ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.08.2011
AUG-2011

Către satisfăcător
Foarte nemulțumit
Foarte nemulțumit

Furat chiar din camera de hotel

Nici nu stiu cu ce sa incep cand mesajul pe care vreau sa il transmit este doar ultima zi de calvar traita in Bulgaria, dar pentru ca tot am introdus acest hotel pentru inceput o sa dau si ceva detalii despre el. Pana acum nu am avut decat vacante reusite cu amintiri placute si mereu ne-am ghidat si dupa impresiile celorlalti turisti care au fost acolo, sau de la prieteni dar nici o data dupa vacanta nu gaseam timp sa scriu si eu cateva randuri despre locurile frumoase vizitate dar acum m-am hotarat sa dau cateva detalii poate vor ajuta.

--> In ceea ce priveste hotelul trebuie de la inceput sa ai mare atentie sa fie foarte clar la cate stele te cazeaza, acest hotel are 3*+ (camerele putin mai mari si cladire separata); , camera de 3* (alt corp; poti sa ai noroc sa ajungi in partea renoavata sau nu) si camera de 2* (alt corp in alta anexa fara aer conditionat).

--> Desi nu mai vroiam all inclusive, pentru ca ne-am simtit extrem de bine acum doi ani la Iberostar 4* si nu ne-a lipsit nimic am zis sa mai incercam si am luat tot all inclusive daca putea fi numit asa. Program: mic dejun (7.30-10.00); masa de pranz (12.30-14.00); masa de seara (18.00-21.00). Intre 10.00-12.30 aveai si la piscina pizza sau sandwich (nu prea te ajuta cu nimic ca masa de dimineata oricum o prindeai); problema era ca intre 14.00-18.00 nu mai aveai ce sa rontai daca cumva nu prindeai masa de pranz se dadeau doar prajituri la piscina si cafea intre 16.30-17.30. Mancarea nu era de aruncat la gunoi dar nici buna, sincer mananc mai bine acasa (nu 3 mese pe zi si nici caviar, pur si simplu mai buna mancarea la noi oriunde). Restaurantul era in alt corp langa piscina dar cand era deschis restaurantul se inchidea la piscina, la micul dejun sus la restaurant aveai doi oameni ce pazeau intrarile si iesire ca nu cumva sa iei mancare in camera sau sa bei cafeaua de dimineata in camera ca poate acolo erau si prietenii tai, cand cereai un suc sau o bere a2a oara parca iti faceau un favor ca iti dadeau; paharele la plaja erau mici de 250ml si sotul meu a cerut 4 odata ca sa nu facem drumuri drumuri si a fost intrebat unde sunt cei 4 prieteni ai lui.

--> Nu ne-a placut dar pana aici nu a fost nimic. Oriunde mergem nu ne lasam lucrurile de valoare la suprafata si nu intr-un singur loc. Dupa 3 nopti dorimite la ei mi-am lasat ceasul pe noptiera de la pat si de dimineata am uitat sa il pun putin mai jos in trusa cu diverse acolo unde l-am pus mereu. In timpul zilei af ost acolo, seara nu am mai iesit in oras deci nu am avut nevoie de el, asa a trecut si a-4-a noapte, in ultima zi am stat mereu la piscina si dupa masa de seara cand am intrat in camera sa ne imbracam ia ceasul de unde nu e. De aici incepe calvarul si de aici cred ca o sa fie interesant si pentru voi ca oricum datele cu privire la hotel cred ca nu va intereseaza asa mult pentru ca eu una NU IL RECOMAND.

Am fost la receptie sa anunt ca a disparut din camera si totul simplu "Sunam la politie", am intrebat-o cum de nu a schitat nici o uimire si pur si simplu stia ce trebuie facut la care raspunsul a fost ca se intampla foarte des dar e din vina clientilor pentru ca la 2 zile gasesc bunurile "disparute" prin bagaje. La politie bineinteles ca stia cum e au spus ca nu vin la hotel sa mergem noi la sectie sa declaram; plansa toata pentru ca pe langa valoarea materiala valoarea sentimentala era si mai mare am rugat-o stiind ca asta ar fi o sansa mai mare pentru mine de a recupera ceasul sa vorbeasca cu camerista pentru ca una singura facea curatenie in sectorul nostru deci era foarte clar cine era si mi-a promis ca la prima ora le va intreba pe toate si o sa le cheme jos in speranta sa ma pot intelege eu cu ele. Intre timp am facut si desfacut bagajele de 2 ori, am cautat pe sub pat, in pat in perne in speranta ca il ascunsese in camera si astepta sa plecam noi ca sa il ia sau stiu eu ce, sfasiata in jurul orei 4 fara sperante m-am pus in pat ca la 7 sa asteptam la receptie si sa vedem ca nici o femeie de servici nu era acolo si toate maturau prin curte, atunci am cerut sa vorbesc cu sefa lor, de o scarba de neimaginat, stia engleza dar nu se uita la mine si o punea pe receptionista sa ii traduca si mi-a zis foarte simplu ca era are angajatele de 10 ani (cand inca nu cred ca era in valva litoralul lor si tipa asta de 32 de ani cine stie ce facea la cei 20 de ani ai ei) si ca ea are incredere in angajatele ei si ca eu nu stiu ce am facut cu ceasul si vin la ea ca sa vorbim cu angajata. Intoarce spatele si pleaca si eu am zis raspicat ca nu plec de acolo fara sa am numele angajatei care a fost singura ce a intrat la noi, dar surpriza trebuia sa o astept pe sefa ei pentru a permite asa ceva. Intre timp am mai sunat la politie si au zis sa ma duc la sectie sa declar. O alta receptionera: ca ei au seif, trebuia sa imi las toate bunurile acolo ca ele nu raspund, asta inseamna ca le da mana libera lor sa fure din camera, pentru ca tot ce aveam la mine erau bunurile mele; sefa cea mai mare de la hotel s-a comportat cu mai mult discernamant si a zis sa astept in camera ca va trimite camerista cu un translator, UIMIRE translatorul era sefa de dimineata care nu spicuia decat bulgara si nu se uita la mine. Au cotrabait ca si noi pe sub pat, prin pat ca intr-un final sa ne acuze ca daca ceasul e ascuns in bagaj SA NE DESFACEM BAGAJELE, nu imi mai pasa de nimic eu vroiam cesaul am defacut tot. Final: pleaca din camera ca fata ei nu are vina si o mangaia pe spate. ASTA A FOST TOT. Mi-am scris adresa cu numar pe o foaie sa o dau la camerista, dar nici asta nu am putut pana nu a smuls sefa sa vada ce ii dau cameristei, cand a vazut ca e doar adresa i-a intins-o zambind si a plecat. Nu puteam sa ma opresc aici vorbisem deja cu politia si am cautat sectia ca sa dam declaratie.

LA POLITIE am ajuns la 10.30 si cu mare noroc la 14.30 am putut sa ne indreptam spre casa.

CAZURI LA POLITIE CU TURISTII CU CARE ASTEPTAM sa vina singurul translator de limba engleza-bulgara.

1) Un baiat zdravan la 1,85 m cu un ochi vanat aproape vindecat venea vinerea sa raporteze un caz petrecut luni si nu vroiau sa se uite la el ca a trecut atat de mult (ce e drept i se vedea cum ochiul era spre vindecare) dar marea problema era ca le ei cu un singur translator si atatea cazuri erau cozi imense si chiar si asa de la 12 la 13 isi luau pauza de masa si baiatul a fost mereu dar programul era pana la 5 deci si-a petrecut sejurul la politie. Fusese cu prietenii pe faleza si unii iau luat la bataie, ii furase ceasul mobilul si ce mai avea la el.

2) O irlandeza cu prietenul ei ii furasera portofelul cu bani din geanta.

3) Un olandez fusese inbrancit de o tanti cu alti mascati pe langa si i-au furat telefonul;

4) Un bulgar caruia i se furase leptopul;

5) 3 germance buzunarite in timpul zilei de pe strada se chinuiau de 2 zile sa dea declaratie;

6) Concluzia unui prieten care il astepta pe cel jefuit de la declaratii a fost ca (era din Olanda) a venit aici doar pentru ca e mai ieftin si ca anul trecut tot aici isi lasase un cartus desfacut si cand s-a intors in camera nu am mai gasit decat 4 pachete.

7) lista poate continua; bulagrii intrau fara probleme in sectie pentru ca nu aveau nevoie de translator; si cat am stat si am asteptat mai venisera 4 cazuri dar nu am apucat sa ne povestim ce am patit fiecare doar ne lamuream intre noi de ce dureaza atat si ce se intampla pentru ca nimeni nu ne informa, politistul care tipa mereu sa asteptam translatorul nu stia o vorba in engleza sa ne lamureasca.

UIMITA DE CATE CAZURI ERAU LA POLITIE, TRISTA DAR IMPACATA CA MACAR NU AM FOST BATUTI IN PLINA STRADA UNDE NU GASEAI UN POLITIST, CU SPERANTA DAR POATE NAIVA CA LA UN CAZ ATAT DE SIMPLU UNDE DOAR NOI SI CAMERISTA AU FOST IN CAMERA POATE VA AVEA SOLUTIE.

Investigatia incepe de luni dar raspunsul il primesc cel devreme in 2 luni.

Acolo unde am fost dusa sa dau declaratie nu pot spune cate rafturi pline de dosare si cate dosare impanzeau biroul la care am dat si eu declaratia si mai erau 3 astfel de camere in una era un translator de germana si celelalte 2 pentru bulgari banuiesc si daca te mai gandesti ca aveau si o arhiva iti dai seama cam cate cazuri se intampla si cat de eficienti sunt in rezolvarea lor. Asa ca ROMANIA asa cum esti te iubesc si hai sa punem mana de la mana sa o ajutam sa creasca si sa ne mandrim cu ea; totul depinde doar de noi.

CONCLUZIE: Poti fi fuart din camera de hotel, baricadati bine ce aveti de valoare sau ce va este tare drag; poti fi furat si pe starda in timp ce mergi, poti fi imbrancit si sa te trezesti fara un bun personal dar si mai grav POTI FI BATUT si sa ti se vindece ranile pana apuci sa dai o declaratie. Desi ne-am simtit foarte bine acum 2 ani la Iberostar la cate se intampla la ei (as merge la o sectie de politie si la noi, asa cum sunt ei, dar macar sa vada daca sunt tot atatea cazuri si tot asa de grave si la noi in statiunile impanzite de clienti si nu cred ca va fi la fel) si la cate tzepe sunt la tot pasul eu zis ca nu merita sa iti strici o vacanta pentru 10-20 euro dupa un an de stres si munca.

Va pup si va doresc vacante frumoase!

Trimis de alexandra9 in 06.08.11 11:39:25
Validat / Publicat: 06.08.11 14:10:28
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Hotel Iberostar 4* - Sunny Beach

VIZUALIZĂRI: 3387 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alexandra9); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[06.08.11 14:44:52]

Mutat la rubrica "Continental Park Hotel" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

• Alte impresii din această RUBRICĂContinental Park Hotel: