ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.08.2011
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 01.08.11
JUL-2011
7 AD. + 2 COPII -- v: 7 si 8 ani

Excrocherie curata! Vacanta ratata - mare tzeapa!!

Cea mai mare TEAPA!!! O excrocherie de care nu am avut parte nicaieri in lume, prin firma HTS Travel Agency si reprezentantul sau in Paralia Katerini grecul AVANIDIS EVANGELOS, o bruta mare si transpirata de peste 150 Kg, care cica este reprezentantul HTS Travel Agency din Bucuresti - Romania si care de fapt nu stie o iota romaneste, dar la nemultumirile exprimate reactioneaza cu violenta si agreseaza fizic si verbal clientii! Iata povestea noastra:

Am contractat la Agentia ZTOUR din Cluj-Napoca, inca din luna martie, la targul de turism de la Polus center, pentru vila Sakis un apartament pentru 5 persoane - 3 adulti si 2 copii de 7 si 8 ani si 2 camere, una matrimoniala pentru mine si sotia si una cu 2 paturi pentru fiul meu si prietena lui (Contract nr. 183 din 28.03.2011), pentru o perioada de 2 saptamani incepand cu data de 16 iulie 2011, am solicitat de mai multe ori la Agentia ZTOUR informatii cu privire la aceasta vila si mi s-a spus ca este o vila noua de 3 stele cu tot confortul, iar in momentul cand am primit voucherul am mai cerut adresa vilei din Paralia, dar mi s-au dat indicatii sa ne prezentam la Hotelul OREA ELENI pentru a face check In-ul, hotel proprietatea mai sus amintitului grec

Dupa aproximativ 4 ore, bruta greceasca ne-a trimis cu o domnisoara romanca, Maria, la vila Sakis si ne-a dat cheile de la apartament (106-107) si camerele 103 si 104. Cand am intrat in camere sa lesinam nu alta! Usa de la intrare se deschidea doar pe jumatate deoarece lovea in pat!!! desi paturile erau unite si lipite de perete!!! baia este de 1 m /1m. cu WC si dus impreuna, un singur dulap pentru haine de aproximativ 50 cm. cu doar 3 umerase fara sertare, chicineta, asa zisa chicineta cuprindea un resou vechi, cateva farfurii si un frigider la care nu se inchidea usa! si pe langa toate acestea apa calda nu curgea deloc (nici macar cu apa rece). Am dat telefon imediat la ZTOUR si le-am explicat situatia, ca vila este veche, NU NOUA, camerele sub orice critica, (mici, mobilier uzat, fara apa etc. , ) ca am cerut apartament pentru 5 persoane si am primit unul cu 2 camere micute in care abia incapeau 2 paturi mici in fiecare camera, un singur dulap in tot apartamentul, la fel de mic (50 cm. latime) cu doar 4 umerase de haine, si ca este inacceptabil sa locuim 2 saptamani in aceste conditii si ca nu putem culca fetita de 8 ani cu baietelul de 7 ani intr-un singur pat (nici daca s-ar accepta ideea nu incapeau in pat, ).

Mi s-a spus ca o sa telefoneze si sa ne intoarcem la hotelul OREA ELENI sa le explicam situatia si ca o sa fim mutati in alta locatie. La hotelul OREA ELENI am discutat cu grecul Avanidis care purta tricoul rosu de reprezentant HTS Travel (nu stiam ca este patronul hotelului) si care la plangerile noastre ne-a strigat ca "Cine vi-a spus ca vila Sakis este noua si de 3 stele?" ca el nu a spus niciodata acest lucru! , vila nu e clasificata si daca ne-a convenit pretul asa-i si vila, iar daca vrem sa ne mute in alta parte sa platim!! I-am spus ca nu noi am facut siturile pe care apare ca vila are 3 stele si poze nu stiu de unde luate!!

Am intrebat cat trebuie sa platim in plus, ne-a spus ca sa platim in intregime alte camere si nu o diferenta de pret! I-am cerut banii platiti inapoi sa mergem in alta parte, la care Bruta a devenit agresiv si a spus ca contractul este pe Vila Sakis si sa iesim afara din casa lui (hotelul OREA ELENI).

Am sunat din nou la agentia din Cluj si le-am spus ce se intampla, la care ni s-a cerut sa-i cerem patronului grec sa scrie pe voucher motivele pentru care refuzam cazarea, cand am cerut acest lucru Bruta a devenit si mai agresiva dandu-ne efectiv afara din holul hotelului si strigand ca suntem bastarzi si tigani romani (eu sunt inginer, sotia economista iar fiul nostru student anul 3 la inginerie geologica si blonzi cu ochi albastri).

Am mers la Politia Locala si le-am explicat ca am fost agresati si ca nu ne putem intelege cu grecul pentru ca este agresiv, a fost chemat un echipaj de politie din Katerini cu care ne-am dus la hotel Orea Eleni si in urma discutiilor, politistii l-au trimis intr-un colt impunandu-i sa taca si noi sa rezolvam problema cu domnisoara Maria cealalta reprezentanta a HTS travel. Care chiar a vrut sa ne ajute spunandu-i ca sunt camere libere vis a vis de vila Sakis, dar bruta NU si Nu ca avem contract pe Sakis. Cu mare greutate a vrut sa scrie pe vocher ca refuzam cazarea dar nu a vrut sa scrie si motivele ba mai mult a scris ca apartamentul oferit are doua paturi mari! Minciuna sfruntata care se poate vedea din pozele pe care le-am facut la apartament!!.

In timp ce asteptam au venit la noi mai multi romani care s-au plans ca au avut aceleasi probleme cu grecul si ca si-a batut joc de ei, mutandu-i in 6 zile la 3 vile si apoi taxandu-i si cu cate 5 euro pe zi pentru frigider

Dupa scandal ne-am luat bagajele si am cautat un alt hotel pe care l-am gasit in apropiere si la preturi foarte rezonabile (apartament cu 2 paturi duble si 2 de o persoana cu aer conditionat nelimitat, apa calda permanent, telefon, tv. frigider, internet in camere, la 40 euro/zi) si 2 camere, adevarate studiouri cu 2 paturi, cu camera mare separat hol si chicineta si baie mare (aproximativ 2 x 2,5 m) telefon, tv. , frigider, internet in camera, la 18 euro pe zi, cu aer conditionat inclus.

Acum asteptam sa ajungem acasa sa reclamam la Oficiul pentru protectia Consumatorului, pentru a ne recupera banii dati inca din martie si sa vorbim cu un avocat pentru a-l da in judecata pe grec pentru insulte, agresiune si faptul ca am fost facuti tigani romani.

Un ultim sfat! Fugiti cat vedeti cu ochii de Vila Sakis si de hotelul Orea Eleni cu al sau patron AVANIDIS EVANGELOS un grec care a ajuns la 150 Kg. si din banii romanilor pe care-i face tigani!! RUSINE HTS TRAVEL!!!

Trimis de Traian Florescu in 01.08.11 09:56:00
Validat / Publicat: 01.08.11 11:25:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Tot in Paralia Katerini, dar cu un tur operator din Cluj serios (Vacanta tour) la Golden Beach, un hotel elegant cu un patron de nota 10.

VIZUALIZĂRI: 10320 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Traian Florescu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Intrarea de pe hol in camera 103, usa se deschide doar pe jumatate pentru ca loveste in pat! iar paturile sunt lipite de perete!

[01.08.11 11:51:17]

Ingrozitoare experienta, ma bucur ca ati rezolvat pana la urma si sper sa fi reusit sa fi intrat in atmosfera normala de vacanta.

Notele afisate sunt retrase, cf Regulamentului sunt acceptate doar daca ati fost cazati efectiv acolo.

dogvl78
[04.08.11 20:58:19]

Si ati recuperat banii? Noi am fost la orea eleni acum trei ani. Au fost conditii acceptabile dar grecul cu pricina un libidinos, e drept. Nu puteai vorbi nimic cu el. Noi am avut ca reprezentant al agentiei un pitic roman care vorbea non/stop la telefon si care raspundea cu greu la orice intrebare. In rest sper ca a fost Ok. Grecia e minunata

Traian FlorescuAUTOR REVIEW
[05.08.11 10:35:33]

Multumesc pentru confirmare cu privire la grec. Pana in acest moment nu am raspunsul de la Agentie cu privire la restituirea banilor, desi reclamatia insotita de documente, poze si cateva reviwri cu privire la conditiile de cazare si comportamentul grecului, am depus-o in 01.08.2011, mi s-a spus ca dureaza cateva zile. Daca raspunsul este negativ, m-am pregatit deja pentru a o actiona in Instanta de judecata. In acest caz, daca cine citeste reviwul meu si are ceva care sa-mi ajute in instanta (impresii, poze etc.) Va rog sa mi le trimiteti prin mesaj privat: Multumesc anticipat.

Oricum am sa Va tin la curent cu mersul lucrurilor.

[05.08.11 11:08:19]

@Traian Florescu, am editat in ecoul tau adresa de mail, orice mesaj iti poate fi transmis prin intermediul mesageriei private, ai grija sa ai activata aceasta optiune (CONTUL MEU, SETARI si sa ai bifat in dreptul rubricii ACCEPT PRIMIRE MESAJE)

carmen_22_09
[10.11.12 14:20:07]

De stiut este referitor la Grecia ca nu e bine sa ne "ducem" dupa poze cu peisaje cand ne alegem cazarea. Se stie ca numarul de stele la ei este cu cel putin o stea mai jos ca la noi. Capcana mare este ca au preturi atragatoare si poze multe cu peisaje si obiective turistice. Oricum toate vizitele la obiective turistice se platesc, in esenta pretul pe care-l platim este pe cazare si pe mancarea care lasa de dorit.

sensey1
[26.08.14 16:41:56]

Am calatorit cu **** in Turcia anul trecut la Delphin Botanik. Pe langa ca aceasta agentie de turism mi-a oferit cel mai bun pret de pe piata serviciile au fost ireprosabile. Totul a decurs ca la carte. Am fost asteptati la aeroport de un autobuz si transferul s-a facut fara probleme. Ce am cumparat am si primit de la ei. Eu sunt multumit de aceasta agentie de turism si am sa mai merg in vacante cu dansii.

[26.08.14 20:41:21]

@sensey1: ATENȚIE! referirile la AGENȚII și alte entități din România care funcționează pe principii COMERCIALE (portaluri web de profil etc) sunt INTERZISE

carmen_22_09, dogvl78, sensey1, Traian Florescu, turistmirela
Alte impresii din această RUBRICĂVilla Sakis: