ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.08.2011
ÎNSCRIS: 25.07.11
JUN-2011

Akrotiri si Corfu

Am fost in 2010 in Corfu la hotelul Paleokastritza si ne-am gandit ca ar fi excelent daca anul viitor (2011) o sa incercam Hotelul Akrotiri.

Am studiat foarte bine cum sta treaba cu acest hotel inainte de a rezerva. Fiecare ar trebui sa citeasca cat mai mult despre locul si hotelul unde se duce in vacanta dar de asemenea sa nu ia 100% de buna ce spun unii, pentru ca experientele pot fi foarte diferite de la caz la caz.

Am incercat prima data sa vedem cum este mai convenabil, cu sau fara agentie. Am renuntat repede, pentru ca noi doream 13 nopti, iar ofertele date de agentie erau dezastruoase. Pe noi ne-a interesat, ca tot omul, camera sa fie exact ca pe pagina lor de web. Am aflat ca agentia de turism nu au decat 10 camere rezervate la acel hotel si sa nu va imaginati ca sunt cele de 4 stele. Camerele sunt cu vedere la mare, dar sunt cu vedere spre golful mic, si spre terasa unde se asculta muzica pana pe la 11.00-12.00. Asa ca daca vreti sa va culcati mai devreme... e cam greu. Hotelul are 5 etaje, ultimele doua sunt cele mai nice, iar etajul 1,2 si 3 sunt de fapt in stanca cumva :). Primele 3 etaje sunt cam comuniste...

Am stat la camera 416, pe care am rezervat-o din februarie. Am avut o discutie lunga cu tanti de acolo. I-am spus clar ca vreau cea mai linistita camera din hotel, sa nu fie langa lift si sa arate exact ca pe site. Cred ca am stresat-o ceva daca ne-a tinut minte cand am ajuns acolo. Camera era Superior Room, nu standard.

Camera arata exceptional, baia parca era putin comunista dar faptul ca vedeam marea din pat, facea toti banii. Nu uitati ca pe site sunt expuse cele Superior Room.

Mancarea mi s-a parut sarata dar buna. Micul dejun a fost identic timp de 13 zile. Ni se luase...

Personalul este destul de acceptabil. Era un mosulet acolo care facea pe seful cu fetele care serveau si care atunci cand lua comanda, niciodata nu se uita la noi si care parea ca nici nu asculta ce spui. Apoi ni s-a parut destul de urat faptul ca atunci cand au ajuns turistii romani, i-a pus grupati in fundul salii si nu i-a lasat sa se aseze unde vor. Erau si locuri la masa cu vedere la mare.

Am avut liniste, mai putin in fiecare dimineata cand eram treziti de elevatorul care cobora mancarea la bucatarie. Am avut ultima camera chiar langa piscina. Nu ne deranja pentru ca era ceasul nostru desteptator de la ora 8.00.

Am auzit ceva discutii ca era cam galagie in hotel, se plangeau oamenii la masa.

In rest camera a fost bestiala... si marea pe care o auzeam extrem de clar din pat.

As vrea sa va recomand sa mancati la SPIROS. Noi am descoperit tarziu restaurantul, dar este bestial. Mancarea este fenomenala. Startere imense.

Noi ne-am facut veacul la:

1. Liapades. Ne-a placut barul cu piscina, poti sta linisti la umbra.

2. La intrare in Paleo, in stanga, este un indicator cu ACAPULCO. Merita sa va duceti o zi acolo si sa stati lungiti sub copacii taiati frumos. Este o piscina si sunt si scari pana la mare. Se poate si sari de pe stanci. Cine poate :)

3. Perulades. Ne-a placut pentru ca era umbra dimineata

4. Avlaki

5. MIRTIOTISA. Noi am stat acolo vreo 6 zile :). Este plaja de nudisti. Dar apa si nisipul este fenomenal. Parca ar fi Thailanda.

6. Si nu uitati sa luati de la LIAPADES o barca sa vizitati in jos de Paleo, PARADISE BEACH si alte plaje fenomenale.

Sunt multe locuri care le pot recomanda, am fost cautatori, dar incercati sa nu va duceti la sud de Kerkyra. (Corfu Town). NU AVETI CE VEDEA. Toate frumusetile sunt in Nord... Si daca aveti timp, puteti gasi mici plaje izolate de vis.

Trimis de Skipper in 01.08.11 20:27:44
Validat / Publicat: 01.08.11 21:51:19
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Paleokastritza

VIZUALIZĂRI: 4050 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Skipper); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Asta este camera

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [01.08.11 23:08:56]

@skipper: Corect review! Tocmai am revenit din Corfu si se pare ca unele trairi le-am avut identice! In ceea ce priveste Taverna Spiros... sunt bestiali!

johnnyredlabel
    Alte impresii din această RUBRICĂAkrotiri Beach Hotel: