ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.08.2011
ÎNSCRIS: 03.08.11
JUL-2011
2 AD. + 2 COPII -- v: 4 si 7 ani

Foarte frumos, o vacanta deosebita!

Am ramas impresionati in mod placut dupa aceasta vacanta. Cred ca a fost cea mai reusita de pana acum.

Am decis sa facem deplasarea cu auto personal din motive lesne de inteles. Am plecat la ora 4,00 din Bucuresti, am traversat Bulgaria, am intrat in Turcia pe la Kpt. Andreevo, Edirne, am traversat -pe autostrada- Istanbulul si am oprit sa ne odihnim la un motel din Kutahya (40 TL camera 2paturi/ noapte), la ora 18,00. Drumurile din Bulgaria- ca la noi, drumurile din Turcia- IMPECABILE. (In Bulgaria am respectat toate restrictiile de viteza, dar in Turcia...)

A doua zi am pornit spre destinatia finala.

ATENTIE! Hotelul Mirada este in statiunea Goynuk, accesul facandu-se prin intersectia cu globul pamantesc, inscriptionat Goynuk. Kemer-ul este la 9 km mai departe, dupa Goynuk. Pozitia statiunii e ideala, la poalele muntelui Taurus.

Am ajuns la hotel la ora 15,00, ne-am inteles bine cu receptionerii in engleza si rusa si ne-am cazat intr-o camera foarte spatioasa (cum sunt toate, de altfel), impecabila, cu toate dotarile de care aveam nevoie (foto).

Desi servirea mesei de pranz se terminase, am gasit cu usurinta Snack-bar-ul si Patisseria, care erau deschise si aveau o varietate de produse. La Snack-bar erau atat produse tip fast-food cat si produse preparate sanatos (gratar, legume la abur) si muulte fructe. La Patisserie aveau inghetata de trei feluri si nu-stiu-cate sortimente de dulciuri. (Pofticiosii care au probleme cu silueta ar trebui sa nu intre aici :))

In fine, am trecut in revista tot ce puteam face acolo (ulterior am aflat ca puteam solicita un ghid de la receptie). Hotelul are o gradina imensa, foarte bine ingrijita. Are trei piscine exterioare: doua mari si una pentru copii. Pe lateralul hotelului mai este o piscina pentru copii, cu tobogane cu apa, dar e pozitionata la umbra si nu am frecventat-o. La plaja se folosesc doar prosoapele colorate, din camera, pe care le puteti schimba zilnic, dupa amiaza, la un stand langa piscine.

Sezlongurile trebuiau ocupate de dimineata, altfel membrii grupului riscau sa stea despartiti... E adevarat ca in lift era un anunt- sa nu mai fie rezervate sezlonguri inainte de 08,00, dar cei cu copii erau pe plaja de la 07,30...

Cine doreste sa faca baie in mare are doua optiuni: sa intre de pe mal- unde sunt multe pietre si ar fi necesari papucii sau sa intre de pe ponton. Daca nu stiti sa inotati, pe ponton sunt veste de salvare de toate marimile, la liber. Marea Mediterana este atat de limpede, incat se pot vedea pietrele chiar si la o adancime de 4-5 metri. Si nu are deloc alge... SFAT: cumparati ochelari acvatici, o sa aveti ce sa vedeti!

Temperatura a fost optima in aceasta perioada: 29-31 de grade la pranz. (Ieri s-au intors niste prieteni din aceeasi zona si spuneau ca au prins numai peste 40 de grade. Deh, sfarsitul lui iulie...)

Am citit si celelalte opinii. Referitor la mancare, grupul meu a considerat-o excelenta. Ca prezentare, diversitate, abundenta, gust- nu avem nimic de reprosat. (foto) Hai, sa zicem, mezelurile de dimineata, care aveau o culoare neconvingatoare (folosesc alt tip de coloranti, mai rosiatici)

Micul dejun era servit in alta locatie decat cina, la Terraza Hall. Aveam de ales dintre cereale, omlete, oua fierte, cremvusti, branzeturi, legume, fructe, produse de patiserie, cafele, ceaiuri, lapte (rece, fierbinte, batut), iaurturi, unt, dulceturi, miere, etc.

Pranzul si cina se serveau in Vista Restaurant. La toate cele trei mese puteai gasi si ciorba, de doua feluri! Pentru pranz si cina, produsele erau aranjate astfel: a) intr-o parte erau legumele, sosurile, uleiurile, verdeata- proaspete, b) in alta parte erau salatele prelucrate termic, de ciuperci, conopida, orientale, etc. c) in centru erau felurile principale, inclusiv cateva preparate dietetice, d) pe alta latura erau dulciurile- n-am mai vazut asa ceva!! - torturi, baclavale, prajituri de tot felul, mini tarte, etc, e) masa cu fructe proaspete (nu lipseau portocalele, merele, ciresele, pepenele verde sau galben, caise...)

Gratarele si prajelile se preparau afara, sub ochii clientului.

Gustos, satios, bucura si ochiul si papilele gustative deopotriva!

La sfarsit puteai savura un pahar (sau mai multe) de vin rosu/alb/roze. Copiii- un suc sau un ceai de fructe.

Acum, ca sa poti digera atata mancare, gazdele erau pregatite cu diverse activitati artistice si sportive. Pentru adulti: gimnastica-pe sol si in apa, volei, curs de salsa, polo, darts, tras cu arma, fotbal, spectacol 21,30-22,30, disco pe plaja, muzica live. Dupa 23,00- discoteca interioara, intrarea si bauturi gratis (pana la ora 02,00). Pentru copii: miniclub (cu diverse activitati si jocuri, intr-o gradinita special amenajata-foto- dar... animatoarele vorbeau in turca, rusa, engleza) si minidisco 20.00-21,00.

Toate acestea erau gratis. Parasailing, diving, fishing si altele erau contra cost si... cam piperate la pret- ex. parasailing- 50 dolari.

Daca v-ati luat un sejur de mai multe zile, va recomand o excursie cu corabia pe coasta - 15 dolari de pers, masa inclusa, copiii gratis, de la o agentie din Kemer (priveliste superba, inotati in zone deosebite, placerea de a merge cu corabia) si o excursie la Pamukkale (lacurile sunt incredibile!!!)

La sfarsit, daca doriti suveniruri, mergeti in Kemer, au preturi f. bune! Nu luati toti banii cu dvs, ca ii veti cheltui. Cateva ex. : geanta dama piele, superba!!! - 35 TL, halat baie pentru copii 10 TL, pijama bumbac copii/adulti diverse modele, superbe- 5 TL, magneti suvenir 1 TL, haina piele adulti -120TL, etc. Mie mi-a fost foarte greu sa ies din bazar... :)) NU UITATI! Totul se negociaza! Cel mai avantajos este sa cumparati in dolari. Daca nu aveti, in TL. Euro e pe ultimul loc.

Si daca v-ati intors de la cumparaturi si sunteti insetati, aveti de ales intre Beach bar, Lobby bar si Pool bar. Bere, vin, coctailuri, apa, sucuri, cafea, ceai, etc. ATENTIE! Daca veti cere ceai pur-si-simplu, va vor da ceai turcesc, total neindicat copiilor!! Puteti incerca si o narghilea, contra cost.

Si ca sa va relaxati total, aveti SPA-ul hotelului, unde baia turceasca, sauna si jacuzzi erau gratis. Masaje, gomaje si peelinguri, contra cost.

Despre celelalte aspecte au mai scris si altii. Camerele curate, se facea zilnic curatenie, daca nu lasai pe clanta DO NOT DISTURB. Personalul nu prea stia limbi straine, cu exceptia barmanilor si receptionerilor. Suprafata resortului era imensa si bine ingrijita. Nici nu aveai nevoie sa iesi de acolo sau sa cheltui alti bani.

Am plecat incarcati cu energie pozitiva si mandri de alegerea facuta.

In afara de costul biletului, costul deplasarii cu auto (cu motorina, vama, taxe, mancarea pe drum, cazare motel) a fost de aproape 1300 ron.

Drumul nu a fost atat de obositor, copiii au rezistat foarte bine si au fost entuziasmati de vacanta in Turcia.

Pentru alte detalii si ponturi ma puteti contacta pe email: s****@yahoo.com

Trimis de silvia tudoran in 03.08.11 12:17:55
Validat / Publicat: 03.08.11 14:39:38
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 5660 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (silvia tudoran); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 camera de hotel. fotoliul era extensibil si ne-a fost pregatit de ei, cu cearsafuri curate si perna

marian.dascalu
[03.08.11 15:53:39]

Buna ziua!

Fiti amabila, va rog, puteti sa-mi spuneti la ce motel ati stat in Kutahya?

Eventual si date de contact.

Va multumesc!

silvia tudoranAUTOR REVIEW
[04.08.11 11:18:56]

Pentru D-l Dascalu

Cu parere de rau, nu stiu cum se numea motelul.

Dar va pot spune ca e situat in centrul orasului Kutahya, in rondul cu fantana arteziana. In zona sunt trei moteluri foarte apropiate unul de celalalt.

Drum bun si vacanta placuta!

marian.dascalu
[04.08.11 15:10:34]

Va multumesc foarte mult!

marian.dascalu, silvia tudoran
Alte impresii din această RUBRICĂMirada Del Mar Resort (ex Sultan Saray) [Goynuk]: