ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.07.2011
2 AD. + 2 COPII -- v: 14 si 4

Sub orice critică
Sub orice critică

Mare Tzeapa in 2009

Nu cred ca acest hotel merita locul 2 in top Albena si nici nota 9.75...

Pret: Am rezervat si platit online de pe web site Albena din martie ca sa iau reducere 15% - am platit 3 adulti+1 copil (copilul de 14 ani e adult...) - a costat 1066 Euro pe 7 nopti AI - foarte scump pentru 3 (trei) stele considerand ca anul acesta merg la o Laguna 4 stele cu 765 Euro tot pe 7 nopti tot 3+1.

Consider ca am luat o mare tzeapa deoarece la momentul cand am platit hotelul avea 4 (patru) stele si pana in vara a fost declasat la 3 (trei) stele... dar banii au ramas dati la nivel de 4 stele...

Camera: oribila, ne-au dat la parter cu vedere la Baltata, afara de la caldura se imputise mlastina si mirosea ingrozitor, camera era plina de igrasie si mirosea si mai rau, cred ca se inundase de la baie peste iarna cand hotelul era inchis dar nu o mai renovasera. Am sunat la conducerea statiunii si pe seara ne-au anuntat cu mandrie ca a doua zi ne muta, deci am stat o noapte in putoare - am cumparat de la magazin 2 odorizante de camera de pus in priza. A doua zi ne-au dat o camera cu vedere spre mare la et 2 - curata dar in balcon cu cuiburi de randunica cu pui, nu puteai sta in balcon sau sa lasi prosoape la uscat ca le umpleau de gainat. Pe partea dinspre mare au plantat smochini si frunzele lor au un miros nasol de pipi de pisica.

Masa: proasta, hotelul era plin de bulgari si in afara ca refoloseau mancarea neconsumata (gratarul de la pranz devenea tocanita de seara) gustul era cel putin ciudat dar poate era traditional bulgaresc (supa cu cimbru?)

Bautura: Foarte slaba, la AI numai bere la butoi, alte hoteluri aveau si vin vrac, nu ca ar fi mai de calitate dar BG are mult vin si chiar si ala vrac e din struguri si nu se strica si fermenteaza ca berea la soare. Am facut enterocolita de la apa de baut sau de la bere care stateau in bidon/butoi toata ziua la soare.

Restaurantul murdar, poate si din cauza ca e construit pe plaja pe nisip, dar cel putin mesele de pe "terasa" erau pline cu nisip pe jos, fete de masa patate, si mirosea a spelunca.

Piscina: foarte mica si inconjurata de o podina de scanduri vechi din care incepusera sa iasa aschii... am stat numai la mare si la piscina de la Gergana

De fapt singurele lucruri bune apartineau de Gergana, piscina, echipa de animatie, plaja lata cu sezlonguri, discoteca... ne-am simtit permanent ca ruda cea saraca acceptata de mila. Intr-o seara la Mura serveau mici si tocanita, si la Gergana fructe de mare si branzeturi nobile... dar la masa nu aveam voie ca bratarile aveau alte culori...

SI ASTA LA ACEIASI BANI PLATITI!!!

Trimis de Oxigen in 28.07.11 10:42:44
Validat / Publicat: 28.07.11 11:22:52
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena/Kaliakra, Obzor

VIZUALIZĂRI: 2107 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Oxigen); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 in aprilie 2009 inca mai avea 4 stele...
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

[28.07.11 10:59:52]

In Septembrie 2010 costa 290 Euro / 5 nopti!!! si eu am platit 1066 Euro pe 7 nopti??? Mama ce tzeapa am luat...

ONLINE. ALBENA. BG RESERVATION DETAILS

Credit Card Holder: ############

Total: 1066.24 EUR

Dragoș_MD
    [28.07.11 11:34:47]

Teapa ca nu te-ai dus tot in septembrie, cand e pretul mult mai mic decat in august, si mai au si oferta - platesti 6 si stai 7 nopti...

Eu am stat alaturi, la Gergana si tot la parter, cu un smochin in fata camerei. Doar ca mie imi place mirosul dulceag pe care il emana acest pom in arsita zilei. Si am avut norocul sa nu avem camera mucegaita.

Inca o intrebare: cum ati incaput 2 adulti si 2 copii in camera aia? ! (numarul de persoane mentionat este inca o explicatie pentru marea diferenta de pret ce rezulta din citatul de mai sus).

[28.07.11 11:36:20]

Pe site-ul unui touroperator german scrie că au fost renovate camerele în această iarnă. Rămâne să mă lămuresc la faţa locului dacă au mai remediat ceva din problemele pe care le-ai semnalat. Dacă lucrurile au rămas la fel ca în urmă cu doi ani, nu-mi rămâne altceva de făcut decât să măresc doza de alcoolo-botanice iar la întoarcerea în România ori scriu un review pe AmMuritAcolo.ro ori mă prezint la preselecţie la X Factor.

[28.07.11 12:11:06]

Regulile Albena. BG spun ca un copil pana in 6 ani sta gratis cu parintii daca nu se cere pat suplimentar - iar copilul de 14 ani a avut pat suplimentar si am platit 80% din pretul de adult.

Vad ca ai stat la Gergana, acolo nu se aplica deoarece camerele sunt mult mai mici si nu au cum sa puna pat suplimentar in camera.

1066 / 7 nopti = 152 /2.8 adulti = 54.4 Euro pe om pe noapte

290 / 5 nopti = 58 / 2 adulti = 29 Euro /om/noapte

Stiu, e septembrie, dar am luat cu 15% reducere si pretul de baza era 62 Euro/noapte, peste dublu.

Chiar am platit 4 stele si am primit 3 stele la acelasi pret... click aici

Repet, aceleasi 4 persoane / 7 nopti / la 15 august am platit 1066 euro 3 stele Mura si 765 euro 4 stele Laguna...

Experienta e a mea personala, dar m-am simtit furat. Poate la un pret similar cu alte hoteluri 3 stele as fi gasit mai acceptabil, dar in 2008 si 2007 am fost la Kaliakra si chiar nu suporta comparatia de servicii la pretul apropiat.

Patras Camelia
    [28.07.11 17:23:00]

Chiar nu era necesar să vă deranjaţi după 2 ani să scrieţi aceste impresii. Hotelul l-am văzut şi chiar a venit cineva acum două zile de acolo. Este superb. Totul e nou, e renovat anul acesta. Ce aţi câştigat dacă l-aţi clasat pe ultimul loc din Albena? Chiar atâta răutate? Vă deranja că era prea bine cotat? Dar v-aţi atins scopul! Simţiţi-vă bine! Eu tot acolo plec de pe 8 august şi abia aştept să scriu impresiile pentru cei care aşteaptă veşti din 2011! Păcat de atitudine! Măcar dacă scriaţi acum doi ani!

[29.07.11 10:00:34]

Nu va suparati, puteti sa-mi spuneti ceva despre apartamentele cu 1 dormitor?? Mancare speciala pentru copii se gasea?

[29.07.11 12:03:37]

Nu este pe ultimul loc, iar pozitia o va castiga cinstit conform calitatii serviciilor oferite.

Ma bucur ca au renovat camerele, si sper ca au renovat si personalul.

Daca nu doriti si pareri rele (desi absolut reale) - mai bine nu cititi. Avest site vrea sa faca o medie a impresiilor, chiar v-ati dori sa vedeti numai impresiile bune?

Va urez un concediu cat mai placut, dar sper ca veti trage cu ochiul la amanunte cum ar fi daca dozatorul de apa sta in soare, sau butoaiele de de langa barul de afara bere stau aruncate in nisip la soare.

[29.07.11 12:08:06]

Am vazut ca ati fost 3+1copil. Ati luat camera dubla? Copilul ce varsta avea? Va intreb pentru ca am vazut ca accepta 2 adulti+1 copil in camera dubla.

[29.07.11 12:24:33]

Accepta si 3 adulti si 1 copil in camera dubla, care are de fapt 2 paturi de 90 si o canapea aproape cat un pat normal.

Nu am luat apartament ca nu era disponibil in acea perioada, si nici nu am riscat sa iau o dubla si una din foarte putinele single (sau chiar doua duble) pentru ca sigur nimereau pe etaje diferite si izolam copilul de 13 ani si ceva singur nu stiu pe unde. Copilul cel mic avea 4 ani si cateva luni, am dormit cu el in pat.

Chiar daca iei doua camere duble nu iti garanteaza nimeni ca vor fi alaturi...

[29.07.11 12:29:23]

Noi am gasit apartament dupa foarte multe cautari si as fi vrut sa stiu cum e. Sper sa fie in regula.

[29.07.11 12:38:29]

In hotelurile de arhitectura similara din Albena un apartament este format din doua camere duble cu usa de legatura intre ele. De multe ori acestea sunt folosite independent, ca o camera dubla obisnuita, si usa intermediara este incuiata, cu dezavantajul ca se aude totul din cealalta camera deoarece usa nu izoleaza prea bine. Nu stiu cum iese "apartamentul" ca pret fata de doua camere duble, dar macar sigur sunt alaturate.

Concediu placut!

[31.08.11 12:11:39]

Am revenit aseară din sejurul petrecut în Albena, la hotelul Mura.

Per ansamblu, pot să spun că a fost o vacanţă liniştită, fără probleme în ceea ce priveşte cazarea şi masa.

Staţiunea pare un imens parc, e curată dar preţurile de la tarabe, baruri şi restaurante sunt cam mari. În nici un caz nu e mai ieftin ca la noi.

Mura e un hotel bun, cu plusuri şi minusuri dar per total eu i-aş da nota 8. Nu e un hotel care să exceleze la vreun capitol dar oferă, spun eu, un raport preţ-calitate foarte bun.

Hotelul şi staţiunea sunt foarte potrivite pentru familiile cu copii. Cei ce doresc mai multă distracţie şi antren cred că ar trebui să caute un alt hotel şi, mai ales, o altă staţiune.

Toate cele bune!

[31.08.11 12:31:43]

@Flaviu, asteptam impresiile tale de acolo scrise ca review nou. Procedand astfel, ai ocazia ca prin notele si evaluarile proprii sa contribui la o medie mai reprezentativa a acestei destinatii. Daca doresti, copiaza textul de mai sus, mai scrie ceva despre cum a fost acolo, si reincarca-l folosind linkul ADAUGA IMPRESII NOI (vezi imediat mai jos)

[31.08.11 12:49:14]

@webmaster

Sincer să fiu, nu prea îmi dă ghes inima să mai scriu un review.

Am dat peste un ecou în care o colegă spunea că i-aş fi cerşit votul. Asta a înţeles ea. Ba mai mult, am impresia că mă crede şi webmaster

Aş vrea să evit acumularea de noi voturi, nu mă interesează nici voturile şi nici punctele, prin urmare am să încerc să ţin în frâu impulsul de a mai scrie ceva.

Dacă voi reuşi să mă prind cum e cu descărcatul fotografiilor, cum fac selecţia lor, s-ar putea să postez nişte poze. Mi-am cumpărat aparat foto!!

O zi frumoasă tuturor!

creivean
    [31.08.11 19:45:56]

Flaviu, are aparat foto!!! M-am crezut c-o să prind vremea aia în viaţa asta.

Dar, să trecem la discuţiile on-topic.

Pe sait Flaviu, există peste 21.000 de useri, mulţi sunt curioşi să-ţi citească impresiile de acolo (eu sunt numa' unu' dintre ei) şi mulţi alţii ar fi norocoşi, atunci când or să aleagă hotelul asta pentru vacanţe viitoare, să citească inclusiv punctul tău de vedere (din categoria asta nu fac parte).

În concluzie, fă-ţi timp şi scrie pentru mine şi ceilalţi peste 20.998 (minus subsemnatul şi colega cu pricina) useri. Te rog!!!

[31.08.11 20:22:39]

@creivean

Aparatul foto l-am cumpărat, acu' nu-mi rămâne decât să dobândesc şi ştiinţa necesară folosirii lui.

Ai dreptate, pentru o clipă am cam uitat scopul pentru care m-am înscris pe site, acela de a primi şi de a da, la rândul meu, informaţii turistice ce pot fi utile în alegerea (sau nu) a unui loc pentru petrecerea unui concediu sau pentru o scurtă vizită.

Flaviu, mononamad, Patras Camelia
    Alte impresii din această RUBRICĂMura Hotel [Complex Gergana]: