ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.08.2011

Sub orice critică
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Bataie de joc la Marvel!

Bataie de joc la Marvel!

Ne reintoarcem in acest hotel datorita distantei fata de plaja si raportului calitate/pret convenabil. Nefiind prea pretentiosi am acceptat si anul acesta, dar … este un mare “dar” de care trebuie sa va feriti.

Indiferent daca esti grup de doua sau mai multe familii, au o reala placere sa te imprastie prin hotel, nici macar la acelasi nivel, vorbesc din proprie experienta. Dupa ce-am “cotizat” la receptie, am ramas surprinsi ca in fiecare zi n-o gaseam pe receptionera draguta sau nu era momentul, asa ca intr-un final, dupa ce-am ridicat tonul si dupa 3 zile ni s-a aruncat de catre sefa lor o cheie de pe acelasi nivel si cu gesturi de mahala… ne-au atentionat “ciocu’ mic! Sa fii multumit ca ti-am dat pe acelasi nivel, ce te tot uiti ca e la 4 camere distanta!! ”

Ne-am meritat-o! nu stiam ce atitudine sa adoptam, efectiv ne-au lasat masca.

Atitudinea staff-ului lasa mult de dorit. Ocoliti acest hotel cat mai puteti, ca poate asa vor invata sa-si pastreze clientii indiferent de nationalitate.

Anul acesta a culminat pe 1 august 2011 cu reactia deloc omeneasca a celor de la receptia hotelului care au refuzat cazarea unui grup de 3 familii prietene cu noi, pe motiv ca n-au locuri in hotel!!! ??? . In urma cu doua saptamani au platit integral biletele, avand si confirmarea receptiei pe mail, toate bune si frumoase pana au ajuns si au fost cazati cei cu All inclusiv, ramanand ca in celalalt capat al statiunii Sunny Beach la H. Nobel in dreptul dunelor sa poate fi cazate si celelalte 2 familii cu demipensiune.

Din start le-au dat peste cap tot concediul. Insa, stupoare, luand legatura cu agentia din Bucuresti si acestia la randul lor cu agentia partenera din Bulgaria s-a ajuns la concluzia ca tot acest balci a fost generat doar de echipa manageriala a hoteluluil!!! Ei sustinand ca de vina este numai si numai “agentia voastra”. Este o clica ce face legea in hotelul marvel!

Nu este prima data cand aud asa ceva. In urma cu 4 ani am patit si noi la fel in iunie-iulie. Preferam Albena, iar H. Orlov a avut obraznicia sa ne refuze sejurul platit din februarie integral la 9 familii in favoarea unui grup de francezi. Din acel moment am incetat a mai apela la serviciile acelei agentii din Bucuresti, cu toate ca, se pare ca tot receptia hotelului a fost cea care a generat acest disconfort, sau mai bine zis directoarea agentiei din Albena – madam svetlana parca! ? Ala a fost si ultimul an in care am mai calcat in aceasta statiune – cu parere de rau.

Cu toate ca suntem turisti vechi pe aceste meleaguri, dezamagirea a depasit limitele suportabilului si uite asa poate se vor trezi fara numarul mare de turisti romani. Bineinteles ca se face diferenta intre noi si alte nationalitati, o simti pe an ce trece.

Cum suntem plimbareti am avut cazare si in Kazanlak si in Pavel Banya si in Veliko Tarnovo, dar nicaieri n-am intampinat atata ostilitate ca la unele hoteluri de pe litoral. Ba chiar in statiunea Chaika de pe litoral am avut parte de un sejur superb la hotelul BMW 4*, singurul dezavantaj era: suta de trepte pana la plaja si cainii maidanezi. Ca un plus: nisipul din aceasta statiune este total diferit fata de cel din alte statiuni. Nicaieri nu am intalnit un strat atat de gros, numai din scoica marunt erodata.

Si totusi… nu toate hotelurile sunt ostile, de exemplu anul asta ne reintoarcem la H. Lion deoarece ne-am simtit f. bine, mancarea buna, curatenie si liniste in camera (nici nu vrem mai mult de atat). Nu va mai spun ca am ajuns intr-un septembrie friguros, iar camera, pana si gresia din baie erau incalzite. Asta mi s-a parut ceva de respectat si de tinut minte. Deci, se poate.

Revin, …tupeul a fost fara margini al celor de la receptia hotelului marvel (fara litera mare), deoarece la insistenta turistilor (refuzati cu cazarea si mutati la 5 km distanta) de a plati serviciile all inclusive au fost primiti cu ”Nu se poate, n-avem locuri! Ce? Tot n-ati plecat? Si daca mai faceti scandal o sa petreceti concediul la politie!!!”

Eh, cum e sa-ti zica un “manager bulgar” asa ceva? , mai ales cand un procent mare de turisti straini au din Romania. Este ceva peste limita bunului simt.

Hotelul nu ar fi chiar rau, mai ales cand gasesti all inclusiv cu 29.6 euro/noapte si copilul gratuit. De ce sa nu recunosc am petrecut 15 zile la un cost departe de cel autohton, dar … se intampla si lucruri urate, se pare ca se indesesc pe an ce trece. Nu stiu daca are vreo influenta plecarea nemtilor din managementul hotelier, insa eu inclin sa cred ca da.

Voi reveni cu amanunte cand se vor intoarce prietenii mei. Au jurat ca nu mai pun piciorul in Bulgaria.

Constatarile noastre de anul asta au fost mai jos decat anul trecut:

- nu exista feon in camera, anul trecut era unul mic pus intr-o cutie?!

- anul asta am vazut cerceafuri rupte … superhotel de 4*?

- dupa ce ne-au schimbat asternuturile rupte, ca noutate au aparut fete de perne patate

- pana la 1 iulie au servit miel si rata, cirese …, dupa aceasta data scazand calitatea mancarii

- parcarea – nu exista decat 5 locuri, deci bataia pe ele e mare

- s-a intamplat sa-I asigure cei de la receptie pe niste turisti din Constanta ca sunt cateva locuri marcate cu albastru si nu ai acces decat max. 3 ore … dupa ce-am luat si noi la cunostinta, mergem in camera sa ne schimbam ca sa mutam si noi masina si!!! de la balcon am observat ca li se ridicase masina

Din nou am mai taiat inca un hotel de pe lista (primul fiind Orlov, apoi Chaika) … cu parere de rau, trebuie sa ne reorientam.

Trimis de amalia.ciobanu in 05.08.11 17:30:19
Validat / Publicat: 05.08.11 18:37:13
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena, Nisipurile de Aur, C-tin&Elena, Chaika, Sunny Beach, Elenite. veti vlas, Sozopol, Nessebar, Duni, Pomorie, Obzor, Kazanlak, Pavel Banya, Veliko Tarnovo,

VIZUALIZĂRI: 3579 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (amalia.ciobanu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 900 PMA (din 1 vot)

Anastasia
    [12.08.11 23:33:41]

Si noi ne-am confuntat cu o problema similara in iunie curent. Am ales hotelul Marvel la recomandarea unor prieteni, si cind am ajuns am avut marea supriza... nu erau camere libere, si am fost mutati la Bellevue.

Din cite vad, am avut inca noroc ca am fost mutati la un hotel chiar linga mare, plus la asta sezlongurile si umbrelele de pe plaja erau gratis.

Initial ne ofereau hotelul de 3 stele Sunset, si dupa citeva ore de "discutii" ne-au oferit Bellevue.

Anastasia
    Alte impresii din această RUBRICĂMarvel Hotel: