ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.08.2011
ÎNSCRIS: 24.05.11
STATUS: APOLLO
MAY-2007

Muntele Athos - Croaziera

Despre Muntele Athos n-ar trebui sa scriu eu. N-o fac pentru a prezenta zona, asezamintele si viata in desfasurarea ei, pentru simplul motiv ca nu am fost acolo. Pe Muntele Athos, situat pe o peninsula din nordul Greciei, unde exista 20 de manastiri, 12 schituri si multe chilii monahale ortodoxe in care vietuiesc aprox. 1700 de calugari, nu calca picior de femeie.

Pentru turisti se organizeaza croaziere in jurul peninsulei, cu vase special destinate. La vremea cand am fost eu, se faceau doua curse pe zi, cu plecare la 10.30 si 13.45, cu o durata de aprox. 3 ore si jumatate si costa 18 euro. Despre croaziera pe care am facut-o eu vreau sa povestesc.

Ghida ne-a zorit sa ajungem la Ouranopolis astfel incat sa prindem cursa de dimineata, inlesnind desfasurarea mai lejera a programului de dupa amiaza. In port, dupa un scurt ragaz la turn, printre maslini, palmieri si leandri infloriri, am pornit spre vasul care astepta ancorat la chei.

Incarcat cu turistii catorva autocare, „Daily Cruises to Mt. Athos” s-a desprins de tarm fix la 10.30, navigand aproape de coasta pentru a se putea admira si fotografia manastirile si asezarile calugaresti de pe munte. Dupa urarea de bun venit a capitanului, a urmat prezentarea peninsulei si a fiecarei manastiri pe langa care se trecea, pe rand, in toate limbile nationalitatilor imbarcate pe vas.

La bordul vasului exista restaurant cu gustari, bauturi, cafea, precum si un mic magazin cu suveniruri (icoane, bratari, tamaie, ilustrate, harti si casete video cu Sfantul Munte).

Conform unei intelegeri, vasul de croaziera opreste si este abordat de calugari care aduc sfinte moaste pentru a fi venerate de credinciosi, stiut fiind ca femeilor le este interzis accesul in Sfantul Munte. De altfel nici vizitatorii de sex masculin nu pot debarca pe Muntele Athos daca nu detin o aprobare speciala.

Am vazut din larg un mic vas cu copertina inchisa la culoare venind in viteza si dandu-ne ocol, dar am crezut ca e politia de coasta. Spre surprinderea mea, cand „Daily Cruises to Mt. Athos” a oprit si a coborat puntea, din micul vas s-au ivit doi calugari cu o traista rustica (ulterior aveam sa aflu ca acolo erau sfinte moaste, iar cei care le aduceau erau de la Manastirea ruseasca Sf. Pantelimon).

A fost un moment deosebit si a fost perceput ca atare de majoritatea turistilor din grupul nostru. Daca mai adaug faptul ca langa parintele cu sfintele moaste, pe vas, o femeie in negru – localnica – impartea coliva dintr-un vas imens, de inox, veti spune ca sunt mare amatoare de coliva. Ei bine, nu! Cu toate acestea, coliva acelei femei era ceva ce nu am intalnit vreodata. E putin spus „buna”, era deosebita si nu semana de loc cu cea de pe la noi. In primul rand nu era ca o pasta, ci mai curand un amestec din tot felul de seminte si arome grecesti, plus foarte putin grau.

Era o zi de sambata si am primit pomana langa Muntele Athos, cel mai sfant loc al Greciei si al ortodoxiei.

Trimis de iulianic in 01.08.11 19:23:32
Validat / Publicat: 01.08.11 20:23:25
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 8227 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P24 Muntele Athos - Manastirea rusa Sf. Pantelimon.(Fotografie facuta de sora mea).

georgiana
[01.08.11 21:16:47]

Si eu am fost anul trecut in aceasta croaziera si mi-a placut foarte mult, doar ca pretul era parca in jur de 30. Am fost cu vasul Menia Maria III si avea la sfarsitul croazierei inclus si un program artistic, care mi-a placut foarte mult, fiind format din dansuri populare grecesti din toate zonele tarii, apoi si turistii au fost invitati la dans, desculti, pe vapor.

A fost o amintire pe cinste!

Foarte draguta poza nr. 3!

[02.08.11 07:46:53]

Da, Georgiana, diferenta de pret reprezinta programul artistic si poate un plus de confort pe vas. In cazul nostru divertismentul a constat in abordarea vasului de catre calugari si - fiind sambata - coliva.

De program artistic am beneficiat intr-o alta croaziera, in insulele Egina, Poros si Hydra despre care am relatat intr-un alt review.

Cat despre poza nr. 3... Am mai multe poze cu pescarusii in zbor pentru ca s-au tinut dupa noi multa vreme, completand peisajul. Din pacate nu toate pozele sunt reusite. Pana se declansa aparatul, dispareau din cadru cel putin pe jumatate sau pierdeam din gratia aripilor in plin zbor.

camelia_cornea
[07.03.16 13:51:19]

@iulianic - Cu ce agentie/ biserica ati fost? Multumesc.

[07.03.16 16:45:28]

@camelia_cornea - Pe AmFostAcolo, conform regulamentului, nu putem face referiri la agenții turistice și în general la orice alte entități din România care funcționează pe principii comerciale. Putem însă discuta despre orice pe mesaj privat, așa încât - dacă ai activată opțiunea de a primi mesaje private din partea colegilor de site - îți voi da un mesaj privat cu răspuns la ceea ce te interesează.

camelia_cornea
[07.03.16 16:56:29]

@iulianic - ok multumesc

[07.03.16 17:07:45]

@camelia_cornea - Am trimis mesajul. Cred că l-ai primit.

elviramvio
[07.03.16 17:55:40]

@iulianic -

Cred, Iulia ca ai mancat koliva cu seminte de pin, rodie, fructe uscate si miere, asa o fac grecii, graul este alt soi decat al nostru, adica ceva mai dur si de aceea nu se face pasta asa usor. Koliva lor seamana cu acel, sper sa nu gresesc, "asure" al turcilor, super bun, am mancat candva la Constanta. Si koliva am mancat.

Anul trecut pretul croazierei era, functie de firma, intre 25 si 45 euro (mai scumpa daca se opreste si la insula Ammouliani) iar vasele nu au voie sa se apropie la mai mult de 500 m de tarmul Athosului in zona manastirilor si se vede doar o singura parte a peninsulei deci nu toate asezamintele. Se poate merge si din Potos/ Thasos, pretul este mai mare, inca nu stiu cat este anul acesta.

[07.03.16 18:47:02]

@elviramvio - Da, prețul croazierelor diferă în funcție de agențiile organizatoare, de lungimea traseului, de programele de divertisment oferite la bord și de cine mai știe ce alți factori.

Când am fost eu - și e cam mult de atunci - această croazieră a fost o opțiune în cadrul unui circuit ("Toată Grecia") organizat din România și nu a reprezentat decât un adaos de 18 euro la costul pachetului de bază. Nu am avut program de divertisment, ci numai explicații – în mai multe limbi – despre fiecare mănăstire pe care o vedeam pe țărm sau pe coasta muntelui.

Surpriza a fost călugărul cu sfintele moaște și coliva nemaiîntâlnită (și de aceea greu de uitat pentru mine) care a fost împărțită pe vas.

[05.03.17 19:36:15]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Croazieră la Muntele Athos, OURANOPOLIS [Athos]" (deja existentă pe sait)

camelia_cornea, elviramvio, georgiana, HYUNDA-I, iulianic
Alte impresii din această RUBRICĂCroazieră la Muntele Athos: