ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.08.2011
DIN: Campulung Muscel
ÎNSCRIS: 28.08.10
JUL-2011

Brela, o vacanta de neuitat!

In luna iulie am fost in vacanta impreuna cu familia (sotia si un copil de 8 ani) in Croatia, respectiv in statiunea Brela, vacanta ce a fost realizata in totalitate "pe cont propriu" ca sa zic asa, cu masina personala si fara nici o rezervare in prealabil. Initial am fost cam sovaielnic in aceasta privinita, insa, documentandu-ma mai atent, am luat in considerare sfaturile altora care au fost in acest mod si pot spune ca totul a fost perfect. Este statiunea ideala pentru cei care prefera linistea, pentru cei care vor sa se relaxeze.

Cazare am gasit foarte repede la fata locului, la o pensiune, aproape de plaja respectiv de centrul statiunii, pretul camerei fiind de 40 euro pe noapte. Conditii super ok, gazdele fiind foarte ospitaliere.

Despre statiune numai cuvinte de lauda! Intradevar am simtit ca ma relaxez in aceasta vacanta! Liniste, curatenie, servicii de calitate, civilizatie la superlativ! Plaja este cu pietris, insa punctul forte al acesteia este reprezentat de o liziera de pini crescuti in asa fel ca ramurile lor acopera jumatate din latimea plajei, astfel ca umbra lor pot spune ca este miraculoasa pe timpul zilei cand soarele "arde" efectiv. Pentru aceasta am facut dupa "obiceiul locului": dimineata cand mergeam la plaja puneam un prosop pe zona cu umbra si unul pe cea expusa soarelui. Pe la ora 11,00, cand soarele "devenea furios", mergeam la umbra. Mai mult decat atat, am vazut ca se obisnuia sa se lase de cu seara pe zona cu umbra, in scop de rezervare, cate o saltea sau prosop... fara sa dispara binenteles! De, daca era la noi, adio saltea a doua zi! Despre apa marii ce sa spun, este super- curata! Cristal ce mai!!

Terasele de pe marginea falezei sunt foarte pitoresti, aici gasesti o atmosfera superba! Muzica in surdina, mancare foarte gustoasa (in special bazata pe preparate din peste, scoici, fructe de mare).

In concluzie, recomand din suflet aceasta statiune unde se simte la tot pasul atmosfera tipica nemteasca. Mergeti cu toata increderea, ca nu veti regreta!

Trimis de dan16 in 02.08.11 20:20:53
Validat / Publicat: 02.08.11 21:12:22
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CROAȚIA

VIZUALIZĂRI: 8332 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dan16); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Peisajul statiunii vazut de pe plaja

[03.08.11 00:05:10]

Se pare ca azi este seara "Kusturica"!!!

Sper sa placa melodia postata!

[03.08.11 18:25:50]

Hai ca m-ai dat gata cu melodia asta! E faina rau!

skippy
[04.08.11 18:47:58]

ai dreptate Croatia e magnifica, data viitoare nu uita sa vizitezi Plitvice, merita

[04.08.11 19:30:40]

Nu am uitat, fi linistit! Am vizitat Plitvice jazera dupa cele 7 zile state in Brela, la intoarcerea spre casa. A fost superb! Dupa aceea am plecat spre casa, intrand imediat in Bosnia, pe la Bihac si am innoptat undeva la un motel, cu cca. 70 - 80 km inainte de Sarajevo.

skippy
[04.08.11 19:42:22]

ei, foarte bine, bravo, atunci iti mai ramine sa vizitezi parcul Krka: -)

Gioia
[05.02.12 22:22:28]

Va rog sa-mi spuneti daca este nevoie de pasaport pentru Croatia. Am rezervat deja un sejur pentru august 2012 la o pensiune din Brela si inca nu imi este clar acest lucru.

Vom merge cu masina. Deci, ce fel de asigurare trebuie sa aiba? Nu se poate pleca numai cu cartea verde a masinii?

Va multumesc anticipat.

Gioia
[05.02.12 22:29:40]

Am inteles ca e destul de scump in Brela: mancare, souveniruri, etc.

M-ar interesa cat v-a costat intrarea la Plitvice. Si noi am hotarat sa facem acest popas tot la intoarcere.

Autostrada am inteles ca e foarte buna si foarte bine semnalizata... si ca ar cam fi 4 euro/100 km.

Ma intereseaza toate acestea pt ca vrem sa fim pregatiti. Si noi mergem tot "pe cont propiu", ca si dumneavoastra.

Multumesc.

[21.05.12 13:53:46]

Buna Dan, ai spus ca ai tranzitat Bosnia?

Cum este drumul si cate ore faci de la iesirea din Rom. pana... sa zicem Sarajevo? Si apoi pana la iesire din Bosnia spre Croatia? Se merita acest traseu?

Multumesc anticipat (daca imi raspunzi)

[21.05.12 14:02:00]

BUNA TUTUROR,

In aceasta vara vrem sa plecam in Croatia prin Bosnia. Daca stie careva un traseu bun de la Turnu Severin - Sarajevo- Croatia. Eventual cazari in Bosnia; ce experiente a avut, placute sau neplacute?

Cred ca orice informatie mi-ar prinde bine.

Mii de multumiri.

[21.05.12 18:03:33]

@valentyna: Salut.

Sa o luam pe rand:

1. Avand in vedere faptul ca, la momentul respectiv drumul pe varianta Belgrad era blocat total, datorita unor lucrari in zona Vel. Gradiste - Pozarevac (de - a lungul Dunarii), am ales varianta (bine am facut si pe care a-si alege-o din nou) Tr. Severin - Negotin - Zajecar - Paracin - Krusevac - Kraljevo - Cacak - Uzice - Vardiste (intrare in B. Hertegovina - Rogatica - Sarajevo - Mostar - Metkovic - Brela.

2. Am iesit din tara in jur de ora 06,00 dimineata, iar la ora 16,00 traversam Sarajevo. Oprirea intermediara am facut-o in Mostar... era in jur de ora 18,30-19,00. A doua zi, din Mostar si pana in Brela am facut aproximativ 3 ore de mers. Mentionez faptul ca, am folosit in general regimul de viteza legal si anume 50 km in localitate si 80 in afara localitatii... si cand zic in general, asta nu insemana ca nu au fost si exceptii! La ce drumuri sunt! Dar pentru a nu avea probleme cu radarele omniprezente, am mers cumintesi bine am facut... chiar nu am avut probleme absolut deloc cu "organele"! Mai mult decat atat, intre Sarajevo si Mostar am mers pe o ploaie super-torentiala!

3. Recomand aceasta varianta de traseu prin Bosnia, in detrimentul celei pe autostrada Belgrad - Zagreb - Split. Spun asta in mod subiectiv si argumentez: personal, nu-mi place monotonia mersului pe autostrada; costul autostrazii in Croatia este destul de ridicat, raportat la 100km si luand in considerare distanta totala de mers pana in Split. In schimb, varianta Bosnia are atuuri forte: peisajul superb al Bosniei; posibilitate de vizitare a Sarajevo-ului si in mod special, a Mostar-ului care este magnific. Recomand neaparat vizitarea acestui oras!

Dupa cum spus mai sus, oprirea intermediara am facut-o in Mostar, la Pensiunea Mostar Inn, pretul camerei fiind de 30 euro pe noapte. Poate am mai spus, atat in Bosnia cat si in Brela, nu am avut nimic rezervat. Totul a fost "la fata locului". In Mostar, pensiunea respectiva a fost cea care mi-a iesit prima in cale, in timp ce mergeam cu masina prin ploaia torentiala. E pozitionata chiar pe soseaua principala (varianta de pe malul drept al raului Neretva) si foarte aproape de podul Stari Most care este punctul forte al atractiei turistice.

In concluzie, decizia iti apartine!

Pentru orice alta informatie, oricand iti stau cu placere la dispozitie... in masura in care pot sa-ti raspund.

[21.05.12 18:28:56]

@Gioia:

Salut.

Scuze pentru raspunsul intarziat.

Intrarea in Serbia, Bosnia sau Croatia, se poate face atat in baza pasaportului cat si in baza cartii de identitate romanesti.

In cazul masinii, este obligatorie pe langa permisul de conducere si certificatul de inmatriculare, cartea verde cuprinsa in cadrul politei de asigurare RCA. In functie de unitatea de asigurare emitenta, iti recomand o banala verificare vizuala a cartii, asta din punct de vedere al tarilor pt. care este valabila, insa, din cate stiu, pentru statele mentionate mai sus, cam toti asiguratorii asigura valabilitate.

In cazul vizitarii rezervatiei de la Plivice, din cate imi aduc aminte, intrarea pentru adulti era 100-110 kuna, iar pentru copil mai mare de 7 ani, la jumatate, cca. 50 - 55 kuna. Paritatea kuna - euro, asa grosso -modo, era 1 euro = 7 kuna. Oficial, la case de schimb, cursul era tot pe acolo, parca 7, 2 kuna la euro.

Pentru pretul de vizitare, intra pe http://www.np-plitvicka-jezera.hr/en/index.php?option=com_content&view=article&id=40&Itemid=71

mihaella35
[21.05.12 20:23:03]

@valentyna:

Vom merge in curind in Makarska, Croatia intr-un grup de 13 persoane. Va fi a 2 a oara in Makarska, a 4 a oara in Croatia de fiecare data in alta parte- Vodice, Novigrad, Makarska, in lunile mai si noiembrie.

Ne vom deplasa de la Severin (unde locuiesc) prin Serbia si Bosnia pe ruta: Milanovac pe malul Dunarii, Pojarevac, Belgrad, Sabac, Loznica, Zvornik (vama cu Bosnia), Mokro, Sarajevo. Vom iesi din vama la 05.00 dimineata si la 16.00 estimam sa fim in Sarajevo unde vom dormi la Hotel Telal, undeva linga orasul vechi in cartierul musulman, 550km.

A doua zi vom pleca pe ruta Mostar, Medjugore (celebra biserica catolica), Crveni Grm (vama Croatia), Vrgorac, Makarska, 250 km. vizitind tot ce e in drum, estimam la ora 14.00 sa ajungem la hotel.

Am mai mers pe aceasta ruta acum 4 ani si nu am intimpinat dificultati de nici un fel. Se poate merge numai cu harta fara navigatie, drumul e f. frumos, de munte, nu necesita abilitati deosebite.

Vom vizita Split, Dubrovnik, insulele Hvar si Brac, Parcul natiaonal Krka. In Muntenegru vom vedea golful Kotor si vom lua masa la Catovice Mlini, un restaurant superb cu amplasare in natura si meniu fabulos. De asemenea ii vom duce pe cei cu care mergem si pe muntele Bokovo-1800m, pina primul point vue aflat la 1200m, de unde se desprinde o imagine de nedescris. Mai sus nu recomand, desi am fost, decit celor cu abilitati deosebite in conducere, un drum care iti taie rasuflarea...

[22.05.12 21:07:58]

@dan16: Multumesc foarte mult pentru raspuns. FB

F. Util. Este traseul care l-am gandit si noi. Special am ales Bosnia pentru a vizita Sarajevo si mai mult Mostar-ul. M-ati incurajat! Visez deja... mai sunt trei saptamani si plecam... oh!

Va doresc o vara placuta cu multe bucurii.

[22.05.12 21:48:13]

@mihaella35: Multumesc foarte mult, Mihaella,

cred ca va fi o excursie pe cinste. Sa va ajute Dumnezeu! Si noi (6 pers) plecam peste 3 sapt., in Sarajevo vom dormi la pensiunea Harmony, avem planuri multe pentru 10 zile, toata Coasta Dalmata de la un cap la altul. Ma bucur ca acum stiu ca vor mai fi romani pe acolo, parca nu esti " pierdut printre straini", sa zic asa. O vacanta placuta va doresc cu mult succes.

[24.05.12 19:07:43]

@valentyna:

Ma bucur ca am putut sa-ti fiu de folos! Oricand, cu placere iti stau la dispozitie si cu alte informatii.

Avand in vedere ca ai inclus in mod expres vizitarea Mostarului, iti recomand ca mai inainte sa accesezi acest link: youtu.be/sFF1v0n6VUg! Asta, ca sa ai un termen de comparatie in ceea ce priveste cele ce s-au intamplat in orasul respectiv si cum acesta se prezinta in momentul de fata! Cum a fost si cum este in prezent! Istorie pura! Realizand acest lucru, totul este de la sine inteles. Astept ca la intoarcere sa-mi impartasesti din concuziile tale...de la fata locului cum se spune!

Drum bun si vacanta placuta!

[24.05.12 23:27:30]

@dan16:

Da,

nu intamplator am hotarat sa facem o "excursie"pe aceste meleaguri.

Cunosc multe despre razboiul "nedescifrat" inca, din fosta Yugoslavie.

Si ma incearca, acum, un sentiment de vinovatie, noi mergem ca turisti, ii vizitam veseli, euforici ca suntem in excursii, etc... iar ei au trait drama vietii lor in cel mai real mod, in cel mai cumplit mod si oare au putut ei ierta, au putut ei uita?

Si totusi sunt verticali!

Abia astept sa vad totul " la fata locului".

dan16, Gioia, mihaella35, skippy, valentyna
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Brela: