ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.08.2011
ÎNSCRIS: 12.07.11
AUG-2011
2 AD. + 2-18 ANI COPII

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Hotel OK doar pentru o noapte, intr-o statiune superba

Am dorit o zi de baie si una de pescuit, iar in Hajduszaboszlo se pot face amandoua. De teama ca nu o sa gasim cazare pt o noapte (majoritatea preferand sa inchirieze pentru cel putin trei nopti), am rezervat pe net doua camere duble la IN HOTEL, pretul pe care il avea fata de altele fiind rezonabil. Era afisat 36 EUR/camera/noapte cu mic dejun inclus si 2 EUR parcarea. Curtea din fata hotelului era cam... abandonata-era un superb bazin cu podet si statuete, lasat in paragina. Holul hotelului arata ca ceva invechit dar primenit, cu lift istoric care scartaia de te apuca frica. Baietii de la receptie erau cam aiuriti, seara ne-am adunat la receptie 20 de persoane, asteptand sa apara un receptioner sa ne dea cheile-am zdranganit clopotul 15 minute si pe cand ne-am hotarat sa luam cheile singuri, a aparut un baiat rosu la fata... Camerele au fost ok, adica curate, aveau frigider, televizor, usa de balcon (nu si balcon!), pat dublu, canapea, un fotoliu. Spre seara am inteles de ce erau atatea locuri libere in hotel: sub geam era o terasa-taverna cu muzica live, unde se dansa. Am ras in pat in hohote pana la ora 24 cand s-a inchis terasa: era o galagie ca nu ne auzeam in patul matrimonial. Pentru o noapte e ok, dar sa stai o saptamana in vacarmul ala e imposibil! Micul dejun-bufet a fost mediocru: omleta, lekso (adica o amestecatura de ardei caliti cu ceapa, cu rosii si cremvursti), margarina, miere, gem, 2 salamuri urate, ceai, iaurt, gem, cafea spalacita, doua feluri de suc proaspat colorat si paine de alaltaieri. In timpul mesei doi chelneri au stat sprijiniti de un perete, chicotind cand cineva se invartea in jurul bufetului nestiind ce sa aleaga.

Acum punctele forte ale hotelului: este plasat strategic in statiune, la capatul soselei care seara devine promenada, foarte aproape de strand, si are in fata o terasa grozava din punct de vedere culinar. Daca vedeti pozele imi dati dreptate. Dimineata incepeau sa fiarba in cateva ceaune mari gulas, apoi se prajeau la vedere carnati de casa (bestiali), ciolane, pulpe piept de pui, cotlet, cartofi, etc-orgie, nu alta. Noi am concluzionat ca soseaua se inchide seara din cauza show-ului culinar si aromelor grozave care deturneaza toti trecatorii spre terasa cu pricina-pentru ca pe timp de seara era cel mai aglomerat loc din statiune. Asa ca trecem cu vederea (sau cu auzul) peste inconvenientele cantecelor pana in miez de noapte... gratie rasfatului culinar!

Despre restul statiunii-numai de bine-lipsa gunoi, multe flori, tarabele nu seamana a satra, totul e cu bun gust, rustic sau modern, desavarsit de curat, cu adevarat"the lend of choice",

Ziua1

Aqua Palace-ul ne-a placut mult, nu era aglomerat in schimb in strandul era supra aglomerat, iar in bazinul cu valuri se statea ca in conserva-pozele sunt cred sugestive. Strandul este foarte mare noi nu l-am parcurs pe tot, dar se vedea din Aqua Palace ca era aglomerat. Si la strand era mancare din greu, am fotografiat si o oferta in limba romana.

ziua 2

Balta de pescuit de la marginea orasului. Pentru amatorii de pescuit e ok costa 800 Ft/zi/undita. Exista si o parte amenajata pentru baie a baltii, barci, chiosc, banci, loc de gratar, grup sanitar si dus. Captura se plateste separat nu stiu cu cat, pentru ca noi am prins doar somni mici pe care i-am aruncat inapoi in balta.

Langa balta este un aerodrom si toata ziua au zburat pe acolo cu planoare si parapante.

De cateva ori am vrut sa spun: haideti pe plaja sau haideti in padure! Mereu uitam ca nu suntem la mare, nici la munte, ci intr-o pusta, unde cineva a descoperit o panza de apa calda si a putut sa faca ceva drag ochiului si sufletului intr-un pustiu!

Trimis de eusisoso in 06.08.11 02:06:46
Validat / Publicat: 06.08.11 08:40:50
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA. A mai fost în/la: BUDAPESTA DEBRECEN

VIZUALIZĂRI: 1585 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (eusisoso); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 TERASA CU BUNATATI!Daca fotografiile ar fi si cu miros ati intelege de ce i-am iertat pentru zgomotul din miez de noapte!

creivean
[06.08.11 09:51:34]

@eusisoso

Dă-mi voie să salut intrarea-n (forţă) pe sait a unui alt orădean. Bun venit în comunitatea AmFostAcolo.

Aştept cu nerăbdare şi alte review-uri scrise în acelaşi stil "lejer", pe care din păcate, eu după peste 2 ani de activitate pe acest sait, nu-l mai pot aborda.

Vreau să-ţi spun că, anul trecut mi-am făcut parte din concediu, tot la Hajdu, în hotelul învecinat (Aurum, vezi review-ul meu dacă dai click aici), hotel ce mi-a/ne-a plăcut foarte mult, motiv pentru care şi anul asta (luni) o să mergem acolo pentru 7 zile.

Ştiu că Aurum, In şi Ambrozia, toate situate Matyas Kiraly Utca (pietonala staţiunii), sunt în proprietatea aceleiaşi societăţi, fiind astfel un fel de hoteluri surori De altfel, se prestează servicii la un hotel pentru altul (de ex. masajul la Aurum este făcut de oameni de la Ambrozia).

Din păcate, din cele 3 surori, In este cel mai slab, dar poate că, proprietarii au dorit să aibă hoteluri din toate clasele de confort/preţ.

Sincer, aş fi vrut să văd câteva foto cu interiorul acestui hotel, dar mi-l imaginez deja, din descrierea ta, ca fiind unul de evitat.

A, şi încă ceva. Cunosc o mulţime de pescari înrăiţi la Oradea şi nu numai, care ar aprecia un review despre balta de la Hajdu (amplasare, tipuri de peşte ce poate fi pescuit acolo, preţ/kg. peşte pescuit, etc.), ilustat cu câteva foto sugestive. Cred că ar fi util. Poate-ţi faci timp şi dezvolţi ideea într-un review, pe care-l poţi încărca la Excursie Hajduszoboszlo.

Toate bune!

roth
[07.08.11 00:08:31]

Nu pot sa nu i-mi aduc aminte cu placere ziua petrecuta la Aqua Palace, venind special de la Baile 1 Mai unde am avut parte de o minunata vacanta la cel mai frumos hotel din statiune.

Prima impresie a fost de ciuda, adica... de ce ei pot si noi nu...

Avem si noi aceeasi panza freatica, calda, ... ca si ei dar nu avem dorinta lor de a face ceva

drag ochiului si sufletului intr-un pustiu!

Eu nu pot spune ca si colegul @creivean ca astept povesti de la pescuit, poate doar pret peste sa ma intereseze, dar cu certitudine alte rw-uri astept cu drag.

roth