ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.08.2011
    ÎNSCRIS: 17.08.09
    AUG-2011
    2 AD. + 1 COPII -- v: 5 [ani]

Neasteptat de frumos!

am fost acolo in perioada 30 iulie 2011 - 06 august 2011 deci toate impresiile mele sunt "proaspete".

mi-am petrecut concediul alaturi de sotul meu si fiica mea de 5 ani. am auzit si am citit ca pot exista probleme cu cazarea si ca exista riscul sa fim cazati in alta parte. am avut mari emotii cu privire la acest aspect, care s-au amplificat in momentul cind am ajuns la poarta hotelului. am dat voucherul "portarul" a studiat lista lui... iar s-a uitat pe voucher, iar pe lista, apoi a intrat in "ghereta" lui a dat un telefon si-a notat ceva si uite asa pret de vreo 5 minute (care mie mi s-au parut 5 ore) am stat cu inima la gat sa vad care ne va fi "soarta". intr-un final, desi nu ne gasise pe lista lui, ne-a dat drumul la hotel.

nici nu am parcat bine si un "titicar" insotit de doi baieti "costumati" adecvat a aparut ca din senin la masina. ne-a incarcat bagajele, care erau destule si ne-au condus la receptie. receptionerii au facut formalitatile foarte foarte repede, ne-au pus bratarile (noua adultilor galbene si fetitei noastre una rosie) si avand in vedere ca era ora 14,00 ne-au spus (in limba romana) ca putem merge la masa si sa lasam bagajele linistiti acolo. am coborit la masa si am ocupat o masa pe terasa.

la capitolul mancare, tot ce pot spune este ca am fost impresionata de modul in care stiu sa-si prezinte "marfa". aranjamente impecabile, curat, aerisit si arome care de care mai imbietoare. ceea ce am "notat" cu plus a fost faptul ca exista si meniu pentru dieta, ceea ce in alte locatii n-am vazut. ideea e ca aveai de unde alege. supele erau doar doua "feluri" dar zic eu ca era suficient.

personalul extrem de amabil, dragut si atent. cind te asezai la masa venea cineva din personal si te intreba ce anume doresti sa bei. tacamurile luceau de curatenie, fetele de masa permanent schimbate si curate, paharele erau "lacrima". concluzia: bucataria si masa fara cusur, ca sa nu mai spun ca la capitolul dulciuri... niste bunatati, incepind cu tort, diverse prajituri si fructe chiar gustoase.

am urcat apoi in camera. frumoasa, luminoasa, aerisita si foarte foarte curata. mai mult era deja pregatiti patutul Andreei (fetita noastra), aerul conditionat pornit. am iesit pe balcon... mare, curat "mobilat" cu doua scaune si o masuta plus un uscator pentru haine. vederea camerei era spre piscina si se vedea si o bucatica de mare si hotelul marina beach. fiind cazati la etajul 7 care de fapt cred ca era de fapt 4, aveam o priveliste super, vedeai tot resortul. ce mai! mi-a placut. am mers sa vad baia, totul stralucea.

plaja, apa din piscina si marea fara cusur.

aleile curate, resortul cu multa verdeata... frumos. am gasit si loc de joaca pentru copii cu leagane, topogane si casute.

ne-am bucurat si de program de entertaiment, miniclub, minidisco in fiecare seara si cite un show pentru adulti in fiecarea seara cu exceptia zilei de duminica.

in ultima seara, copii nostrii impreuna cu echipa de entertaiment au facut un spectacol, in care micii nostri artisti ne-au uimit.

am fost si la Mehana un restaurant bulgaresc tot din resort si la restaurantul italienesc Melinesse. frumos gustos si relaxant.

pe plaja aveai posibilitatea sa bei ceva si chiar sa mananci.

lobby bar te imbia cu bauturi colorate impodobite cu umbrelute si alte "brizbrizuri" cu "cookies" care iti indulceau "placuta si molesitoarea" lene de dupa-amiaza.

intr-un cuvint totul la superlativ.

trebuie neaparat sa spun ca am fost placut, foarte placut surprinsa de "atitudinea" romanilor. i-am apreciat ca fiind cei mai civilizati si plini de bun simti, in comparatie cu nemtii de exemplu, care... lasa mult de dorit la orice capitol.

am fost mandra ca sunt romanca si la spectacolul facut de copii nostrii, chiar si gazdele au fost foarte surprinse sa constate ca, copii romani cunosc limbi straine chiar de mici si sunt foarte receptivi.

singurul minus al acestei vacante a fost ca sala de fittness (cea fara bani de la hotel Pelikan) nu avea dotari iar aparatele putine si alea erau ruginite si de nefolosit, dar se putea facea miscare (plimbari) caci resortul era foarte mare si frumos.

concluzia finala este ca am avut un concediu foarte reusit. cu certitudine voi mai merge, asa cum am vazut ca multi au revenit acolo.

Trimis de danamaria* in 07.08.11 14:44:27
    Validat / Publicat: 07.08.11 15:02:01
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: sf. Constantin si Elena

VIZUALIZĂRI: 3719 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danamaria*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

lidiadanaila
    [08.08.11 20:57:37]

Am citit cu placere ecoul tau, am fost si noi de doua ori aici de Paste, a fost excelent exact cum ai scris si tu... m-as reintoarce oricind cu placere!!! Vacante reusite mereu va dorim!!

adriatica
    [21.11.11 10:17:08]

Buna ziua! Va rog sa-mi trimiteti pe adresa de e-mail (PM), daca se poate, prin ce agentie ati facut rezervarea la duni, pentru a evita over -bookingul de care tuturor le este teama. Va multumesc.

pink
    [22.03.12 18:21:11]

@adriatica si @danamaria

Buna ziua,

Am de ales intre ofertele de anul acesta de la 2 agentii.

Ma puteti ajuta sa imi spuneti pe PM care a fost agentia pe care ati ales-o pt incerca sa evitam overbookingul? Imi planific concediul pentru 7 nopti candva intre 20-30 iulie.

Multumesc

dpavel