mancare incusa va recomand sa veniti de acasa cu medicamente de diaree si de stomac)...

- in prima zi am facut o diaree de nu mai stiam de noi, apoi in zilele urmatoare am comandat numai mancare din care consideram ca nu putem sa ne mai imbolnavim, gen gratar... , am mai dat ceva acolo la personal ca sa ni se recomande numai ce e proaspat ca altfel muream de stomac...

- banii pe tichetele valorice nu mai puteti sa ii primiti inapoi ca sa mancati la alte restaurante, deci ai apucat sa iei teapa cu bonuri valorice... mergi pana la capat sau daca aveti bani renuntati la ele si mai dati cateva milioane in plus si mergeti la alte terase sa mancati sanatos.

- eu am mers la medic cand am ajuns acasa, am facut analize si am constatat ca am luat o bacterie la stomac de la restaurantul ala si fac tratament cu antibiotice puternice ca sa distrug bacteria nenorocita, deci mare atentie mai ales daca aveti si copii mici... daca ati luat teapa sa va luati bonuri valorice... macar feriti copiii sa nu faca vreo toxiinfectie alimentara.

PLAJA:

Este frumoasa, plina de sezlonguri pe care nu prea se inghesuie lumea (15 ron), iar pe portiunile de plaja dintre sezlonguri se cam "bat" toti, trebuie sa te scoli de dimineata sa apuci un loc bun aproape de apa sau sa ai tupeul sa te inghesui si tu prin altii, eventual sa ai si un pic de noroc...

Nisipul este fin iar intrarea in apa este lina.

Apa a fost curata (dimineata chiar limpede), calda si fara alege.

Pe plaja sunt destule pubele de gunoi - pe 3 categorii de selectie a gunoiului, cu toate astea mai erau si nesimtiti prost crescuti care scuipau seminte direct pe nisip, sau aruncau samburii de la fructe direct pe nisip sau ingropau chistoacele de tigari in nisip.

Este plina de tigani care vand porumb fiert, gogosi si telefoane furate si care daca iti lasi lucrurile nesuprvegheate... ti le fura imediat cu sacosa cu tot.

Nu exista nici picior de politai pe plaja, am vazut si la stiri ca anul acesta nu a fost detasat niciun politai pe plaja, deci mare atentie la obiectele de valoare ca ramaneti fara ele...

Noi ne-am simtit bine, o sa revenim la Eforie Nord si va doresc si dumneavoastra concediu placut si sa nu aveti parte de surprize neplacute!!!

Trimis de ANACONDA_XXX in 11.08.11 00:26:26
Validat / Publicat: 11.08.11 08:09:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EFORIE NORD.

VIZUALIZĂRI: 3844 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ANACONDA_XXX); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Rasarit de Soare - Hotel Diana - etaj 3 - balcon cu "vedere" la mare.Din pacate nu prea se vede marea din cauza pomilor aflati in parculetul din fata hotelului.

[11.08.11 08:08:49]

@ANACONDA XXX, bine ai venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo, ai scris un excelent review de debut. Te mai asteptam si cu alte impresii din vacantele tale, trecute sau viitoare.

Am editat, totusi, cateva cuvinte in textul tau, jignirile nu sunt acceptate pe acest site.

[11.08.11 11:54:49]

Multumesc frumos @webmaster28 pentru urarea de bun venit pe site si de aprecierea review-ului de debut.

Imi cer scuze pentru exprimarea cam plastica pe care am avut-o si pentru cuvintele cam dure si acide folosite pentru caracterizarea unor "oameni" pe care i-am intalnit la Eforie Nord si care nu prea fac cinste acestei tari minunate si frumoase.

neimportant
[11.08.11 12:03:23]

M-am distrat copios de pățaniile matale, scrise din suflet. Imi pare sincer rău de cele întâmplate, dar pot fi privite lucrurile și dintr-o altă perspectivă, mai hazlie, care să te facă să treci mai ușor peste...

De pildă, lipsa hârtiei igienice din baie a fost deliberat creată pe considerentul că turistul e pretențios din start și își aduce de acasă finețuri gen Zewa.

Telefonul din baie (așa am înțeles, că era pe la chiuvetă) avea ton direct cu orașul sau trecea prin centrala hotelului?

Pata de culoare din tot acest amalgam de impresii a fost, fără îndoială, Domnul Titi. Cred că dacă-l snopeai nițel în bătaie, a doua zi venea fresh, fără damfuri și fițe de saloon. Ar fi trebuit aplicată o corecție corporală acestui ”simpatic” țal, într-un loc mai retras, fără martori.

Abea aștept următorul review al tău, de savoare și substanță autentice.

Cu stimă,

Z.

[11.08.11 12:45:06]

Multumesc @zapacitu de apreciere, aveti dreptate ca m-am exprimat destul de plastic si de haios.

"Pataniile" mele sa stiti ca nu le-am pus la suflet si nu au reusit sa imi strice concediul.

In legatura cu hartia igienica - noi suntem pretentiosi la capitolul asta si oriunde ne ducem in vacanta ne aducem de acasa " zewa" indiferent ca mergem la hotel de 4 stele sau la o cabana, dar am citit si eu review-urile altor turisti si am vazut ca se plangeau de lipsa hartiei la toaleta si am tinut sa le spun ca nu e mare lucru sa iti aduci un sul de hartie de acasa si nu are rost sa te plangi pentru un lucru minor.

"Telefonul" din baie nu avea "ton" din pacate ca altfel as fi sunat la receptie in noaptea turbulenta .

Chelnerul Titi chiar merita o bataie intr-un loc retras si fara martori ca sa invete un lucru elementar: respect fata de clienti.

Cu stima,

ANACONDA.

zoloft
[11.08.11 17:50:41]

))))))))))

Super review.

Am ras de am cazut de pe scaun!!

Foarte cinstit omul si pornit pe descrierea tuturor aspectelor asa cum le-a perceput el in acel moment; plin de furie si naduf!

[11.08.11 18:49:34]

ms de apreciere @zoloft, am descris cu lux de amanunte ca sa stie toti turistii exact la ce sa se astepte cand merg la mare si aleg acest hotel. Puteam sa scriu inca 3-4 pagini numai cu descrierea hotelului, dar cred ca plictiseam prea tare pe toata lumea chiar daca as fi facut o descriere mai haioasa care sa va binedispuna. (de ex. ca zidurile camerelor sunt foarte subtiri si se aud toate zgomotele vecinilor de alaturi, nu mai dau exemplu de ce zgomote se auzeau ca lesinati toti de ras... )))))). etc...

tinerii*
[14.07.12 21:26:15]

Mersi Anaconda pentru impresiile foarte bine sistematizate făcute de la acest Hotel! Am văzut că, alături de cei cu care aţi fost la mare, aţi avut cu adevărat şi simţul umorului. Trebuie să-ţi spun că impresiile tale m-au ajutat foarte mult să las Hotelul Diana fără 20 de turişti sportivi cu care urma să merg în luna august! Aproape la aceeaşi bani cu Diana, puţin mai scump, am reuşit să aleg un Hotel de trei stele renovat şi cu toate accesoriile! O să vă povestesc cand mă voi întoarce şi vă voi pune şi multe poze!!!

dannny
[12.08.12 10:58:07]

Eheeee... intr-un singur an... s-a schimbat radical... aproape totul... numai ca din pacate... s-a schimbat din rau... in mai rau... !

Hotelul... este si mai jegos... personalul... plictisit de atatia turisti care nu cer altceva decat serviciile pt care au platit, pana la urma, ...

plaja... parca este si mai neincapatoare...

Venus... cu fetele de masa si mai slinoase si mai pline de pete... parca nici pe soiosul si Titi nu l-am mai vazut... (aici parca ar merita totusi o bila alba... nu... ?? ,

receptionerele tafnoase... de parca nu de pe spatele turistilor isi iau salariile... aceleasi conditii mizere in camere... cu miros de aer inchis... dusuri care curg... canalizari infundate... mochete urat mirositoare... cotrobaiala personalului prin lucrurile turistilor... lipsa de respect totala fata de clientii hotelului... samd.

Parca doar cainele nu mai face parte din peisaj... sa speram ca l-a luat cineva si nu l-au luat hingherii... !

Suficiente motive sa nu mai vin la acest hotel!!! (vezi impresiile mele de la acest hotel)

ANACONDA_XXX, dannny, neimportant, tinerii*, zoloft
Alte impresii din această RUBRICĂDiana Hotel: